Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 42 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMar 26 Ian 2016, 09:50

Poza 1.

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 DSCN0425
adult image

Poza 2.

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 DSCN0428
pic host

Poza 3.

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 DSCN0429
picture uploader

Asa arata biletele de transport in comun TCE Ploiesti.

Poza 1.

a. Bilet de 4 lei cu 2 calatorii e un bilet mai vechi nu stiu daca i-au schimbat culoarea precum cel de 2 lei de mai jos.
b. Bilet de 2 lei o calatorie modelul nou, adica doar culoarea e noua.
c. Bilet de 2 lei o calatorie eliberat de automatul de bilete.
d. Verso la biletul eliberat de automat.
e. Tichet 1 leu pentru recuperare bani. Automatul nu da rest asa ca atunci cand bagi 5 lei iti da automat 2 bilete de 2 lei si un tichet de 1 leu ce se poate schimba la orice toneta de bilete TCE in termen de 30 zile.

Poza 2 si 3 idem detaliile pozei 1.

in Ploiesti sunt amplasate doar 10 automate de bilete in urmatoarele statile TCE :

1. ALEEA VITIOAREI,
2. RESTAURANT NORD;
3. SPITALUL JUDETEAN,
4. BISERICA INALTAREA DOMNULUI
5. MALU ROSU;
6. BLOC 39,
7. 8 MARTIE;
8. COMPLEXUL MIC;
9. GARA DE VEST;
10. UZTEL.


Pentru cei care trec prin Ploiesti si ajung la Gara de Vest urmand sa ia autobuzul 2 spre Gara de Sud automatul e chiar la vedere langa toneta de bilete TCE, locul de unde pleaca si dubele pe traseul Ploiesti-Buftea-Bucuresti.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12958
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 00:03

https://www.facebook.com/dacos.roadpassengertransport/?fref=nf

Wi-Fi este gratuit în autobuzele noastre, pentru toți pasagerii.
Am inceput sa vedem aceasta optiune ca un “must-have” al acestei perioade si mai putin ca un serviciu “premium”, despre care sa scriem laudativ.
Deci, mergeți mai departe cu DACOS... in timp ca va verificati e-mailurile sau accesati Facebook (ne-ar placea un like pe pagina noastra). Vă rugăm să nu folositi serviciul de “stream video” în timpul călătoriei pentru ca toti pasagerii sa se poata bucura de lățimea de bandă!

Asta in timp ce CFR-ul continua gluma cu IR-uri formate din Desiro in zona Valcii.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 06:57

NU stiu ce sa mai zic ca am facut spume la gura privitor la tramvaiele botezate IR si vandute fraierilor pe post de a opta minune a lumii la preturi aferente.

De la noul mers s-au corectat multe din acele aberatii - dar nu toate. Marturisesc ca nu stiu ce sa mai zic. De curand am plecat cu IR 1783 "3 in 1" la Campulung (tarifat Regio pe Pitesti/Targoviste/Campulung) si alaturi a garat tramvaiul cu pret nesimtit de IR de Pausa cu plecare la 9.45 parca. Ei bine- tramvaiul era plin!!! Am ramas uluit, chiar nu inteleg unde mergea toata lumea aia. Stiu ca s-a anulat (in sfarsit!!!) tramvaiul IR de Rm Valcea si a ramas doar asta, dar am ramas uluit si dezamagit cand am vazut ca inca sunt destui care pun botul la aceasta mega-prosteala. Atunci daca au calatori - de ce ar reduce tarifele sau ar face ceva? Prosti se gasesc pe toate drumurile (sau fraieri, ca sa fim mai civlizati). Si nu pareau a fi blatisti... bine predominau pensionarii pt ca banuiesc ca pe astia ii fraieresc mai usor ca "Sageata merge repede" dar oricum... panarama a plecat destul de plina din Bucuresti - era un Dezastro de 120 de locuri. Nu stiu daca e asa in fiecare zi (sper ca nu!!! = l-am vazut si mai gol uneori) dar totusi... Sunt calatori si in celelalte Dezastre din zona Rm Valcea? scratch
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 09:37

Pe trenul de Vâlcea sunt navetişti de Videle, sunt foarte mulţi cu abonamente pe acolo (vine supracontrol o dată la câteva zile, nu se mai merită să mergi cu naşul). Din nou se vede ce se poate face când şoseaua e mai ocolită decât calea ferată. Şi mai sunt astfel de tronsoane de care s-ar putea profita.

Abonamentul pe Bucureşti - Videle e 294 lei pe lună la IR. Vine 14,7 lei pe zi la 20 zile lucrate, deci tariful de regio. Pe unde nu e cale ferată, e tragedie, am o colegă care face naveta de la Răcari, zilnic dă între 16 şi 24 lei pe dubă (unii şoferi cer 8 lei, alţii cer mai mult, uneori şi 15 lei) şi sunt doar 35 km. Aşa că 14,7 lei pe zi pentru un drum Videle - Bucureşti care durează vreo 50 minute e o afacere bună.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8295
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12958
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 10:00

Multi navetisti plus destui ceferisti cu autorizatii. Grosul coboara pana la Caracal. Aceeasi situatie era si la IR-ul de Valcea de la 13:45.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 10:15

cristy79 a scris:
NU stiu ce sa mai zic ca am facut spume la gura privitor la tramvaiele botezate IR si vandute fraierilor pe post de a opta minune a lumii la preturi aferente.

De la noul mers s-au corectat multe din acele aberatii - dar nu toate. Marturisesc ca nu stiu ce sa mai zic. De curand am plecat cu IR 1783 "3 in 1" la Campulung (tarifat Regio pe Pitesti/Targoviste/Campulung) si alaturi a garat tramvaiul cu pret nesimtit de IR de Pausa cu plecare la 9.45 parca. Ei bine- tramvaiul era plin!!! Am ramas uluit, chiar nu inteleg unde mergea toata lumea aia. Stiu ca s-a anulat (in sfarsit!!!) tramvaiul IR de Rm Valcea si a ramas doar asta, dar am ramas uluit si dezamagit cand am vazut ca inca sunt destui care pun botul la aceasta mega-prosteala. Atunci daca au calatori - de ce ar reduce tarifele sau ar face ceva? Prosti se gasesc pe toate drumurile (sau fraieri, ca sa fim mai civlizati). Si nu pareau a fi blatisti... bine predominau pensionarii pt ca banuiesc ca pe astia ii fraieresc mai usor ca "Sageata merge repede" dar oricum... panarama a plecat destul de plina din Bucuresti - era un Dezastro de 120 de locuri. Nu stiu daca e asa in fiecare zi (sper ca nu!!! = l-am vazut si mai gol uneori) dar totusi... Sunt calatori si in celelalte Dezastre din zona Rm Valcea? scratch

Nu spuneai tu cu gura ta ca in ziua de azi cu trenul mai merg doar cei cu reduceri si gratuitati ? Poftim raspuns de ce ai vazut sageata aia atat de plina iar restul a completat Dr2005

Nu inteleg de ce iti permiti sa faci prosti pe niste oameni care nu au alta varianta de transport decat acel tren IR, tzeapa de IR cum i spui tu. Daca noi pasionati ne plimbam in functie de timpul liber si buget pentru a vedea ceva frumos, pentru a combina pasiunea cu mersul cu trenul dar si cu altele asta nu inseamna ca ceilalti calatori sunt prosti sau fraieri. Sunt oameni care si in ziua de azi fug de microbuze/autocare de teama accidentelor la fel cum sunt unii care merg in strainatate cu autocarul ca le e frica de avion si invers care merg cu avionul ca le e frica de accidentele de autocare. La exemplul dat de tine nu stiu cati erau studenti dar aici pe M1000 studentilor le raman cupoanele caci la TFC pe Buc-Buzau e IR dar reducerea ti-o da doar pe baza legitimatiei de student asa ca din in cand in cand un student de Mizil, Campina sau Buzau isi permite sa mai mearga cu IR de la CFR caci are destule cupoane pe care nu prea le foloseste cand vine/pleaca de la facultate din cauza ca exista TFC sau Regiotrans pentru ruta Bucuresti-PL.Vest/Campina/Comarnic Wink

In zona Valcea adica pe Sectia 201 trebuiau ca acele IR formate din Desiro sa fie cu tarif de Regio sau daca nu cu Oferta speciala cum e la "Iasov" 35% caci pe 201 trenul e la concurenta cu auto si banuiesc ca stiti si voi cine merge mai gol, plus ca ne-a povestit si colegul Adirmvl acolo as fi bagat Oferta tarif-Regio nu la toate perechile de IR de pe Bucuresti-Targoviste. Studentul targovistean pana la noul mers pierdea catre un cupon de reducere 50% la IR acum i raman toate cupoanele cu oferta Regio si sa fim seriosi intr-un an de zile nu cred ca te duci de 2 ori la mare si inca 2 de ori prin tara caci la munte exista Mondotrans sau masina personala nu poti sa te duci la munte cu trenul daca stai in Targoviste. Sunt si plusuri si minusuri destule unele au fost gandite cu cap altele mai putin.

Deci studentului targovistean i raman 90% din cupoanele de reducere la IR in vreme ce studentul din Lehliu, R.Valcea, Tulcea, Husi si altele fie nu au trenuri deloc fie sunt trenuri private si au de mers foarte mult pana la un IR de CFR.

Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 18:09

Multumesc pt lamuriri Dr2005 - asa trebuie sa fie si intr-adevar din calculul tau e clar de ce acesti oameni vor folosi trenul pt naveta. Ai mare dreptate cu zona Racari - asa este sunt preturi nesimtite stabilite arbitrar de soferi si masinile erau super jegoase si imputite - acum s-au mai schimbat lucrurile si arata cat de cat OK.


Aproape ca mi-au dat lacrimile la auzul suferintelor bietului student din Targoviste. Sarmanul, ramane cu cupoanele de IR nefolosite.

Dar la noi astilalti zeci de mii de oameni din zona asta care nu avem nicio pomana nu te gandesti? Sau trenurile sunt cumva rezervate asa-zisilor studenti? Te rog sa ma mai scutesti cu aceasta categorie - am vazut atatea exemplare purtand tzoale de mii de euro si butonand ultimul model de I-Phone, Smart Phone etc si tot ei cu plangerile si mofturile cele mai mari...dupa ce ca sparg unii sute de euro intr-un club de fitze vin si se milogesc ca vor reducere/pomana sa se plimbe cu IR ca nu au 3 lei de tren. Foarte bine ca toate IR de pe Tgv au primit tarife Regio - pe 80 de km ce ai fi vrut sa fie IC ?

Trenul trebuie sa redevina un mijloc de transport de masa accesibil oricui doreste - nu ca trebuie sa isi consume X si Y cupoanele. Asta e buna, chiar ma doare fix in spatele garii de cupoanele/pomenile lor. Atunci CFR sa se numeasca CFR "Elevi/Studenti/Pensionari" SA si gata sa stim si noi astilalti o treaba ca nu avem voie si e rezervat pomanagiilor.

Cu riscul de a imi sari jumate de forum in cap - eu as mentine doar reducerea de 50% din pretul la Regio pt asa-zisii studenti. Vor la IR - sa plateasca diferenta ca nu tusesc  Twisted Evil

Si din nou pt Katalyn - nu pe navetisti i-am facut prosti ci pe cei care inca mai cred ca "hai sa luam sageata ca merge mai repede" - discutie auzita de mine personal pe peron - sau hai sa luam bilet la clasa I (probabil tot ca merge mai repede Twisted Evil  ) si apoi socati de conditiile gasite acolo dupa ce am platit o caruta de bani hai sa umplem netul si blogurile de bocete si blesteme la adresa CFR. Astia sunt chiar fraieri si merita pana la ultimul banut sa plateasca pt prostia lor. tongue
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 18:41

CFR Călători primeşte preţul integral pentru toate biletele vândute, inclusiv cele pentru elevi şi studenţi!

cristy79 a scris:
Cu riscul de a imisari jumate de forum in cap - eu as mentine doar reducerea de 50% din pretul la Regio pt asa-zisii studenti. Vor la IR - sa plateasca diferenta ca nu tusesc
Dacă tu nu ai făcut facultate, nu înseamnă că nimeni nu trebuie să facă. Aveam colegi care primeau săptămânal de acasă oala de ciorbă, că să dea 15 - 20 lei pe zi pe 2 mese la cantină nu-şi permiteau. Am avut şi colegi care în 4 ani de facultate şi 2 de master i-am văzut cu aceeaşi geacă, aceeaşi pereche de blugi şi aceeaşi adidaşi. Vorbesc de facultate de stat, iar respectivii erau pe locurile de la buget, nu vorbesc de păsăricile de la Spiru Haret sau Universitatea Ecologică care erau în anii 3 - 4 şi nu ştiau de unde să-şi ia diplomele de licenţă, nimerind prin campusul Politehnicii în loc de ,,universităţile" lor aflate în vecinătatea UPB.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 18:44

cristy79 a scris:
Ai mare dreptate cu zona Racari - asa este sunt preturi nesimtite stabilite arbitrar de soferi si masinile erau super jegoase si imputite - acum s-au mai schimbat lucrurile si arata cat de cat OK.
S-au schimbat pe dracu', colega de care vorbesc pleacă de acasă şi la 5:30, ca să fie sigură că ajunge la 8, că dubele se umplu de la Târgovişte şi nu mai opresc la Răcari, lumea merge cu autostopul, cu alţi vecini cu maşini, cu ce nimereşte. La fel la întors, se duce la 16:45 la autogară, dar şoferii întâi iau călătorii pentru Târgovişte, apoi doar dacă mai rămâne loc mai iau pentru Răcari şi alte localităţi. A plecat şi la 19 într-o zi, că nu a luat-o nimeni până la Răcari.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 18:55

Stiu ca CFR primeste pretul integral - dar de unde crezi ca il primeste? Din bani de la buget deci din banii nostri ai tuturor.

Desi nu cred ca e problema forumului -eu am facut facultate si chiar si Master, dar e drept ca in alte vremuri cand parca nu era atata nesimtire peste tot in jur.

Nu neg ca sunt si cazuri asa cum spui tu - dar eu nu am vorbit decat de cazuri vazute de mine personal. De exemplu un nash era sa fie batut si a fost pur si simplu umilit cand a indraznit sa ii ceara unui astfel de pitziponc dovada pe baza careia beneficia de respectiva pomana, adica amarata aia de legitimatie de student. Atunci pitziponcul a intrerupt butonarea I-Phone-ului din dotare ca sa tina un lung discurs ca de ce CFR nu are o evidenta a celor cu astfel de pomeni si cum indrazneste sa il puna sa poarte dupa el respectiva legitimatie. Discutia a degenerat si bietul nash era sa si-o ia. Si cate si mai cate am vazut... Ai si tu dreptate nu toti or fi asa - dar cand vezi astfel de cazuri incepi sa iti pui anumite intrebari nu? Sad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeMier 27 Ian 2016, 19:11

Reducerile sunt un mod de a sprijini elevii şi studenţii, nu de a sprijini operatorii de transport. De aceea, studenţii beneficiază de gratuitate la transportul local, chiar dacă mulţi operatori refuză să aplice această prevedere.

Într-adevăr, ar trebui date doar pentru studenţii care nu plătesc taxă de şcolarizare (intraţi ,,la buget" sau pe baza unor burse), că e cam aiurea să îi bagi în aceeaşi oală pe cei de la UPB, UB, Medicină cu cei de la Spiru, Ecologică şi Hyperion. Dacă nu au dovada reducerii la ei, trebuie trataţi ca pasageri fără bilet şi sancţionaţi corespunzător, eventual coborâţi în prima oprire. L-am văzut pe unul din Tulcea dat jos la Babadag din cauza asta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeJoi 28 Ian 2016, 07:38

Asa e - uite ca de aia de la Spiru am uitat Smile )))) Twisted Evil

Iar la intalnirea pasionatilor cu conducerea CFR - aceea la care unii nu au participat pt ca erau prea multi gay What a Face  - s-a propus printre altele exact asta: taxarea Regio a IR-urilor facute cu Dezastro de pe 201 in zona Rm Valcea.

Ce va fi - om trai si om vedea.

Intr-o tara civilizata si nu una bananiera ca Romania nici nu ar mai trebui sa existe trenuri IR pe distante de sute de km facute cu Desiro (mai ales trenuri de noapte, culmea bataii de joc) sau daca au acest rang - sa fie tarifate toate Regio. Dar va mai curge multa apa pe Dambovita pana sa ajungem acolo - la normalitate.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3695
Data de inscriere : 27/05/2015

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeJoi 28 Ian 2016, 08:01

Vor fi multe trenuri IR tarifate ca R in viitorul apropiat, si ei si-au dat seama de lucrul asta. Posibil sa fie transformate in R sa mai ciupeasca putina subventie.
S-a propus ca toate trenurile sub 100km sa fie taxate ca R indiferent de rang.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeJoi 28 Ian 2016, 10:36

cristy79 a scris:
Multumesc pt lamuriri Dr2005 - asa trebuie sa fie si intr-adevar din calculul tau e clar de ce acesti oameni vor folosi trenul pt naveta. Ai mare dreptate cu zona Racari - asa este sunt preturi nesimtite stabilite arbitrar de soferi si masinile erau super jegoase si imputite - acum s-au mai schimbat lucrurile si arata cat de cat OK.


Aproape ca mi-au dat lacrimile la auzul suferintelor bietului student din Targoviste. Sarmanul, ramane cu cupoanele de IR nefolosite.

Dar la noi astilalti zeci de mii de oameni din zona asta care nu avem nicio pomana nu te gandesti? Sau trenurile sunt cumva rezervate asa-zisilor studenti? Te rog sa ma mai scutesti cu aceasta categorie - am vazut atatea exemplare purtand tzoale de mii de euro si butonand ultimul model de I-Phone, Smart Phone etc si tot ei cu plangerile si mofturile cele mai mari...dupa ce ca sparg unii sute de euro intr-un club de fitze vin si se milogesc ca vor reducere/pomana sa se plimbe cu IR ca nu au 3 lei de tren. Foarte bine ca toate IR de pe Tgv au primit tarife Regio - pe 80 de km ce ai fi vrut sa fie IC ?

Trenul trebuie sa redevina un mijloc de transport de masa accesibil oricui doreste - nu ca trebuie sa isi consume X si Y cupoanele. Asta e buna, chiar ma doare fix in spatele garii de cupoanele/pomenile lor. Atunci CFR sa se numeasca CFR "Elevi/Studenti/Pensionari" SA si gata sa stim si noi astilalti o treaba ca nu avem voie si e rezervat pomanagiilor.

Cu riscul de a imi sari jumate de forum in cap - eu as mentine doar reducerea de 50% din pretul la Regio pt asa-zisii studenti. Vor la IR - sa plateasca diferenta ca nu tusesc  Twisted Evil

Si din nou pt Katalyn - nu pe navetisti i-am facut prosti ci pe cei care inca mai cred ca "hai sa luam sageata ca merge mai repede" - discutie auzita de mine personal pe peron - sau hai sa luam bilet la clasa I (probabil tot ca merge mai repede  Twisted Evil   ) si apoi socati de conditiile gasite acolo dupa ce am platit o caruta de bani hai sa umplem netul si blogurile de bocete si blesteme la adresa CFR. Astia sunt chiar fraieri si merita pana la ultimul banut sa plateasca pt prostia lor. tongue

Omul lui Dumnezeu ce ti-a facut tie studenti din Romania de tot dai in ei ca de ce au reduceri, ca de ce merg cu trenul si mai nou ca saracii le raman cupoanele nefolosite ? Eu ti-am prezentat situatia si am dat exemple de studenti caci e discriminare pentru unii care nu au pe ce sa foloseasca acele cupoane din cauza ca nu au trenuri sau au doar trenuri private, ce tot dai in ei atat ? Zici ca lucrezi la banca deci automat ai o facultate de economie plus ca esti tanar undeva la 40-42 ani sau cat ai asta inseamna ca ai fost student acum 15-20 ani nu ? Ai avut aceleasi drepturi ca studenti de azi ? Poate da sau poate nu ca poate s-au mai schimbat legile intre timp dar ca student tot ai avut reducere la Accelerate si Rapide pe vremea cand erai student.

A doua la mana vezi ca multi din acei studenti cu telefoane de ultima generatie si haine scumpe sunt baieti destepti, in ziua de azi poti cumpara tzoale bune la jumatate de pret fata de magazine doar cine nu vrea nu poate sa faca o astfel de afacere iar legat de telefoane cu 600-700 lei poti sa iei in ziua de azi un telefon de ultima generatie la mana a doua de moare lumea ce crezi ca un student nu poate economisi intr-un an de zile niste banii ? Mai sunt studenti care au bunici si i mai ajuta si aia in afara de sprijinul venit de la parinti, plus ca unii lucreaza part-time sau au parinti in afara daca statul le da reducere de ce sa nu beneficieze de ea ? Nu in ultimul rand o parte din telefoanele de ultima generatie care le-ai vazut tu la acei studenti cu aere cum le spui tu sunt primite cadou de la rude sau de la grupuri de prieteni ori recompense de la parinti in cazul in care ia examenul cutare sau daca ia cu nota mare. Cand eram elev in clasa 7-a mama m-a motivat sa invat sa iau examenul de capacitate cu nota cat mai mare desi eram un elev de 7,75-8.50 adica prastie de elev cum se spune, daca luam examenul de capacitate imi cumpara bicicleta. Am avut colegi de 9 care au picat examenul in schimb eu de 7,75 l-am luat si cateva luni mai tarziu am primit bicicleta MTB cu roti de 26, asa si cu astia care dau Bac-ul sunt motivati de parinti care au putere financiara si mai ales de bunici, apoi tineretul asta de peste 16 ani mai joaca si la pariuri am un exemplu la un vecin cu 300 lei investiti in pariuri intr-un an de zile a castigat 2.500 lei, ca e profesionist sau a mancat ceva cand a fost mic e problema lui dar a castigat.

Tu esti genul ala de comunist la fel ca fosti mei sefi cand lucram la paza : "De unde are domne un agent de paza banii de taxiu sau de suc Granini" de parca un bidon de suc ar fi costat 1/4 din salariu sau in cazul tau de unde are un student care merge cu reducere bani de telefon de ultima generatie. Pana intr-o zi cand mi-a zis-o si mie la o sedinta de fata cu toti ceilalti 40 de colegi ditamai directorul general fost SRI-ist i-am spus clar si raspicat tot asa se legase ca m-a gasit cu un bidon de Fanta si i-am raspuns sec "In urma cu 3 zile am luat tichetele de masa pe langa una alta am luat si 3 bidoane de suc" nu a mai zis nimic se facuse liniste in toata sala.

Asa ca domnule cristy79 cand ai fost student ai fost si tu "pomanagiu" asa-i ?
Sus In jos
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitimeJoi 28 Ian 2016, 12:05

Daca CFR-ul impune schimbarea trenului. incet dar sigur companiile aeriene ne vor duce in ,,te miri ce timp,, oriunde:


„În acest an vor fi înfiinţate mai multe curse, pe care noi le-am anunţat pe măsură ce au apărut. În plus, pentru Timişoara avem cereri exprese de înfiinţare a unei curse şi mizăm pe transformarea ei în realitate în vară sau toamnă. Până la sfârşitul anului vom avea o cursă operaţională spre Madrid. De asemenea, traficul est-vest se anunţă în creştere, pe măsură ce legăturile Iaşului cu vestul devin tot mai necesare, iar altă infrastructură nu avem. Ne gândim şi la o cursă Iaşi - Cluj“, a declarat Bodea.


Si ca fapt divers , se vorbeste si de Iasi-Constanta. Chiar daca de la Kogalniceanu mai faci 30 minute pana la Constanta si apoi inca o ora pana la Mnagalia, macar nu te inconjoara pe la Faurei,nu opreste in catune pana la Constanta (pentru navetisti) si nu schimbi trenul cu catel si purcel dupa o noapte de mers ca melcul.


Sa zicem ca de la Iasi la Mangalia ,per total avion-microbuz , o sa se faca 4 ore ( cu tot cu imbarcare) fata de 11 cat face trenul , in cazul in care se prinde legatura.

Am fost fan inrait -tren- si il recomandam la toata lumea( in locul dubelor) dar nu pot sa raman pasiv la nepasarea si indolenta CFR-ULUI!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 17 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 17 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 42 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: