Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 49 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeJoi Iun 09, 2016 3:10 pm

Oricum,biletul de expres pana la aeroport mi se pare convenabil(3,50 lei pt 16km)
daca pare prea putin,se poate ajunge cu taxi Fly (3,50 lei/km)
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 10:25 am

LanceR a scris:
transport in comun gratuit in Bucuresti?

http://www.capital.ro/gabriela-firea-transportul-cu-ratb-ar-putea-fi-gratuit.html

Eu nu as fi de acord cu asa ceva, o anomalie in orasele necivilizate dealtfel. Iddea are la baza si ca scop viitor renuntarea la mijlocul in transport propriu, masina personala, O.k.. dar sa ne inchipuim putin cum v-ar pica micul dejun in drum spre servici inconjurat de o gloata, satra de nespalati discriminati ?


Apropo, azi in Zona Metropolitana Bucuresti:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21067917-video-maxi-taxi-pakistan-marginea-bucurestiului-cum-circula-calatorii-sardelele-microbuzele-supra-aglomerate-care-leaga-capitala-localitatile-limitrofe.htm
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12958
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 10:56 am

Dr2005 a scris:
4 lei pentru o călătorie e enorm, în condiţiile în care RATB are ţ'şpe vehicule, deci cumpără piese şi combustibil mai ieftin decât operatorii de transport local din Rm. Vâlcea sau Miercurea Ciuc, iar vehiculele oricum circulă mai încărcate.

http://www.eta-bus.ro/index.php/titluri-calatorie/tarife In principiu e 3 lei biletul in R. Valcea, ca nu sint case de bilete. Astea se vand pe la chioscuri de ziare, unele la mai bine de 50 de metri de statii. Sa comparam si salariile din cele doua orase?

Sigur ca e o aberatie. Un coleg de lucru zicea chiar ca si in Venezuela au servicii de genul asta gratis si uite ce bine le merge. Dar ideea e cati isi cumpara, oricum, bilete? Cati fac blatul? Ca, oricum, din ce am vazut, daca nu ai abonament, cele mai mari sanse sint sa faci blatul.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 11:00 am

discriminatii de care vorbesti,circulau oricum gratis
putina lume isi platea calatoria,si asa
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 11:07 am

LanceR a scris:
discriminatii de care vorbesti,circulau oricum gratis
putina lume isi platea calatoria,si asa

Transportul comun local e un fel de regio, se bazeaza pe subventii, calatorii frecventi si abonati. Sincer din punct de vedere al incasarilor cred ca cei multi isi platesc, iar cei ce merg pe blat sunt in minoritate. Daca nu ii respectam pe astia, este o problema a municipalitatii care nu asa se rezolva (prin gratuitate pentru toata lumea).

E ca si cum ai spune ca nu esti capabil dar ai totusi o idee.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3695
Data de inscriere : 27/05/2015

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 11:21 am

Pot sa confirm, eu circul mult cu 8 si 25 iar cand sunt controale abia se gasesc 1 maxim 2 fara abonament intr-un tramvai plin.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 11:24 am

Jurnal Feroviar a scris:
Pot sa confirm, eu circul mult cu 8 si 25 iar cand sunt controale abia se gasesc 1 maxim 2 fara abonament intr-un tramvai plin.

Deci am mai daramat un mit. Nu-i nimic , si Roma a fost distrusa in momentul in care plebeii au fost facuti senatori.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 1:57 pm

pana sa legitimeze prea multi,se ajunge in statie si e deja tardiv. iar cei prinsi se lasa cu greu legitimati,asa ca trece timpul
eu nu circul mult cu transportul in comun,avand asigurat transportul la/de la munca
pe colorati,nu am vazut sa-i deranjeze vreodata controlorii;idem si pt boschetari

p.s. o stire de ultima ora ne anunta ca s-a revocat: gratuitate numai in afara orelor de varf
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 3:16 pm

LanceR a scris:


p.s.  o stire de ultima ora ne anunta ca s-a revocat: gratuitate numai in afara orelor de varf

Pai da, adica doar fraierii (navetistii cu abonament si cei cu reduceri) sa plateasca.
Sus In jos
DAS 2011




Numarul mesajelor : 380
Reputatie : 5060
Data de inscriere : 18/09/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeVin Iun 10, 2016 9:50 pm

Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc foarte bine zona. Cum arata topografia locului, ce lucrari implica ducerea liniei de tren de pe M700 in Aeroportul Otopeni. Inteleg ca transbordarea pe auto se face pentru 1.5 km. Acesti 1.5 km sunt pe deal, sunt case, trebuie exproprieri importante ? Si de ce trebuie construita gara in subteran ? As zice ca ar fi un lucru extraordinar ca trenurile de Moldova sa mearga pe o linie reabilitata M600 + 601 + M700 si sa intre si in aeroport.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5425
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 11, 2016 12:45 am

E zona de campie. Unde este P.O. Aeroport sunt case si DN1, dar vad ca din Balotesti e o linie industriala care intra pana in curtea TNT (fix langa pista Otopeniului). Oricum, in continuarea ei mai departe s-ar intra sub stalpii de semnalizare a pistei, ceea ce e imposibil.
Sus In jos
spiderpc

spiderpc


Numarul mesajelor : 421
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4722
Data de inscriere : 12/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 11, 2016 1:35 am

Cel mai mare impediment sunt banii. Costurile de executie a unei variante eficiente sunt foarte mari.

Punctul de oprire Aeroport Henri Coanda ar putea ramane acolo unde e dar transformat intr-o gara moderna. Si cand se va face metroul, ultima statie sa fie acolo. Cei care sosesc in aeroport fie vor lua metroul spre gara, fie inapoi spre oras.

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Varianta_metroutren_Aeroport_Henri_Coanda_zpsmh6gzerh

Desi unii vor asta, care costa foarte mult:

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Varianta_tren_Aeroport_Henri_Coanda_zpswkqdssoe
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6848
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 11, 2016 1:30 pm

Costă sigur mai puțin ca o linie de metrou...
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6598
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 11, 2016 4:35 pm

http://www.capital.ro/cfr-vrea-sa-modernizeze-ruta-constanta-mangalia-cu-fonduri-din-planul-juncker.html

Vise, taica santa
Sus In jos
spiderpc

spiderpc


Numarul mesajelor : 421
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4722
Data de inscriere : 12/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitimeSam Iun 11, 2016 10:55 pm

Pai s-o extindă până la Vama Veche dacă tot s-apucă de treabă. 😁
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 32 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 32 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 49 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: