Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 51 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18257
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23686
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 16:56

Baiazid ai nevoie de configurația aia pe multe trenuri IR făcute acum cu Deșiro gen Galati-Iasi Baia Mare-Timisioara Timisoara-Tg Mureș Bucuresti-Sibiu
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 16:59

Adrian78 a scris:
Baiazid ai nevoie de configurația aia pe multe trenuri IR făcute acum cu Deșiro gen Galati-Iasi Baia Mare-Timisioara Timisoara-Tg Mureș Bucuresti-Sibiu

Pai da dar CFR zice ca nu are nevoie de trenuri noi DMU acolo, cel putin nu deocamdata.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18257
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23686
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 17:01

baiazid a scris:
Adrian78 a scris:
Baiazid ai nevoie de configurația aia pe multe trenuri IR făcute acum cu Deșiro gen Galati-Iasi Baia Mare-Timisioara Timisoara-Tg Mureș Bucuresti-Sibiu

Pai da dar CFR zice ca nu are nevoie de trenuri noi DMU acolo, cel putin nu deocamdata.

Și ce o să cumpere atuncea?Stadler flirt 3 DMU?
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 17:04

Dr2005 a scris:
iar pentru nişte trenuri care vor face curse de maxim 250 km clar nu se justifică (chiar şi pe Bucureşti - Craiova o să ai mulţi care merg la/de la Videle şi Roşiori, nu o să îţi meargă toţi cap-coadă).


Pai da, dar de la /la Videle si Rosiori e tarif de interregio, si nu de regio. Eu zic ca trebuie configuratie de IC pentru rutele modernizate, chiar daca trenurile circula doar 166km(Bucuresti-Brasov). Trebuie si CFR sa inteleaga ca se plateste atat confortul cat si viteza, ca de-aia avem ranguri distincte.

Plus de asta, mai devreme sau mai tarziu IC-urile vor reaparea pe rutele modernizate, banuiesc ca se va acorda o subventie si la rangul asta pana la urma.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11048
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 17:59

Eu nu stiu ce trenuri vor cumpara si nici nu ma intereseaza de anii de zile se tot vorbeste sa vedem ce ne aduce anul 2017, 2016 fiind aproape incheiat cand aud ca abia in toamna e licitatia ca s-ar putea prelungi cu contestati etc bla bla.

Tineti cont ce trenuri vor lua ca ministrul a spus la Pro Tv ca, cu acele trenuri vor duce si suporteri de la Aeroport la Gara De Nord si invers la CE din 2020.

Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 18:21

Katalyn a scris:
Eu nu stiu ce trenuri vor cumpara si nici nu ma intereseaza de anii de zile se tot vorbeste sa vedem ce ne aduce anul 2017, 2016 fiind aproape incheiat cand aud ca abia in toamna e licitatia ca s-ar putea prelungi cu contestati etc bla bla.

Pai pe tine de intereseaza doat Regiotransul, desi pe liniile principale CFR Calatori pune 99% din trenuri. Si daca Regiotransul nu face proiect si nu achizitioneaza trenuri noi, evident ca discutie te plictiseste sau te enerveaza, mai ales ca cei care cvor primi trenurile nu sunt favoritii tai.

Katalyn a scris:
Tineti cont ce trenuri vor lua ca ministrul a spus la Pro Tv ca, cu acele trenuri vor duce si suporteri de la Aeroport la Gara De Nord si invers la CE din 2020.


Nu cred ca ministrul propune planul de achizitii pentru CFRCalatori, a zis si el asa, la un moment dat reiesea ca nici nu stie ca linia de aeroport nu e electrificata. Acolo nu iti trebuie confort pentru 20' , ca atat va dura sa mergi cu trenul pana la Gara de Nord, deci si actualele Desiro sunt suficiente.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8794
Reputatie : 14076
Data de inscriere : 08/01/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 18:28

baiazid a scris:
Adrian78 a scris:
Nu pentru regio dacă e să le bage ca IR unde acuma is făcute cu Desiro si Deșiro pe regio ca acolo e locul lor

Pai DMU vor fi bagate pe rute scurte, deci vor fi numai regio. Ei vor 16 bucati DMU care sa circule pe Bucuresti-Pitesti si Bucuresti-Giurgiu.
Bine, acum inca sunt trenuri de rang interregio pe Bucuresti-Pitesti, dar nu cred ca vor mai fi, mai ales cu reducerea asta a tarifarii. Interregio nu e rang sa mearga doar 100km, asta e clar o tampenie care trebuie rezolvata, ce e aia interregio Bucuresti-Ploiesti ? Pe distanta de 100km nu cred ca avem nevoie de configuratia PESA de lung parcurs.

PS Rog un moderator sa imi reediteze primul mesaj de pe pagina, ca acum nu se mai intelege nimic, cred ca e un quote in plus acolo...

Editare adiministrator: erau două quote-uri în plus şi le-am şters, acum se vede bine mesajul.
Pe Bucuresti-Giurgiu s-a mai experimentat trenuri formate din desiro siemens si n-au avut succes. Problema era si ca acele trenuri erau IC. Ce ar putea face cu noile DMU ce vor fi achizitionate decat ori sa le inlocuiasca pe actualele (multe coapte), ori sa acopere trase de regio dupa redeschiderea podului de la Gradistea. Dar pana atunci va mai curge multa apa pe Dunare. Iar eu pana nu vad real nu cred.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 18:32

Vitosa a scris:

Pe Bucuresti-Giurgiu s-a mai experimentat trenuri formate din desiro siemens si n-au avut succes. Problema era si ca acele trenuri erau IC. Ce ar putea face cu noile DMU ce vor fi achizitionate decat ori sa le inlocuiasca pe actualele (multe coapte), ori sa acopere trase de regio dupa redeschiderea podului de la Gradistea. Dar pana atunci va mai curge multa apa pe Dunare. Iar eu pana nu vad real nu cred.

Le vor pune pe rang de regio. Linia de Giurgiu intra in reconstructie toata, nu numai podul, dar nu sunt lucrari care sa dureze extraordinar de mult pentru ca se va pastra viteza constructiva si nu se va electrifica linia...La 60km/h viteza comerciala pentru regio iti spun eu ca vor avea succes.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20236
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25031
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 18:37

baiazid a scris:
Plus de asta, mai devreme sau mai tarziu IC-urile vor reaparea pe rutele modernizate, banuiesc ca se va acorda o subventie si la rangul asta pana la urma.

Mai devreme de 2020 nu vor apărea, contractul actual de servicii publice e pentru perioada 2016 - 2020. Plus că IC nu prea se încadrează în definiţia ,,transportului social", e un tren premium, deci nu pentru oricine. Sau varianta 2, laşi numai R şi IC (fără IR) ca în alte ţări, doar că acolo trenul premium e cel de mare viteză, care circulă în condiţii speciale, fără tarife reglementate, fără subvenţii, fără acceptarea legitimaţiilor internaţionale (InterRail, FIP etc.) sau cu acceptarea lor într-un număr limitat la fiecare tren. Nu cred că noi ne-am permite un tren necompensat, ar trebui ca biletul să aibă un preţ mult mai mare decât IR-ul actual. 100 lei pentru Bucureşti - Constanţa în 1h45min nu o să dea nimeni când cu 60 lei face doar cu 15 - 20 minute mai mult.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 18:48

Dr2005 a scris:


Mai devreme de 2020 nu vor apărea, contractul actual de servicii publice e pentru perioada 2016 - 2020.

Nu conteaza, si trenurile se vor achizitiona in perioada 2017-2022. Poate unele vin si mai devreme chiar.



Dr2005 a scris:
Plus că IC nu prea se încadrează în definiţia ,,transportului social", e un tren premium, deci nu pentru oricine. Sau varianta 2, laşi numai R şi IC (fără IR) ca în alte ţări, doar că acolo trenul premium e cel de mare viteză, care circulă în condiţii speciale, fără tarife reglementate, fără subvenţii, fără acceptarea legitimaţiilor internaţionale (InterRail, FIP etc.) sau cu acceptarea lor într-un număr limitat la fiecare tren.

In Germania au circulat in anii 90 ambele ranguri, evident ca noi avand si viteze comerciale de 50km/h la IR, nu il putem incadra la IC. Deci putem avea ambele ranguri fara probleme, eventual IC sa fie de la 80km/h viteza comerciala in sus...



Dr2005 a scris:
Nu cred că noi ne-am permite un tren necompensat, ar trebui ca biletul să aibă un preţ mult mai mare decât IR-ul actual. 100 lei pentru Bucureşti - Constanţa în 1h45min nu o să dea nimeni când cu 60 lei face doar cu 15 - 20 minute mai mult.

Nu inteleg de ce spui asta, inainte sa se desfiinteze rangul la CFR Calatori, diferenta tarifara nu era asa de mare fata de urmatorul rang(rapid)

Iar tariful fix nu este cel important, ci modalitatea prin care reusesti sa vinzi bilete prin tarife de tip oferta, prin toate mijloacele posibile incluzand carduri anuale de reducere. Deci nu cred ca e mare filosofie sa ai din noi intercity mai ales daca cumperi material rulant nou, umbland la legislatie pentru a permite subventioanrea si a acestor trenuri...
Poate imi explici de exemplu cum poate MAV-ul sa tina rangul asta de atat vreme fara probleme, iar noi ne impiedicam de chestia cu subventia.[/quote]
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20236
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25031
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 19:11

MÁV subvenţionează şi IC-ul, cum o făceam şi noi până acum câţiva ani, de aia era diferenţă mică de preţ între Rapid şi IC. Acum, fără subvenţie, diferenţa ar trebui să fie mai mare, biletul ar trebui să coste cel puţin dublu.

Să nu uităm că la MÁV la IC se acordă şi reducerile pentru elevi, studenţi, pensionari ş.a.m.d., plătindu-se doar diferenţa de preţ IC-IR (mă rog, rapid sau cum or zice ei IR-ului). Pe când la noi, dacă trenul ar funcţiona doar cu ,,oferte", nu ar mai fi nicio facilitate de călătorie, iar trenul nu s-ar putea susţine şi fără subvenţie şi fără facilităţi de călătorie.

2 ranguri pentru trenuri ,,convenţionale" sunt suficiente, al 3lea ar trebui să fie trenul de mare viteză, pe care noi nu o să-l avem în viitorul prea apropiat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 19:15

Ala de mare viteza la noi trebuie sa fie la inceput IC-ul. MAV are multe IC-uri pentru ca alearga cu viteze comerciale bune, nu cu 50 ca la noi. Dar si noi avem macar Brasov-Consta ,,apta'' pentru IC, si se poate extinde pentru ca se lucreaza si pe Craiova.

Pai da, eu am spus ca nu emare chestie sa schimbam legislatia daca trebuie, mai ales ca pentru un rang superior, confort si viteze bune, ne trebuie si un brand. Iar IC-ul este un brand cunoscut peste tot in Europa.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8794
Reputatie : 14076
Data de inscriere : 08/01/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 19:30

@baiazid
Sa dea domnul sa fie asa cum spui tu si oricum acolo le e locul pe trenuri de rang regio dar ai sa vezi tu ca atunci cand vor veni noile DMU prioritatea nr 1, in ciuda programului de reparatii de tip R8 ce se afla in derulare, va fi de inlocuire a automotoarelor coapte, si care cu siguranta pana atunci va ma ingrosa numarul lor. Cand e prea cald nu le face bine dar nici cand e prea frig. Si nu stiu cati dintre voi de pe aici aveti idee cate eforturi fac meseriasii din depouri sa le mentina bune de drum. Om trai si om vedea la vremea respectiva desi de multe ori ce am anticipat/latrat eu pe aici s-a cam adeverit.
Si apropo pentru Bucuresti-Giurgiu via Gradistea singurul rang ce va avea succes va fi cel regio si evident cu trecere prin Bucuresti Progresu altfel daca le fac IR si nu le pune si oferta isi dau cu stangu' in dreptu'...
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 19:38

Apropo de IR-uri , cred ca avem IR-ul cu cea mai mare viteza comerciala din Europa, sa zicem 112km/h, in curand 122km/h sau chiar mai bine...

Cred ca la nemti mai e IRE cu viteza comerciala mare, in rest peste tot este IC ...
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11238
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitimeDum 19 Iun 2016, 21:42

Katalyn a scris:
Eu nu stiu ce trenuri vor cumpara si nici nu ma intereseaza de anii de zile se tot vorbeste sa vedem ce ne aduce anul 2017, 2016 fiind aproape incheiat cand aud ca abia in toamna e licitatia ca s-ar putea prelungi cu contestati etc bla bla.

Tineti cont ce trenuri vor lua ca ministrul a spus la Pro Tv ca, cu acele trenuri vor duce si suporteri de la Aeroport la Gara De Nord si invers la CE din 2020.


ce sa faca suporterii la Gara de Nord? meciurile vor fi toate 4 pe Arena Nationala
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 35 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 35 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 51 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: