Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 50 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
cristi ar




Numarul mesajelor : 865
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6495
Data de inscriere : 28/05/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 03 Iun 2019, 13:40

Și în Malaxa vara e o adevărată plăcere, căldură și zdruncinat ajungi la destinație terminat.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 03 Iun 2019, 15:15

Dr2005 a scris:
Kapпaтй a scris:
Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria dar si restul tarilor din fostul bloc comunist sunt proaste ca investesc in material rulant nou si modern care ofera conditii calatorului, noi suntem destepti ca tragem pisica de coada cu malaxa din anii 30. Mad
Dintre toate astea, în afară de ,,poloneji", ceilalţi au o grămadă de automotoare pe 2 osii produse de Vagonka Studenka. Să nu crezi că la CD circulă City Elephant şi Regio Panter pe toate fundăturile, alea sunt doar pentru liniile principale. La unguri şi slovaci încă e plin de Y-uri şi alte vagoane din generaţia lor, cu celebrele banchete de muşama, o adevărată plăcere să stai pe ele, mai ales vara... desigur, doar dacă îţi place senzaţia de muşama încinsă care ţi se lipreşte de partea dorsală când se udă de transpiraţie.

Pentru cultura ta generala majoritatea Y-urilor de la CD ; ZSSK au primit banchete cu material textil sau au fost schimbate banchetele cu scaune simple dar chiar si vagoanele clasice "Y" cu bancheta aia de musamama nu se compara nici 5% cu mortaciunea malaxoare asa ca ramai matale cu ideile tale si lasa manipulatul oamenilor dupa ce parere ai tu sau cum crezi tu ca de fapt nu e asa cum ai tu impresia. Cat despre motoarele pe 2 osii de la MAV sau ZSSK au ceva bancute minim iar unele au chiar scaune pentru fiecare calator ceva in gen cum sunt la noi pe 20-49 deci iar nu suporta comparatie cu mortaciunea malaxoare asa ca mai bine vezi de ideile tale si nu mai manipula oamenii cum vrei tu ca la mine chiar nu tine vrajeala ta ieftina.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20491
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25373
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 03 Iun 2019, 18:04

Kapпaтй a scris:
Pentru cultura ta generala majoritatea Y-urilor de la CD ; ZSSK au primit banchete cu material textil sau au fost schimbate banchetele cu scaune simple
Anul trecut, în 2 zile de stat în Bratislava nu am văzut decât cu banchete de muşama...

Automotoare cu scaune individuale sunt doar cele modernizate. Dar nu toate sunt modernizate, multe sunt în starea în care au venit din fabrică.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18576
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24094
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 03 Iun 2019, 21:09

Clasa 810 din Cehia si Slovacia sunt din 1973 nu din 1937

https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/CD_810.php
https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/SK/ZSSK_810.php
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 03 Iun 2019, 23:08

Dr2005 a scris:
Kapпaтй a scris:
Pentru cultura ta generala majoritatea Y-urilor de la CD ; ZSSK au primit banchete cu material textil sau au fost schimbate banchetele cu scaune simple
Anul trecut, în 2 zile de stat în Bratislava nu am văzut decât cu banchete de muşama...

Automotoare cu scaune individuale sunt doar cele modernizate. Dar nu toate sunt modernizate, multe sunt în starea în care au venit din fabrică.

Canta la alta masa ca nu tine gargara ta ieftina la mine. Vezi aia care te pupa unde nu trebuie, aia sa creada toate balariile tale.
Cat de ..... sa faci comparatie intre o mortaciune din 1937 cu ceva din 1973.
Daca chiar ai chef sa vorbesti in continuare sa nu adormi si sa aberezi cu comparatiile tale de 2 bani, cauta in alta parte dar nu la mine.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20491
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25373
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMar 04 Iun 2019, 08:56

Sunt din 1973, cu motoare tot de atunci...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6853
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMar 04 Iun 2019, 20:23

Poate sa fie si pe aburi sau trase de cai.Pe mine ma intereaza confortul meu, nu chestiile ingineresti.Poate sa le puna motor de racheta Apollo ma lasa indiferent daca nu pot purta o conversatie fara sa zbier.Anul trecut l-am scos pe nepotelul meu la o mica plimbare cu trenul Alexandria-Plosca si retur.La dus a fost super incantat, a ramas masca cand s-a urcat in etajat nu-i venea sa creada ca exista tren cu scari ca la bloc, la intoarcere a ramas saracul speriat de "trenul rosu care zdruncina rau"...iar copiii sunt cei mai sinceri...
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1671
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4680
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMar 04 Iun 2019, 21:03

marius664 a scris:
Anul trecut l-am scos pe nepotelul meu la o mica plimbare cu trenul Alexandria-Plosca si retur.La dus a fost super incantat,  a ramas masca cand s-a urcat in etajat nu-i venea sa creada ca exista tren cu scari ca la bloc, la intoarcere a ramas saracul speriat de "trenul rosu care zdruncina rau"...iar copiii sunt cei mai sinceri...
Simpatica relatarea. Copii nu stiu sa spuna cosmetizat. E alba ori e neagra si punct.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMier 05 Iun 2019, 00:40

Poate sa vina 1000 de oameni sa zica ca malaxorul e depasit si trebuie casat si ca in ziua de azi trebuie sa oferi conditii ca sa ai calatori, omul tot nu va pricepe, el o tine langa cu computerul de bord si ca are consum mic ca pe omul de rand asta il intereseaza, e ca si cand ii pui o caruta dar ii ceri 100 de euro pentru a merge cu acea caruta, el nu a inteles, nu intelege si nici nu va intelege niciodata, el are ideile lui si atat.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11135
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMier 05 Iun 2019, 10:39

Episodul bicicleta s-a repetat duminica 2 iunie la trenul R 3006. Am solicitat un bilet pret intreg la gara din Brasov cu 10 min inainte de plecarea trenului pe ruta Brasov-Sinaia pentru care am platit 6.80 lei. In tren am platit cei 15 RON pentru bicicleta tariful aferent zonei kilometrice 1-100. Dexi pentru bicicleta am platit mai mult decat dublu, idioti care au creat/propus aceste tarife nesimtite nu fac altceva decat sa inalture cu putinta putini biciclisti care mai merg cu CFR Calatori. Eu mi-am permis tariful dar cei care lucreaza pe salari mici in Romania nu o sa-si permita si vor merge in continuare cu nasul.

Trenul 3006 a avut urm compunere: 84-16, 36-16, 84-16, 26-16, 26-16, 26-16 dar acest tren 3006 are aproape in fiecare zi daca nu chiar zilnic vagon 84-16 doar ca CFR Calatori...

Ce mi-a placut a fost ca nasi de pe 3006 stiau tarifele pe derost la biciclete.

Acum partea interesanta la dus am mers tot cu Regio, din cauza ca m-am trezit tarziu era sa pierd trenul astfel ca am ajuns in ultima clipa si am oprit trenul pentru a ma urca. Nasul nu a vrut sa imi taie bilete si mi-a luat pentru Pl.Vest-Predeal 15 RON cu tot cu bicicleta, dar vreau sa remarc ca si de aceasta data nasi stiau pe derost tarifele in tren cat si tarifele pentru biciclete.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMier 05 Iun 2019, 10:56

@karpaty Subscriu, malaxa nu mai are ce cauta in serviciu comercial decat daca ar fi taxata ca si clasa a 3 a sau s-ar permite calatoria cu ea doar a studentilor si altor categorii neplatitoare. Daca chiar vroiau sa circule in continuare malaxa trebuia modernizare calumea nu doar chestii ingineresti, pe calator il intereseaza confortul.

@Katalyn Vezi si exemplul meu cum s-a risipit un vagon de biciclete pentru trenul aproape gol Filiasi - Rovinari - Targu Jiu, si inca vagon confortabil nu 84-16. Nu prea merge nimeni cu biciclete acolo cu trenul, dar si sa mearga/vrea sa mearga evident la casierie nu se vand bilete de biciclete. De ce nu putea fi inlocuit vagonul ala cu un 20-54/55 nu stiu, aer conditionat nu e necesar oricum ca e celalalt vagon cu aer conditionat si nu sunt calatori 2 de vagoane.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11135
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeMier 05 Iun 2019, 15:25

Din cauza ca sunt batuti in cap si nu vrea nimeni sa miste un deget sa faca ceva bun pentru compania asta. Toti sunt multumiti, timpul trece leafa vine.

Ce nevoie are Timisoara de 2 vagoane 84-96 sa le tina doar la personale ? Nu zic ca nu merita banateni sau biciclisti din Cimisoara dar nici asa 2 vagoane cand nici macar nu te lasa sa iei bilete la ele. Acele 2 vagoane suntnl pe post de vagon de clasa a 2a atat si nimic mai mult.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18576
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24094
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeDum 16 Iun 2019, 11:37

1824 anulat dat 2704 care cara aer circulă bine mersi
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11135
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 17 Iun 2019, 00:46

Ultimul episod al telenovelei Bicicleta la CFR Călători sezonul 1 se încheie astazi.

Trenurile :

1623/1624 Buc.Nord - Brasov - Sibiu și retur
1591/1590 Buc.Nord - Craiova - Drobeta Turnu Severin și retur.
1586/1587 Constanta - Buc.Nord - Brasov si retur.

măcelărite, le-au scos vagoanele cu spatii pentru biciclete cat si serviciul Bilet Bicicleta.

Hai ca la 1586/1587 poate mai inteleg situația dar la 1591/1590 făcut cu 2 etajate și 1 21-86 plus 1623/1624 facut cu 3-5 etajate de ce *** nu au pus 84-16 ca au 12 in parc si păstrau serviciul chiar dacă erau la etajate. Și confort minim bani multi si serviciul bicicletă scos.

Exista alți mai prosti ca la CFR Călători în toată România? Nu cred.

Deci pentru CFR Călători serviciul Vagon cu spații pentru biciclete a mai rămas doar la câteva Regio de pe Buc-Brasov-Buc si 1573/1576 Nu v-alati-Buc. Bine ca avem pe Harghita "Cu Bicicleta in tren la Budapesta" de atatia ani de zile nu am vazut sau auzit sa meargă cineva cu bicicleta sa viziteze Budapesta pe 2 roti cand exista transport în comun, biciclete de închiriat si mai nou tricicletele electrice.

Nu mai da odată faliment săracii ăștia sa se schimbe ceva in bine la trenurile CFR-ului.

Deci RegioCalatori cu 16088/16089 e singurul tren cu spații pentru biciclete ce ajunge pe litoral si mai e Hyperion Craiova-CTA ca la CFR Călători e interzis sau te taxeaza dupa tarifele lor de grajd.

Ar trebui dati in judecata ce face CFR Călători e bătaie de joc și dicriminare si totul a început de pe vremea fostei conduceri pe care tot o lăudau pupincuristi.

.............FIN..............
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6655
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitimeLun 17 Iun 2019, 11:25

Astea sunt manevrele SMART.
Se prelungeste agonia prea mult, cei mai multi speram sa dea chix mai repede pentru ca ne chinuie si pe noi, prostii care mai dau bani pe bilete si cica nu ne comparam in veci cu pomenile PSD pline de ifose.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 32 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 32 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 50 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: