Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

In jos 
+98
Lineus646
Katalyn
florin.lifticariu
Semafor
lifetec
bobi
marius664
Luca tgv
impuls
j o a n t a
mielutu zburator
get.
bubu
dan tm
kristi kkk
Simply18
baiazid
Balto
NicuS
vanchorusebulgaria
92Dragos
Amiralul
Bobby_TM
DUAL
Razvan Tudor
DAS 2011
spsdc7
alliens
seby1998
Adirmvl
Dutzu
user dezactivat...
Caravelle_Zg
chatnoir401
Radu.B
Sergiu rmn
cfr500
Mihay
spiderpc
Kriszti219
COSTACHE MIHAIL
Katalin4653
Tomi13leu
popovici
cstefan
stefan_br
didinul
dexter23
ravers75
liviulav33
razvan - trenuri
lovekomotive
AlexD
manuela
srazvi
Dr2005
cardinal
cristi CFR
bogdan srl
iDorin
Vitosa
Cobra
cont dezactivat .
redeme
sorin
TVlad
riciu
mureseanu_976
joanta
sorinucu
decward
ultras
Marius Iulian
buldozer2
halmarius
mihaiuc
Nesebar
Marian.B
alinx3330
ldh80
jionutz
ATM
vrabieionut
@ndrey
didi
mishu88
Hurricane
mi.tudor
PrisecaruFlorin
MariusM
IonutCFR2009
marius_catalin84
Ionutz
cortexedge
Vlad
marius_m
mardaryroby
myster2008
102 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 38 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 24 Apr 2011, 13:35

Eu am prins un marfar de cale largă cu vagoane cisternă, fără nicio locomotivă, înainte de trecerea la nivel(a venit între sosirea și plecarea Desiro-ului din Ungheni Prut), nu prea înțeleg cum l-au adus acolo(cu LDH-ul de cale largă din Remiza Socola???)...

P.S: Foarte interesantă schema, dar culorile nu erau invers(linia a doua dinspre haltă este normală, pe el stau Desiro-urile)?
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 46
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6155
Data de inscriere : 21/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 24 Apr 2011, 14:01

Da, ai dreptate, m-am incurcat la legenda, s-a rezolvat acum.

Sus In jos
http://rrt-group.com
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: M600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeVin 13 Mai 2011, 19:04

"Jurnal de bord", azi 13 mai 2011- magistrala 600 (Vaslui-Crasna) si linia 604 (Crasna-Husi)
In statia Vaslui, erau stationate cateva utilaje, din ce am aflat de la casiera-pentru lucrari la linie.
Plecare din Vaslui cu tren P 19.502 Iasi-Tecuci, la ora 15.09. Sosire Crasna- 15.30. Compunere: 5 vagoane (4 seria 20-57 si unul seria 19-47),
tractiune cu 060-DA (clasa 60)
In statia Vaslui erau cam 40-50 calatori. De mentionat ca personalul de la Iasi era destul de plin (majoritatea- elevi si studenti).

Din Crasna plecare 16.04, in Husi sosire 17.09
Tren P 6437. Compunere: doua vagoane 21-47 si tractiune clasa 60.
Ocupat cam 50-60%, majoritatea elevi si studenti (care au coborat mai mult la Tarzii h. si Cretesti hc).
La intrebarea daca se desfiinteaza trenul de Crasna-Husi, controlorul mi-a raspuns ca asa se aude, dar nu-i nimic sigur.

Starea infrastructurii: statia Vaslui destul de bine intretinuta, dar, din pacate, n-am vazut nici un vagon de marfa garat. In plus, grupa B a statiei Vaslui complet desfiintata (totusi linia ce merge spre zona industriala Rediu a mai ramas, si este racordata la linia curenta; pe aceasta linie ferata industriala, daca mai traia Ceausescu, vedeam probabil o situatie unica in tara: pe acceiasi linie ferata, sa circule atat trenuri de marfa, cat si tramvaie).
In plus, linia industriala ce lega statia Vaslui de statia Munteni a fost desfiintata.
In Crasna- cladirea garii arata destul de bine, dar liniile 8-9 desfiintate din 2010.
Tarziii h.- cladire in ruina aproape, fara geamuri, usi si cu acoperisul spart.
Oltenesti h. (pana in 2000- chiar HM cu doua linii, pana in 2008 hc.)- aproape complet distrusa.
Curteni h.- la fel ca Tarzii h.
Cretesti hc. (pana prin 2000- nu sunt sigur de an; daca ma poate ajuta cineva, i-as fi recunoscator; era gara, cu 4 linii si semnalizarea mecanica in functiune, transformata apoi in "punct oprire in linie curenta", din 2002 retrogradata la rangul de HM, si din 2009 retrogradata la rangul de hc.
Cladirea statiei intr-o stare inca relativ buna (in afara de 2-3 geamuri sparte), dar fostele linii abatute si linia industriala a bazei de receptie cereale sunt ruginite, cu tirfoane si eclise lipsa si aproape complet "inghitite" de vegetatie).
Dobrina (pana in 1984 era h) este acum locuinta si arata destul de bine.
Podgoriile Husului (HM pana in 1995)- nu stiu ce destinatie are, dar este ingradita cu gard si arata relativ bine.


Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: M 600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeVin 13 Mai 2011, 19:27

O intrebare: in statia Crasna, am vazut urmele (inclusiv un podet) a unui racord ce permitea trecea din directia Husi in directia Vaslui- Iasi, fara rebrusare in Crasna. Stie cineva cand a fost construit, respectiv desfiintat acest racord ?
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 6056
Data de inscriere : 06/03/2011

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeVin 13 Mai 2011, 20:08

ldh80 a scris:
Starea infrastructurii: statia Vaslui destul de bine intretinuta, dar, din pacate, n-am vazut nici un vagon de marfa garat.
N-am văzut niciun marfar pe Vaslui - Iași de vreo 3 ani. Șina de pe Racordarea Nicolina(spre Socola; toate marfarele dinspre Vaslui ajungeau acolo) prezintă existența unor manevre pe ea, totuși. Când și cum, nu știu...

Trasa ar putea fi teoretic folosită de mai mulți operatori feroviari, printre care GFR, GTF,...

Sus In jos
PrisecaruFlorin

PrisecaruFlorin


Numarul mesajelor : 365
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 5915
Data de inscriere : 29/10/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 06:18

redeme a scris:
ldh80 a scris:
Starea infrastructurii: statia Vaslui destul de bine intretinuta, dar, din pacate, n-am vazut nici un vagon de marfa garat.
N-am văzut niciun marfar pe Vaslui - Iași de vreo 3 ani. Șina de pe Racordarea Nicolina(spre Socola; toate marfarele dinspre Vaslui ajungeau acolo) prezintă existența unor manevre pe ea, totuși. Când și cum, nu știu...

Trasa ar putea fi teoretic folosită de mai mulți operatori feroviari, printre care GFR, GTF,...



Pe directia Iasi Vaslui se circula si cu marfare dar probabil foarte rar: in ultimii 2 ani am reusit sa vad un gfr ducandu-se cu vagoane de cereale spre vaslui si o locomotiva izolata a cfr marfa venind dinspre Ciurea.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 09:49

Din cate stiu eu regionala Iasi are cel mai scazut trafic de marfa probabil daca mai exista ceva trenuri de marfa pe sectia 600 acestea circula noaptea
Sus In jos
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 03/09/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 09:51

trafic scazut pentru CFR Marfa nu pentru GFR
Sus In jos
alinx3330




Numarul mesajelor : 338
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 5426
Data de inscriere : 23/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: sal   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 13:42

ca nu le ai vazut tu ziua nu inseamna ca nu circula noaptea circula in voie trenurile de marfa chiar si pe racordarea aia de care spui. asta iti spun ca am auzit prin statie acu 2 zile cand un marfar iesea din socola si o lua in voie spre barnova
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: M600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 19:53

Marea problema cu marfa pe M600 este faptul ca majoritatea unitatilor industriale, de la Tecuci spre Iasi, au falimentat:
-in Tecuci- fabrica de conserve legume si fructe- din cate stiu mai functioneaza;
-in Barlad- mai merg Rulmentul si Fepa
-in Vaslui- toata zona industriala "Rediu", dar si "Termica" si "Movas" au falimentat. Totusi, linia spre zona industriala Rediu inca mai exista, in schimb cele doua linii industriale a "Movas" au fost desfiintate.
In urma cu cca 3 ani, mai veneau vagoane de cereale la "Comcerealul" lui Adrian Porumboiu si vagoane-cisterna pentru "Ulvas". De asemenea, este posibil ca si fabrica de produse din carne "Safir" sa mai fi folosit transportul feroviar.

Pe celelalte linii secundare:
-la Falciu anul trecut a mai circulat un tren cu vagoane de cereale;
-la Husi- in urma cu cca 3 ani a mai trecut un tren de marfa (un vagon ZAES); in urma cu o luna (mare minune!) am mai vazut 5 vagoane HBILLNS la linia bazei de receptie cereale
-la Bacesti s-ar putea sa mai circule trenuri de marfa, pentru baza militara
-pe linia Barlad- Galati ?
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 46
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6155
Data de inscriere : 21/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeSam 14 Mai 2011, 21:16

ldh80 a scris:
O intrebare: in statia Crasna, am vazut urmele (inclusiv un podet) a unui racord ce permitea trecea din directia Husi in directia Vaslui- Iasi, fara rebrusare in Crasna. Stie cineva cand a fost construit, respectiv desfiintat acest racord ?

Din amintirile mele de demult, exista un fel de racord, dar nu se lega de linia directa ce vine de la Husi. Linia respectiva se oprea aproape de trecerea la nivel cu soseaua Barlad-Vaslui. Linia, cu macazuri prezentate in schita de mai jos, era folosita pentru vagoanele defecte. Si eu visam pe vremea respectiva ca este un racord...
M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Crasna2

Sper sa primesc intre timp si acceptul userului Cobra pentru utilizarea si modificarea imaginii de mai sus ce ii apartine.
Sus In jos
http://rrt-group.com
alinx3330




Numarul mesajelor : 338
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 5426
Data de inscriere : 23/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: sal   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 15 Mai 2011, 01:36

rulmentul si fepa mai merg si chiar au manevra lor proprie. iar pe calea ferata la fermele lui porumboiu se mai transporta doar azotat de amoniu fiind ca este data lege ca acest tip de produs sa nu mai fie transportat auto.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 15 Mai 2011, 10:33

Fiind o statie mare, imi pare mai degraba un triunghi de intoarcere a locomotivelor cu aburi.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: M600   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 15 Mai 2011, 11:46

Multumesc de precizare! Imi amintesc ca, in anii 90', in statia Crasna, erau stationate zeci de vagoane de marfa dezafectate!
De asemenea, tot prin 1996-2001, in statiile de pe ruta Crasna-Tecuci erau garate siruri intregi de vagoane de marfa scoase din uz si "conservate" in aer liber! Ca o ironie, la fosta gara Rosieste, desi macazele din liniile curente fusesera desfiintate, pe fostele linii abatute, erau garate vagoane de marfa dezafectate! Cum l-au mai scos de acolo, nu stiu!
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6389
Data de inscriere : 26/09/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitimeDum 15 Mai 2011, 14:55

Trafic de marfa de M 600 este foarte scazut, mai des trec trenurie de lucru.matise, profilatoare ,dinspre socola, Baza Rk catre Ciurea,etc, dar trenuri de marfa nu,locuiesc in zona si cunosc foarte bine situatia,cele mai multe sunt cele spre/dinspre Pascani din cauza avantajului tractiunii electrice si a sectiiei de remorcare relativ usoara fata de Barnova unde ar trebui 2-4 locomotive 2100 Cp sa remorci un tren acceptabil ... .
Confirm ceea ce a spus DanTm despre triunghiul de intoarcere din st Crasna ,am gasit despre el date in Instoricul Tractiunii pe reg Iasi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
Sus 
Pagina 10 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 38 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
» IR 1964/1963 Iasi-Vaslui-Tecuci-Focsani-Buzau(Suceava)-Mangalia
» Mersul Trenurilor 2012-2013
» IR 1962/1961 Iasi-Vaslui-Barbosi-Braila-Tandarei-Constanta-Mangalia
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-
Mergi direct la: