Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 30 ... 56, 57, 58 ... 63 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 27 Mai 2021, 10:58

In afara de București-Constanta si Bucuresti-Brasov care merita tarife IR pe restul rutelor ar trebui oferte de reduceri de pana la 40% la ce viteze medii iasa..
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 27 Mai 2021, 15:07

Lumea intreaba pe facebook pe domnul Drula cand se va putea procura bilet in tren fara plata suplimentului pentru biletul procurat in tren..
Pe managerul de la CFR Calatori il arde acuma cine e sursa pentru informatia in presa ca CFR Calatori nu cere despagubirile reala pentru cele 6 automotoare
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25379
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 27 Mai 2021, 15:10

Adrian78 a scris:
Lumea intreaba pe facebook pe domnul Drula cand se va putea procura bilet in tren fara plata suplimentului pentru biletul procurat in tren..
În alte ţări nici nu poţi să te apropii de tren dacă nu ai biletul luat înainte (de ex. Olanda). Cum adică să nu se mai plătească suprataxă? Păi aşa toţi s-ar sui direct în tren, la noroc că poate nu îi vede naşul. Iar naşul ar deveni împăratul trenului, că în mod sigur nu o să stea să scoată 1000 de bilete, o să ia banii şi o să plece.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 27 Mai 2021, 15:11

Dr2005 a scris:
Adrian78 a scris:
Lumea intreaba pe facebook pe domnul Drula cand se va putea procura bilet in tren fara plata suplimentului pentru biletul procurat in tren..
În alte ţări nici nu poţi să te apropii de tren dacă nu ai biletul luat înainte (de ex. Olanda). Cum adică să nu se mai plătească suprataxă? Păi aşa toţi s-ar sui direct în tren, la noroc că poate nu îi vede naşul. Iar naşul ar deveni împăratul trenului, că în mod sigur nu o să stea să scoată 1000 de bilete, o să ia banii şi o să plece.

Pai exista si cazuri cand nu poti sa procuri biletul in timp util
Atuncea privatii ar trebui sa isi faca toti case de bilete ca sa involuam
Am vazut in Cehia prin 2012 ca nasul a emis bilet electronic la tren fara suprataxa
Ca nasii nostrii is spagari ca nu se pot abtine asta e alta mancare de peste..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25379
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 27 Mai 2021, 16:05

Adrian78 a scris:
Pai exista si cazuri cand nu poti sa procuri biletul in timp util
Da, care sunt prevăzute de reglementările în vigoare.

Adrian78 a scris:
Atuncea privatii ar trebui sa isi faca toti case de bilete ca sa involuam
Una e să ai 2 trenuri cu câte 3 vagoane şi alta e să ai 100 printr-o staţie, din care o parte cu etajate... de altfel, de la Bucureşti doar Softrans vinde bilete în tren, ceilalţi OTF vând bilete la preţ de casă doar când nu au program casele lor de bilete.

Adrian78 a scris:
Am vazut in Cehia prin 2012 ca nasul a emis bilet electronic la tren fara suprataxa
Din staţie fără casă de bilete vând şi ei la preţ de casă, inclusiv în Elveţia sau Belgia există astfel de situaţii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13047
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeLun 14 Iun 2021, 18:59

Singura varianta de reduceri de la CFR Calatori pentru care platesti (TrenPlus) nu poate fi asociata cu nici o alta reducere. Asa ajungi la situatii idioate de genul R. Valcea - Mangalia ~69 lei pret pentru un adult, dar ~76 de lei cu TrenPlus.

In loc sa lase TrenPlus impreuna cu toate oricare din celelalte reduceri, ei fvt meciul. In loc sa ia aminte de la Wizz, unde mai poti cumpara bilet redus pentru inca un om cu acelasi card de reduceri, astia dau cu mucii in fasole.

Nu reusesc sa-mi dau seama, asta e parte din Romania lucrului bine facut sau din revolutia bunei guvernari?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25379
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeLun 14 Iun 2021, 21:45

Mai bine l-ar scoate de tot și ar lăsa cartea de călătorie la un preț mai mic, să zicem 4000 lei/an la clasa a 2a orice distanță fără rezervare obligatorie și aia era.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeLun 14 Iun 2021, 22:44

Puteau sa lase sa acumulezi oferte dar nu mai mult de 50% adică trenplus plus oferta 10% dus/întors și anticipatie 15%
Adi partea proasta este ca uneori nici casierele nu iti spun și îți iei tzeapa cu cardul TP am pățit de multe ori
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9015
Reputatie : 12864
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeMar 15 Iun 2021, 08:00

Adirmvl a scris:
Singura varianta de reduceri de la CFR Calatori pentru care platesti (TrenPlus) nu poate fi asociata cu nici o alta reducere. Asa ajungi la situatii idioate de genul R. Valcea - Mangalia ~69 lei pret pentru un adult, dar ~76 de lei cu TrenPlus.

In loc sa lase TrenPlus impreuna cu toate oricare din celelalte reduceri, ei fvt meciul. In loc sa ia aminte de la Wizz, unde mai poti cumpara bilet redus pentru inca un om cu acelasi card de reduceri, astia dau cu mucii in fasole.

Nu reusesc sa-mi dau seama, asta e parte din Romania lucrului bine facut sau din revolutia bunei guvernari?

DAr de ce se ajunge la situatii de-astea?
Care e mecanismul? 69 de lei cu o reducere 76 cu trenplus, inseamna ca de fapt pretul real e mai mare de 76?
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6657
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeMier 16 Iun 2021, 11:26

Asa au fost mereu reducerile procentuale la IR. Sunt menite sa existe la bilet intreg si atat.
Tot e mai ieftin acel 45% decat 25% din tarif intreg cum era in mod obisnuit la rangul IR cu TrenPlus.
Simplu, nu folositi cardul TrenPlus la asemenea trenuri daca reducerea e mai mare fara acest card.
Eu inteleg ca era misto sa fie reducere la reducere, dar scopul lor a fost sa nu mergem chiar prea ieftin.
Daca faceti achizitia online va avertizeaza ca e pretul mai mic fara cardul TrenPlus, plus ca puteti sti in avans ofertele unui anumit tren (mai degraba pseudoferte ce au ramas) ca sa nu utilizati la casa de bilete cardul si sa platiti mai scump daca nici casiera nu vede acest detaliu / nu stie.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeMier 16 Iun 2021, 12:23

Ieri am venit cu 1823 și i-au scos și la asta oferta de 30 sau 35% a rămas cu reducerea de 25% ma întreb dacă a mai rămas la 1835?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeMier 16 Iun 2021, 18:30

Bravo CFR Calatori aveți cei mai cretini dispeceri sau operatori..
Deci a rămas tren defect după Sacosul Mic au atașat la RE2292 alt Desiro sa mearga ala sa il traga după Sacosu Mic din linie curenta și în doua ore jumate nu au reușit sa deblocheze linia curenta
Era asa greu sa trimita LDH din Timișoara Nord sau sa spună înainte de plecare ca linia curenta este ocupata sau sa aduca autocarul de la Dobra pana aici ca mai sunt oameni care trebuie sa ajungă la Sibiu
Bataie de joc în cel mai grețos mod..
Am ajuns în Lugoj la. 19.20 și așteptăm Malaxa din spate sa preia calatorii și de la Lugoj e am ca regio pana la. Margina unde facem transbordare pana la Deva..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25379
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeMier 16 Iun 2021, 23:26

Autocarul e plătit de CFR S.A., care n-are nicio vină că s-a stricat hardughia lui CFR Călători.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24099
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeJoi 17 Iun 2021, 00:04

Dr2005 a scris:
Autocarul e plătit de CFR S.A., care n-are nicio vină că s-a stricat hardughia lui CFR Călători.

Autocarul e platit de firma care face lucrarile
Nu a mai venit a ramas la Dobra
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13047
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitimeDum 20 Iun 2021, 11:31

dan tm a scris:
DAr de ce se ajunge la situatii de-astea?
Care e mecanismul? 69 de lei cu o reducere 76 cu trenplus, inseamna ca de fapt pretul real e mai mare de 76?

In primul rand cer scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Explica bine AeroX de ce, nu mai am de adaugat nimic la explicatia lui.

Ce as comenta la postul lui este ca multi nu se uita inainte pe net sa vada ce combinatii pot face si chestii de genul asta. E un *a*at de bilet, nu trebuie sa depui prea mult efort pentru a obtine cea mai buna varianta de pret. Dar cum unii din angajatii CFR Calatori nu sunt renumiti pentru inteligenta sau bune intentii se ajunge la situatii de genul asta.

Adrian78 a scris:
Puteau sa lase sa acumulezi oferte dar nu mai mult de 50% adică trenplus plus oferta 10% dus/întors și anticipatie 15%
Adi partea proasta este ca uneori nici casierele nu iti spun și îți iei tzeapa cu cardul TP am pățit de multe ori

Asta am mai zis si eu si sunt destul de sigur ca au mai spus-o si altii pe forumul asta: lasa-l pe om sa combine reducerile, iar plafonul de 50% mi se pare ok pentru ambele parti. Mai ales la ce viteze sunt pe multe linii si la ce conditii sunt in multe trenuri.

Dr2005 a scris:
Mai bine l-ar scoate de tot și ar lăsa cartea de călătorie la un preț mai mic, să zicem 4000 lei/an la clasa a 2a orice distanță fără rezervare obligatorie și aia era.

Da, mai bine. Pentru ca se adreseaza aceleiasi categorii de clienti, nu?

In alta ordine de idei, am calatorit zilele trecute cu 1738 Cluj - R. Valcea.

1. Clima nema. Lumea a deschis geamurile. Rezultatul: a inceput sa mearga incalzirea.
2. Pana in Valea Larga a ajuns si cu 4-5 minute timpuriu, dupa tot intarziat.
3. In Sibiu am ajuns intarziati cu... 10 -15 minute, parca. Nu as povesti asta, dar mai apoi tot controlorul il lua la misto pe cel patit. Un om il intreaba pe controlor cat stam, raspunsul fiind "10 minute". Eu stiam ca avem intarziere si ca, oricum, trenul are oprire de 4 minute, dar am tacut crezand ca stie controlorul ceva ce eu nu stiu. A stat cateva minute si a plecat, fara omul nostru. Nevasta-sa s-a dus la controlor sa-i spuna problema. Liniile fiind foarte proaste, trenul a oprit dupa cateva sute de metri. Eh, dupa faza, tot controlorul era tare-n clanta "Unde te-ai dus, dom'le, in vizita la Iohannis?". Omul ii spune ca l-a intrebat si i-a spus ca stam 10 minute, la care controlorul "eeeeeeee... pai daca aveam intarziere?". Inclusiv la coborare in R. Valcea il lua la misto pe om.
4. In Podu Olt IDM-ul a zis ca trebuie sa mai stam. Nu am inteles de ce. Dupa vreo... 15 minute, parca, apare un Desiro la urma caruia era un altul gol cu luminile stinse. Nici masina de ajutor nu au in zona Sibiului?



Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 57 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 57 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 30 ... 56, 57, 58 ... 63 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: