Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51 ... 59 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18578
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24096
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMier 26 Aug 2020, 15:46

dan tm a scris:
Lasă, că doar inainte 1843 Sighetul se canibaliza cu altul in drum spre Cluj Napoca.Apoi au tot redus.


Cred ca 1766- 1863 e cea mai buna varianta sau 1838-6404.

Pai da ca mergeau 3 trenuri la sector cateodata de la Teius 1843 1835 1741
O noapte intreaga cu 20-68 e mai mare placere
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMier 26 Aug 2020, 23:57

Peter Fodor a scris:
În afară de pasionați, nu cred ca ar plânge cineva dupa AM Malaxa. Cel puțin nu cei care folosesc trenul strict ca mijloc de transport, indiferent de specificațiile tehnice. Poti sa- i pui si motor de rachetă, la un material rulant asa învechit, detaliile tehnice chiar nu mai contează.
Malaxa trebuie sa ramana pentru trenuri turistice sau ca variante de tarif redus ori pentru transportat persoane ce beneficiaza de gratuitate. Da, daca este necesar un tren pentru 50 de studenti de la Cluj la Oradea sau alte zone de genul punele malaxa, la fel si pe Constanta - Mangalia (ma refer iarna, pentru naveta elevi si studenti), dar cine plateste ar trebui sa beneficieze de reducere de confort scazut, macar la abonamente sa fie cu 15-20% mai mic pretul daca pe sectie circula malaxa sau alta modalitate de a compensa lipsa confortului. Tot la pret de regio in alte locuri mergi cu 20-83, 26-16, deziro, 20-49 chiar si epoca 2 si asa mai departe.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6853
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMier 02 Sept 2020, 14:47

Dr2005 a scris:
Se vede treaba că nu ai mers în viaţa ta cu automotoarele cu motor Volvo. Într-adevăr, cele cu motorul D2156 te zgâlţâiau şi pe loc. Dar la Volvo nu e cazul, poate doar dacă are ceva probleme la motor, dar ce a trecut prin Petroutilaj nu se comportă aşa.
Ba tocmai ca am mers, astfel ma abtineam sa comentez aiurea...Poate inveti si tu sa faci la fel la cate unlike-uri ai...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18578
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24096
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMier 02 Sept 2020, 15:09

Ba tocmai ca nu motorul e bai la automotoarele AM1000 astea ci tangajul lateral si pe linie noua
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6853
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMier 02 Sept 2020, 23:26

Ma cam doare in pix din ce cauza...Rezultatul final e ce intereseaza calatorul...Uite eu sunt mai prost de fel , habar n-am ce-i un Volvo...Dar stiu cum arata o calatorie confortabila...Atat timp cat ajung relaxat si odihnit la destinatie, poate sa-l tracteze si cu un cal balan, nu prea ma intereseaza ce-i sub cutie, important e ce se vede si care sunt conditiile calatorului nu ale computerului cu ultimul windows...
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6655
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 09:57

Pe portiunea Brasov-Sighisoara se circula cu bicicleta mai bine.
Am trecut weekendul trecut.
Mare noroc ca am avut vagon 10-91 de clasa 1 (vagon 812) la trenul 346 "Dacia". Mare noroc zic pentru ca se merge tot cu bilet de clasa a 2-a.
Foarte bune acele scaune, n-am obosit deloc in ele. Fizic. Psihic m-a terminat acel tronson. O sa le ia 100 de ani sa-l modernizeze si pe acolo. Nici vorba sa termine cand stipuleaza ei ca vor termina.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 13:22

Eeeeee, nu stii ce spui mai, nu vrei sa vezi cat de minunat e in RO , ce bine e, si totul e perfect, sa spui si mersi pentru toata prostia de pe aici si sa si aplauzei, ca foca.
Imediat ti se ca spune că malaxorul e minunat si ca trebuie sa visezi zi si noapte, chiar sa ai vise erotice cu malaxorul.

Daca ar durea prostia mulți ar urla in chinuri pe străzi în RO.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_a
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6853
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 15:13

AeroX a scris:
Pe portiunea Brasov-Sighisoara se circula cu bicicleta mai bine.
Am trecut weekendul trecut.
Cum poti spune asa ceva...In ultimii 15 ani sectorul feroviar din Romania a avut o crestere debordanta,fulminanta pe alocuri...Daca nu era sectorul feroviar din Romania nici nu mai existam ca tara...
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6550
Reputatie : 12363
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 19:15

AeroX a scris:
Pe portiunea Brasov-Sighisoara se circula cu bicicleta mai bine.
Am trecut weekendul trecut.
Mare noroc ca am avut vagon 10-91 de clasa 1 (vagon 812) la trenul 346 "Dacia". Mare noroc zic pentru ca se merge tot cu bilet de clasa a 2-a.
Foarte bune acele scaune, n-am obosit deloc in ele. Fizic. Psihic m-a terminat acel tronson. O sa le ia 100 de ani sa-l modernizeze si pe acolo. Nici vorba sa termine cand stipuleaza ei ca vor termina.

Acel sector a fost mereu terorizant... nici cand era linia cat de cat buna, nu se scotea sub 1h50min Brasov-Sighisoara, pe cei 128 km (Vmed=70 km/h, desi in livrete se circula cu 120 km/h). Acum, trenul Ister 472-1 scoate si 2h33min (Vmed=50 km/h)... depinde si de mecanic. De ce ne mira tocmai acest tronson ? Sunt altele si mai rele, Chitila - Titu, fir 1, cu media vitezei de 45 km/h de ani buni, Filiasi-Drobeta Tr Severin, 45 km/h, Lugoj-Timisoara Est, 55 km/h (In picaj de la 120 km/h), Satu Mare-Baia Mare, 58 km in 1h26min (41 km/h, la IR), Baia Mare - Dej Calatori, 137 km in 2h50min, 48 km/h etc. Smile
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 22:21

Vitosa a scris:

Dacă până acum au fost doar niște povești, ai să vezi peste 5 ani ce forță de muncă va mai fi la CFR Călători. Desigur că la nivel de minister vă sînt prezentate situațiile ca a fi ok însă realitatea este cu totul alta. Nu intru în prea multe detalii de ce migrează mecanicii, ba ăștia tinerii sătui de atâta stres și cu nopțile pierdute dar și cu banii luați, spre mediul privat, sau cei în pragul pensionării de ce vin din mediul privat pentru câțiva ani la Stat pentru a prinde grupa și ieși cu o pensie bună, însă atât vreau să-ți reamintesc când a fost Costescu ministrul transporturilor știai că s-a dus în Parlamentul României să le spună ălora să nu voteze Statutul Feroviarului că în secunda doi rămâne fosta a doua armată a țării fără oameni ?
Uite eu tanar, candva parca mi-ar fi placut sa lucrez la cfr, dar cand am vazut mai exact ce presupune asta si cum esti tratat de catre angajator, ce conditii ai de indeplinit - nu mersi. Si nu, problema nu ar fi ca trebuie sa muncesc de sarbatori ori calatorit, astea imi plac, ci altele. Uite spre exemplu sef de tren mi-ar fi frica si pentru siguranta personala, risc imens + conditii deseori improprii + munca de manevra uneori in conditii improprii. Mecanic? Raspundere mare, greu de obisnuit sa faci totul ca la carte, greu de suportat disconfortul termic din locomotive si conditiile, nici treaba cu ramas des defect cu trenul pe cine stie unde nu prea mi-ar conveni. Insotitor la cusete/dormitor? Turele sunt foarte lungi, deseori fara confort termic si personal, parca ar mai merge dar nici asta prea mult.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13045
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2020, 23:43

IonutCFR2009 a scris:
Acel sector a fost mereu terorizant... nici cand era linia cat de cat buna, nu se scotea sub 1h50min Brasov-Sighisoara, pe cei 128 km (Vmed=70 km/h, desi in livrete se circula cu 120 km/h). Acum, trenul Ister 472-1 scoate si 2h33min (Vmed=50 km/h)... depinde si de mecanic. De ce ne mira tocmai acest tronson ? Sunt altele si mai rele, Chitila - Titu, fir 1, cu media vitezei de 45 km/h de ani buni, Filiasi-Drobeta Tr Severin, 45 km/h, Lugoj-Timisoara Est, 55 km/h (In picaj de la 120 km/h), Satu Mare-Baia Mare, 58 km in 1h26min (41 km/h, la IR), Baia Mare - Dej Calatori, 137 km in 2h50min, 48 km/h etc. Smile

Si de-asta ar trebui sa se tina cont de viteza comerciala pe distanta parcursa in stabilirea pretului biletului. Sint foarte multe bucati de retea pe care Acceleratele merg mai incet ca un vapor cu motoarele oprite. Nu poti sa ceri aceeasi bani ca la vitezomanele de pe 800.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6655
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeVin 04 Sept 2020, 09:46

Asta am zis si eu mereu. Doar pe Bucuresti - Constanta merita tariful IR. Conditiile sunt in general decente si durata e ce trebuie.
Daca mai ai un card Tren Plus e deja prea bine.

In restul retelei insa se vede foarte bine unde am ajuns...de la ideea reala de progres cu acele oferte Regio pe care mai marii companiei le laudau si afirmau ca si-au dublat incasarile pe anumite sectii, uite ca am ajuns la mocangeli / asistenta sociala asa de florile marului. Nah, ca a venit si covidelul sa-i mai sperie pe respectivii beneficiari, dar si asa vagoane n-au oricum cei de la CFR Calatori. Stiti cum e Renasterea - Dupa noi potopul.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeDum 20 Sept 2020, 00:20

In continuare sectia 501, o sectie electrificata care traverseaza muntii si face legatura dintre Moldova si Ardeal este lipsita de trenuri IR. Nu exista nici macar un IR pe aceasta sectie in contidiile in care pe vremuri erau si 3-4 pe sens.
Pentru aceasta anomalie nu plange nimeni dar sa ceara 100 de trenuri pentru o singura resedinta de judet care e cam moarta economic stim sa urlam. Mad

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18578
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24096
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMar 22 Sept 2020, 04:40

Astazi 347-2 a venit la Curtici cu vag cuseta 40-70-002 defect fara calatori
OBB a bagat suplimentar in locul cusetei un vagon 21-90-564
Acuma ce ma enerveaza pe mine dupa ce vine trenul si mai is 5 min ca sa plece atunci apare o duduie care vorbeste la telefon si ingreaba ce se intampla cu vagonul OBB de parca nu ar fi stiut nimeni pana atunci ca vine in tren vag OBB Cum putem sa fim asa de inapoiati sa facem lucrurile tot invers si oare astia de la CFR Calatori nu comunica cu cei de la MAV sa le spuna ce au in trenul asta? Deja e 4.50 si inca stam la Curtici
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9015
Reputatie : 12862
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitimeMar 22 Sept 2020, 09:25

Bun, au decis sa il scoata din tren.
Oare de ce ? acuma CFR nu trebuie sa plateasca pentru vagon la OBB?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 50 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 50 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51 ... 59 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: