Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 48 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 3:34 pm

Cu dedicatie pentru Dr2005.

http://www.observatorulph.ro/eveniment/65982-protest-angajatii-tce-au-iesit-in-strada-foto-video



Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 3:41 pm

Katalyn a scris:
Angajații TCE au mai cerut verificarea legalității contractului privind transformarea autobuzelor din funcționare diesel în funcționare cu gaz petrolier lichefiat
O, da, au găsit ei problema, autobuzele cu GPL. Normal că-i deranjează, ăla nu se poate fura şi transvaza în maşinile lor proprietate personală.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 3:47 pm

Si de autobuzele vechi de 40 ani nu mai zici nimic ? Jafuri de Ikarus care le uraste toata lumea inclusiv soferi de pe ele. Bine ca da luna viitoare drumul si la 102 scapa orasul de gioarse mai putin traseul 104 si cursele muncitoresti catre platforma industriala Teleajen. In 2016 este o rusine sa pui la dispozitie autobuz Ikarus numai Ploiestiul mai are aceste jafuri in Romania peste tot s-au miscat regiile si societatile de transport cu ceva nou sau sh de afara numai aici mergem cu malaxa varianta autobuz.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 5:28 pm

Katalyn a scris:
Si de autobuzele vechi de 40 ani nu mai zici nimic ? Jafuri de Ikarus care le uraste toata lumea inclusiv soferi de pe ele.
Da, mari jafuri, mai bune astea din poză, nu?
Discutii generale despre transport II - Pagina 29 30vn7yd
Şi nici nu-s multe aşa, doar vreo 300 de bucăţi.

Între timp, ungurii circulă bine-mersi cu Ikarusurile:
Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Dy6rld

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22345
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 6:57 pm

Ce probleme existentiale grave au unii..........

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 29 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 29 Bdeem_8496_a
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6370
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11343
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 9:06 pm

e bine si cu microbuzul
asta-vara imi rezervasem cazare in zona telecabinei din Busteni.Pentru transport (cu bagaj rezonabil)am ales varianta
unui microbuz care facea curse intre Aeroportul Otopeni si Brasov.Am plecat vineri cu 19 minute mai devreme de la program
si am dat 70 lei. Era pe tabel nominal si nu am primit nici bilet,dar a fost frumos...
Avea aer conditionat,lucru important la 34 de grade afara.Eu nu am obsesia intinderii picioarelor,asa ca nu am suferit prea mult
Pe drum,am cunoscut o tanara din Brasov, care se casatorise cu un sud-correan si acum isi aducea socrii de la aeroport la Brasov.La una din opriri,la o benzinarie,am vorbit si cu asiaticii,carora Romania le facuse o buna impresie.
Am vorbit cu soferul si m-a lasat la fabrica de hartie,de unde am mai urcat 10 minute pe jos
Mersul cu masina proprie mi-ar fi pus nervii pe moate,din cauza aglomeratiei de pe DN1 vinerea.
Pentru tren,trebuia sa ajung intai la GdN,iar de la gara Busteni la telecabina,ori dadeam 10 lei la taxi,ori incepeam concediul gata obosit
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeLun Mai 16, 2016 9:22 pm

Cu ochii inchisi as fi ales varianta cu trenul, nu se compara mersul cu trenul pe linie modernizata cu mersul cu duba pentru maxim 2h30' iar taxiul din Busteni l-am folosit de 2 ori merita bani mai ales ca te duce cu tot cu bagaje oriunde.

Chiar si trenul Regio as fi ales in locul dubei dar daca linia era nemodernizata iar varianta auto era o autostrada atunci poate as fi ales duba altfel nu.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMar Mai 17, 2016 1:07 am

Doi prieteni au facut 5 ore in august pana in Poiana. Smile) Joia, plecati din Bucuresti inainte de pranz. Ziceau ca 45 de minute au stat pe loc.

Doctore, Ikarusurile de la unguri sint impecabile. Am mers cu ele in Veszprem. N-am ce comenta. Probabil ca n-ar avea ce comenta nici ploiestenii daca ar fi si ale lor la fel. La fel si vagoanele din compunerile personalelor. De o varsta cu ale noastre, dar n-ai ce comenta la cum sint de ingrijite.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMar Mai 17, 2016 8:47 am

Mai sunt nişte chestii interesante despre TCE ex-RATP. în anul 2005 au început masiv să monteze instalaţii de GPL pe Ikarusuri, Din 2003 parcul e urmărit prin GPS - http://www.zf.ro/business-hi-tech/autobuzele-din-ploiesti-sunt-urmarite-prin-satelit-2985604 cu sistemul Radfleet produs de Radcom. Asta înseamnă că nu mai e motorină de tras în canistră, nu se mai fură curse, nu mai e nevoie de dispeceri la cap de linie, vehiculul poate fi mutat rapid de pe o linie pe alta la nevoie (cred că Ploieşti e singurul oraş din ţară unde, dacă se întâmplă ceva cu tramvaiele, în 10 minute apar autobuzele pe acelaşi traseu). În plus, panourile informative din staţii primesc informaţii în timp real, spre deosebire de cele de la Braşov care arată doar ora teoretică de trecere (normal, pentru că parcul auto din Braşov nu e monitorizat, că altfel s-ar vedea cum se fură cursele).

Sistemul celor de la Radfleet a mai fost instalat parţial la Bacău, Cluj, Arad, Oradea şi, probabil, şi prin alte părţi.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alex1987




Numarul mesajelor : 283
Reputatie : 4802
Data de inscriere : 28/05/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMar Mai 17, 2016 9:24 pm

Dr2005 a scris:
Mai sunt nişte chestii interesante despre TCE ex-RATP. în anul 2005 au început masiv să monteze instalaţii de GPL pe Ikarusuri, Din 2003 parcul e urmărit prin GPS - http://www.zf.ro/business-hi-tech/autobuzele-din-ploiesti-sunt-urmarite-prin-satelit-2985604 cu sistemul Radfleet produs de Radcom. Asta înseamnă că nu mai e motorină de tras în canistră, nu se mai fură curse, nu mai e nevoie de dispeceri la cap de linie, vehiculul poate fi mutat rapid de pe o linie pe alta la nevoie (cred că Ploieşti e singurul oraş din ţară unde, dacă se întâmplă ceva cu tramvaiele, în 10 minute apar autobuzele pe acelaşi traseu). În plus, panourile informative din staţii primesc informaţii în timp real, spre deosebire de cele de la Braşov care arată doar ora teoretică de trecere (normal, pentru că parcul auto din Braşov nu e monitorizat, că altfel s-ar vedea cum se fură cursele).

Sistemul celor de la Radfleet a mai fost instalat parţial la Bacău, Cluj, Arad, Oradea şi, probabil, şi prin alte părţi.

Arata ora teoretica doar pana se apropie busul de statie, dupa care iti zice ca mai sunt 2 sau 1 min pana soseste, iar cand soseste apare semnul de bus.Oricum sistemul nu e inaugurat oficial, posibil sa mai fie exceptii, insa din ce am vazut, majoritatea respecta regula
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6938
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMar Mai 17, 2016 10:12 pm

Noi vorbim de anunțatul autobuzului în stație și alte chestii, dar la Galați nici măcar UNDE e stația nu scrie întotdeauna. Mare parte din stații sunt simple dâre trasate cu vopsea pe jos, atât - nu tu adăpost de ploaie, nu tu semnalizare corespunzătoare... Iar de furat curse, asta e deja altă poveste: se întâmplă să stai 40 de minute după un autobuz, dar apoi, când vine, sunt 2 sau 3 la rând. Sau cu SH-urile care se descompun în mers, peste gropi? (da, asta am pățit pe viu cu un MAZ de-ăla infect). Să nu vorbim de autobuzele aduse din Olanda care iau foc sau cărora le pleznește vopseaua dacă le dai un șut mai tare?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMier Mai 18, 2016 3:14 pm

Lasa ca acuma sunteti fericiti ca ati scapat de cascarabete in oras, am vorbit aseara cu 3 galateni si 2 tecuceni au zis ca zilnic se da in presa locala si la radio de treaba asta ca au scapat de dubele din oras.

Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6938
Data de inscriere : 07/09/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeMier Mai 18, 2016 11:51 pm

Eu le preferam. Oricum de obicei merg pe jos în oraș sau cu mașina, așa că nu sunt prea afectat, mai ales că nu mai stau în Galați decât vara, și atunci nu constant.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2016 10:35 am

Sambata dimineata nu se circula pe Valea Oltului: http://www.voceavalcii.ro/36058-atentie-valea-oltului-inchisa-complet-sambata.html

Șoferii care au în plan să tranziteze în acest week-end Valea Oltului, trebuie să știe că sâmbătă 21 mai, circulația va fi închisă total în zona „Cârligul Mic”, timp de cinci ore.

Sâmbătă, 21 mai 2016, între orele 05:00 -10:00, circulația pe DN7 va fi întreruptă total în zona viaductului de la „Cârligul Mic”. Traficul auto nu va fi permis în zonă decât până la ora 4:30 şi după ora 10:00.

Pentru cei care trebuie să ajungă neapărat în acea perioadă de la Râmnicu Vâlcea la Sibiu, sau invers, există și o variantă de ocolire, dar care poate fi folosită doar de mașinile cu masă de până în 3,5 tone. Este vorba de varianta Cornet – Perişani – Berislăveşti – Călimănești.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5056
Data de inscriere : 14/10/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2016 1:28 pm

Premieră! Consiliul Județean Bihor a lansat la finalul lunii mai platforma web a serviciului de transport public județean de persoane. Site-ul web vine în ajutorul călătorilor pentru planificarea călătoriilor, căutarea mijloacelor de transport public județean, a rutelor și aflarea prețului. Acesta va ajuta și la controlul modalității de efectuare a serviciului de transport public județean conform prevederilor legale și a parametrilor stabiliți de către Consiliul Județean Bihor. Site-ul este primul portal din România, creat de către o administrație județeană care gestionează la un nivel ridicat serviciul de transport public de persoane în trafic județean, oferind informații complete și corecte despre toate mijloacele de transport în comun licențiate în baza programului județean de transport, traseele operate, orarul de circulație și tarifele practicate”, informează CJ Bihor. În funcție de feedback, reprezentanții CJ Bihor i-au în considerare și extinderea sistemului la transportul interjudețean și feroviar.

Sursa: http://www.bihon.ro/premiera-site-pentru-transportul-public-judetean/1650085
Site-ul: www.bihortransport.ro
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 29 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 29 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 48 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: