Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

In jos 
+98
Lineus646
Katalyn
florin.lifticariu
Semafor
lifetec
bobi
marius664
Luca tgv
impuls
j o a n t a
mielutu zburator
get.
bubu
dan tm
kristi kkk
Simply18
baiazid
Balto
NicuS
vanchorusebulgaria
92Dragos
Amiralul
Bobby_TM
DUAL
Razvan Tudor
DAS 2011
spsdc7
alliens
seby1998
Adirmvl
Dutzu
user dezactivat...
Caravelle_Zg
chatnoir401
Radu.B
Sergiu rmn
cfr500
Mihay
spiderpc
Kriszti219
COSTACHE MIHAIL
Katalin4653
Tomi13leu
popovici
cstefan
stefan_br
didinul
dexter23
ravers75
liviulav33
razvan - trenuri
lovekomotive
AlexD
manuela
srazvi
Dr2005
cardinal
cristi CFR
bogdan srl
iDorin
Vitosa
Cobra
cont dezactivat .
redeme
sorin
TVlad
riciu
mureseanu_976
joanta
sorinucu
decward
ultras
Marius Iulian
buldozer2
halmarius
mihaiuc
Nesebar
Marian.B
alinx3330
ldh80
jionutz
ATM
vrabieionut
@ndrey
didi
mishu88
Hurricane
mi.tudor
PrisecaruFlorin
MariusM
IonutCFR2009
marius_catalin84
Ionutz
cortexedge
Vlad
marius_m
mardaryroby
myster2008
102 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 39 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeDum 15 Mai - 16:00

Daca nu ma insel un triunghi de intoarcere de acest fel era si in gara Buhaiesti cand am fost in februarie pe acolo nu l-am mai vazut
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeDum 15 Mai - 16:52

alinx3330 a scris:
ca nu le ai vazut tu ziua nu inseamna ca nu circula noaptea circula in voie trenurile de marfa chiar si pe racordarea aia de care spui. asta iti spun ca am auzit prin statie acu 2 zile cand un marfar iesea din socola si o lua in voie spre barnova
aud orice tren care trece noaptea pe m600 in limita in care nu sunt cu totul adormit. Iar vineri sigur nu a trecut nimic pana la 1.

Am stat alteori treaz si pana la 4-5 am...si nu auzeam decat pesonalul ala de Vaslui de la ora 3, Prietenia si internationalul de Ungheni...

Oricum, linia de pe racordare arăta azi ca si cum ultima chestie ar fi trecut acum o saptamana(doar frunzele mai vechi ale buruienilor strivite, etc.).

Cat despre marfa spre Iași, se circula foarte bine pe Pașcani-Socola...


Ultima editare efectuata de catre redeme in Dum 15 Mai - 17:54, editata de 1 ori
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeDum 15 Mai - 17:02

@ndrey a scris:
Trafic de marfa de M 600 este foarte scazut, mai des trec trenurie de lucru.matise, profilatoare ,dinspre socola, Baza Rk catre Ciurea,etc, dar trenuri de marfa nu,locuiesc in zona si cunosc foarte bine situatia,cele mai multe sunt cele spre/dinspre Pascani din cauza avantajului tractiunii electrice si a sectiiei de remorcare relativ usoara fata de Barnova unde ar trebui 2-4 locomotive 2100 Cp sa remorci un tren acceptabil ... .
Confirm ceea ce a spus DanTm despre triunghiul de intoarcere din st Crasna ,am gasit despre el date in Instoricul Tractiunii pe reg Iasi.
Salut! Exact. Stai in zona Libertatii
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2207
Varsta : 36
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8264
Data de inscriere : 27/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 15:20

ldh80 a scris:
Multumesc de precizare! Imi amintesc ca, in anii 90', in statia Crasna, erau stationate zeci de vagoane de marfa dezafectate!
De asemenea, tot prin 1996-2001, in statiile de pe ruta Crasna-Tecuci erau garate siruri intregi de vagoane de marfa scoase din uz si "conservate" in aer liber! Ca o ironie, la fosta gara Rosieste, desi macazele din liniile curente fusesera desfiintate, pe fostele linii abatute, erau garate vagoane de marfa dezafectate! Cum l-au mai scos de acolo, nu stiu!

Probabil că ori le-au ridicat cu macaraua și le-au încărcat în camioane, ori le-au tăiat chiar acolo.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Cobra




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5379
Data de inscriere : 28/09/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 16:16

mardaryroby a scris:
ldh80 a scris:
O intrebare: in statia Crasna, am vazut urmele (inclusiv un podet) a unui racord ce permitea trecea din directia Husi in directia Vaslui- Iasi, fara rebrusare in Crasna. Stie cineva cand a fost construit, respectiv desfiintat acest racord ?

Din amintirile mele de demult, exista un fel de racord, dar nu se lega de linia directa ce vine de la Husi. Linia respectiva se oprea aproape de trecerea la nivel cu soseaua Barlad-Vaslui. Linia, cu macazuri prezentate in schita de mai jos, era folosita pentru vagoanele defecte. Si eu visam pe vremea respectiva ca este un racord...
M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Crasna2

Sper sa primesc intre timp si acceptul userului Cobra pentru utilizarea si modificarea imaginii de mai sus ce ii apartine.

Nicio problema, ai acordul meu.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: M600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 20:04

Lucrari care ar mai trebui efectuate pentru o alternativa la M500:
-Dublarea liniei intre Grajduri- Rebricea HM, Buhaiesti- Vaslui, Vaslui- Munteni (se poate utiliza tersamentul fostei linii industriale),
Barlad- Tecuci Nord hc.- Tecuci- Faurei- Urziceni, Armasesti- Caciulati- Balotesti- Mogosoaia. Intre Mogosoaia si Bucuresti Nord nu stiu daca spatiul permite dublarea liniei.

-Echiparea cu BLA a sectoarelor: Buhaiesti- Vaslui, Munteni- Crasna (intre aceste doua statii nu sunt semnale trecere BLA),
Crasna- Zorleni, Armasesti- Caciulati- Balotesti

-Echiparea cu instalatii CED a statiilor: Banca, Dridu HM, Fierbinti, Moara Vlasiei HM, Caciulati si Balotesti.

-Reabilitarea electrificarii intre Depoul Bucuresti Triaj h.- Mogosoaia si electrificarea liniei Mogosoaia- Armasesti- Urziceni- Faurei- Tecuci si
Tecuci Nord hc.- Barlad- Nicolina.

-Reabilitarea infrastructurii pentru o viteza de 120 km/h (din ce am vazut in statia Vaslui sina de 60 exista deja).

Daca s-ar dori, bani pentru aceste lucrari s-ar gasi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 20:15

ldh80 a scris:
Lucrari care ar mai trebui efectuate pentru o alternativa la M500:
-Dublarea liniei intre Grajduri- Rebricea HM, Buhaiesti- Vaslui, Vaslui- Munteni (se poate utiliza tersamentul fostei linii industriale),
Barlad- Tecuci Nord hc.- Tecuci- Faurei- Urziceni, Armasesti- Caciulati- Balotesti- Mogosoaia. Intre Mogosoaia si Bucuresti Nord nu stiu daca spatiul permite dublarea liniei.

-Echiparea cu BLA a sectoarelor: Buhaiesti- Vaslui, Munteni- Crasna (intre aceste doua statii nu sunt semnale trecere BLA),
Crasna- Zorleni, Armasesti- Caciulati- Balotesti

-Echiparea cu instalatii CED a statiilor: Banca, Dridu HM, Fierbinti, Moara Vlasiei HM, Caciulati si Balotesti.

-Reabilitarea electrificarii intre Depoul Bucuresti Triaj h.- Mogosoaia si electrificarea liniei Mogosoaia- Armasesti- Urziceni- Faurei- Tecuci si
Tecuci Nord hc.- Barlad- Nicolina.

-Reabilitarea infrastructurii pentru o viteza de 120 km/h (din ce am vazut in statia Vaslui sina de 60 exista deja).

Daca s-ar dori, bani pentru aceste lucrari s-ar gasi.

Echiparea cu BLA pe acel tronson nu isi are rostul din cauza traficului scazut
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 20:24

Ai dreptate, problema este însă mentalitatea conducătorilor... Desigur că magistrala 600 ar putea fi o alternativă excelentă pentru coridorul ix(are și avantajul de a fi mai „liber” față de M500).

Cel mai ușor lucru care s-ar putea face în prezent ar fi electrificarea liniei Socola - Cristești Jijia, pentru că este efectiv păcat... să schimbi de fără rost locomotiva la Socola când ai putea expedia direct. La călători, electrificarea se termină chiar înaintea gării Socola(chiar dacă au mai fost puși câțiva stâlpi până mai încolo, acum nefolosiți), teoretic și cocoașa este electrificată(linie dublă), în rest în grupa B se află ultimul stâlp și ultima catenară(sper că nu greșesc; de asemenea câteva linii pt. niște chestii a Infra sunt și ele electrificate)...


Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: M600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 20:33

Si electrificarea tronsonului Cristesti Jijia- Ungheni Moldova.
In felul acesta, schimbarea locomotivei s-ar realiza o singura data, la Ungheni-Moldova (ca tot se pierde cca 1 ora jumate cu schimbarea boghiurilor), si de la Ungheni-Moldova la Bucuresti Nord sau Constanta s-ar merge cu tractiunea electrica.
La fel si pentru tronsonul Darmanesti- Dornesti- Vicsani- Vadu Siretului.
Nu stiu de ce inainte de 1989 nu s-au electrificate aceste doua scurte sectoare (Socola- Ungheni URSS si Suceava Nord- Vadu Siretului). Este posibil sa fi fost si niste neintelegeri cu sovieticii.
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeLun 16 Mai - 21:19

Da. Iar grupa de Iași pentru Prietenia ar atașa-o la semnal(capătul trenului)... Oricum, pentru marfă mi se pare strigător la cer să trebuiască să schimbi locomotiva în Socola pentru câțiva km până la Cristești Jijia.

Iar ținând cont că aici e vorba nici măcar de 20 km!
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13744
Data de inscriere : 08/04/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeMar 17 Mai - 8:57

ldh80 a scris:

Nu stiu de ce inainte de 1989 nu s-au electrificate aceste doua scurte sectoare (Socola- Ungheni URSS si Suceava Nord- Vadu Siretului). Este posibil sa fi fost si niste neintelegeri cu sovieticii.

Explicatia e simpla: inainte de 89 electrificarea acestor sectoare nu era pe lista de prioritati, programandu-se a se executa dupa 1989 si, dupa cum stiti, dupa 1989 nu s-a mai realizat nimic

ldh80 a scris:
Intre Mogosoaia si Bucuresti Nord nu stiu daca spatiul permite dublarea liniei.

Intre Mogosoaia si Bucurest Nord sunt deja 2 fire, insa nu stiu daca sunt functionale amandoua.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeMar 17 Mai - 11:59

Mogosoaia-Bucuresti este fir simplu pe care circula trenurile de Aeroport si cele spre Galati plus ca nu este electrificat , firul electrificat ce ajunge in Mogosoaia este cel ce se desprinde din M-1000 la P.O. Buciumeni inainte de Buftea adica linia de centura , pe acolo se poate merge electric din Buc. la Mogosoaia . Firul direct Buc.-Mogosoaia nu poate fi dublat pentru ca nu permite terenul .

_________________
595423M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8991
Reputatie : 14356
Data de inscriere : 08/01/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeMar 17 Mai - 20:40

@ karpaty: aia de care spui tu e varianta pe centura ce iese la ramif buciumeni-buftea/chitila, vlad stie ceva de 2 linii dinspre Mogosoaia numai ca una din ele electrificata o tine tot inainte si se ramifica spre chitila, buc triaj, bucurestii noi, in timp ce cealalta neelectrificata vireaza la stanga spre depou buc triaj h-pajura halta de unde se uneste cu fir electrificat chitila (fir 4 k) si merge spre buc nord, de aici confuzia lui vlad, fir 4 k vine chitila-depou triaj (pe deal ) pajura-ramif pajura-buc baneasa si pajura-buc nord (fir 700 in livret).
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeMar 17 Mai - 21:51

Asa este maryus74 numai ca linia electirificata ce mergea in triaj nu mai este folosita de multi ani , daca mergi in teren linia este foarte ruginita si firul de contact este dezafectat demult .

_________________
595423M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 46
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6155
Data de inscriere : 21/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitimeSam 21 Mai - 8:08

Mi-a sarit inima din loc... credeam ca vorbiti de linia electrificata din triajul Socola... sper sa va opriti si sa continuati la topicul unde trebuie.
Sus In jos
http://rrt-group.com
Continut sponsorizat





M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
Sus 
Pagina 11 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 39 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
» IR 1964/1963 Iasi-Vaslui-Tecuci-Focsani-Buzau(Suceava)-Mangalia
» Mersul Trenurilor 2012-2013
» IR 1962/1961 Iasi-Vaslui-Barbosi-Braila-Tandarei-Constanta-Mangalia
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-
Mergi direct la: