Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 38 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1685
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7504
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 17 Dec 2015, 20:37

Sunt genu' de tip care respectă legea, cu toate că unele legi sunt demne de Kafka. Idea e că uneori condițiile te obligă să încalci legea. Aș respecta viteza maximă pe autostradă dacă aș avea. Nu pot să respect viteza de 50 km/h în localități care sunt pustii după ce am stat ore întregi în blocaje sau am mers bară la bară. Oricât de bun simț ai avea nu poți să nu profiți pe DN6 pe sectorul Severin-Roșiori de Vede de drumul bun și liber și să crești puțin media de viteză după ce pe Timișoara-Severin ai mers cu o medie de 30-40 km/h datorită aglomerației. De asemenea, parchezi pe trotuar dacă nu ai unde, o administrație locală incompetentă sau coruptă nu e în stare să îți ofere alternativa legală.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 17 Dec 2015, 20:44

Da aceași situație pe DN Sebes-Sibiu drum la vale vizibilitate excelenta trântita linie continua ca sa mergi 2-3 km în spate la camioane iar dacă depășești stau pandacii
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 17 Dec 2015, 20:56

Kristi kkk, ştii ce frumos e să mergi cu bicicleta cu 30 la oră şi să treacă unul cu 100 pe lângă tine? Chiar dacă nu te atinge, curentul de aer te dezechilibrează, te poate da jos. Chiar şi pe un pieton de pe trotuar poţi să îl accidentezi dacă treci ca vântul pe lângă el, chiar dacă nu îl atingi. Plus că mai intervine şi conduita preventivă, de aia pe drumul cu o bandă pe sens, zona trecerii de pietoni se abordează cu maxim 30 km/h (oare câţi respectă asta?) pe timp de noapte, ceaţă sau vizibilitate redusă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1685
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7504
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 17 Dec 2015, 21:12

In accepțiunea largă o șosea este un drum pentru automobile. Pe lângă unele șosele există și piste de biciclete. Inseamnă că tu te-ai băgat pe o șosea care nu avea pistă dedicată. Iar curentul la o viteză de 100 km/h nu ar deranja așa mult un pieton care circulă regulamentar pe trotuar, între trotuar și șosea existând măcar o rigolă.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 17 Dec 2015, 21:29

De fapt, în legislaţie nu există termenul de ,,şosea", ci se foloseşte exprimarea ,,drum public", care poate fi autostradă, drum expres, drum naţional, drum judeţean, drum comunal, drum de utilitate privată deschis circulaţiei publice sau stradă (pe care primăriile locale le mai re-clasifică în bulevarde, străzi, alei, intrări etc.). Iar legislaţia e clară:
- bicicleta nu poate fi condusă pe autostrăzi
- căruţa nu poate fi condusă pe autostrăzi, drumuri naţionale şi în municipii

Aşa că în celelalte situaţii trebuie să te aştepţi să întâlneşti pe drumurile publice şi vehicule mai mici şi/sau mai lente. Viteza e relativă, dacă cobori Transfăgărăşanul pe bicicletă te duci lejer în 50 - 60 km/h fără mari probleme, ceea ce un şofer nu prea îşi permite, pentru că maşina lui are inerţie mai mare, fiind mai grea, deci se frânează mai greu.

Dacă nu există piste de biciclete, ce faci? Girezi cu casa şi iei împrumut la bancă să îţi iei maşină, ca să fii în rândul lumii? Îmi şi închipui cum ar arăta drumul Roşiori - Turnu Măgurele cu piste de biciclete... de câte ori l-am făcut, nu am văzut mai mult de 10 maşini în total pe ambele sensuri, asta pe 50 km.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Dec 2015, 21:22

Sa ai masina si sa respecti toate regulile de circulatie chiar si atunci cand ai vizibilitate maxima iar drumul este gol nu te poti numi nici macar prost. Frate masina nu o cumperi sa respecti regulile de circulatie in oras, pentru asa ceva exista bicicleta sau scutere nicidecum masina. Poti merge 2.000 km cu masina sa incalci toate regulile posibile sa nu ai nimic si in ultimul km sa dai coltul sau invers poti sa mergi cu 2.000 km respectand toate regulile si sa-ti apara unul in fata cand mergi cu 55 km/h in localitate si sa-l omori ca nu te duce creierul sa reactionezi in secunda 1.

Tocmai am mers prin oras cu 120 cu vectra sofer de 19 ani vorbind la telefon iar cand nu vorbea la tel bubuiau difuzoarele de manele si nimic, dar si ceilalti participanti la trafic mergeau cu 90 - 100, deci despre ce vorbim aici ? Pai daca iau taxiul din centru spre casa in 3 minute jumate sunt la scara, ultima data cu un logan cu 3 insi in el am mers cu 140 in oras fara sa ne grabim, asa a vrut soferul, nici nu stiu cand am ajuns.

Masina e so alergi, soferia nu e ptr toata lumea dar daca ai masina buna deja nu trebuie sa-ti faci griji, dar daca iei permisul la noroc sau cu bani si mai esti si genul de om care facea pipi pe el cand era mic deja nu ai ce sa cauti la volan.

Ca fapt divers am fost pe DN1 pana la Metro tot cu Vectra tot cu acelasi sofer de 19 ani pe prima banda noi mergeam cu 120 pe banda a doua treceau bucuresteni cu 140. Cine vrea viteza de croaziera sa isi cupere bicicleta sau scuter masina nu e ptr oricine.

Cu peugeot 607 am fost pe A3 saptamana trecuta 220 un fleac, au filmat baieti au pus si pe FB insa fara detalii ca sa nu i caute militia, ai drum bun si liber si masina buna cu sofer care e facut pentru soferie no problem, dar daca iei permisul doar ca sa il ai ca dimploma degeaba.

Pai daca zic ca astia de TCE merg prin oras cu 70-80 dupa ora 20 cu soferitze care in curand se vor duce inapoi la tramvaie ma crede cineva ?

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Dec 2015, 21:53

Te numesti prost da mai bine asa in octombrie am fost la Brasov si am luat radarul la Voila baietii erau in miscare veneau din curba nu ma flashuit nimeni 71km/h 210 lei in 48 de ore m-am linistit de atunci merg cu 59 in localitate in afara 120-130 maxim cu bmw 318 pe autostrada 110 cu pilotul automat
Am facut drumuri Hunedoara-Sibiu 1h40 min Hunedoara pana in fata la spitalul din Sibiu regulamentar eu zic ca e bine
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8231
Data de inscriere : 24/05/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Dec 2015, 21:55

Nasol. Daca aveai 69 iti costa doar 75 de lei.

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Cats_zpsc4hgwatz

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Cats11
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11055
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Dec 2015, 22:50

Adriane se mai intampla. Am mers Ploiesti-Hateg prin Brasov-Sibiu pana la Orastie nu am vazut tipenie de militie, am fost Ploiesti-Caciulata prin Tgv-Gaesti-Pitesti-R.Valcea pana aproape de R.Valcea nici tipenie de militie, am fost Ploiesti-Adjud pe DN2 pana la Focsani nici urma de militie si tot asa. Pe autostrada Sibiu-Orastie maxim 170 unii ziceau ca sunt camere nimic de la Paste pana acum nu a venit nimic in posta.

In localitate daca merg toti cu 80 si tu esti la jumate ce faci reduci si mergi doar tu cu 59 pai te claxoneaza aia in spate si te depaseste pe continua.

Repet soferia nu e ptr oricine si aici trebuie sa ai si noroc, asta cu o amenda doua pentru depasirea vitezei e ceva normal.

Eu nu am permis ca nu mi-a trebuit cand ma scaldam in bani, acum am cheile la 2 masini ( o vecina plecata in Australia si fratemiu plecat in Anglia ) si n-are cine sa le conduca stau si ma uit la ele, am iesit prin cartier una alta dar e riscant, sa treaca iarna si ma apuc de scoala ca sa am toata suma stransa pentru toate cheltuielile, dar am prieteni care le-am dat de munca celor cu permis de conducere in schimb am acum un fraier pasionat de fiare are permis de conducere dar nu conduce, e fricos, timid toate alea, am zis sa-l angajez nu vrea stai si munceste pe 800 lei ca la pensie o sa iei 400.

De aia zic cine ia permisul pentru a se lauda cu el ala nu-i sofer, pe ala cand il scoti la strada se intimideaza tot, am fete in anturaj conduc de parca ar avea 20 ani de soferie, mai bine ca uni barbati.

Pe deoparte stau si ma gandesc cand o sa fiu sofer daca o sa pot sa ma abtin de la viteza, cand mergeam cu bicicleta numai in viteza pedalam cu masina clar o sa trebuiasca sa pun bani deoparte pentru amenzi.

Ma uitam la tata, toate categoriile, a avut o gramada de masini mai proaste mai bune mai scumpe sau mai ieftine, 35 ani de soferie niciun accident amenzi deloc ca moldoveni sunt invatati cu spaga dar daca il vezi la volan e atat de relaxat in schimb alti sunt speriati de bombe chiar si la 40 km/h.

Una peste alta ca sa inchei bine ca s-a dat verde la autostrazi e cazul sa intram si noi in rand cu lumea sa nu batem pasul pe loc dar cu timpul traficul feroviar de calatori va avea de suferit vom ramane doar cu cateva rute, concurenta autoa va domina clar transportul feroviar.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1685
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7504
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Dec 2015, 23:29

La volan nu trebuie să bravezi, nici să fii fricos, mergi cum îți permite drumul. Eu stau cu Waze în bord, am semnalizare de poliție-o las moartă, nu am-o calc! Fac în medie 15-20000 de km pe an de vreo 5-6 ani, până atunci și mai mult pe curse de Spania în concediu. In 2015 am luat un radar în Alexandria la 200 metri de blocul meu, am ajuns la 65 km/h in 200 m, mă grăbeam și nu am fost atent. Am actualmente un Ford Fiesta din 2006 de 1300 benzină si 85 cai, e păcat să o las să doarmă. Am făcut în vară un tur în țară de 2300 km în care am mers după cum am prins drumul, nicio amendă. Descărcați Waze pe telefon, e cel mai bun în prevenție de amenzi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18290
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23726
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeSam 19 Dec 2015, 04:15

Stai linistit ca inainte mergeam si eu 80-90 in localitate dar daca mergeam dupa cineva cu statie
Chiar am mers cu 50 amandoua sate Miercurea si Saliste toata lumea s-a confirmat in fata mea au mers si cu 40 unde era indicator de 40
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20257
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25059
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeSam 19 Dec 2015, 12:54

Adrian78 a scris:
Te numesti prost da mai bine asa in octombrie am fost la Brasov si am luat radarul la Voila baietii erau in miscare veneau din curba nu ma flashuit nimeni
Păi de ce să te flash-uiască? E principiul ăla ,,să moară şi capra vecinului". Cine a luat o amendă pentru viteză, nu o să mai dea flash-uri în veci, las' să ia amendă şi alţii.

krist kkk a scris:
La volan nu trebuie să bravezi, nici să fii fricos, mergi cum îți permite drumul. Eu stau cu Waze în bord, am semnalizare de poliție-o las moartă, nu am-o calc! Fac în medie 15-20000 de km pe an de vreo 5-6 ani, până atunci și mai mult pe curse de Spania în concediu. In 2015 am luat un radar în Alexandria la 200 metri de blocul meu, am ajuns la 65 km/h in 200 m, mă grăbeam și nu am fost atent. Am actualmente un Ford Fiesta din 2006 de 1300 benzină si 85 cai, e păcat să o las să doarmă. Am făcut în vară un tur în țară de 2300 km în care am mers după cum am prins drumul, nicio amendă. Descărcați Waze pe telefon, e cel mai bun în prevenție de amenzi.
Waze-ul ăsta parcă face şi cartofi prăjiţi... se foloseşte şi prin Bucureşti, mai apare câte un tâmpit care pune un blocaj undeva şi recomandă o variantă ocolitoare printre blocuri... după aia mă trezesc că nu pot să ies din bloc ca pieton, că aleea dă direct în stradă şi nu e trotuar pe parte mea. Ca după aia să-mi spună cineva că a văzut pe Waze strada mea şi a luat-o pe acolo... efectul a fost fix cel opus, pentru că intersecţia ,,blocată" era liberă, în schimb maşinile erau prinse printre blocuri.
În altă ordine de idei, dacă stai cu ochii în Waze, la drum cum te mai uiţi? Sau dacă vezi un radar, cum îl adaugi pe Waze? Tragi pe dreapta în primul loc în care ai voie şi îl notezi sau îl faci din mers, cu riscul de a ieşi în decor?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1685
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7504
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeSam 19 Dec 2015, 15:10

Din mers, maestre, atunci trec radar, gropi, aglomerație, etc.! Imi schimb și lenjeria intimă la volan, nu e greu, trebuie puțină îndemânare. La waze mă uit în același timp când mă uit în față, e în bord. Până acum a fost ok waze-ul, nu m-a mințit.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5425
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeSam 19 Dec 2015, 17:05

Waze-ul vorbeste ("Police reported ahead") si nu e nevoie decat sa-i activezi date mobile si GPS.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1685
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7504
Data de inscriere : 25/08/2008

Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitimeSam 19 Dec 2015, 19:24

Exact, da' trebuie să anunți și tu dacă observi ceva deosebit în trafic. Spun eu că nu e mare lucru să marchezi un radar pe un ecran tactil chiar și din mers, reduci puțin viteza sau pui pe cel din dreapta să facă asta. Revenind la subiect, în afară poți respecta un 130 km/h + 10, mergi pe autostradă. La noi e absurd, am mers azi la țară și erau vreo 3-4 boșorogi și fomei ce făcuseră ditamai coloana în spatele lor, nu erau în stare să depășească un tir ce mergea cu 80 în afară, cu așa participanți la trafic ești nevoit să faci depășiri riscante dacă nu vrei să dormi. La noi pe șosele sunt extreme, ba vitezomani care ar merge cu 150 km/h și în localitate, ba fricoși ce merg cu 50 pe tot parcursul . Aș zice că ultimii sunt mai periculoși în trafic, enervează pe cei din spate până îi fac să intre în manevre riscante ca să scape de ei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 10 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 38 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport II
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: