Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 45 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5314
Data de inscriere : 23/01/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeVin 25 Mar 2016, 12:43

sytrus a scris:
Pentru ca trenul sa isi mai aibe rostul, avesta ar trebui sa aibe o viteza NET superioara autoturismelor ~ minim 200 km/h.
Pana atunci va ramane o simpla alternativa pt boschetari si oameni de rang inferior.
Argument irefutabil.


Aveti o parere cam ingusta.

Sunt atatia bucuresteni/studenti care merg pe Valea Prahovei in fiecare S/D si vara la mare.
La fel majoritatea studentilor din tara asta folosesc trenul spre orasele centre universitare.

Sa mergeti dumneavoastra din sudul Olteniei duminica spre Bucuresti sau de marile sarbatori sa vedeti cat faceti cu masina.

Sunt atatea femei care folosesc Regiotransul pentru a merge intre Bucuresti, Ploiesti si Brasov
La fel sunt atatia unguri care merg in Ungaria cu Corona si altele.

NU stiu daca oamenii care merg la cuseta de la Oradea spre Bucuresti pot fi catalogati astfel => nu oricine is permite acest bilet.

Si sunt doar cateva exemple
Sus In jos
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeVin 25 Mar 2016, 16:31

Dr2005 a scris:
Ca să traversezi toată Europa ai nevoie de maxim 3 ore. Scaunele sunt mici şi înghesuite la toate avioanele. Iar Boeing 737 şi Airbus A319/A320 totuşi sunt ,,parfum" pe lângă diverse autobuze zburătoare gen Bombardier CRJ-1000.

Aeroportul Kogălniceanu este la mama cucului. Iar de la Iaşi... faci o oră până la aeroport, te duci cu o oră jumate înainte de zbor (sau cu 2, de când cu teroriştii), zborul durează o oră. De la Kogălniceanu până în Constanţa mai pui o juma' de oră. 4 ore în cel mai fericit caz. E drept, durează mai puţin decât drumul cu trenul, dar preţul e mai mare... plus preţul pentru taxiul până la aeroportul din Iaşi (că autobuzul RATP nu e deloc corelat cu zborurile).

Lasa cu nu faci o ora pana la aeroport, din Tg Cucu, autobuzul face maxim 20 minute(daca este trafic aglomerat), iar taxi-ul nu te jupoaie deloc!
Si nici de la Kogalniceanu nu este o distanta uriasa pana la Mamaia, iar pentru statiuni este de preferat sa te ia autocarul de la ,,gura,,avionului si sa te ,,teleporteze,, in statiuni!!!!
Deci, avantaj avionul!Decat trenul , dupa o noapte de nesomn , sa te trambalezi in alt tren, in cazul fericit cand acel tren nu este intarziat!
E de preferat 4 ore, in loc de 11!!!!!!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeSam 26 Mar 2016, 02:37

La ce bun că autobuzul face 20 minute, dacă orarul lui nu e corelat cu al avioanelor?

Autocarul nu te ia de la gura avionului... cobori din avion, iei bagajul de pe bandă, după care te duci la autobuz.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5292
Data de inscriere : 27/06/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeSam 26 Mar 2016, 18:50

sytrus a scris:
Pentru ca trenul sa isi mai aibe rostul, avesta ar trebui sa aibe o viteza NET superioara autoturismelor ~ minim 200 km/h.
Pana atunci va ramane o simpla alternativa pt boschetari si oameni de rang inferior.
Argument irefutabil.

usor jigniti osmrnii....cunosc multe perosane care desi isi permit sa mearga cu masina prefera sa utilizeze trenul sa mearga pe Valea Prahovei, sau in alte locatii in interes de srviciu, sau in alte tari....asta e gandire tipica de tzaran care a fost frustart ca vacinu si-a luat maisna inaintea lui si cand s-a ajuns si el si-a promis sa nu mai coboare din ea niciodata...am mai auzit din astia care ziceau ca au strans ani de zile bani pt masina, asa ca acum nu se mai fac nici macar un drum de cateva sute de metir fara ea
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13138
Data de inscriere : 05/01/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeSam 26 Mar 2016, 23:48

Momentul ala in care se duc la ghena de gunoi sa arunce gunoiul.. cu masina evident. No
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 09:13

Rarau a scris:
sytrus a scris:
Pentru ca trenul sa isi mai aibe rostul, avesta ar trebui sa aibe o viteza NET superioara autoturismelor ~ minim 200 km/h.
Pana atunci va ramane o simpla alternativa pt boschetari si oameni de rang inferior.
Argument irefutabil.


Aveti o parere cam ingusta.

Sunt atatia bucuresteni/studenti care merg pe Valea Prahovei in fiecare S/D si vara la mare.
La fel majoritatea studentilor din tara asta folosesc trenul spre orasele centre universitare.

Sa mergeti dumneavoastra din sudul Olteniei duminica spre Bucuresti sau de marile sarbatori sa vedeti cat faceti cu masina.

Sunt atatea femei care folosesc Regiotransul pentru a merge intre Bucuresti, Ploiesti si Brasov
La fel sunt atatia unguri care merg in Ungaria cu Corona si altele.

NU stiu daca oamenii care merg la cuseta de la Oradea spre Bucuresti pot fi catalogati astfel => nu oricine is permite acest bilet.

Si sunt doar cateva exemple

E foarte simplu sa jignesti pe cineva mai ales in mediul virtual unde toti sunt zmei si smardoi sau mai nou avocati, procurori sau militieni dar defapt sunt doar niste simpli vanzatori in supermarket-uri Wink

De asta spun ca forumurile sunt o prostie nu ca pe FB ar fi ceva mai bine dar forumurile intotdeauna au fost si vor fi samanta de scandal pana si pasionati de avioane se cearta si se injura de morti pentru pozele bune care le scot unii, asta e nene fiecare cu norocul lui unul are aparat mai bun altul are noroc de o pozitie mai buna etc...lumea asta virtuala e mai periculoasa decat cea reala. Imi aduc aminte de o mare vorba spusa zilele trecute de un mare smecher din blocul meu : "Nimeni nu e smecher dar nici fraier, toata lumea e egala" Wink

Razvane tu ai dreptate la punctul cu Regiotrans si femeile mai multe femei merg cu Regiotransul pe ruta Buc-Brasov decat barbati si femei frumoase nu mai zic de studente dar aici este un grup smecher care arunca cu noroi in firma brasoveana ca asa i-au fatat mamele cu injuraturi la gura.

Cu riscul de a supara pe unii de pe aici pot sa spun cu 2 guri ca unii dintre voi ati vazut cam multe filme, ar fi cazul sa mergeti la baie sa faceti un dus cu apa rece poate va treziti odata din somnul in care traiti.
Sus In jos
sytrus

sytrus


Numarul mesajelor : 124
Reputatie : 4435
Data de inscriere : 22/09/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 15:37

Draga domnule Fimoza - e dragut sa fii important dar e mai important sa fii dragut!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 17:12

Katalyn a scris:
De asta spun ca forumurile sunt o prostie nu ca pe FB ar fi ceva mai bine dar forumurile intotdeauna au fost si vor fi samanta de scandal pana si pasionati de avioane se cearta si se injura de morti pentru pozele bune care le scot unii, asta e nene fiecare cu norocul lui unul are aparat mai bun altul are noroc de o pozitie mai buna etc...lumea asta virtuala e mai periculoasa decat cea reala. Imi aduc aminte de o mare vorba spusa zilele trecute de un mare smecher din blocul meu : "Nimeni nu e smecher dar nici fraier, toata lumea e egala" Wink

Şi pe Facebook se ceartă, plus că oricine poate crea un cont de mail şi un cont de Facebook i să pună ce date vrea el. Azi-noapte mă înjura unul de mamă că am zis că eu mănânc carne (şi el era vegan)... l-am raportat, dar pun pariu că nu se va întâmpla nimic. Pe forumuri putem măcar să ştergem mesajele injurioase, pe când pe Facebook... nicio şansă. Acum văd că, de fapt, cel la al cărui mesaj am răspuns m-a blocat el pe mine, deşi idiotul ăla de prieten al lui se apucase să mă înjure de mamă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6848
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 18:00

Ador să mă cert/să mă iau de vegani, sunt atât de penibili, fanatici și idioți... deși pot fi periculoși dacă sunt peste 5, altfel nu e niciun risc că-s prea pămpălăi.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 18:56

http://www.jurnalvirtual.ro/2016/03/27/director-blue-air-avioanele-iasi-bucuresti-sunt-pline-am-adus-si-aeronave-cu-190-de-locuri-toate-fiind-ocupate/

CFR-ul citeste,vede si este in stare sa ia masuri, cat nu e prea tarziu???!!!
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3211
Reputatie : 8476
Data de inscriere : 08/04/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 20:09

Poate multi care merg cu avionul Iasi Bucuresti merg mai departe cu avionul, in Europa.
Aici chiar nu vad ca ar putea face CFR ul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 20:32

Sunt pline pentru că lucrează la preţ de dumping. Doar taxele de aeroport pentru Otopeni se duc spre 30 euro/pasager, aşa că ei nu au cum să vândă bilete cu 100 lei şi să aibă şi profit. În momentul în care Tarom va renunţa, să vedeţi atunci tarife şi suprataxe pe bagaj.

Comparaţia cu trenul nu-şi are rostul, cine merge cu avionul acum mergea cu maşina înainte, nu mergea cu trenul. Iar trenul de noapte Bucureşti - Iaşi oricum are mai mulţi clienţi decât toate avioanele care fac Bucureşti - Iaşi zilnic.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3695
Data de inscriere : 27/05/2015

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeDum 27 Mar 2016, 21:31

Rarau a scris:

Sa mergeti dumneavoastra din sudul Olteniei duminica spre Bucuresti sau de marile sarbatori sa vedeti cat faceti cu masina.

Am fost recent la Craiova cu IR 1823/1836 si crede-ma ca, daca si in 2017 tot cu 20-83 defileaza ma duc linistit cu masina personala chiar daca ma costa mai mult. Cu trenul ieseam mai ieftin dar caca mergem tot 3 oameni garantat scot masina la drum. M-am bucurat ca am dat 60lei pe bilete plus 20 pe alte cheltuieli dar a2a zi am mai dat 30lei pe niste voltaren forte, m-a durut spatele 3 zile. Nu credeam ca vagoanele 20-83 pot avea scaune atat de infecte, practic am stat cu genunchii la piept, scaune de gradinita are seria asta de vagoane.

Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3221
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8093
Data de inscriere : 26/05/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 00:48

Cat de curand vor calatori doar cei cu reduceri, gratuitati si fricosi cu trenurile intre Gara Bucuresti Nord si gara din Iasi. Autocarele nu isi vor schimba si ele tarifele.

CFR CALATORI va ramane cu foarte putini pasageri intre cele doua municipii datorita delasarii si incompetentei.
Vor urma anii urmatori si Bucuresti - Cluj, Bucuresti - Timisoara, Iasi - Cluj - Timisoara, ETC.

Statisticile o sa "vorbeasca".
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 01:15

DA Da dA si marmota ? Voi chiar credeti in glumele astea cand vorbiti de avioane pe intern ? O sa fiti foarte dezamagiti cand o sa vedeti cifrele peste cateva luni ca o sa fie exact opusul la care va asteptati. Se pare ca inca nu sti ce fel de categorii de oameni calatoresc cu trenul Wink A, si sa nu-mi veniti cu glume de articole turnate la pe repede-inainte de vreun ziarist aflat la inceput de cariera.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 23 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 23 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 45 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: