Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 40 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeSam 26 Dec 2015, 08:14

Pe cine vrei sa puna pulanul pe tacsu lu fracsu lui varasu lui Nicu ? Orice negru are cate o cunostinta la TCE sau in jandarmerie sau chiar mai sus, la noi orasul este mare doar pe hartie, nu poti pune pulanul pe vecinul lui x cat despre Politia Locala sa fim seriosi aia sunt niste paznici la stat pe 10 milioane, dintre toate institutile statului Politia Locala e cea mai fricoasa Wink

Am vazut batatie la 23 noaptea pe o strada de negri din cartierul Bariera Bucuresti, au venit 3 dube de la mascati, a iesit unul din negri in fata si le-au zis sa nu se bage ca e cearta tiganeasca, s-au batut aia vreo 30 min si dupa ce au terminat cearta au intervenit si mascati si au dat cateva amenzi pentru tulburarea linisti publice.

Acum e liniste dar in urma cu 10 ani era sinucidere curata sa iesi afara dupa ora 21 intr-un cartier rau-famat daca erai fata sa mai fi si singura deja erai victima sigura.

Blatul niciodata nu o sa dispara poti sa pui cate un militian la fiecare usa la toate autobuzele tot vor gasi o cale sa calatoreasca moka, nu exista solutie pentru asa ceva.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6552
Reputatie : 12375
Data de inscriere : 09/07/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeSam 26 Dec 2015, 10:06

mielutu zburator a scris:
De la Constanța la Galați, ăștia la autocare dau reduceri pentru studenți?

Da, elevii si studentii au tarif redus 30 lei, cu o copie dupa carnet de elev/student + copie buletin.
Acesta e motivul anularii trenurilor Galati-Constanta, ca nu mai mergea nimeni cu trenul...
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeSam 26 Dec 2015, 11:09

Cum sa aiba clienti, daca nu leaga cartierele de gara si de autogari. Si aici ma refer la 1 mai si Dacos, ca mai sint si altele mai mici, dar alea sint statii de autobuz, nu autogari. M-am uitat de autobuze pentru gara sau autogara Dacos. Doar nu eram nebun sa risc sa pierd autocarul doar ca sa merg cu autobuzul. Ca la gara ajungeam ori cu o ora mai devreme, ori cu una dupa.

Nu sint legate nici cartierele intre ele. De exemplu nu ai nici macar o linie care sa strabata Calea lui Traian. Si exemplele negative pot continua. Si uite asa nu au calatori, deci scumpesc abonamentele si biletele, ceea ce face sa nu fie tentant sa mergi cu autobuzul, deci raresc cursele, si tot asa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeSam 26 Dec 2015, 20:39

Probabil or să moară cum au murit şi ăia de la Slobozia, Drobeta şi Giurgiu (şi cei din Alexandria trag să moară).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 01:56

Cand era Super Gutau primar era vorba sa se privatizeze Eta. Sa se faca abonamente pentru elevi, pensionari, etc, dar daca nu sint consumate alea 40 sau 60 de calatorii sa fie subventionate per calatorie. Iti garantez ca eu, tu sau multi altii de pe forumul asta am putea face sa mearga de cinci ori mai bine firma aia.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 10:34

http://republica.ro/aceasta-imagine-este-unica-in-lume
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6863
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 13:04

Dr2005 a scris:
Probabil or să moară cum au murit şi ăia de la Slobozia, Drobeta şi Giurgiu (şi cei din Alexandria trag să moară).
In Alexandria transportul in comun este facut sa deserveasca o singura fabrica ,SC KOYO.Daca moare ea atunci pa si cu asa zisul transport in comun local.Iar TRANSLOC mai are si curse prin comunele limitrofe si circula destul de plini ,probabil profit mai au si de aici, pentru ca probabilitatea sa mergi gratis tinde spre infinit deoarece bilete le emite soferul....
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6938
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 13:14

Perfect de acord cu mare parte din ce scrie în articolul ăla. E enervant să vezi casierițe care stau să dea abonamente și cartele în fiecare stație, chiar și în cele din care urcă 3 oameni pe oră, în secolul XXI. Mai au și niște salarii colosale, din ce spunea Dr2005.
Dacă aș putea, aș menține casierii la: Gara de Nord, fiind o poartă de intrare (musai să aibă cunoștințe de engleză), Piața Victoriei (stație mare în zonă relativ turistică), Piața Unirii (la fel ca la Victoriei) și eventual la Aviației, Aurel Vlaicu, Eroilor și Universitate, pentru că discutăm despre zone în care fluxul de străini e mai însemnat. În rest, automate peste tot; ce naiba, suntem în secolul XXI. Până și-n Roma, în care e un haos desăvârșit dpdv al transportului, există 4-5 automate în fiecare stație, dar nu există casierii decât în stațiile care servesc gări sau sunt intermodale. Pentru elevi și studenți aș lăsa doar automate, că sunt tineri și teoretic mai deschiși către tehnologie; oricât de inapt ai fi trebuie să te ducă bibilica să scrii singur ce număr ai pe legitimație...
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 13:20

mielutu zburator a scris:
Perfect de acord cu mare parte din ce scrie în articolul ăla. E enervant să vezi casierițe care stau să dea abonamente și cartele în fiecare stație, chiar și în cele din care urcă 3 oameni pe oră, în secolul XXI. Mai au și niște salarii colosale, din ce spunea Dr2005.
Dacă aș putea, aș menține casierii la: Gara de Nord, fiind o poartă de intrare (musai să aibă cunoștințe de engleză), Piața Victoriei (stație mare în zonă relativ turistică), Piața Unirii (la fel ca la Victoriei) și eventual la Aviației, Aurel Vlaicu, Eroilor și Universitate, pentru că discutăm despre zone în care fluxul de străini e mai însemnat. În rest, automate peste tot; ce naiba, suntem în secolul XXI. Până și-n Roma, în care e un haos desăvârșit dpdv al transportului, există 4-5 automate în fiecare stație, dar nu există casierii decât în stațiile care servesc gări sau sunt intermodale. Pentru elevi și studenți aș lăsa doar automate, că sunt tineri și teoretic mai deschiși către tehnologie; oricât de inapt ai fi trebuie să te ducă bibilica să scrii singur ce număr ai pe legitimație...

In Valencia Berlin Viena nu am vazut chioscuri de vanzare bilete totul se vinde de la automate cel mai enervant la Berlin la metrou puteai sa cumperi bilete numai cu cartela de transport pana la urma  gasit bilete la un magazin de ziare

Ai vazut si la Tarom 40% sunt rude intre ei la fel si la Metrorex locuri de munca bine platite pentru parasutatii politic societati cu bugete enorme de achizitii pentru furat
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 7057
Data de inscriere : 28/03/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 14:31

Adrian78 a scris:
In Valencia Berlin Viena nu am vazut chioscuri de vanzare bilete totul se vinde de la automate cel mai enervant la Berlin la metrou puteai sa cumperi bilete numai cu cartela de transport pana la urma  gasit bilete la un magazin de ziare.

Din Valencia mi-am cumparat cartela pentru o zi de la chioscul lor (al regiei) care se afla fix la turnicheti (ma rog, ei au niste usite din plastic). Am platit valoarea titlului de calatorie valabil pentru o zi + cativa centi sau  1 euro (nu mai stiu exact) pentru cartela (era din plastic, precum sunt cardurile bancare)

Nu inteleg faza cu Berlinul ... Eu mi-am cumparat bilete de la automate, fara sa am nevoie de vreo cartela de transport. Bagam banii si biletul se imprima pe un material cum au si cei de la Metrorex.

Din Viena poti sa iti cumperi biletul fie online, fie de la automat, fie de la sofer / vatman (cu o suprataxa modica, de ex. 10 centi in plus pentru un bilet cu o calatorie fata de pretul biletului cumparat de la automat), dar si de la punctele de vanzare in avans (conform site-ului regiei). Eu parca imi aduc aminte sa fii vazut asa ceva in statiile nod.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeDum 27 Dec 2015, 19:24

Am reusit sa prind jucaria intr-o poza in ultimul moment.

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 WP_20151227_0021_zpspvyxkz1t
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:31

Doctore, azi am vazut doua 112 UDM-uri in oras. Deci mai avem. Smile
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:34

Poze, vrem poze! Very Happy Cred că la Dispecerat Nord se mai stă cum se stătea pe vremuri, acolo cred că s-ar putea poza uşor.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:36

Din pacate nu am reusit sa fac azi... Maine e ultima zi in Valcea pe anul asta, sper sa reusesc sa le prind. Smile
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5056
Data de inscriere : 14/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitimeMar 29 Dec 2015, 13:14

Adirmvl a scris:
Am reusit sa prind jucaria intr-o poza in ultimul moment.

Oradea Transport Local are in dotare cinci astfel de jucarii pe care le foloseste pe linii cu numar redus de calatori dar si pe alte linii in zilele de sambata si duminica, cand numarul calatorilor este redus. In Oradea aceste jucarii sunt de culoare galbena.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 13 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 13 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 40 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: