Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 47 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6773
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 14:24

Dr2005 a scris:



Am mers şi eu de câteva ori cu avionul în ultimele luni. Nu în trafic intern, dar dacă nu mi s-ar fi decontat călătoriile, mergeam cu trenul, chit că pierdeam o zi şi o noapte pe drum, pur şi simplu preţul unui bilet de avion luat cu câteva zile înainte era imens, se ducea spre 400 euro cu tot cu bagaj de cală. De fapt, eu şi la delegaţii cer tren dacă e posibil, de exemplu pentru Viena, ca să ajung la aeroport la 6 dimineaţa dau 40 lei pe taxi, pe care nu mi-i decontează nimeni, după care statul plăteşte vreo 400 de euro dus-întors pentru avionul meu. La întoarcere aterizez pe la 23, deci iar 40 lei pe taxi. Dacă mă duc cu trenul, deşi plec cu o zi înainte cu Dacia, drumul până la gară mă costă 1,3 lei, la întoarcere alţi 1,3 lei şi statul decontează 80 de euro taxa de admitanţă dus-întors. Diurnă în plus nu iese, că diurna se dă doar pentru parcursul extern, aşa că mi-o dă de la 5 dimineaţa când iese trenul din ţară (la avion mi-ar fi dat-o de la 8, deci tot banii ăia ieşeau). Şi aşa câştig şi eu (că diurna de extern pot să o cheltui acolo sau să o păstrez, nu să o arunc pe taxiuri prin Bucureşti), câştigă şi statul că-mi plăteşte mai puţin pe transport, că călătoria la vagon de clasă în interes de serviciu e gratuită conform Convenţiei FIP.



Iar incepi cu exemplele personale.Tu lucrezi la stat iar pentru stat viteza nu este importanta, pe cand pentru o firma privata este, si nu poti fi productiv si competitiv facand o zi pentru un drum dus intors Bucuresti-Timisoara.Existau in trecut, cand inca se faceau 8 ore intre cele doua orase ,destule firme care foloseau trenul pe aceste rute, inclusiv acele vagoane businnes.Acele firme s-au reorientat catre avioane sau au investit in parcul auto.Daca vrei si nume de firme ti le zic in privat...
PS As vrea sa te vad cand in pleci in concediu cu 3 trollere, 2 copii si nevasta pe toace Smile))) luand din Berceni 313 si 123 pana la Gara de Nord?!!!! si nu taxiul.Zi-mi te rog secretul Cool
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 16:00

Am lucrat şi la privat, tot cu trenul ne-au trimis (la VD sau cuşetă pe distanţe lungi - de la Bucureşti la Cluj, Oradea, Timişoara, Iaşi - şi la clasa I pe distanţe mai scurte - Craiova, Braşov, Constanţa, Galaţi), pentru că persoana care pleca în deplasare se stabilea cu câteva zile înainte şi nu renta să ia bilete de avion. Se pleca vineri după program şi dimineaţa următoare începea programul acolo. Sâmbătă spre duminică se stătea la hotel, duminică iar program de muncă, duminica seara se pleca spre Bucureşti şi luni şi marţi erau libere, că se lucrase în week-end.
Maşina firmei se dădea doar la deplasări mai scurte, care nu implicau cazare (de ex. Ploieşti, Piteşti) şi la diferite deplasări prin Bucureşti.

Şi cu maşina până în Timişoara te duci spre 8 - 9 ore, eventual mai multe dacă mergi 100% legal. Şi îţi ajunge angajatul acolo mort de oboseală, eventual seara trebuie să vină înapoi... şi ne mai mirăm de ce sunt atâtea accidente mortale.

marius664 a scris:
As vrea sa te vad cand in pleci in concediu cu 3 trollere, 2 copii si nevasta pe toace Smile))) luand din Berceni 313 si 123 pana la Gara de Nord?!!!! si nu taxiul.Zi-mi te rog secretul
În Berceni e metrou.

Cât eram copil, mergeau ai mei cu mine în vacanţe cu trenul şi nu se plângeau. Luam troleul 71 (între timp devenit 93), mamaie avea abonament, mama perfora bilet. După ce am intrat la şcoală am avut şi eu abonament, deci nu mă costa nimic în plus. Iar pe vremea aia nu existau trolere, erau doar ,,genţile de voiaj" care îţi rupeau spatele (în fapt nişte genţi sport fabricate în China) şi geamantanele de piele/imitaţie de piele. Şi cărau ai mei la d'alea de îşi rupeau spinarea. Acum cu tot felul de trolere pe roţi, nici nu simţi să transporţi bagaj voluminos.

Am luat doar de 3 ori taxiul până la gară. Odată eram la limită cu timpul, a doua oară mi s-a decontat, a treia oară plecam la mare cu trenul de noapte şi pierdusem ultimul troleu şi ultimul 35.
În ultimii ani ori luam troleul sau 41 + metrou, ori mergeam cu bicicleta la gară şi o luam şi pe ea în tren.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 18:30

Avionul e pentru business masina e pentru clasa de mijloc iar restul merg cu trenul..
Cu putin marketing si cu un mers mai bun CFR ar putea atrage mai multi calatori dar ori nepasarea domneste in scoietatea aia ori sunt interese din afara sectorului ca lucrurile sa mearga asa prost
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6773
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 18:41

Dr2005 a scris:



În Berceni e metrou.

Fir-ar sa fie si-a facut ministerul serviciu de informatii si a aflat unde stau eu in Bucuresti.Pana la metrou fac 30 min pe jos alfel il dateam ca exemplu.Sau a inceput sa aiba si el ONI si mai ia pasageri asa????
Sus In jos
neluadi

neluadi


Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3377
Data de inscriere : 12/04/2016

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 21:19

Adrian78 a scris:
Avionul e pentru business masina e pentru clasa de mijloc iar restul merg cu trenul..
Cu putin marketing si cu un mers mai bun CFR ar putea atrage mai multi calatori dar ori nepasarea domneste in scoietatea aia ori sunt interese din afara sectorului ca lucrurile sa mearga asa prost

Sincer, nu sunt de acord cu clasificarea. Sunt persoane destule care preferă să lase automobilul în parcare şi să folosească trenul pentru călătorii lungi. Comoditate, petreceri sau mers la mare ori la munte de undeva de la marginea opusă a ţării.
Aşa cum sunt şi la avioane destui cu venituri nu grozave, care însă aleg timpul scurt petrecut pe drum pentru a mai sta liniştiţi câteva ore acolo de unde se îmbarcă. Sau fereastra de timp liber nu le permite să zăbovească mult pe transportul terestru. Ori, pur şi simplu, prinde românul mioritic gustul de zbor, chiar şi cu low cost şi cu scâncete de mulţi bebe.
Şi atunci cum aşezăm în tabel pe aceia care aleg microbuzul? Că la condiţii de călătorie îndură statul cu genunchii la gât pe zeci şi sute de kilometri. Dar au viteză şi au şi preţ scăzut.
Eu personal am folosit duba de la Tg. Mureş la Topliţa acum căteva zile. Folosesc foarte rar acest mod de transport, dar .... CFR nu avea nici o garnitură la orele care îmi erau necesare. Aşa că "am trădat" calea ferată pentru caşcarabetă pentru o excepţie. Nu e de dorit, însă aşa se întâmplă când nu e alternativă feroviară.
Avionul nu mai este pentru afaceri strict, trenul îmbarcă şi oameni cu posibilităţi financiare, iar maşina personală nu mai este de zeci de ani un lux. Fiecare are nişa sa de călatori/pasageri şi nu trebuie subestimate modificările ce survin în obiceiul românilor de a călători. Daca le tratăm la neglijabil ne trezim că ajungem pasionaţi la o pereche de trenuri ziua şi una noaptea.
Şi asta pentru un Bucureşti-Cluj sau Oradea şi Timişoara, la care le mai plantezi şi 100 de minute întârziere, aşa, ca să le mai ardă de mers cu trenul.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: jkl;lkjl;   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 22:27

Am fost cu avionul doar la Valencia cu tot cu bagaje 375e de persoana unde chiar nu aveam alternativa sincer in afara de timpul de mers nu ma incantat deloc am stat cu genunchii in gura scaune drepte plansete de copil fara apa la bord am dat 2 euro pe o doza de suc
Apoi am mers la Berlin de doua ori cu trenul 39 de euro la vagon cuseta de la Budapesta la dus 21 de ore de mers dar am ajuns destul de odihnit la Berlin
Fac saptamanal Hunedoara-Tg Jiu merg cu 1836 sau cu personalul 2708/2086 nu am mai fost cu Normandia demult si atunci am circulat sambata cand nu aveam tren
Am un venit de +3000 deci as putea merge cu masina dar nu ii vad rostul doar la un drum mai lung unde tarifele sunt la fel iar timpul sa fie mai scurt pentru auto poate as alege auto si daca m=as grabii..
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22255
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 23:05

Adrian78 a scris:

Fac saptamanal Hunedoara-Tg Jiu merg cu 1836 sau cu personalul 2708/2086 nu am mai fost cu Normandia demult si atunci am circulat sambata cand nu aveam tren
Am un venit de +3000 deci as putea merge cu masina dar nu ii vad rostul doar la un drum mai lung unde tarifele sunt la fel iar timpul sa fie mai scurt pentru auto poate as alege auto si daca m=as grabii..

Sa ai un venit lunar de +3000, masina la scara iar tu sa mergi saptamanal Hunedoara-Tg Jiu cu Regio unde mai pui ca si schimbi, inseamna ca ai timp de pierdut cand in 2:30-3 ore maxim ai putea parcurge distanta cu masina tu o faci in 5 cu trenu, sau esti zgarcit? Very Happy

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 23:19

Kapпaтй a scris:
Adrian78 a scris:

Fac saptamanal Hunedoara-Tg Jiu merg cu 1836 sau cu personalul 2708/2086 nu am mai fost cu Normandia demult si atunci am circulat sambata cand nu aveam tren
Am un venit de +3000 deci as putea merge cu masina dar nu ii vad rostul doar la un drum mai lung unde tarifele sunt la fel iar timpul sa fie mai scurt pentru auto poate as alege auto si daca m=as grabii..

Sa ai un venit lunar de +3000, masina la scara iar tu sa mergi saptamanal Hunedoara-Tg Jiu cu Regio unde mai pui ca si schimbi, inseamna ca ai timp de pierdut cand in 2:30-3 ore maxim ai putea parcurge distanta cu masina tu o faci in 5 cu trenu, sau esti zgarcit? Very Happy

Am cardplus Very Happy Si asa ma mai plimb si eu cu trenul ..Nu sunt zgarcit sunt cumpatat Basketball
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22255
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 23:30

Raman la parerea mea, sa folosesti trenul in Romania, trebuie sa ai facilitati/reduceri, timp de pierdut si sa mergi strict intre A si B sau mai e varianta sa fi pasionat si plimbaret, sa te plimbi cu trenul, dar daca trebuie sa mai si schimbi, sa platesti si tarif intreg atunci clar nu ai ce sa cauti in tren, mult mai simplu e cu masina. Direct din fata blocului pana in varf de munte sau pana pe plaja la mare, la orice ora din zi sau din noapte si direct, fara sa schimbi 100 de mijloace la ce ore vor altii, cu asteptarile de rigoare care dureaza cu orele, tipic romanesc.

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 28 Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8870
Reputatie : 12637
Data de inscriere : 16/07/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeLun 09 Mai 2016, 23:49

Karpati dar ce revenire in scena....
ultima ta postare contrazice chiar ,,sfatul" de la semnatura ta cum ca ar trebui folosit doar trenul.Cand pleci la drum prin tara sau strainatate singurul mijloc de transport ar trebui sa fie trenul .  Discutii generale despre transport II - Pagina 28 1010591651

Omul e cumpatat, isi foloseste timpul intr-un anume mod, ce inteleg eu? time is money omul nu are timp de pierdut ci bani de cistigat. Sacrifica timpul cit sta in tren si de fapt cistiga bani economisind.Si nu mai sta nici concentrat la soferie cind merge la lucru.Sau vine acasa obosit de la lucru.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeMar 10 Mai 2016, 00:28

Da cateodata mai trebuie si miscare daca ma duc doar cu masina nu ma misc deloc asa mai merg cateva sute de metrii care si asa e putin
Pe defileu Jiului mai e o portiune cam mica ce-i drept cam varza masina mea e sensibila si evit sa merg cu masina doar trebuia sa ii fac ceva si am mers cu ea ultima data lunea trecuta ajungand tarziu in Simeria caserita m-a trimis la nas in tren am decis sa plec cu ea pe ultima suta de metrii in rest am fost la Brasov 3-4 oameni drumul bun am castigat timp acolo a meritat
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeMar 10 Mai 2016, 09:19

După 8 ore de muncă (sau, mai rău, 12) deja eşti zombie la volan (sau la ghidon, e valabil şi pentru maşină şi pentru motocicletă, bicicletă sau orice alt mijloc de transport), mai ales dacă şi dimineaţa ai pierdut ceva ore pe drum. Să te mai sui şi la volan... deja reflexele scad, devii un pericol pentru tine şi pentru cei din jur (oboseala la volan e o cauză frecventă de accidente). De ce să te complici, când poţi merge cu trenul?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeMar 10 Mai 2016, 10:33

Sunt si oameni care s-au obisnuit sa conduca dupa 12 ore de munca(si vorbesc de munca adevarata)
dupa 8 sau 10 ore de zi ,nu e chiar mare lucru.Am facut si eu chestia asta multi ani
Adevarat,trebuie sa conduci odihnit si asta fara sa te vaicaresti ca nu ai putut bea.
Karpaty a avut dreptate in postarea anterioara
Sus In jos
neluadi

neluadi


Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3377
Data de inscriere : 12/04/2016

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeMar 10 Mai 2016, 13:43

Si eu am cardul Tren Plus. Cel de anul trecut a expirat la 31 Dec, iar de la 1.04. am cumparat unul nou.
E adevarat ca are avantaj bun pentru cei care au de gand sa calatoreasca mai mult. Si fara a avea grija anticipatiilor si fidelizarii. Sunt multumit cu costul rezultat, mai ales la distantele lungi.
In legatura cu cei care utilizeaza trenul in locul masinii personale am destui prieteni care aleg cuseta ca sa faca dus-intors Litoralul dinspre Timisoara.
La fel pentru Valea Prahovei cu 1622-1621. Pleci dimineata, ajungi seara, dar odihnit. Cu masina, cu tot cu opriri, tot cam atunci ar ajunge si iata ca nu au probleme sa lase auto acasa.
Depinde de la om la om, unii merg cu masina pana la magazinul de la coltul strazii, altii sofeaza in weekend. Dar sunt destui care prefera trenul (daca se poate direct e si mai bine) la drumurile lungi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitimeMar 10 Mai 2016, 18:08

http://m.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/fantastic-se-poate-asa-ceva-pasagerii-cursei-blue-air-care-au-plecat-ieri-dimineata-din-iasi-au-trait-clipe-de-cosmar-timp-de-12-ore--217306075.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 28 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 28 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 47 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: