Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 43 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeJoi 11 Feb 2016, 00:41

,,Trolley" la americani înseamnă tramvai, iar ceea ce numim noi troleibuz e ,,trackless trolley" (tramvai fără şină). ,,Tram" e telecabină în engleza americană.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeJoi 11 Feb 2016, 00:49

Autobuz, scuze. Ca e clar ca e Diesel. Dar e ciudat modelul. In primul rand pentru ca are doar o usa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeJoi 11 Feb 2016, 10:08

Americanii au alte standarde şi legi. De exemplu, geamurile trebuie să poată fi deschise în caz de urgenţă, de aia toate sunt cu cheder (chiar dacă au sigiliu pe dinăuntru să nu se deschidă geamul decât în situaţii de urgenţă).
E clar că autobuzul cu pricina e făcut în amintirea tramvaiului şi circulă pe un traseu turistic, de aici şi designul acestuia.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeDum 14 Feb 2016, 23:03

Și Centotransul se laudă cu net moca în mașinile lor. O să-l testez săptămâna asta.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 11:17

R. Valcea in 1968. Pe la inceputul clipului sa vad cateva autobuze ale societatii de transport local.

https://www.facebook.com/mateescu.sorin.1/videos/945160722219446/
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeVin 19 Feb 2016, 02:09

Cateva poze din noiembrie 2012

Aduse prin 2011, cred, din Olanda. Tata era mai mult decat multumit de ele. "Tu stii ce comode sint?"

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4824_zpssg6ubi6k

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4822_zpsmifpxmaa

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4825_zps97fv97rm


Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4825_zps97fv97rm

Sper sa nu gresesc, cred ca sint doua sau trei bucati din astea in circulatie.

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4827_zpsqadzwyxu

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4833_zpsri2zke9p

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4834_zpship8fhqm

Si un model care inca circula de Craciun, poate chiar si bucata asta.

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 DSCN4870_zpsns6fc5xz
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6843
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeVin 19 Feb 2016, 14:48

*nu mergea linkul când dădeam quote, așa că postez aici poza de mai sus a lui Adirmvl*
https://s1164.photobucket.com/user/adirmvl/media/Transport%20Valcea/DSCN4827_zpsqadzwyxu.jpg.html
De-astea avem la Galați, s-a făcut mare tămbălău cu ele că le-au adus prin 2014, cu titlul de autobuze noi, când ele sunt de prin 2003 și sunt destul de prost întreținute. Mare parte au tabla parțial oxidată și se vede pe sub stratul de vopsea dat la Galați, unul are acoperișul pur și simplu îndoit în așa măsură că plouă prin el, și vreo 2 au luat foc în exploatare (fără victime din fericire). Se pare că au costat și o groază de bani, cam cât ar fi costat autobuze noi.
Ca să nu fie masacru vara, le-au tăiat geamurile și au montat gemulețe care se pot deschide.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeSam 20 Feb 2016, 01:02

Adirmvl a scris:
Și Centotransul se laudă cu net moca în mașinile lor. O să-l testez săptămâna asta.

Acum sînt în autocarul de București. 15-20 de oameni în mașină. Mai devreme câțiva băieți stăteau pe fb messenger. În rest nu știu cât de solocitată era rețeaua. Dar tocmai am terminat de văzut înregistrarea unei emisiuni pe net și probleme mai mari ca cele pe care le poți avea acasă sau înt-o cafenea cu wireless-ul n-au fost până acum. Am încercat să testez și stream-urile televiziunilor dar nu am putut. Dar nu din cauza netului, ci a telefonului. Am un Lumia 530.

Deși Centotrans sau Fany nu-mi plac trebuie să recunosc că cei cu care circul acum m-au surprins plăcut la faza cu netul moca. E cald în autocar, Mercedesul se prezintă mai mult decât ok (pentru un autocar), iar dacă vrei să citești poți aprinde lampa de deasupra scaunului. La Dacos nu prea prinzi chestia asta. De vagoanele CFR-ului prevăzute cu lămpi pentru citit nici nu mai zic. De prin 2011, într-un 20-76, n-am mai prins una funcțională.

Tot mai multe firme de transport pasageri cu autocarul oferă net moca. Să zicem că acum și ofertele operatorilor de telefonie sînt din ce în ce mai bune în privința traficului de net, deci asta cu wifi-ul n-ar fi un capăt de țară, dar dacă nu se asigură că prizele din vagoanele IR-urilor sînt și funcționale, nu doar că sînt, or să mai piardă clienți.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeSam 20 Feb 2016, 06:01

Soselele au cam toate acoperire GSM (ma refer la DNurile importante si la cele europene). Pe cand la calea ferata e mai greu. Chiar si intre Bucuresti si Ploiesti ai zone fara semnal.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1682
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7496
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeSam 20 Feb 2016, 11:02

La tren e greu cu net mobil, mă refer la magistrale, intră și prin zone „virgine”. Cum a zis Adi, măcar prize să fie funcționale! Acum un an, pe 1641-grupa de Mureș, am băgat telefonul în priză fără să fiu atent dacă încarcă iar pe la Predeal era kaput! După ce că scaunele sunt așa cum sunt la 20-49 200 măcar facilitatea curentului să fie disponibilă. In niciun vagon nu funcționa, am verificat după ce am rămas în pană!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12953
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeSam 20 Feb 2016, 11:49

Nici aseara nu am prea avut semnal la net pe ultimii 50 de kilometri inainte de R. Valcea. Nu stiu de la cine au ei net, dar si netul de pe telefon, de la Orange, tot cu pipeta venea, desi semnalul la telefon nu cobora sub trei linii.

Cu prizele la CFR e vorba de noroc. Si daca merg poate mai ai si norocul sa ti se arda calculatorul sau telefonul. Nu o singura data am vazut priza cu negreala aia pe care o capata de la scurt.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6843
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeDum 21 Feb 2016, 00:24

Toate 20-76 de pe R 7001/2 au luminile de citit funcționale. Din cât m-am plimbat prin tren, prin compartimente, în niciun compartiment lămpile nu au fost furate sau vandalizate.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5724
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeDum 21 Feb 2016, 07:56

Noile vagoane 21-76 90x modernizate de curand sunt pe IR 1558/9 Buzau-Bucuresti Nord-Buzau, tren cu oferta tarif Regio - deci conditii de lux cu tarife minime. Calatorii de ieri ramasesera cu gura cascata, erau foarte incantati - si am vazut lume multa si buna, nici pomeneala sa rupa, fure sau distruga ceva. Deci e foarte bine pus aici pe ruta de 2 ore, vagoanele sunt foarte frumoase si pe dinafara si pe dinauntru, mie mi-au placut foarte mult mai ales cel pe albastru Very Happy Lampi de citit, treptele luminate cu albastru, scaune comode si destul de spatios. Felicitari, trenul arata superb si era plin ochi. Nu prea mai vezi trenuri goale, cel putin cele ce pleaca din Bucuresti. Dovada ca lucrurile merg in directia cea buna.

D-l Director Szentes a spus ca saptamana viitoare se vor face probe de parcurs cu alte 4 vagoane similare si apoi se va forma o singura garnitura cu toate vagoanele Very Happy Acel tren nu trebuie ratat What a Face Ma gandesc ca afara de Constanta nu stiu unde le-ar putea pune, cel mai potrivit ar fi Constanta-Bucuresti-Brasov si retur. Vom vedea Very Happy

Ieri IR 1783 trenul 3 in 1 a fost luat cu asalt, peronul era plin pt ca a fost tras foarte tarziu aproape de 9.20, iar in Campulung motorul s-a umplut 95% cu studenti, desi era o zi de sambata. Culmea, prizele de langa buda mergeau santa Dar tramvaiul scartaia al naibii si avea si cateva geamuri sparte Sad deh... asta e, cu el defilam What a Face Hyperionul a umplut ieri cele doua rame fara probleme, lume foarte multa spre munte cu catzel cu purcel... Very Happy

Ce vad in ultima vreme cel putin in Gara de Nord in Bucuresti ma face sa spun ca lucrurile se misca. Am vorbit si in Gara Predeal cu o casiera foarte de treaba care la fel mi-a zis ca se simte schimbarea de management si lucrurile merg mult mai bine ca numar de calatori, se vede clar o crestere. Ce bine ar fi sa se mentina oferta actuala de -25% si dupa 1 Martie macar la unele trenuri IR pe Brasov, pretul intreg este inca foarte mare si necompetitiv cu cel auto sau masina personala. Noroc ca sunt alternative si nu sta nimeni la mila lor pe ruta asta.

Inca o bila alba pt autocarele Montana firma veche din anii 90 care e deja parte a comunitatii de acolo din Campulung. Nu cred ca am vazut soferi mai de treaba, autocare mai curate si dotate cu plasme, climatizare f buna, Wi-Fi gratuit etc la preturi atat de mici - de-aia au si masina plina mereu iar acum doua duminici au mai pus un autocar mare sa ia pe toata lumea din autogara. Cand s-a umplut primul cu cei care aveau rezervari a venit dispecerul si ne-a spus la cei care ramasesera si erau ingrijorati: Nu va faceti griji ca nu ramaneti aici Montana nu va lasa What a Face si in 10 minute a venit un autocar identic cu primul care in 2 ore jumatate m-a adus acasa cu 20 de lei.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2071
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6528
Data de inscriere : 25/05/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeDum 21 Feb 2016, 11:11

Vai dar ce senzatie e sa vezi cum pleaca IR 1583 si IR 1783 in paralel. Basketball
De regula de la liniile 8-9.
Ambele demareaza in forta si la final depaseste 1783.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11050
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitimeDum 21 Feb 2016, 12:21

@Aerox mai sunt trenuri care pleaca la aceeasi ora, un exemplu mai interesant este la ora 14:00 cand avem 3 trenuri care pleaca : IR 1346 Buc-Viena, R 11071 Buc-Uriceni-Galati si IR 1585 Buc-CT dar cine sa surprinda un astfel de moment cand vezi FB si forumul plin doar cu Hyperion, daca ar ajunge baieti astia care il tot lauda pe Hyperion mai ceva ca pe o fata virgina sau o minune a lumi daca ar ajunge la Budapesta sa vada trenuri adevarate sau mai departe atunci cred ca ar amuti.

Vad ca se continua cu aruncatul de noroi in Desiro deci ieri am mers cu Desiro cu fotolii de la Videle la Giurgiu si de la Giurgiu Nord la Buc.Nord si nu vad de ce va tot plangeti atat de ele, nu cred ca aveti atata bafta sa prindeti doar cazaturi de Desiro. Fratilor sunt comode cele cu fotolii la dus spre Giurgiu am stat in tricou cu maneca scurta desi se simtea un aer oarecum rece nu am avut probleme, la intoarcere tot drumul am stat tot la maneca scurta desi parea si mai rece ca la dus dar a fost destul de ok. Cum pe 903 viteza maxima e de doar 70 km/h pe R 9348 la intoarcere am avut sansa sa merg si cu 100 sau cat o avea trenul asta in livret pe Videle-Buc.Nord, nu stiu de unde atat obsesie si rautate pe aceste automotoare. Pai daca prinzi unul dasta cu fotolii chiar si pentru un drum Buc-Galati am dat ca exemplu si tot e mai confortabil decat salonul RailJet sau inghesuitul 21-76.

Unii de pe aici v-ati facut o obsesie pentru Hyperion si ati inceput sa dati rau de tot in Desiro pe ala il laudati si pe asta il jigniti desi realitatea din teren e cu totul alta, dar e bine cat timp aveti fanii si sustinatori care va cred la infinit.

Urmeaza sa testez si Desiro cu 120 locuri dar asta cu fotolii e prea forta ca sa mai stau sa cred in teoriile unora, ca se defecteaza e cu totl alta mancare dar la confort sa nu va mai aud ca dati in ele ca nu aveti deloc dreptate dar cum e democratie fiecare e liber sa zica si sa pacaleasca pe cine vrea aruncand cu noroi in Desiro si laudand la infinit tramvaiul oltenesc, eu unul merg inainte ca rusii si puteti sa pacaliti pe cine vreti aici pe forum pe mine unul nu veti reusi pentru ca am totusi 180 km parcursi ieri cu Desiro cu fotolii si mi-am facut o parere destul de buna despre aceste automotoare care au cam dat rateuri in ultimi ani. Sa nu ma intelegeti gresit ieri nu am fost prima data cu Desiro ci doar am mers dupa o pauza de aproape 2-3 ani.

Aveti in continuare liber la facut reclama gratis tramvaiului oltenesc, a 15-a minune a lumii asa cum o vad unii de pe aici Wink 8-)

Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 19 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 19 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 43 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: