Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 44 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 16:59

Am vorbit azi cu cineva ca sa introdus un microbuz nou pe Hunedoara pl 5.40 Deva 6.00 sos Tg Mureș 10.30 dar prin Albă Iulia Blaj Mediaș ca pe ruta Turda- Tg Mureș sunt prea multe
Deocamdată sunt doar 4-5 călători și mulți autostopiști nu prea iasă nici motorina cică să vadă după o lună dacă mai ramane
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeMar 01 Mar 2016, 08:53

ANUNT

CU PRIVIRE LA OBLIGATIA CALATORILOR DEPISTATI FARA TITLU DE CALATORIE VALABIL DE A PREZENTA ACTUL DE IDENTITATE CONTROLORILOR DE LEGITIMATII


Conform OG nr. 2 / 2001, cap. 2, art. 18 �Contravenientul este obligat sa prezinte agentului constatator, la cerere, actul de identitate ��.

Conform OG nr. 2 / 2001, cap. 2, art. 15, alin. (2) �Pot fi agenti constatatori: primarii, ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, special abilitati, persoanele �mputernicite �n acest scop de ministri si de alti conducatori ai autoritatilor administratiei publice centrale, de prefecti, presedinti ai consiliilor judetene, primari, de primarul general al municipiului Bucuresti, precum si de alte persoane prevazute �n legi speciale.�

Conform HCL nr. 433 / 25.11.2015, cap. IV, art. 10 �Faptele contraventionale prevazute la art. 5, lit. a-b vor fi constatate si sanctionate de catre angajatii �mputerniciti ai S.C. TCE S.A. Ploiesti.�
Faptele contraventionale prevazute la art. 5, lit. a-b sunt:

-lit.a: calatoria fara titlu valabil: fara bilet sau abonament de calatorie, cu bilet necompostat sau compostat necorespunzator, cu abonament de calatorie nevalabil pentru perioada de timp respectiva;

-lit. b: folosirea abonamentelor de calatorie de catre alte persoane decat titularii acestora precum si folosirea biletelor cu reducere sau acordate gratuit, de catre alte persoane decat cele �ndreptatite sa beneficieze de ele.


S.C. T.C.E. S.A. PLOIESTI


Ce vrea sa insemne asta ? Am vazut ca umbla o echipa de controlori chiar si in week-end cu 2 politisti de la Locala si nu stau in statie la asa zisele razii sau actiuni ci merg cu ei pe autobuze.

Ce vrea sa zica sus ca anumite persoane din primarie pot merge cu controlori sa faca verificarea biletelor/abonamentelor in mijloacele de transport in comun ale TCE ? Poate ne ajuta Dr2005 cu un raspuns.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeMar 01 Mar 2016, 11:57

Poliţia Locală poate să aibă şi ea personal împuternicit să constate contravenţii, depinde ce zice hotărârea aia de consiliu local. Iar Poliţia Naţională, chiar dacă nu o abilitează vreun HCL să dea amenzi, tot îţi poate solicita actul de identitate şi te poate conduce la secţie pentru identificare dacă nu-l ai, după care te poate amenda pentru refuz de legitimare (şi cred că e mai mare amenda asta decât cea pentru călătorie fără bilet), pentru că orice cetăţean aflat pe domeniul public este obligat să aibă asupra lui un act de identitate - buletin de identitate, carte de identitate sau paşaport simplu/diplomatic.

Dar e o diferenţă între suprataxă şi amendă, suprataxa o încasează operatorul de transport, amenda se varsă la bugetul local.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 21:02

Katalyn a scris:
Vitosa a scris:

1665 (8A) versus 1587 (9A) - desi s-au tot pozat aceste iesiri de catre curajosul LanceR    abere


Pozele nu au valoare cu atat mai mult pozele lui Lancer. O filmare era buna sa se vada exact cele 3 trenuri plus minunatele sunete ale joantelor. Eu de aia am zis o filmare ca asta nu poate sa apara aici pe forum sa fie in top se pierde ore din viata doar cu pozatul lui Hyperion la peron iar alti gen Aerox inteleg exact invers ceea ce incercam eu sa transmit aici dar nu-i bai.

chiar daca nu are valoare,iata un aspect din intrecerea de ieri de la ora 16

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 INTRE_zpslgqefrqe
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 21:18

Nu ai inteles nimic, mai bine faci o filmare cu aceasta intrecere decat poza, flmarea poate arata multe poate bonus si niste goarne pe cand o poza care arata 2 trenuri unul langa alta nu poate exprima prea multe.

Asa a inteles gresit si colegul Aerox eu spuneam de pasionati care pozeaza in Gara De Nord ca ar fi bine sa mai lase Hyperionul ala care l-au pozat din toate pozitile si sa mearga sa pozeze aceasta intrecere dar colegul Aerox a inteles ca i-am zis lui, s-a simtit oarecum atacat sau luat peste picior si a si venit cu poze si argumente.

Oricum incercam sa mai dezmortesc putin forumul asta care se tot duce in jos datorita celor care au planuri si scopuri murdare dar aici ei sunt cei mai perfecti, nu mai e nimeni ca ei, oameni cu zeci de fete care se plimba aiurea cu trenul sa pozeze in adevarati pasionati cand ei au alte scopuri in acele plimbari ba mai mult incearca si pe alti sa atraga in jocuri murdare. Sa vedem ce se va alege de acest forum cand no sa mai postez nici eu nimic si o sa raman doar pe FB si grupurile de pe Fb ca aici sunt mai multi contra decat pro, adica prostia e mare si cei intregi la minte sunt extrem de putini.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 21:41

In proportie de 90 la suta,sunt de acord cu tine,dar ce loc de filmare sa gasesc?bine,astea doua pleaca de la liniile 8 si 9,dar la peron ar fi chiar irelevant.Apoi,conteaza si unghiul.De exemplu,in poza de sus,daca 1665 era in frunte,l-ar fi obturat pe 1587
Astept sugestii pt locul de filmare
Sus In jos
Adisoft1991s
V.I.P Member
V.I.P Member
Adisoft1991s


Numarul mesajelor : 1133
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5854
Data de inscriere : 30/09/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 21:42

Tin sa ii dau dreptate lui Katalyn in ultima vreme sa ales praful de acest forum! Treptat se va trece de la forum la grupuri de facebook ! Aceleasi trenuri pozate zilnic in gara de nord Sad
Sus In jos
http://Www.Depozituldereduceri.Blogspot.RO
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6362
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11245
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 21:49

si cu tine sunt de acord,dar cand vorbesti de trenuri pozate zilnic,sper ca nu te referi la mine,Eu,zilnic,afara da sambata si duminica,ma duc la munca
sunt hotarat sa iau legatura cu unii fosti colegi de pozat,de pe vremea cand ne gaseam si cate 7-8 in GdN,sa-i intreb cum se vede din afara acest forum.Din interior,cred ca toti simtim directia in care evolueaza treburile
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 22:01

Pai eu zic acum cum as fi facut eu. M-as pozitiona jos pe burta undeva intre lini la vreo 200 metri de Pasajul Basarab si filmare. Dar trebuie sa ti cont de mai multe faptul ca te murdaresti stand pe burta apoi trebuiesc anuntati la peron mecanici ca sa nu se panicheze sau sa zica e vreun sinucigas pana o sa vada aparatul foto iar trenurile astea trebuiesc urmarite mai multe zile sa vedem daca se sincronizeaza toate 3 la plecare : 1585, 11071 si 1346 ca daca trece unul prin dreptul camerei si apoi mai vine unul nu ai facut nimic. Bine eu am zis cum as face eu nu recomand nimanui sau dai drumul la filmare cu 1 minut inainte pui aparatul intre linii si te duci pe margine dupa ce trec toate cele 3 trenuri te duci si iei aparatul iar filmarea o tai acasa pe calculator. Sau de pe podul Grant sunt ideii si soluti pentru o filmare care arata mult mai multe decat o simpla poza.

As incerca eu sa fac treaba asta nu mi-e drumul, timpul si bani pana la Bucuresti cat mi-e de ciudati care se perinda cu aparatele zi de zi in Gara De Nord.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 22:46

Pe burtă? E o glumă, nu?

Pe de altă parte, în loc de ,,sfaturi", ai putea să te duci tu să te întinzi pe linii să filmezi, dacă nu te lasă inima să faci altfel - să găseşti alt loc sau să amplasezi camera pe un trepied.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6534
Data de inscriere : 25/05/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 22:49

Bai, lasasem si eu o mica remarca la 1583 si 1783 acum ceva timp si ia uite ce s-a intins topic-ul.  Very Happy

E greu sa le prinzi in modul descris anterior de Katalyn. Pana la urma chiar nu poate oricine sa stea sa faca filme artistice Smile

Cu cat numarul creste cu atat devine mai complicat. Si macar sa plece toate trei de la linii alaturate, nu doar doua dintre ele.

Mai bine prinzi doua si bune, asta daca chiar se intrec pe bune, gen cum am prins chiar eu sambata pe 1783 si 1583 (am postat si pe aici si pe FB si a avut si reactii destul de favorabile de la destui pasionati, inclusiv CFR Calatori - Poftiti in vagoane a distribuit filmarea, ceea ce pentru mine e mai mult decat m-as fi asteptat). Acum ce ti-e din afara, ori dinauntru. Desigur ca cel mai bine ar iesi vara sau cand e mai cald sa fie ceva geamuri deschise ca sa se auda mai bine glasul rotilor peste joante, macazuri. Dar cu siguranta voi mai urmari si eu sa capturez momente de asemenea fel pe viitor, sperand sa obtin ceva cat mai frumos.




Aici n-am filmat eu, dar putem risca sa prindem si astfel trio-ul  (variabil, nu mereu la fel, insa cazul de fata e unul defavorabil), pe cand perechile de cate doua trenuri care mai pleaca in cursul zilei de la linii alaturate chiar pot obtine niste intreceri reusite destul de frecvent. Cu trei devine mai greu. Si de testat zile la rand situatia chiar este pentru acei pasionati care intr-adevar au timp din belsug de ocupat cu pasiunea asta in sine, mai ales la o asemenea ora a zilei.

Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 22:56

Deja prima filmare m-a lasat fara cuvinte. Frumos. abere
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8870
Reputatie : 12637
Data de inscriere : 16/07/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Mar 2016, 22:58

De la ce linie pleaca toate 3?

Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 27/02/2013

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeMar 08 Mar 2016, 07:36

Frumoasa filmarea, felicitari Very Happy

Sambata ai avut ocazia sa le prinzi plecand simultan, insa duminica nu s-a intamplat asa. A plecat 1783 iar celalalt a ramas pe loc.

Alta data am vazut si eu exact asta, au plecat amandoua si au mers brat la brat la linii alaturate, oamenii se uitau pur si simplu dintr-un tren in celalalt, mi-a parut rau ca nu am incercat sa filmez dar cred ca nu ma ajuta prea mult tehnica din dotare si geamul de la sageata nu era prea curat... Very Happy

Altfel superba filmarea abere

Ce am observat: trenul de Constanta are musterii, umple 3 vagoane iar al patrulea (cand e) e si el decent ocupat. santa
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitimeMar 08 Mar 2016, 12:49

http://www.railwaygazette.com/news/urban/single-view/view/qingdao-opens-fuel-cell-tram-route.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 21 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 21 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 44 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: