Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 51 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 22:26

baiazid a scris:
Apropo de IR-uri , cred ca avem IR-ul cu cea mai mare viteza comerciala din Europa, sa zicem 112km/h, in curand 122km/h sau chiar mai bine...

Pentru comparaţie - Thalys Bruxelles - Amsterdam, 216 km, 1h50min, media 118 km/h Smile) Numai că românii nu cred că ar plăti 57 euro pe un drum de 200 km.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6593
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 20 Iun 2016, 10:00

Dr2005 a scris:


Pentru comparaţie - Thalys Bruxelles - Amsterdam, 216 km, 1h50min, media 118 km/h Smile) Numai că românii nu cred că ar plăti 57 euro pe un drum de 200 km.

Da, dar tu in entuziasmul tau de lucrator in domeniu trebuie sa ai in vedere si comparatia dintre operatorul Thalys(cred ca e un joint dintre SNCF, SNCB si DB) si CFR Calatori, luand in calcul toate aspectele: lungimea retelei , frecventa trenurilor, costul materialului rulant, nivelul salariilor angajatilor si numarul lor, puterea de cumparare a calatorilor, nivelul investitiilor facute de compania respectiva .

Mai apoi pretul ala e in ziua plecarii trenului, daca iei din timp cred ca gasesti si cu 19E la clasa I. La ei se poate ca in anumite momente la clasa I sa fie mai ieftin  decat la clasa a II(am ,,patit-o'' eu la un TGV Paris-Bruxelles acum cativa ani), asta da punct interesant de a atrage omul spre tren, pe cand la noi clasa I e pentru nasi si angajati CFR intr-o mare proportie. Facem un calcul la catre vagoane avem , cat au cost, si observam ce inseamna un prost management, sau o stare din asta de delasare vecina cu haosul si lenevia.


Totodata, daca ne raportam la polonezi, si asta zic eu ca e o treaba mai buna si mai aproape de noi ca popor si posibilitati, ce observam ? Ca ei au tariful pentru anumite trenuri pe o distanta de vreo 350 km cam la fel cu ce avem noi pe Bucuresti-Constanta. Adica vreo 60 de lei sa mergi cu un tren care acostat vreo 20milioane de euro si miroase a nou, si sa ajungi in 2h30' alergand in mare parte cu 160km/h, dar si ceva cu 200km/h... Si-atunci te trezesti si te intrebi de ce nu poti sa faci si tu asta cu CFR-ul ???

.Nu cred ca poti sa compari PKP intercity cu reteaua THalys/TGV din punct de vedere al marimii si complexitatii...Dupa cum nu poti sa o compari nici cu CFR calatori, si atunci de ce sa comparam CFR Calatori direct cu Thalys ? Cat despre salarii, deci cheltuieli pe partea asta...Polonezul e la mijloc, are salariul undeva la 1000E in sistem, la noi cred ca undeva la 500-600E, iar francezul, neamtul, au 3000-4000...Poate si de-aia e biletul normal la Thalys cat e...Pe langa alte chestii...La ei cam are cine sa iti dea si aia 57E pe bilet deoarece pana atuci trenurile lor vand la greu cu 19E-29E, la noi cine iti da ?
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 02:04

Tocmai am fost la o bere cu un coleg de scoala, secund la Wizz, si o buna parte din discutie s-a concentrt pe transport. Evident, eu spuneam ce stiu legat de cel fevoriar, el zicea ce conostea de cel aerian. Imi spunea ca Wizzul are 6 curse saptamanale pe Cluj - Bucuresti, urmand sa bage 14. L-am intrebat cat ar costa un drum peste o luna intre cele doua orase. Cauta pe net si imi arata pentru 26 iulie 39 de lei. Cam greu de batut, avand in vedere ca m-a intrebat cat costa la CFR un drum si i-am zis de 95 de lei. Cred ca e usor de ghicit reactia.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 09:27

Tocmai mă uit acum: Bucureşti - Cluj, 25.07.2016, decolare la 21:55, aterizare 22:50.
Preţ: 39 lei (3 lei biletul + 36 lei taxe)
Bagaj de mână: 45 lei
Bagaj de cală: 111 lei
Loc la geam: 7 lei (altfel îţi dă în mijloc)

Şi nu am mai ajuns până la categoria ,,plată", unde precis mai erau nişte taxe şi comisioane.

Deci dacă nu te duci fără absolut niciun bagaj sau doar cu un laptop (care încape sub scaun), plăteşti de te usuci. Să nu mai spun că ai voie o singură ,,piesă" de bagaj, un laptop şi o gentuţă de aparat foto compact deja înseamnă 2 piese, deci pentru una din ele plăteşti 45 lei. Unde mai pui şi că ajunge la 22:50 în Cluj, îţi trebue o noapte de cazare... păi cu banii ăia mai bine mergi la VD.

Pentru comparaţie:
TAROM, 26.07.2016, Bucureşti - Cluj, decolare 7:20, aterizare 8:30
Preţ: 20,19 euro (da, douăzeci virgulă nouăsprezece!)
Discutii generale despre transport II - Pagina 36 23uu0co

Cu tot cu bagaj de mână, bagaj de cală şi o cafea incluse şi ajunge dimineaţă, deci adio cazare.
De ce ar zbura cineva cu WizzAir în condiţiile astea?


Toate verificările sunt făcute cu maxim 10 minute înaintea postării acestui mesaj.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11240
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 10:19

zburati cu TAROM,va sfatuiesc
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5420
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 15:23

Mersi de idee, o sa urmaresc si eu preturile pentru perioada cand e Untold. By the way, pe calculatoarele de la MT inca se foloseste Windows XP?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 16:31

Pe perioada Untold sigur or să umfle toţi preţurile, aşa se face la evenimente (valabil şi pentru cazare şi restaurante). Şi la Sibiu când era Artmania camera de 100 lei ajungea 200 lei pe noapte.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6593
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeLun 27 Iun 2016, 16:40

Asa e cam peste tot in lume, peste tot se dubleaza pretul daca este vreun eveniment...E legea cererii si a ofertei. La noi nu asta e problema , ci faptul ca totul este la negru..
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 00:57

Cand scriu mesajul asta pentru 3 august e 129 de lei biletul.

Posibil sa merg in septembrie in Italia, pentru o saptamana. M-am uitat de bilete la Wizz, 300 si ceva de lei Cluj - Bologna - Cluj. M-am uitat cum imi pot recupera banii. La ei pe site scrie ca se poate doar daca-mi moare o ruda apropiata. L-am intrebat pe prietenul asta daca nu se pot lua banii inapoi, la care imi raspunde "pai astia sint low-cost. Nu vezi nimic inapoi daca nu efectuezi calatoria. Deci cam asa sta treaba cu astia. Mi-a mai zis el multe chestii nu foarte ok, dar nu intru in detalii. Totusi, nu pot efectua calatoria si nu pot primi banii inapoi? Astia au legile lor?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 10:18

Wizz e înregistrat în Ungaria (sau Ucraina, au o filială şi acolo, dar avioanele de la noi ţin de Ungaria), totul se face după legislaţia maghiară, profitul merge acolo...

Iar peste ăia 129 lei vine preţul bagajului şi al comisioanelor de plată. La un calcul mai atent, low-cost-ul nu e chiar atât de ieftin, e ieftin doar pentru ăia care călătoresc doar cu o geantă de laptop (asta presupunând că orarul de zbor e convenabil), adică fix ăia cărora li se decontează biletele şi care şi-ar permite un avion de linie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 12:05

Acum doi ani am avut un ghiozda. Am reusit sa imi pun hainele pentru o saptamana in el si nu am platit in plus pentru bagaj. Dar daca am mai platit taxe suplimentare chiar nu mai tin minte. Dar nu m-ar mira sa coste extra.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22250
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 15:19

Este o alta companie mult mai ieftina si cand scrie ca biletul este 5 sau 10 euro din A in B pai atat este, taxe suplimentare doar daca vrei loc preferat, bagaj mare, imbarcare prioritara, etc, dar daca nu vrei nimic in plus fata de tariful mic nu mai platesti nimic in plus.

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 36 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 36 Bdeem_8496_a
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6593
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 16:08

CFR Calatori a schimbat denumirea trenurilor de noapte in IRN (interegioNight), cel putin asa apar acum pe siteul oficial. E o denumire prevazuta de lege de foarte mult timp, dar transpusa dupa ani de zile.

Banuiesc ca se refera doar la trenurile care au in compunere vagoane de dormit/cuseta, deoarece 1921/1922 apare ca IR.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeMar 28 Iun 2016, 17:46

Adirmvl a scris:
Acum doi ani am avut un ghiozda. Am reusit sa imi pun hainele pentru o saptamana in el si nu am platit in plus pentru bagaj. Dar daca am mai platit taxe suplimentare chiar nu mai tin minte. Dar nu m-ar mira sa coste extra.

https://wizzair.com/ro-RO/useful_information/baggage

,,Pasagerii fără îmbarcare prioritară

au permisiunea de a aduce la bordul aeronavei un singur bagaj de mână

Geantă de mână mică:
Dacă bagajul dvs. de mână măsoară 42x32x25cm sau mai puţin, poate fi transportat la bord gratuit. Acesta trebuie să aibă loc sub scaunul din faţa dvs.

Sau

Bagaj de mână mare:
Dacă bagajul dvs. de mână este mai mare decât dimensiunile unui bagaj mic de mână dar nu depășește 56x45x25cm, puteți să îl luați la bordul aeronavei în schimbul unei taxe. Trebuie să aibă loc în compartimentul de deasupra capului. Trebuie să puteți să-l puneți în compartimentul de deasupra capului fără ajutor. "

Deci 42x32x25 cm e gratis, pe când 56x45x25 e pe bani. Bagajul de mână standard la cursele de linie are dimensiunile 55x40x20 cm.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11240
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitimeJoi 30 Iun 2016, 12:09

in timp ce tastez,aud la radio ca Primaria Bucuresti vrea sa cumpere 300 autobuze second-hand,mai bune ca astea noi care circula acum
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 36 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 36 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 51 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: