Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 49 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 17:25

Katalyn a scris:
Cand eram eu mai tanar am fost maxim 40 ore plecat desi as fi rezistat si 3 zile dar o saptamana doar prin trenuri fara sa faca macar o pauză nu stiu cine ar rezista. Acum nu mai am rabdarea sa merg atat de multe ore cu trenul/trenurile dar nu din cauza mersului lent, conditilor sau proastelor legaturi ci din vina călătorilor si a educatiei lor. Sa nu mai zic ca risti sa fi jignit gratis si fara motiv de catre personalul CFR ( nu a foat cazul la mine si nu o sa fie vreodata )

Pai numa alaltaieri veneam de la Arad cu inca 3 colegi ne-a asezat toti undeva vagonul fiind doar cu inca 10 calatori iar la Deva s-au urcat mai multa lume printre care si doi asa la 25 ani si vine aia direct la mine Ai loc aici?In afara ca intre mine si ea erau cel putin 16 ani diferenta eu cand ma urc in tren si imi caut locul si gasesc pe cineva Spun am si eu locul x..
Asta e Romania dar am vazut tot in 1821 un grup de 4 francezi pana in 30 de ani care au vorbit ninstop de la Arad si destul de tare ma intreb in alta tara cum se comportau
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1361
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 27/06/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 17:26

Dr2005 a scris:
Când eram mai tânăr am bătut ţara cu personale (bine, nu ca altul, nu dăm nume, care dormea prin gară şi făcea duş o dată la 2 săptămâni), că atât îmi permiteam. Dar asta nu înseamnă că trebuie să fie regio pe distanţe mari... unii ar vrea să meargă de la Bucureşti la Cluj cu trenul regio, direct şi cu vagoane compartimentate şi singuri în compartiment. Nu se poate aşa ceva.

Asa e nu se mai poate asa ceva, ca in curand nu vor mai fi trenuri deloc… 3 trenuri din Bucuresti spre Cluj, + 2 nerezonabile ca timp, dar 11 spre Craiova + 4 IR prin Pitesti + doua R-uri… si ce sa vezi spre Iasi 5 trenuri, iar spre Suceava 6... De ce cred ca eu ca nu sunt intamplatoare chestiile astea??!!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 18:19

riciu a scris:
3 trenuri din Bucuresti spre Cluj, + 2 nerezonabile ca timp, dar 11 spre Craiova + 4 IR prin Pitesti + doua R-uri…  si ce sa vezi spre Iasi 5 trenuri, iar spre Suceava 6... De ce cred ca eu ca nu sunt intamplatoare chestiile astea??!!
Nu sunt întâmplătoare, trenurile sunt pe unde au clienţi. Pe Bucureşti - Cluj ai avioane, autocare, 3/4 din drum e autostradă. Spre Craiova cea mai rapidă dubă face vreo 5 ore, adică mai mult şi decât un tren regio, deci sunt clienţi căcălău la tren. Mai e şi chestia cu distanţa, de la Craiova la Bucureşti dacă lucrezi 12/24 în Bucureşti poţi să faci naveta cu trenul, pe când de la Cluj la Bucureşti mai greu.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AndreiCFRbv

AndreiCFRbv


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 25
Localizare : Brasov
Reputatie : 4216
Data de inscriere : 01/09/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 18:45

Dr2005 a scris:
Când eram mai tânăr am bătut ţara cu personale (bine, nu ca altul, nu dăm nume, care dormea prin gară şi făcea duş o dată la 2 săptămâni), că atât îmi permiteam. Dar asta nu înseamnă că trebuie să fie regio pe distanţe mari... unii ar vrea să meargă de la Bucureşti la Cluj cu trenul regio, direct şi cu vagoane compartimentate şi singuri în compartiment. Nu se poate aşa ceva.
Si acelasi personaj critica acum pe altii ca se plimba toata ziua cu trenul, scuze dar chiar nu m-am putut abtine Basketball
Sus In jos
http://www.railnet.ro
Vitosa




Numarul mesajelor : 8995
Reputatie : 14365
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 19:56

Dr2005 a scris:
Când eram mai tânăr am bătut ţara cu personale (bine, nu ca altul, nu dăm nume, care dormea prin gară şi făcea duş o dată la 2 săptămâni), că atât îmi permiteam. Dar asta nu înseamnă că trebuie să fie regio pe distanţe mari... unii ar vrea să meargă de la Bucureşti la Cluj cu trenul regio, direct şi cu vagoane compartimentate şi singuri în compartiment. Nu se poate aşa ceva.
Acesta nu mai e atac la persoană? Sau doar ție îți place să te victimizezi? Ia să te văd la topicul sancțiuni cum îți dai trei zile de repaos.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeVin 03 Mai 2019, 23:25

Vitosa a scris:
Ia să te văd la topicul sancțiuni cum îți dai trei zile de repaos.
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1361
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6591
Data de inscriere : 27/06/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeDum 05 Mai 2019, 10:01

Dr2005 a scris:
riciu a scris:
3 trenuri din Bucuresti spre Cluj, + 2 nerezonabile ca timp, dar 11 spre Craiova + 4 IR prin Pitesti + doua R-uri…  si ce sa vezi spre Iasi 5 trenuri, iar spre Suceava 6... De ce cred ca eu ca nu sunt intamplatoare chestiile astea??!!
Nu sunt întâmplătoare, trenurile sunt pe unde au clienţi. Pe Bucureşti - Cluj ai avioane, autocare, 3/4 din drum e autostradă. Spre Craiova cea mai rapidă dubă face vreo 5 ore, adică mai mult şi decât un tren regio, deci sunt clienţi căcălău la tren. Mai e şi chestia cu distanţa, de la Craiova la Bucureşti dacă lucrezi 12/24 în Bucureşti poţi să faci naveta cu trenul, pe când de la Cluj la Bucureşti mai greu.

Ma scuzi dar sambata trecuta in trenul 1745 nu aveai loc sa arunci un ac, nici la clasa 1, cel putin pana la Medias... ca mai departe nu stiu... Deci nu tine asta ca nu au clienti.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6550
Reputatie : 12364
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeDum 05 Mai 2019, 21:59

Dr2005 a scris:
Când eram mai tânăr am bătut ţara cu personale (bine, nu ca altul, nu dăm nume, care dormea prin gară şi făcea duş o dată la 2 săptămâni), că atât îmi permiteam. Dar asta nu înseamnă că trebuie să fie regio pe distanţe mari... unii ar vrea să meargă de la Bucureşti la Cluj cu trenul regio, direct şi cu vagoane compartimentate şi singuri în compartiment. Nu se poate aşa ceva.

Din moment ce exista regio Bucuresti-Brasov, Bucuresti-Craiova, Bucuresti-Constanta, Bucuresti-Marasesti, este absolut normal sa existe macar 1 REGIO BUCURESTI-URZICENI-GALATI. Toti platim taxe si impozite, deci trebuie sa avem acces la serviciile publice in mod EGAL, mai ales ca acele trenuri IR 1770-1775 cu AM Desiro numai conditii de IR nu ofera... Sad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 01:31

Trenurile Regio sunt pentru navetă. Între Bucureşti şi Urziceni există, între Urziceni şi Făurei nu şi-ar avea rostul, linia trece prin câmp, nu ai ce navetişti să iei şi nu te poţi încadra în alea 70% din opriri (mă rog, va trebui să opreşti trenul aiurea în câmp degeaba). Dacă mai ţii minte, acum vreo 10 ani era o pereche de trenuri Făurei - Urziceni făcută cu AM700 sau cu LVT, care oricum avea ca unic scop să schimbe personalul CFR de pe secţie.
Poate doar dacă s-ar radia din lista staţiilor şi haltelor toate cele dintre Făurei şi Urziceni, cu excepţia staţiei Pogoanele, ar putea fi introdus un regio mai ,,sprinten" pe aici. Cu timpii minimi actuali ar face:
- Bucureşti - Urziceni: 1h36min
- Urziceni - Făurei: 1h11min (adică doar cu oprire la Pogoanele)
- Făurei - Galaţi: 1h53min
Total: 4h40min, ceea ce ar fi chiar super-decent ca timp. Mă gândesc că un IR cu Desiro ar putea scoate şi 3h15min cu puţin efort şi cu mici modificări de instrucţie (adică să aibă livretul la procentul de masă frânată real dat de producător, nu la ăla din instrucţie).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 07:19

Si ce crezi se incadreaza Regio pe Buc-Galati dar cu 2 opriri intre Urziceni si Faurei intra la cei 70% opriri pe toata distanta ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 08:37

Dacă desfiinţezi toate haltele de acolo, da. Că dacă-s desfiinţate nu ar trebui să se ia în calcul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 08:51

Cele mai bune sunt IR-urile cu oferta de Regio, mă rog, acolo unde încă mai există umbra acestei oferte. Asta raportat la bani, dacă era vorba si de asta.
In rest nu as vedea rostul deplasării cu Regio pe o rută oricum câmpenească, mai ales la o durată mai mare de 2 ore.
Iar de mers de plăcere cu Regio o distanță mai lungă trebuie măcar să fie o rută frumoasă, undeva mai la munte măcar, pe vreun defileu ceva.

DACĂ trenurile Regio sunt pentru navetă e discutabil. In România este. Studenții nu fac naveta săptămânală (cel puțin)? Ei de ce au primit gratuitate si la IR? Din motive electorale. Puteau sa meargă si gratis cu legături la trenuri Regio, nu au de ce se grăbi. Așa că orice altceva s-ar spune este bullshit
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9015
Reputatie : 12863
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 09:13

HAi sa facem un exercitiu de imaginatie:

Manasia- situata departe de localitate.variante, ori se muta in dreptul localitatii cam in dreptul locului de unde incepea fostul racord ori se desfiinteaza complet.

Girbovi- ramine, este la pasaj in dreptul localitatilor

Cotorca- este bine pozitionata, insa daca e posibil mutata oprirea la pasaj ca sa scurteze drumul pina la cladire cam cu 700 m

Scutelnici- idem , mutata oprirea la pasaj

Caldarasti - mutata linga Caldarasti la marginea satului sau desfiintata daca nu sint calatori

Satucani - desfiintata

Rusetu mutata la pasaj in dreptul localitatii Largu

Surdila - mutata la pasaj daca sint calatori sau desfiintata complet

Daca sint statii care au linii si trebuie sa fie pastrate pentru cruci sau cazuri de retragere in caz de defectari, nu le stiu, alea pot sa ramina in cimp dar trenurile nu trebuie sa opreasca acolo.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 10:35

Nu dau numarul trenului si ziua, am venit de la munte si m-am urcat in trenul X din halta Y cu bicicleta la vagonul 84-16. Intre Buda si Pl.Vest a venit nasul, acelasi nas care in urma cu cateva luni comentase aiurea la una din postarile mele despre vagoanele de biciclete de pe un grup de pasionati/cfr-isti. Eram atat de ocupat la telefon ca nu am vrut sa-l fac de cacao de fata cu calatori.

I-am spus de la halta x pana la Pl.Vest, m-a batut pe umar si a plecat iar dupa 30 secunde a venit din nou m-a batut din nou pe umar si mi-a zis sa vin afara din salon langa usi sa imi dea biletul. Ce bilet ca el era atat de speriat de bombe ca mirosea a ceva bere si ma intreba de 2 ori daca sigur cobor la Pl.Vest si nu la Bucuresti. Eu vorbeam la telefon apelul era mult mai important decat scena pe care ar fi trebuit sa i-o fac. A luat 10 lei din cei 20 pe care i-am dat pentru bilete si a plecat.

Daca apelul nu era mai important il faceam de rusine pentru ca e genul ala de om care se crede sef iar trenul e al lui. Sper sa ma intalnesc cu el peste 2 saptamani la experimentul care vreau sa-l fac cu bancnota de 500 lei pentru biletul de bicicleta.

Am fost cu telegondola la Sinaia acolo alta mafie, faceam poze si filmari la care unul din angajati nu vrei sa mergi pana sus, vreau dar nu am unde sa las bicicleta. Laso la mine si imi dai mie la coborare. Era atat de disperat ca nici nu a inteles cand eu i-am spus ca stau 5 min sus pentru poze. Am coborat sus la Cota 2000 dupa 2 minute de -5°C am vrut sa cobor inapoi la 1.400 angajatul de acolo ca bilete doar de jos, eu i-am spus ca am aruncat biletul dar lasa ca platesti jos, se prinsese ca am venit pe blat. La coborare pentru 1.400-2.000 si retur mi-a cerut 20 lei adica jumatate din pretul biletului. L-am intrebat daca mai e si maine de servici ca as mai veni odata la care "vino dar sa vi mai de dimineata ca au anuntat ploi dupa-amiaza".

Romania e tara tuturor posibilitatilor, tara unde angajati isi dau singuri prime fara sa astepte ca firmele sa-i recompenseze.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9015
Reputatie : 12863
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitimeLun 06 Mai 2019, 13:56

Trenurile regio nu sint neaparat de naveta.Pot fi si de legatura sau chiar de ajuns la destinatie.

Am mers cu 2613 ca prind in Arad pe 473 dupa care am urcat in 2068 ca sa merg la calimanesti. Ca mine si altii. Sau care merg din parcursul lui 2068 pina undeva fara sa fie navetisti.

Aici pe forum am primit chiar sugestia sa merg cu 1696 pina la Craiova si de acolo cu 2061. Se cheama ca nu eram navetist.

Daca era sa merg doar cu IR ca baietii, 1692 soseste in Caracal la 12.13 iar 1521 pleaca spre Pausa la 12.02. Legatura nu?

sau 1752 soseste in Bucuresti Nord la 15.47 iar 1693 pleaca spre Timisoara Nord la 15.45.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 30 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 30 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 49 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: