Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre transport II

In jos 
+54
Warrington
laurentzu
aris86
Razvan Tudor
ciprian71
Petre_IFTE
bubu
ets2oltromânia
spiderpc
baiazid
DAS 2011
alex1987
neluadi
cristi ar
Luna
DPS
cardinal
Rarau
sytrus
Adisoft1991s
razvan - trenuri
AeroX
bobi
florin.lifticariu
Spartan1948
apmatei
DUAL
vatmanul
Vitosa
92Dragos
alex.barac.5
kristi kkk
mielutu zburator
lifetec
ldh80
mureseanu_976
IonutCFR2009
Jurnal Feroviar
COSTACHE MIHAIL
sorinache96
marius664
cristy79
NicuS
TudorVD
alliens
19jimmy84
Katalyn
Adirmvl
LanceR
dan tm
alex.alexus.tm
Adrian78
Dr2005
Nesebar
58 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeSam 14 Noi 2015, 15:59

Nu s-a renuntat la nimic, la tramvaie a fost contract-cadru  de minim 3 (parca 3), maxim 12.
La trolee nu s-a facut nimic in regie proprie, conversia s-a facut la Astra Bus Arad. Acum, Astra Bus a fost cumparata de AVCA.

_________________
:TTT:


Ultima editare efectuata de catre Dr2005 in Sam 14 Noi 2015, 19:43, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13048
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeSam 14 Noi 2015, 17:14

M-am exprimat gresit in privinta tramvaielor. Asa e.

In privinta troleelor asa s-au laudat in presa. Daca ei au mintit mint si eu.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13048
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Noi 2015, 20:05

http://adevarul.ro/locale/timisoara/povestea-firobuzului-timisoara-premierele-banatene-despre-s-a-vorbit-putin-1_564896e67d919ed50e3fa139/index.html
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6369
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11335
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Noi 2015, 20:47

Un articol extrem de interesant. Termenul de firobuz s-a pastrat mult timp.Eu,in armata,am auzit de el,cu oarecare mirare(deoarece in Bucuresti s-a numit mereu troleibuz) de la un coleg din Timisoara,un maghiar de treaba
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Noi 2015, 23:02

Termenul de ,,firobuz" vine de la ,,filobus". Probabil nu au vrut să folosească termenul de ,,troleibuz", fie pentru că ungurii îi ziceau ,,trolibusz", fie pentru că s-au vrut mai cu moţ (la ora aia deja existau troleibuze la Cernăuţi, deci pică argumentul că e primul sistem din România şi aşa au vrut ei să îi spună). Restul sistemelor de troleibuz, mai ales că Bucureştiul a beneficiat şi de troleibuze sovietice (троллейбус = trolleibus) au mers pe denumirea de troleibuz.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24111
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Noi 2015, 09:23

Dr2005 a scris:
Termenul de ,,firobuz" vine de la ,,filobus". Probabil nu au vrut să folosească termenul de ,,troleibuz", fie pentru că ungurii îi ziceau ,,trolibusz", fie pentru că s-au vrut mai cu moţ (la ora aia deja existau troleibuze la Cernăuţi, deci pică argumentul că e primul sistem din România şi aşa au vrut ei să îi spună). Restul sistemelor de troleibuz, mai ales că Bucureştiul a beneficiat şi de troleibuze sovietice (троллейбус = trolleibus) au mers pe denumirea de troleibuz.

Termenul de firobus vine de la moldovenii care au ajuns in Banat pentru ca merge pe fire
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6369
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11335
Data de inscriere : 17/02/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Noi 2015, 12:10

un ghid al transportului in comun bucurestean,in anul 1954

http://calatorii.myfreeforum.ro/t1700-linii-de-transport-in-comun-bucuresti-1954
Sus In jos
19jimmy84
V.I.P Member
V.I.P Member
19jimmy84


Numarul mesajelor : 3168
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8509
Data de inscriere : 05/06/2010

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeMar 17 Noi 2015, 12:23

Stie careva de ce circula tramvaiul 1 asa de prost?! Dimineata e super ok, dar dupa-amiaza e dezastru. Nu stiu cum se face, dar am prins cateva zile cand a venit dupa 30-40 min. Evil or Very Mad Cel care circula pe Sos. Viilor e pasare rara. Neutral
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/19Jimmy84
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5375
Data de inscriere : 27/06/2011

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Noi 2015, 01:07

19jimmy84 a scris:
Stie careva de ce circula tramvaiul 1 asa de prost?! Dimineata e super ok, dar dupa-amiaza e dezastru. Nu stiu cum se face, dar am prins cateva zile cand a venit dupa 30-40 min. Evil or Very Mad Cel care circula pe Sos. Viilor e pasare rara. Neutral


pai cred ca motivul principal este ca (din fericire) fostul primar si-a cam batut joc de RATB si parcul circulant s-a redus continuu in cei 7 ani de mandat ai sai...si al doilea motiv este ca (din fericire) fostul primar a mintit cu seninatate pretinzand ca sustine transportul public dar in relaitatea facand totul pentru a-l descuraja si a incuraja transportul individual, astfel ca sunt portiuni intregi unde masinile circula pe linia de tramvai si se deregleaza de tot circulatia acestora
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22338
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 13:53

Stie cineva ce model de autocar este la cursa FANY Bucuresti-Cluj, cel ce vine de la Mangalia? Pleaca la 2 noaptea din Bucuresti.

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
TudorVD

TudorVD


Numarul mesajelor : 53
Varsta : 30
Localizare : Iernut
Reputatie : 3423
Data de inscriere : 10/07/2015

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 16:00

Karpaty a scris:
Stie cineva ce model de autocar este la cursa FANY Bucuresti-Cluj, cel ce vine de la Mangalia? Pleaca la 2 noaptea din Bucuresti.

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 SEphjT7
Ceva de genul asta
Sus In jos
https://www.wattpad.com/user/VlassaTudorDan
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5508
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 16:03

Am mers o data cu el, fix acum un an. Nu pot sa-ti zic ce model de autocar era, dar a fost un drum destul de comod (am dormit de la Ploiesti pana la Sighisoara). Iti recomand sa-ti faci rezervare ca e destul de plin.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22338
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 16:21

Am mai folosit Fany de la Sibiu la Bucuresti(trenuri nu sunt pe timpul noptii dar autocare sunt) si pe relatia Bucuresti-Cluj-Bucuresti nu mai folosesc trenul de multi ani, autocarele sunt mult mai rapide si chiar multtt mai ieftine, am prins la Dacos oferta cu 30 de lei Bucuresti-Cluj sau 42 Cluj-Bucuresti, iar acum as avea nevoie de autocaru asta de la 2 noaptea din Bucuresti la Cluj, bine, luna viitoare dar sa stiu din timp cam cu ce este facut.

Multumesc Tudor si Nicu, am sa fac si rezervare cu o saptamana inainte, iar ca pret e undeva pe la 80 de lei? Astia nu au oferte de anticipatie cum are Dacos, dar nu merg cu Dacos ca mie imi trebuie strict acest interval orar, sa ajung in Cluj pana in pranz(12) si Fany e singura optiune.

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5508
Data de inscriere : 23/07/2012

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 18:48

Fany avea reduceri doar pentru pensionari si persoane cu handicap, dar chiar si asa era ieftin (Bucuresti-Mures am dat 65 de lei parca).
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22338
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 21:35

Mersi Nicu, cand am mers cu ei de la Sibiu la Bucuresti aveau oferta cu 30 indiferent daca faceai rezervare sau nu tot atat era biletul.

_________________
595423Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre transport II - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Discutii generale despre transport II - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre transport II
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: