Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 58 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 12:07

AeroX a scris:
ca numai asta se stia de prin 2010, scumpiri an dupa an.
După schimbarea rangurilor în 2011 nu a mai fost nicio majorare semnificativă de preţ, a fost doar o rotunjire de câţiva bani în 2014.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8995
Reputatie : 14365
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 13:00

Raiul malaxelor seria 900 e pe secția 201, Piatra Olt - Râmnicu Vâlcea 87 km, timp de mers 2h15 / 2h30, trenuri 2075, 2079, 2076, 2474, Râmnicu Vâlcea - Podu Olt 78km, 2h15 /2h25, trenuri 2461,  2464. Ba chiar de la Lotru la Piatra Olt 118 km, 3h20, tren 2074. Și totuși mai există și persoane care nu-și permit să meargă cu IR și aleg R la lung parcurs. Trecem peste faptul că Dacosul Antaresul și Normandia fac legea pe Valea Oltului.
Țin minte că era un mecanic de la depoul Galați (între timp ieșit la pensie) și care cu vreo doi-trei ani în urmă pe feisbuc spunea cum că îi era lui rușine de rușinea sa când intra la peron cu automotor seria 700 (e vorba de secția 704 Galați - Tecuci) și vedea cum călătorii priveau aceste catacombe, plus mișcările buzelor ce cuvinte neortodoxe adresau.

@Adirmvl de trei zile încoace le-au "stricat" și pe 2061/2070 în sensul că sînt făcute cu acvarii desiro siemens.


Ultima editare efectuata de catre Vitosa in Joi 13 Aug 2020, 13:54, editata de 1 ori
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 13:53

Ultima dată când am văzut perechea aia cu Desiro erau ceva problena la Craiova și în ceva zile perechea de IR-uri dublate de astea două era formată din portocală și un 20-49.2.

Poate la fel e și acum. Cel puțin așa sper.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 15:27

Dr2005 a scris:
AeroX a scris:
ca numai asta se stia de prin 2010, scumpiri an dupa an.
După schimbarea rangurilor în 2011 nu a mai fost nicio majorare semnificativă de preţ, a fost doar o rotunjire de câţiva bani în 2014.

Ce vorbesti in septembrie 2011 biletele CFR s-au scumpit cu 18%

De exemplu, pentru Bucuresti - Ploiesti tariful la tren rapid clase a II-a va creste: de la 21.5 lei la 25.4 lei, iar la clasa 1: de la 29.6 lei la 34.9 lei, pentru Bucuresti - Constanta tariful la tren rapid clasa a II-a va creste de la 52.2lei la 61.6 lei, pentru Bucuresti - Brasov, la tren rapid clasa a II-a: de la 44,1 la 52.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 15:40

Adrian78 a scris:
Dr2005 a scris:
AeroX a scris:
ca numai asta se stia de prin 2010, scumpiri an dupa an.
După schimbarea rangurilor în 2011 nu a mai fost nicio majorare semnificativă de preţ, a fost doar o rotunjire de câţiva bani în 2014.

Ce vorbesti in septembrie 2011 biletele CFR s-au scumpit cu 18%

De exemplu, pentru Bucuresti - Ploiesti tariful la tren rapid clase a II-a va creste: de la 21.5 lei la 25.4 lei, iar la clasa 1: de la 29.6 lei la 34.9 lei, pentru Bucuresti - Constanta tariful la tren rapid clasa a II-a va creste de la 52.2lei la 61.6 lei, pentru Bucuresti - Brasov, la tren rapid clasa a II-a: de la 44,1 la 52.

Schimbarea rangurilor s-a pus în practică la 11 decembrie 2011. Scumpirile tale au fost în septembrie, deci nu după schimbarea rangurilor.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 16:07

Da acuma am vazut si eu in decembrie 2011 au mai pus 10 % la tariful trenurilor accelerat cand le-au facut IR si oare nu atunci au introdus si prostia aia cu adunarea tarifelor la mersul cu 2 trenuri si reducerea aia de 5%?
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 23:30

Dr2005 a scris:
Roşiori - Turnu Măgurele nu erau nici 50 km, cât despre Zimnicea am trecut de vreo 3 ori cu bicicleta pe drumul dintre Alexandria şi Zimnicea, iar pe ultimii 20 de km nu a trecut NICIO MAŞINĂ cât am mers eu. Da, de la Smârdioasa la Zimnicea nu a trecut nimic, deci piraţii tăi ori se opresc la Smârdioasa, ori merg se duc pe DN51A, dar acolo deja nu mai vorbim de drum paralel cu calea ferată.
După aia am avut plăcerea să mă întorc aproape singur (mai era un călător + naşul) într-un tren cu 2 etajate de la Zimnicea la Alexandria. Evident cu climatizarea oprită (vara la 38 de grade C), că la 2 călători mai face şi domn' mecanic de câteva bidoane de motorină pentru maşina proprie.

Climatizarea nu a mers si nu merge niciodata pe ruta asta, pt ca locomotivele nu sunt dotate pt asa ceva...Si ca sa revin la obsesia ta cu furtul motorinei, poti sa-mi spui cum fura un mecanic si nasul motorina...O trage cu furtunul cand opreste in pasaj la Nanov, sau cum??? Si da traficul de persoane este preponderent intre Smardioasa si Alexandria, dar cum de astia nu se duceau la tren? Cand era Regiotrans gaseai calatori, cand a venit CFR Calatori cu malaxele au disparut...Si cred ca ai venit cu 3 etajate, era prelungirea trenului de Bucuresti care a circulat din pacate putin timp...
PS Pe calea ferata intre Rosiori si Turnu sunt fix 50 de km...Asta asa ca sa vezi cat stii despre unele chestii la care comentezi in loc sa te abtii...Oare este asa important pt tine sa ai mereu dreptate si mai ales sa ai ultimul cuvant?!?...
Dr2005 a scris:

Ce să zic? Că poliţia e incompetentă? Că altceva nu pot să spun.
.
Hmmm, te credeam baiat mai destept...Cei care au putina idee despre cum merg lucrurile in Romania si-au dat seama...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeVin 14 Aug 2020, 10:57

marius664 a scris:
Climatizarea nu a mers si nu merge niciodata pe ruta asta, pt ca locomotivele nu sunt dotate pt asa ceva..
Am verificat locomotiva înainte, era un DA cu generator auxiliar pentru 1500 V 50 Hz c.a., deci îţi garantez că era dotată pentru aşa ceva. Am circulat cu destule trenuri remorcate cu astfel de locomotive şi am avut aer condiţionat sau, după caz, încălzire electrică (la urma urmei, ambele servicii sunt pe 1500 V 50 Hz c.a.) de cele mai multe ori.
Dacă DA-ul mai are rezervorul auxiliar (asta nu am cum să verific decât dacă urc în locomotivă; pompa de motorină trage din rezervorul principal spre cel auxiliar, amplasat deasupra motorului diesel), de la el ai curgere gravitaţională a motorinei spre injectoare (soluţie de anii '40, în ideea că se strică pompa de motorină şi să mai ai o rezervă disponibilă să nu rămâi în linie curentă). Te las să ghiceşti ce se face cu furtunurile respective, nu degeaba privaţii au desfiinţat rezervorul auxiliar.

marius664 a scris:
Pe calea ferata intre Rosiori si Turnu sunt fix 50 de km...Asta asa ca sa vezi cat stii despre unele chestii la care comentezi in loc sa te abtii...Oare este asa important pt tine sa ai mereu dreptate si mai ales sa ai ultimul cuvant?!?...
De fapt sunt 49,7, dacă vrei să lucrăm cu valorile corecte.
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 1415610

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8995
Reputatie : 14365
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeVin 14 Aug 2020, 15:00

O da, locomotivă 060DA modernizată cu porcăria aia de INDA. Un fiasco total. La toate care au fost modernizate n-au făcut altceva decât să le scadă fiabilitatea, plus că în timp le-au distrus generatoarele de putere. De asta stau cu zecile la gard, și tocmai și din acest motiv cele încă active rar se dau la trenuri IR tocmai pentru că nu fac față în acelaș timp și cu climatizarea dar și cu demarajul. Până și la tren R simți cum mecanicul taie alimentarea cu AC ori încălzirea trenului tocmai pentru ca să poată să prindă viteză, altfel în mers motorul începe să i se bâlbâie și chiar să i se oprească.
Dar trebuia cumva supt bugetul SNTFC nu ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeVin 14 Aug 2020, 17:06

Marius mi se pare ca pana la treapta 3 la demaraj instalatia taie automat IT..
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeSam 15 Aug 2020, 00:47

Dap, si tocmai de aceea nu este folosita chiar daca locomotiva este dotata cu asa ceva...Dar unii vad doar furturi si 49,7 km nu sunt deloc aproape de 50...
@Dragos: Si tot nu mai lamurit cum o ia de pe locomotiva si o foloseste in intreres propriu...Eu n-am vazut nici un mecanic coborand prin gara cu canistre de motorine...Unde o ia in depou? Pai ar prea multi oameni implicati, nu prea e rentabil sa faci lucrul asta decat daca furi sute de litri...Iar asta chiar si pt imaginatia ta debordanta este prea mult...Si apoi nici tu nu esti sigur ca se poate face acest lucru...asta asa ca s-o intorci ca la Ploiesti...Orasul, nu depoul Very Happy
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeVin 21 Aug 2020, 14:08

Kapпaтй a scris:
Daca numarul de călători scade trebuie văzută cauza, care e motivul pentru care scade si lumea nu vine la tren, trebuie incercat cumva sa atragi calatorii, oferte tarifare, confort in primul rand material rulant nou si modern , viteza de deplasare ridicată!!!!!!!!
Nu restrângi si spui simplu nu e cerere, asa e in alte tari se încearcă atragerea călătorilor cumva nu ca la noi , baga mortaciuni malaxoare la care nu vine nici draq!!!!

Nu inceara nimeni sa aduca lume la tren, sa revitalizeze sectii, trenuri, e mai simpl daca nu sunt calatori sa inchizi sectia!

Dr2005 a scris:

Automotoarele corespund tuturor normelor aplicabile, atât tehnic (fiind puse în funcţiune înainte de 2010 nu li se aplică decât OMT 290/2000, întrucât cf. Constituţiei orice lege dispune doar pentru viitor, deci nu li se poate aplica HG 108/2020, iar întreţinerea se face cf. OMTI 315/2011), cât şi privind serviciile minime la bordul trenurilor (OMTI 153/2011). Într-adevăr, un AM900 nu ar putea fi pus în funcţiune în baza HG 108/2020 (pică la STI PMR, STI CCS, probabil şi la STI NOI), dar pe principiul ăsta nici Desiro nu ar putea (pică la STI CCS clar). Dar normele mai noi nu se aplică niciodată retroactiv.

CFR Călători e membru UIC, nu ai voie cu clasa a treia în UIC.
Nu ii bai, poate sa ne numeasca trenuri reduse si sa dea reducere pentru cine merge cu malaxa. Si/sau sa le puna doar pentru cei care beneficiaza de gratuitati ori macar unde merg preponderent cei cu gratuitati. Am fost si eu la mare in februarie cu malaxa, mrr, nu prea au fost oameni platitori in el carora sa le convina. Mie mi-a placut in ideea de nostalgie, poze, etc. dar sa faci zilnic naveta ori calatorii cu el neee. Sa nu mai zic de cat de rau a mers.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeSam 22 Aug 2020, 17:23

Nu poţi să aduci lumea la tren, câtă vreme investiţiile în infrastrucutra neinteroperabilă nu sunt posibile legal.
Aţi mers vreunul cu AM900 pe cale fără joante? Vă zic eu că nu se comportă mai urât decât un Desiro. Dar dacă trebuie să mergi pe cale cu joante...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeSam 22 Aug 2020, 18:22

Daaaaa....pai 901 e sudata, foarte putine portiuni nesudate sunt pe partea Pitesti - Craiova la intrarea/iesirea din unele statii, acolo nu s-a mai finalizat.
Dar peste macazurile din gari tot treci, deci te zdruncina de uiti cum te cheama cand te dai jos din ea.
Am dat 901 exemplu pentru ca e foarte populata de asemenea automotoare mai bune decat Desiro in viziunea ta...
In rest, ce sa faci, nu prea ai malaxa 900 pe linii sudate sau modernizate. Deci vorbim degeaba.
Daca sunt asa bune atunci sa faca Trenul Tineretului cu aceste malaxe fiindca nu sunt deloc incomode pe linie modernizata si asa e un tren pentru gratuitati. De ce nu? Twisted Evil
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitimeSam 22 Aug 2020, 19:39

Dr2005 a scris:
Nu poţi să aduci lumea la tren, câtă vreme investiţiile în infrastrucutra neinteroperabilă nu sunt posibile legal.
Aţi mers vreunul cu AM900 pe cale fără joante? Vă zic eu că nu se comportă mai urât decât un Desiro. Dar dacă trebuie să mergi pe cale cu joante...
My friend 900 te zgaltaie si cand sta pe loc, poate sa mearga si pe Autostrada Soarelui si tot ajungi cu ficatii praf la destinatie...Suntem sigura din Europa care mai are material rulant din anii 40 in circulatie...Chiar si belgienii tai favoriti cu celebra musama nu au asemenea vechituri in circulatie...Locul lor nu mai este pe calea ferata, sa faca serviciu comercial...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 48 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 48 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 58 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: