Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

In jos 
+98
Lineus646
Katalyn
florin.lifticariu
Semafor
lifetec
bobi
marius664
Luca tgv
impuls
j o a n t a
mielutu zburator
get.
bubu
dan tm
kristi kkk
Simply18
baiazid
Balto
NicuS
vanchorusebulgaria
92Dragos
Amiralul
Bobby_TM
DUAL
Razvan Tudor
DAS 2011
spsdc7
alliens
seby1998
Adirmvl
Dutzu
user dezactivat...
Caravelle_Zg
chatnoir401
Radu.B
Sergiu rmn
cfr500
Mihay
spiderpc
Kriszti219
COSTACHE MIHAIL
Katalin4653
Tomi13leu
popovici
cstefan
stefan_br
didinul
dexter23
ravers75
liviulav33
razvan - trenuri
lovekomotive
AlexD
manuela
srazvi
Dr2005
cardinal
cristi CFR
bogdan srl
iDorin
Vitosa
Cobra
cont dezactivat .
redeme
sorin
TVlad
riciu
mureseanu_976
joanta
sorinucu
decward
ultras
Marius Iulian
buldozer2
halmarius
mihaiuc
Nesebar
Marian.B
alinx3330
ldh80
jionutz
ATM
vrabieionut
@ndrey
didi
mishu88
Hurricane
mi.tudor
PrisecaruFlorin
MariusM
IonutCFR2009
marius_catalin84
Ionutz
cortexedge
Vlad
marius_m
mardaryroby
myster2008
102 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 37 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5457
Data de inscriere : 14/07/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Ian 2011, 16:31

ldh80 a scris:
Deocamdata asa este. Dar in partea cealalta, la moldovenii, situatia actuala este:
-linie electrificata pana la nodul de la Razdelnaja (de unde se ramifica linia spre Odessa si cea spre Chisinau)
-intre Razdelnaja- Kuciurgan (frontiera Moldova/Ucraina)- Tiraspol- Tighina- Anenii Noi (statia Calfa) s-au inceput lucrarile de electrificare a liniei, reusindu-se montarea stalpilor;

Ar mai fi de montat catenara si constructia substatiilor de tractiune de la Razdelnaja la Anenii Noi, si electrificarea completa de la Anenii Noi- Raveica- Chisinau- Ungheni.
Poate moldovenii se misca mai repede ca noi (au reusit sa construiasca liniile Raveica-Cainari si Cahul-Giurgiulesti- e drept, prima a fost de fapt reconstruita).

Ma cam indoiesc ca vor face ceva - linia Ungheni - Chisinau nu e intr-o stare prea stralucita (viteza maxima, daca nu ma insel, e 70 km/h, dar e plin de restrictii, tin minte ca acum 3 ani, undeva inainte de Calarasi, se mergea cu 10-15 km/h mai bine de 10 minute). In plus, CFM nu are fonduri nici pentru automotoare sau locomotive noi (nici macar pentru renovarea si reconditionarea celor existente). Si Ungheni - Chisinau este inca intr-o stare buna, pe Chisinau - Aneni (statia Bolboaka), unde odata se faceau 30 minute cu un tren de distanta, acum sa fac 45 de minute, si de obicei se mai intarzie inca 10 minute (distanta este de de 36 de km). Restul liniilor sunt intr-o stare incredibil de proasta - Basarabeasca - Cainari, 65 km, legatura tarii intre nord si sud (si continuarea noii linii Revaca - Cainari se parcurge in 2h:25, o viteza de 27 km/h, viteza maxima pe linie fiind de 40 km/h, desigur, cu restrictii).
Revaca (nu Raveica) - Cainari a fost finantata din interes strategic (ocolirea Transnistriei). Cahul - Giurgiulesti au fost investitii motivate pur politic, de administratia Voronin, datorita unei sperante (naruite) a administratiei in viitorul portului din Giurgiulesti. Fara suport puternic politic (si finantare pe masura - bugetul pentru constructia liniei Cahul - Giurgiulesti a fost aproape cat un buget anual al CFM), sansele sa vezi ceva miscandu-se in Moldova sunt ca si nule.
Sus In jos
halmarius




Numarul mesajelor : 287
Varsta : 57
Localizare : Buc
Reputatie : 5489
Data de inscriere : 28/06/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Ian 2011, 16:48

ldh80 a scris:
Deocamdata asa este. Dar in partea cealalta, la moldovenii, situatia actuala este:
-linie electrificata pana la nodul de la Razdelnaja (de unde se ramifica linia spre Odessa si cea spre Chisinau)
-intre Razdelnaja- Kuciurgan (frontiera Moldova/Ucraina)- Tiraspol- Tighina- Anenii Noi (statia Calfa) s-au inceput lucrarile de electrificare a liniei, reusindu-se montarea stalpilor;

Ar mai fi de montat catenara si constructia substatiilor de tractiune de la Razdelnaja la Anenii Noi, si electrificarea completa de la Anenii Noi- Raveica- Chisinau- Ungheni.
Poate moldovenii se misca mai repede ca noi (au reusit sa construiasca liniile Raveica-Cainari si Cahul-Giurgiulesti- e drept, prima a fost de fapt reconstruita).
Sefu, Razdilna si Kuciurgan is la Ukraină n-au nici o treaba cu Moldova, iar Raveica s-a zis de antescriitorul meu! Twisted Evil
Sus In jos
buldozer2

buldozer2


Numarul mesajelor : 352
Varsta : 38
Localizare : Buzau
Reputatie : 5836
Data de inscriere : 05/10/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Ian 2011, 22:29

Am de gand sa fac o plimbare duminica 16.01.2011 de la Buzau la Iasi, iar de la Tecuci intentionez sa merg cu A1962! Ce m-ar interesa si pe mine este componenta acestui tren!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Ian 2011, 22:40

buldozer2 a scris:
Am de gand sa fac o plimbare duminica 16.01.2011 de la Buzau la Iasi, iar de la Tecuci intentionez sa merg cu A1962! Ce m-ar interesa si pe mine este componenta acestui tren!

Cred ca etajate modernizate..
Sus In jos
Marius Iulian

Marius Iulian


Numarul mesajelor : 323
Varsta : 35
Localizare : Brasov / Galati
Reputatie : 6222
Data de inscriere : 29/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Ian 2011, 23:07

buldozer2 a scris:
Am de gand sa fac o plimbare duminica 16.01.2011 de la Buzau la Iasi, iar de la Tecuci intentionez sa merg cu A1962! Ce m-ar interesa si pe mine este componenta acestui tren!
Concret:
26-16 116
36-16 012
26-16 117
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 46
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6155
Data de inscriere : 21/08/2008

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMar 11 Ian 2011, 23:01

Nu vom vedea progrese pe distanta Socola - Ungheni in urmatorii ani. Nu are sens pentru ca in prezent traficul de marfa cu CSI pe la Ungheni e praf. In Socola, din 6 linii de primire-expediere de cale larga (1520 mm) au ramas doar doua. Se scot linii in stil mare din zona de transpunere, din zona de schimburi de marfuri etc. Triajul Socola a cazut intr-o degradare imensa in ultimii 10 ani. Nu mai exista nici zona industriala in Iasi si daca nu exista transport de marfa pe cale ferata, nu se justifica investitii in modernizare pentru te miri ce: un international ce circula la doua zile...

Eu am o speranta a mea si sper sa fie pusa in practica doar prin simulatoarele gen Trainz si MSTS. Un fel de a visa cu ochii deschisi.
Sus In jos
http://rrt-group.com
ultras

ultras


Numarul mesajelor : 78
Varsta : 35
Localizare : Husi
Reputatie : 5534
Data de inscriere : 07/11/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 01:01

din ce am inteles acel international e zilnic acum.ma insel?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 11:57

Nu te inseli , internationalul Prietenia circula zilnic iar la vara va avea grupa pentru Constanta pe care o va lasa in Buzau deci va fi foarte lung Smile

_________________
595423M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 27
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7935
Data de inscriere : 15/08/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 17:52

karpaty a scris:
Nu te inseli , internationalul Prietenia circula zilnic iar la vara va avea grupa pentru Constanta pe care o va lasa in Buzau deci va fi foarte lung Smile
A existat candva un tren Sankt Petersburg - Constanta ? Sper ca am scris bine denumirea orasului rusesc !
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5755
Data de inscriere : 26/01/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 18:13

Acei stalpi pentru electrificarea caii ferate in Moldova s-au pus acum cativa ani, insa s-a abandonat din lipsa de fonduri, exact ca si linia Cluj Napoca - Oradea !
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 20:40

eddye a scris:
karpaty a scris:
Nu te inseli , internationalul Prietenia circula zilnic iar la vara va avea grupa pentru Constanta pe care o va lasa in Buzau deci va fi foarte lung Smile
A existat candva un tren Sankt Petersburg - Constanta ? Sper ca am scris bine denumirea orasului rusesc !

Da , trenul de care spui tu este in felul urmator :

Minsk-Varna , acest tren circula in sezon odata pe saptamana nu este trecut nicaieri , ajunge prin Bucuresti in jurul orei 2 noaptea cand merge spre Varna si pe la 3:30 cand vine din Varna . In compunerea acestui tren exista 2 iar cand e nevoie chiar 3 vagoane pe relatia Sankt Petersburg-Varna , tot acest tren are si grupa Minsk-Constanta ; Sankt Petersburg-Constanta grupa ce o lasa in Buzau deunde merge singurica la Constanta . Acum 2 ani am vazut garnitura in Constanta , anul trecut nu stiu sigur daca a circulat desi am impresia ca era in grafic iar pentru anul asta nu stiu sigur daca va fi grupa de Constanta sau nu dar trenul initial de Varna va fi .

Uite cateva poze cu el asta vara in Buc. N. , avea intarziere de 5 ore , pleca spre Varna .

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02794

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02793

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02795

Astea sunt grupa de Sankt Petersburg - Varna

Si acum grupa Minsk-Varna

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02790

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02789

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02791

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 DSC02799

Sper ca ai inteles cam cum sta treaba cu acest tren . Smile

_________________
595423M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 27
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7935
Data de inscriere : 15/08/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 22:22

karpaty a scris:
eddye a scris:
karpaty a scris:
Nu te inseli , internationalul Prietenia circula zilnic iar la vara va avea grupa pentru Constanta pe care o va lasa in Buzau deci va fi foarte lung Smile
A existat candva un tren Sankt Petersburg - Constanta ? Sper ca am scris bine denumirea orasului rusesc !

Da , trenul de care spui tu este in felul urmator :

Minsk-Varna , acest tren circula in sezon odata pe saptamana nu este trecut nicaieri , ajunge prin Bucuresti in jurul orei 2 noaptea cand merge spre Varna si pe la 3:30 cand vine din Varna . In compunerea acestui tren exista 2 iar cand e nevoie chiar 3 vagoane pe relatia Sankt Petersburg-Varna , tot acest tren are si grupa Minsk-Constanta ; Sankt Petersburg-Constanta grupa ce o lasa in Buzau deunde merge singurica la Constanta . Acum 2 ani am vazut garnitura in Constanta , anul trecut nu stiu sigur daca a circulat desi am impresia ca era in grafic iar pentru anul asta nu stiu sigur daca va fi grupa de Constanta sau nu dar trenul initial de Varna va fi .

Uite cateva poze cu el asta vara in Buc. N. , avea intarziere de 5 ore , pleca spre Varna .

Sper ca ai inteles cam cum sta treaba cu acest tren . Smile

Priceputam ! Multumesc ca m-ai lamurit !
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6576
Data de inscriere : 10/07/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 22:36

Trenul asta de mai sus e cumva expresul de Saratov? daca e diferit, inseamna ca de fapt avem doua fantome, fiindca si ala e de negasit, in mers nu e trecut si daca nu ma-nsel circula doar o data pe saptamana.
In trecutul (si) mai indepartat, prin anii 90-91, e posibil ca grupa de Constanta a internationalului Marea Neagra (518/819), care iesea din tara pe la Negru Voda, sa fi avut si ceva vagoane de Skt Petersburg.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Ian 2011, 22:56

Deci sa lamurim problema acestor 2 internationale ca defapt sunt 2 care nu figureaza in mers decat pe tabela in gara cand sosesc sau pleaca .

1 este trenul Minsk si anume Minsk-Vadu Siret-Suceava-Pascani-Bucuresti-Ruse-Varna circula o zi pe sapt. parca in ziua de joi spre vineri , se intoarce sambata (parcursul Romanesc)

2 este trenul Saratov si anume Saratov-Tiraspol-Chisinau-Ungheni-Iasi-Pascani racord-Bucuresti-Ruse-Varna circula o zi pe sapt. parca in ziua de luni spre marti , se intoarce miercuri (parcurs Romanesc)

Aceste 2 trenuri intre Pascani si Varna au aceleasi ore de sosire plecare numai zilele de circulatie difera , sa luam un exemplu : presupunem ca azi e luni si ne aflam in Bacau este ora 20:08 la aceasta ora si in aceasta zi soseste trenul Saratov-Varna , daca ar fi astazi joi tot in Bacau tot ore 20:08 urmeaza sa soseasca trenul Minsk-Varna .

Am incercat sa explic cat mai bine aceste trenuri , daca sunt nelamuriri astept intrebari si raspund cu cea mai mare placere . Smile


_________________
595423M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_aM 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6576
Data de inscriere : 10/07/2010

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Ian 2011, 00:45

Aha, acuma e clar. Prin 2000 parca aveau trase separate , trecute in MT, si mergeau prin Urziceni-Faurei-Tecuci-Vaslui. Nu stiam ca acuma s-a adoptat solutia trasei comune.
O alta nelamurire este de ce Dumnezeu le mai trec pe tabelele statiilor, de vreme ce in MT nu sunt trecute sunt clar trenuri in tranzit si nu cred ca se vand bilete pentru ele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
Sus 
Pagina 7 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 37 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
» IR 1964/1963 Iasi-Vaslui-Tecuci-Focsani-Buzau(Suceava)-Mangalia
» Mersul Trenurilor 2012-2013
» IR 1962/1961 Iasi-Vaslui-Barbosi-Braila-Tandarei-Constanta-Mangalia
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-
Mergi direct la: