Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 48, 49, 50 ... 58 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeMier 14 Sept 2016, 22:21

Fiindcă am tot zis de Dr. Taberei, să vedem câteva exemple de timpi de mers determinaţi experimental, pentru ajungere la aeroport până în ora 6:

- taxi: 50min, 40 lei
- 41 + 449: 1h08min + 7 min pe jos, 2,8 lei
- N116 + 783: 1h40min + 20 min pe jos de la staţia Braşov la Piaţa Sergiu Celibidache, 4,8 lei
- bicicletă: 1 oră fix, 0 lei, dar nu o pot lua în avion (dar am făcut drumul experimental, ca să văd cât durează)
- taxi până la Piaţa Presei + 783 de acolo (sau invers): 18,5 - 20 lei (în funcţie de ce bacşiş las taximetristului)

De regulă merg pe varianta 2 la dus (în caz extrem 3 dacă avionul e prea devreme) şi pe ultima variantă la întors.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22255
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeMier 14 Sept 2016, 23:16

783 circula zi si noapte iar 3,5 lei nu cred ca e un capat de tara, dar la cat esti tu de zgarcit e de inteles ca 2 lei e o caciula de bani. lol! lol! lol!

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_a
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6773
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeMier 14 Sept 2016, 23:54

El oricum are ceva contra transportului aerian , un fel de bau-bau al deplasarii, insa considera Malaxa reincarnata minunea secolului...poate daca TAROM v-a reinvia niste Tupolevuri de prin anii 60 atunci....
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6773
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeJoi 15 Sept 2016, 00:05

Dr2005 a scris:
Fiindcă am tot zis de Dr. Taberei, să vedem câteva exemple de timpi de mers determinaţi experimental, pentru ajungere la aeroport până în ora 6:
.
Dar sa zicem ca locuiesc in Otopeni, atunci ar mai avea rost sa platesc 40 lei pana la gara sa fac peste 15  ore pana la Timisoara???....Si daca vrei sa-ti dau exemplul personal eu am prieteni care ma duc pana la aeroport, deci nu stau nici dupa autobuz sau taxi, ma costa doar o pizza si-o bere pig  pe care oricum o bem impreuna...si ca mine sunt multi care au asemenea prieteni sau pe cineva din familie care ii duce si ii  ia de la aeroport.Si astfel nu sunt obligat sa fac 14 ore in loc de 3 cu tot cu transport si checking si cam la aceiasi bani...


Ultima editare efectuata de catre marius664 in Joi 15 Sept 2016, 01:20, editata de 1 ori
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6848
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeJoi 15 Sept 2016, 01:04

Vezi că dacă n-ai bulan până la gară poți să dai taxiului și 35 de lei, mie atât mi-a cerut un imbecil ca să mă lase în Militari. I-am amintit că și cu bacșiș e doar 15 lei cursa, dar el nu, că nu mai prind... ce să vezi, am prins unul după care m-a luat legal, i-am lăsat 5 lei că era băiat caterincos și m-a dus repede și corect.
Am o prietenă care s-a săturat să stea la 1641 (n-o înțeleg, trenul ăla chiar e foarte ok) și a mers cu avionul; a dus-o ta-su la Cluj la aeroport (Baia Mare - Cluj cu mașina), de-acolo a luat avionul (check-in online și în 45 de minute era deja la bord) și a făcut în total cam 6 ore. Față de 12. Bine și prețul a fost dublu. Acum are mașina personală, adică nu a părinților sau ceva, și numai cu aia vine, că cică ce-i mai trebuie ei țigănie la tren... Asta într-un tren foarte ok care are ore perfecte de mers și n-are obiceiurile lui 73-2, să întârzie 1382109371 de ore.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeJoi 15 Sept 2016, 09:32

Daca iti faci toate formalitatile la agentie, poti ajunge inainte de plecarea avionului si cu 30-40 minute!
Din centrul Iasului si pana la aeroport, nu faci mai mult de 20 minute cu autobuzul iar cu taxiul 10 minute.Sa recapitulam:

-20 minute drumul din centru la aeroport; din casa sa zicem ca pleci cu 90 minute inainte
-50 minute drumul de la Iasi la Bucuresti
-de la aeroport in centrul Bucurestiului- 45 minute

total 185 minute, hai 3 ore jumate.

deci totul se rezuma la jumate.
prefer sa merg cu avionul , decat sa fac cu trenul 7 ore!
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3221
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8093
Data de inscriere : 26/05/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeJoi 15 Sept 2016, 16:04

CFR CALATORI si restul firmelor ar putea castiga ceva pasageri din cauza circulatiei ingreunate pe drumurile nationale si pe centurile oraselor.

Greva transportatorilor datorata asigurarilor RCA va mai continua.
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1639
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4568
Data de inscriere : 19/07/2016

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeJoi 15 Sept 2016, 16:55

Pentru ca CFR sa se dezvolte, trebuiesc investitii masive in reabilitarea culoarului IV,repararea rapida a liniilor principale si deschiderea retelelor secundare.Asta inseamna scurtarea timpului intre punctul A si B.(vezi Brasov-Bucuresti-Constanta, trenuri mai multe si cu grad de ocupare ridicat).Apoi vagoane modernizate, nu neaparat altele noi si nu in ultimul rand curatenia.Numai atunci putem vorbi de noi trenuri de zi, caci cele de noapte sunt suficiente.Lupta se duce cu microbuzele si cu auto individual iar daca nu se intampla nimic, CFR va mai avea un concurent puternic, avionul low cost ce putem spune atunci ca,, am pierdut si ultimul tren''.Nu cere nimeni TGV, dar o viteza si un confort se poate aduce in aceasta companie.O posibilitate pentru inceput daca tinem sa avem si tren de mare viteza, ar fi posibil pe relatia Bucuresti - via Sighisoara- Budapesta - Wiena cu un RJ-OBB cu conditia sa fie linia reabilitata.Dupa un scurt calcul se poate parcurge aceasta ruta in numai 15 ore.Un tarif special in care sa fie inclus o bautura, un sanwice, cred ca vorbim de un trasport civilizat.
Avand in vedere ca epoca navetistilor la fabrici si uzine a apus de mult,trasportul feroviar ar mai putea musca,un numar de pasageri prin atragerea de turisti straini.Pare neobisnuit insa trenurile de rang IC sau D, EN.se bazeaza si pe turisti in special de alte continente cat si pe cei din tarile nordice.Romania duce lipsa de turisti straini, sunt dar sunt inca foarte putini.Avand infrastructura la indemana, turistii isi pot planui cu usurinta ce ar putea vizita sa zicem in 3-5 zile.Tin minte ca in 2010 am fost in Elvetia sa merg la Zermatt si sa urc pana la poalele vf. Matterhorn.M-am intalnit cu un japonez, 2 americani si un australian.Eu am avut ocazia sa vorbesc cu japonezul, ce si-a propus sa vada acest munte si cateva statiuni din zona.Avion direct pana la Zurich si de acolo numai cu trenul.Toate trenurile internationale sunt pline de astfel de turisti ce ajung cu avionul si se plimba peste tot cu trenul.Fenomenul este pana la Budapesta.Dar el poate fi dezvoltat si in Romania cu conditia sa fie trenuri,timp scurt intre marile orase si curatenie.Din pacate trebuie sa ne obisnuim ca este una din oportunitati, ce pare greu de acceptat.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 12:21

Kapпaтй a scris:
783 circula zi si noapte iar 3,5 lei nu cred ca e un capat de tara, dar la cat esti tu de zgarcit e de inteles ca 2 lei e o caciula de bani. lol! lol! lol!
Când munceşti pentru bani, şi 50 de bani îi dai greu. Dacă plăteşte mama/tata/angajatorul, atunci poţi să mergi bine mersi cu rechinii cu maşini galbene, cu 200 lei te duc ăia de oriunde din Bucureşti până la aeroport. Dar când mergi în interesul serviciului şi nu ţi se decontează transportul Bucureşti - Otopeni şi retur (iar cu taxiul depăşeşti chiar şi diurna)...

În plus, la ora la care aveam nevoie, primul autobuz era 449. De ce să aştept încă o jumătate de oră după 783?

Ieri mi-a întârziat avionul, în loc de 22:40 a aterizat la 23:05. Deci s-a dus 780ul de la 23:10, s-a dus 783-ul de la 23:15. Bun, mergem la taxi... de unde taxi, numai rechini cu 3,5 lei pe km, iar la aparate timpul de aşteptare de minim 25 minute. M-am dus iar la autobuz, am luat 783 de la 23:45... şi am zis că decât să ajung la Unirii la 0:25 şi să stau până la 0:50 după N116, să iau un taxi de la Piaţa Presei. Şi ia taxiul de unde nu-i... niciun taxi acolo, am sunat şi nici nu răspundeau, doar Meridian a răspuns şi dispecera mi-a comunicat sec ,,N-am, îmi pare rău" şi a închis. Am mers pe jos până la Piaţa Domenii, de unde am găsit un taxi (tot Meridian... dar prea leneş să se deplaseze la comandă 2 km). Ăsta este transportul local din Bucureşti... de kkt!

bobi a scris:
-20 minute drumul din centru la aeroport;
Dar timpul pierdut în staţiile de autobuz îl pui la socoteală? La Otopeni poţi sta lejer 40 minute după un 783. Invers, dacă pleci din Bucureşti, în mod sigur 50 sau cum se cheamă autobuzul din Iaşi nu va pleca fix după ce ajungi tu în staţie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 12:30

Dr2005 a scris:
Kapпaтй a scris:
783 circula zi si noapte iar 3,5 lei nu cred ca e un capat de tara, dar la cat esti tu de zgarcit e de inteles ca 2 lei e o caciula de bani. lol! lol! lol!
Când munceşti pentru bani, şi 50 de bani îi dai greu. Dacă plăteşte mama/tata/angajatorul, atunci poţi să mergi bine mersi cu rechinii cu maşini galbene, cu 200 lei te duc ăia de oriunde din Bucureşti până la aeroport. Dar când mergi în interesul serviciului şi nu ţi se decontează transportul Bucureşti - Otopeni şi retur (iar cu taxiul depăşeşti chiar şi diurna)...

În plus, la ora la care aveam nevoie, primul autobuz era 449. De ce să aştept încă o jumătate de oră după 783?

Ieri mi-a întârziat avionul, în loc de 22:40 a aterizat la 23:05. Deci s-a dus 780ul de la 23:10, s-a dus 783-ul de la 23:15. Bun, mergem la taxi... de unde taxi, numai rechini cu 3,5 lei pe km, iar la aparate timpul de aşteptare de minim 25 minute. M-am dus iar la autobuz, am luat 783 de la 23:45... şi am zis că decât să ajung la Unirii la 0:25 şi să stau până la 0:50 după N116, să iau un taxi de la Piaţa Presei. Şi ia taxiul de unde nu-i... niciun taxi acolo, am sunat şi nici nu răspundeau, doar Meridian a răspuns şi dispecera mi-a comunicat sec ,,N-am, îmi pare rău" şi a închis. Am mers pe jos până la Piaţa Domenii, de unde am găsit un taxi (tot Meridian... dar prea leneş  să se deplaseze la comandă 2 km). Ăsta este transportul local din Bucureşti... de kkt!

bobi a scris:
-20 minute drumul din centru la aeroport;
Dar timpul pierdut în staţiile de autobuz îl pui la socoteală? La Otopeni poţi sta lejer 40 minute după un 783. Invers, dacă pleci din Bucureşti, în mod sigur 50 sau cum se cheamă autobuzul din Iaşi nu va pleca fix după ce ajungi tu în staţie.

Cu taxi , nu dai mai mult de 12-15 lei din centru la aeroport, iar daca sunt 2 pasageri care calatoresc, e chiar ieftin din toate punctele de vedere.
La Otopeni am stat fix 5 minute de fiecare data, iar la Victoriei cam tot atat.

Iar pentru litoralul romanesc, am sa optez tot pentru avion;cu siguranta dubarii vor profita si vor asigura legaturi directe intre aeroport si statiuni.
Cand o sa se revina asupra lui 1962/1961 , in sensul prelungirii in sezon la Mangalia, evitarii rebrusarii in Faurei si punerea in compunerea a macar 2 cusete si un dormit, pentru evitarea balamucului la achizitionarea de bilete la aceste vagoane, am sa ma indrept spre tren si totodata am sa reincep reclama la el.Pana atunci, reclama agresiva pentru avion!
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22255
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 12:50

Dr2005 a scris:
Kapпaтй a scris:
783 circula zi si noapte iar 3,5 lei nu cred ca e un capat de tara, dar la cat esti tu de zgarcit e de inteles ca 2 lei e o caciula de bani. lol! lol! lol!
Când munceşti pentru bani, şi 50 de bani îi dai greu. Dacă plăteşte mama/tata/angajatorul, atunci poţi să mergi bine mersi cu rechinii cu maşini galbene, cu 200 lei te duc ăia de oriunde din Bucureşti până la aeroport. Dar când mergi în interesul serviciului şi nu ţi se decontează transportul Bucureşti - Otopeni şi retur (iar cu taxiul depăşeşti chiar şi diurna)...

În plus, la ora la care aveam nevoie, primul autobuz era 449. De ce să aştept încă o jumătate de oră după 783?

Ieri mi-a întârziat avionul, în loc de 22:40 a aterizat la 23:05. Deci s-a dus 780ul de la 23:10, s-a dus 783-ul de la 23:15. Bun, mergem la taxi... de unde taxi, numai rechini cu 3,5 lei pe km, iar la aparate timpul de aşteptare de minim 25 minute. M-am dus iar la autobuz, am luat 783 de la 23:45... şi am zis că decât să ajung la Unirii la 0:25 şi să stau până la 0:50 după N116, să iau un taxi de la Piaţa Presei. Şi ia taxiul de unde nu-i... niciun taxi acolo, am sunat şi nici nu răspundeau, doar Meridian a răspuns şi dispecera mi-a comunicat sec ,,N-am, îmi pare rău" şi a închis. Am mers pe jos până la Piaţa Domenii, de unde am găsit un taxi (tot Meridian... dar prea leneş  să se deplaseze la comandă 2 km). Ăsta este transportul local din Bucureşti... de kkt!

Eu chiar nu ma plang de transportuld e noapte de la RATB, stiu ca vine la ora x ma duc in statie cu 5-10 minute inainte iar pentru aeroport am folosit mereu 783 iar azi ma duc cu 780 ca plec de la gara, tu poate te grabesti de faci atatea eschibitii non-sens si in final mai rau te complici dar sunt oameni care se complica fara sa realizeze ca se complica. Nu vad ce era asa greu sa stai in acel 783 si apoi sa iei N 116, ce ai facut tu ai mers i pe jos, ai platit si mai mult si nu ai realizat nimic in fond.[/quote]

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 49 Bdeem_8496_a
Sus In jos
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 14:59

Incepand de astazi 16.09.2016, numarul zborurilor de la Iasi la Otopeni ( Bucuresti) creste la 8/zi dintre care 5 cu Tarom si 3 cu Blue Air.
La cat fac trenurile pe ruta aceasta , nu este de mirare si cred ca cat de curand vor ajunge la 10 daca mai marii CFR-ului nu iau masuri .
Nu este posibil ca de la 6 la 14,30 sa nu fie nici un tren spre Bucuresti.Pe vremuri era un tren la 11 ,30 si mergea foarte plin.
Sus In jos
neluadi

neluadi


Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3377
Data de inscriere : 12/04/2016

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 17:26

bobi a scris:
Incepand de astazi 16.09.2016, numarul zborurilor de la Iasi la Otopeni ( Bucuresti) creste la 8/zi dintre care 5 cu Tarom si 3 cu Blue Air.
La cat fac trenurile pe ruta aceasta , nu este de mirare si cred ca cat de curand vor ajunge la 10 daca mai marii CFR-ului nu iau masuri .
Nu este posibil ca de la 6 la 14,30 sa nu fie nici un tren spre Bucuresti.Pe vremuri era un tren la 11 ,30 si mergea foarte plin.

Situatia similara la Timisoara. Numarul de curse zilnice creste permanent, inca o dovada ca exista suficienti oameni care calatoresc pe lunga distanta, din oras si din zona.
Si din Timisoara nu ai tren deloc intre 5:30 si 14:00 spre Bucuresti. Si pe M900 a existat un tren TM-GDN la ora 11, care un timp a circulat prin Pitesti. Apoi a revenit la ruta clasica prin Rosiori si ulterior evident a fost suprimat.
Daca cineva vrea sa vada o jumatate de tara este si IR 1622 la ora 8, si face 13 ore prin Sibiu si Brasov.
Asa ca situatia din Iasi se copiaza la Timisoara, se regaseste si la Cluj. Si iata cu trenul pierde in mod continuu toate bataliile cu transportul aviatic. Asta pe langa meciul gata pierdut cu auto.
Iar cei responsabili se uita la teren si ridica din umeri, ca nu au idee ce sa faca.
Sus In jos
DAS 2011




Numarul mesajelor : 380
Reputatie : 5060
Data de inscriere : 18/09/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 20:23

Ce sa faca cei de la CFR daca dupa 1998 a fost DESTRUCTURAT ! Lucratori putini, media de varsta 48 de ani, politici de viitor zero, toti isi fac calcule cat mai au pana la pensie. Peste tot in lume calea ferata este sustinuta de stat, exista si management performant.  La noi este mai usor sa lasi transportul de persoane pe seama dubelor, avioanelor si masinilor personale ca acestea nu cer subventii. Iar de marfa ce sa mai vorbim cand numarul fabricilor s-a redus semnificativ. Trebuie foarte multi bani si firme constructoare serioase pentru a mai salva macar liniile importante.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5425
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitimeVin 16 Sept 2016, 20:35

Dr2005 a scris:
Ăsta este transportul local din Bucureşti... de kkt!

Foarte de acord, dar mai zic o data: Uber si/sau Clever Taxi. Hai ca la Clever ajungi tot la taximetristi melteni, dar macar sunt de la mai multe companii si ai mai multe sanse sa prinzi unul. Eu personal asa fac cand ajung in Gara de Nord/Otopeni si nu prind transport public: Clever Taxi si trec rapid pe langa cei care stau la automate.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 49 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 49 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 48, 49, 50 ... 58 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: