Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 46 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13228
Data de inscriere : 05/01/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 12:17

Dacă CFR Călători era la privat nu vedeați 4 nași la 3 vagoane.. Nu era plin de directorași, și nu avea prețurile 'reglementate' IR cu mers de accelerat și bani de rapid.
Sus In jos
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4579
Data de inscriere : 06/05/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 12:21

Foarte bine punctat DUAL, ba mai mult , uneori cu mers de personal si tarif de rapid!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11145
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 12:34

Slăbuț ca de obicei Dr2005. Memento tine 4-5 autocare parcate chiar lângă Gara de Nord in parcarea de lângă linia 14 dintre Muzeul CFR si Pasajul Basarab.

Are programul pus pe net vreo 5 curse pe zi spre Brașov dar nu știu când vor începe deocamdată doar reclama e de ei.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3299
Reputatie : 8654
Data de inscriere : 08/04/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 13:40

Mare pacat ca nu am eu drumuri cu avionul, ca de la Barbosi se ajunge relativ repede la Aeroport.

Am mai facut reclama trenului catre niste "italieni", sa foloseasca trenul, din Galati Dunarea.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7523
Data de inscriere : 27/04/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeLun 28 Mar 2016, 19:11

sytrus a scris:
Draga domnule Fimoza - e dragut sa fii important dar e mai important sa fii dragut!

(Offtopic, cu scuzele de rigoare) Sefule, vorba asta e patentata de Scooter, in melodia "Move your ?ss": "It's nice to be important, but it's more important to be nice"...sper ca ai drepturi de autor Smile
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6863
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeMier 06 Apr 2016, 17:35

Pana la urma se pare ca CFR Calatori este destul de "interesata" de aparitia concuretei aeriene inspre Iasi si a lansat si un sondaj:
http://cfrcalatori.ro/23455
si spre surprinderea unora sunt destui care aleg avionul in detrimentul trenului daca este vorba de aceleasi tarife dar si de o durata injumatatita ca parcurs-cu tot cu taxi pana la aeroport si asteptarea la checking).
Sa fie CFR-ul dispus sa aplice oferte pe ruta asta?!! Vom trai si vom vedea...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeMier 06 Apr 2016, 20:55

http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Zborurile+cu+avionul+in+tara+vor+fi+mai+scumpe
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13055
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeMier 27 Apr 2016, 12:38

In caz ca e cineva interesat, Dacos anunta modificari pentru Paste.

http://www.dacos.com.ro/news/stire.php?ids=147

In perioada Sarbatorilor Pascale, cursele DACOS vor fi suspendate integral in data de 01.05.2016

In data 30.04.2016,
plecarile de la ora 15:50, din Baile Govora si ora 4:30, din Rm.Valcea, vor fi suspendate.

In data de 02.05.2016,
plecarile de la ora 7:00, din Bucuresti si cursa cu plecare la ora 4:30, din Rm.Valcea catre Bucuresti, vor fi suspendate.

Operatorii nostri vor prelua rezervarile dumneavoastra inclusiv in data de 01.05.2015, incepand cu ora 12:00, la numerele de telefon (0250)747-411 si (0744)551-906.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeJoi 28 Apr 2016, 23:28

http://www.money.ro/6-lucruri-pe-care-nimeni-nu-ti-le-spune-cand-iei-un-bilet-de-avion/
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6370
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11343
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 11:05

Acest domn Joe(care e posibil sa nu-l cheme asa,sau sa nici nu existe pur si simplu) este un frustrat si un dobitoc
inadaptabil. Hai,ca exista curse anulate,da. Dar n-am auzit vreodata ca sa fie cineva impiedicat sa urce cu bagaj de mana
Si asa le trebuie,daca or fi vrut sa ajunga din Europa in State sau Asia,cu avionul

Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6863
Data de inscriere : 23/01/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 11:25

Si eu ma asteptam cand am deschis link-ul sa prezinte adevaratele "probleme" de care ne lovim cand circulam cu avionul , costurile taxelor care nu sunt incluse in toate biletele la toate companiile, despagubirile pentru bagaje pierdue, deteriorate sau pierderea unei conexiuni. Asa ca am citit despre pataniile unui nene care a mers probabil cu avionul pentru prima data in viata lui si a uitat sa-si ia ochelarii cu el sa vada ce scrie pe bilet...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 11:39

LanceR a scris:
Dar n-am auzit vreodata ca sa fie cineva impiedicat sa urce cu bagaj de mana

Afirmaţia e reală, dar incompletă. Sunt avioane cu spaţiu mai mic pentru bagaje, la care se face predare la scara avionului, dar bagajul e considerat a fi de mână şi taxat ca atare.

Mi s-a întâmplat mie să nu mă lase cu bagajul în avion... dar l-am băgat în cală la scara avionului şi l-am recuperat la coborâre tot de acolo, nu mi-a fost pierdut şi nu mi s-au cerut bani în plus. Justificarea a fost că aeronava nu are loc pentru bagaje suficient şi bagajul meu e prea mare pentru aeronava respectivă, deşi se încadra în limitele impuse prin contractul de transport (adică avea dimensiunile şi masa trecute pe bilet).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 12:59

LanceR a scris:
Acest domn Joe(care e posibil sa nu-l cheme asa,sau sa nici nu existe pur si simplu) este un frustrat si un dobitoc
inadaptabil. Hai,ca exista curse anulate,da. Dar n-am auzit vreodata ca sa fie cineva impiedicat sa urce cu bagaj de mana
Si asa le trebuie,daca or fi vrut sa ajunga din Europa in State sau Asia,cu avionul


Problemele mari sunt la rezervari daca faci rezervare si renunti pierzi o anumita suma si la bagaje stiu o persoana careia i s-a pierdut bagajul la defuncta Alitalia si nu l-a recuperat si contravaloarea a primito destul de tarziu si iara la bagajul de mana in Valencia pe un domn mai in varsta l-a pus sa plateasca 20 de euro in plus ca e mare geanta dar ciudat erau altii cu bagaje de mana mult mai mari dar na aia aratau a zmardoi de capitala
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6370
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11343
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 21:35

Adevarat,sunt si avioane cu spatiu mic de bagaje,capitol la care exceleaza ATR-ul.La Airbus sau la Boeing nu prea am vazut cala plina.Cel mult,au mai trebuit bagate si in cala de marfa.Bine,eu vorbesc de companii serioase,nu de low-cost
Ce companie i-a favorizat pe zmardoi,in detrimentul omului mai in varsta?Valencia e o destinatie cautata si pe care opereaza
cam toate companiile romanesti
Alitalia nu e defuncta,desi a avut o perioada mai dificila.Tarile cu pretentii isi protejeaza companiile nationale
Polonezii,obtinand o derogare de la UE,au salvat compania LOT,printr-o infuzie de capital
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitimeVin 29 Apr 2016, 21:42

LanceR a scris:
Adevarat,sunt si avioane cu spatiu mic de bagaje,capitol la care exceleaza ATR-ul.La Airbus sau la Boeing nu prea am vazut cala plina.Cel mult,au mai trebuit bagate si in cala de marfa.Bine,eu vorbesc de companii serioase,nu de low-cost
Ce companie i-a favorizat pe zmardoi,in detrimentul omului mai in varsta?Valencia e o destinatie cautata si pe care opereaza
cam toate companiile romanesti
Alitalia nu e defuncta,desi a avut o perioada mai dificila.Tarile cu pretentii isi protejeaza companiile nationale
Polonezii,obtinand o derogare de la UE,au salvat compania LOT,printr-o infuzie de capital

La Wizz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 25 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 25 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 46 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: