Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48 ... 58 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22336
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMar 11 Aug 2020, 23:43

Unii sunt si masochisti, le place sa se chinuie/tortureze singuri.

Hai sa luam un om simplu de pe strada sa il punem sa mearga cu mortaciunea malaxoare si sa vedem ce zice, hai sa luam 10 oameni, 15, 20, 50 dar toti o sa zica la fel, HORROR!!!

Concluzia e ca daca lui x ii place chinul, nu inseamna ca toata lumea trebuie chinuita, in fond e foarte clar, acolo unde exista asemenea cotinete malaxoare lumea alege duba.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_a
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 08:00

Dr2005 a scris:
marius664 a scris:
Tu ai circula zilnic cu un asemenea tren? Ai calatorit vreodata cu el??
De mai multe ori decât mulţi care comentează pe aici.


CFR Călători e membru UIC, nu ai voie cu clasa a treia în UIC.
Si ti-a placut? Ai merge zilnic zeci de km cu el apoi sa te duci la serviciu ori scoala??? Nu e voie cu clasa 3, de acord, dar sa le tarifeze separat, ca o reducere, cred ca UE n-ar zice nimic...Si lasa scuza asta cu pandemia, daca nu era ce mai spuneai???
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 11:03

Dacă nu era pandemie, cu puţin efort se puteau găsi câteva etajate, dacă tot se merge cu LDH.

Dacă circulaţia cu autoturismul personal ar fi fost taxată în raport cu costurile necesare pentru întreţinerea drumurilor (până şi la bulgari e mai scumpă vinieta decât la noi) şi parcarea ar fi fost plătită, îţi spun eu că nu ar mai face nimeni fiţe la Malaxa, mai ales dacă orarul ar fi previzibil (nu 2 trenuri pe zi la ore aiurea). Altfel, poţi să pui şi ICE la tarif de Regio, fără să obţii o creştere semnificativă a numărului de călători.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 11:17

Deci cine strâmbă din bot la Malaxa 900 e fițos. Da' dacă am fi iar ca pe vremea lu Ceaușescu, când aveai benzină cu porția și așteptai ani buni după un cazan de Dacia 1300...

Doctore, am auzit că se vinde albia Oltului, nu ești interesat?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 11:42

Adirmvl a scris:
Deci cine strâmbă din bot la Malaxa 900 e fițos.
Nu zice nimeni să nu mergi cu maşina, dar să îi plăteşti toate costurile. Eu nu am mai mers cu maşina la serviciu de când s-a făcut parcarea cu plată 5 lei pe oră. Ar însemna dintr-un foc 45 lei/zi. Alternativa e să parchez ca un bizon nesimţit pe trotuar sau să merg 1 km pe jos. Păi cât îmi ia să merg pe jos de la parcare la muncă fac cu troleul de acasă până în poarta ministerului, pe bani mult mai puţini, chiar dacă stau în picioare şi nu e aer condiţionat. Şi dacă vreau şi mai rapid decât cu troleul, pot să merg cu bicicleta, că rar fac mai mult de 20 minute de acasă la muncă.

La fel e şi cu trenul, dacă ai plăti parcarea în oraşul în care mergi (sau taxă de centru sau altă cehstie similară), ai prefera să mergi cu Malaxa, că te-ar costa mai puţin şi te-ar duce mai aproape de destinaţie.

Dacă aş fi locuit în Buftea sau în Ploieşti sau în Videle sau în orice sat cu tren spre Gara de Nord, evident că aş fi făcut naveta cu trenul, nu eram prost să îmi mănânc nervii şi timpul pe DN1, DN1A, DN7 sau A1 zilnic. Inclusiv în facultate am avut colegi de la Ploieşti şi Titu care veneau cu trenul zilnic, nu stăteau în cămin (şi pe vremea aia nu existau gratuităţi).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 12:07

Dr2005 a scris:

La fel e şi cu trenul, dacă ai plăti parcarea în oraşul în care mergi (sau taxă de centru sau altă cehstie similară), ai prefera să mergi cu Malaxa, că te-ar costa mai puţin şi te-ar duce mai aproape de destinaţie.

Este o deosebita onoare sa mergem cu aceste mici cazane motorizate Volvo super economice si impecabile tehnic, mai eficiente decat Desiro.  No
Cand o sa mergi tu zilnic cu asa ceva atunci sa spui ce le-ar placea altora. Iar asta stim toti ca niciodata.
Si da, unii am prefera sa mai platim un taxi sau un loc de parcare in loc sa fim masochisti...sau sadici.
Nu suntem chiar asa saraci si avari, de aceea avem pretentia ca si altii sa ne trateze corespunzator pe banii nostri.
Malaxa se preteaza la mers tip mocanita/tren turistic pentru nostalgici. Atat.
Oamenii deja au migrat masiv spre microbuze/maxi-taxi din cauza acestor malaxoare.
Pe baza acestui sicriu pe roti de fier s-au dezvoltat aceste firme de transport auto.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 13:13

AeroX a scris:
Pe baza acestui sicriu pe roti de fier s-au dezvoltat aceste firme de transport auto.
Să înţeleg că firmele de transport auto - care, apropo, au traseele atribuite de consiliile judeţene pentru transportul judeţean şi de ARR pentru cel interjudeţean - nu au nicio legătură cu mersul de tren, cu traseul şoselei vs cel al căii ferate sau cu haltele lipsă în punctele de interes şi doar cu materialul rulant? Păi atunci să cerem să se scoată toate şi să circule un Desiro pe săptămână, ca să ajungă fiecare automotor la câte 7 secţii. Eşti tu convins că ăla va merge plin?

Există autobuze şi microbuze şi pe Ploieşti - Văleni, de exemplu, deşi TFC are n'şpe trenuri pe acolo, deservite cu VT614 şi DH2. Oare de ce? De fapt, există autobuze şi pe Bucureşti - Braşov, deşi ai şi acolo o groază de trenuri.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 21:53

Dr2005 a scris:
. Altfel, poţi să pui şi ICE la tarif de Regio, fără să obţii o creştere semnificativă a numărului de călători.
Am mai povestit despre excursia avuta acum 2 ani cu nepotelul meu care avea 4 ani atunci...La dus a fost foarte incantat de trenul cu etaj, a apasat butonul de la usa si a urcat scarile pana am ajuns la destinatie...La intoarcere a ramas ingrozit de "trenul rosu care zgaltaie rau"...Bun, avem malaxe ca atat putem noi, dar nu poti tarifa la fel malaxa, etajatul si/sau desiro...Pt ca si dupa standardele tale trebuie sa recunosti ca au un confort superior...Atunci de ce sa platesc la fel daca nu beneficiez de aceleasi conditii...Ca atunci ma duc cu bilet de clasa 2 la clasa 1 sau CD...Doar e acelasi tren , nu? De ce eu care merg intr-un anumit interval orar pe o sectie beneficiez de un confort mai redus decat unul care circula cateva ore mai tarziu...Ori aducem acelasi material pe sectie, ori incepem sa tarifam diferentiat...
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 22:02

Dr2005 a scris:
îţi spun eu că nu ar mai face nimeni fiţe la Malaxa

Boss, las-o-n duminica ma-sii de treaba, ca e scris. O dai la intors la modul asta?

Mare pacat ca in Bucuresti nu ajung malaxele, altfel fac pariu ca ne-am fi gasit destui sa facem cheta sa-ti luam un abonament. Vreo 30 de kilometri, asa, pe sens, sa mergi o luna in ficare zi lucratoare cu malaxa 900. Da' nu spre Constanta. Naaaaaa, pe o linie in media retelei. Smile

Si da, Marius are dreptate. Pai kilu' meu, nu poti sa pui 19-56, 22-76, 20-70 si ce mai ajunge sa compuna Personale, ori clasa I de la etajat, la acelasi pret cu malaxa, frate! Unde mai pui ca de multe ori si viteza e mai mica pe unde circula malaxa.


Ultima editare efectuata de catre Adirmvl in Mier 12 Aug 2020, 23:59, editata de 1 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22336
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeMier 12 Aug 2020, 22:25

El merge gratis de plăcere cu malaxorul, e o nebunie, fita de fita sa fie in malaxor.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 09:48

marius664 a scris:
Pt ca si dupa standardele tale trebuie sa recunosti ca au un confort superior...
Eu nu vorbeam de confort superior sau inferior, ci de lege. Sunt nişte condiţii minime tehnice şi de confort care trebuie îndeplinite. Nu zice niciunde ce fel de scaune să fie, ci doar să fie scaune. La urma urmei, la drumuri de 30 - 45 minute nu-ţi trebuie fotolii reglabile şi lămpi de citit.


marius664 a scris:
Atunci de ce sa platesc la fel daca nu beneficiez de aceleasi conditii...Ca atunci ma duc cu bilet de clasa 2 la clasa 1 sau CD...Doar e acelasi tren , nu? De ce eu care merg intr-un anumit interval orar pe o sectie beneficiez de un confort mai redus decat unul care circula cateva ore mai tarziu...Ori aducem acelasi material pe sectie, ori incepem sa tarifam diferentiat...
Nu mi-o lua cu supărare, dar în alte ţări e la fel. În Belgia la aceiaşi bani poţi să mergi cu Desiro ML, cu etajate, cu vagoane salon cu prize, măsuţe şi climatizare, cu vagoanele salon ale olandezilor sau cu nişte rame electrice neclimatizate şi cu banchete de muşama (cu interior în genul vagoanelor 21-47 de la noi). Reţine te rog că e ACELAŞI preţ, dacă nu mă crezi poţi căuta pe site-ul SNCB.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 11:03

Ai ramas obsedat cu musamaua aia...Oricum confortul acelor trenuri este net superior unei malaxe, dar asta ai uitat sa specifici...Plus ca aceste malaxoare au fost folosite si pe curse mai lungi, gen Rosiori-Zimnicea ori Turnu-Rosiori...Nu-i de mirare ca au disparut trenurile de pe ruta asta, in timp ce piratii din centrul Alexandriei nu mai fac fata la cate curse au...Si totul sub vigilenta supraveghere a patrulelor de politie...De asta ce zici? Sa mai zic ca aceste malaxoare sunt folosite si pe Valea Oltului si prin alte zone unde depasesc lejer alea 45 de min...Si normal ca nu vreau lampi de citit, dar vreau sa pot citi un ziar fara sa-mi zboare din mana...Nu-i nevoie sa fii sarcastic si glumet, nu-ti iese ca n-ai dreptate...Poate sarcastic si glumet era si seful tau cand s-a referit la birocratia excesiva si incompetenta din palat...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 11:10

Numai la noi mai gasesti material rulant mai vechi de 50 de ani
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 11:21

Roşiori - Turnu Măgurele nu erau nici 50 km, cât despre Zimnicea am trecut de vreo 3 ori cu bicicleta pe drumul dintre Alexandria şi Zimnicea, iar pe ultimii 20 de km nu a trecut NICIO MAŞINĂ cât am mers eu. Da, de la Smârdioasa la Zimnicea nu a trecut nimic, deci piraţii tăi ori se opresc la Smârdioasa, ori merg se duc pe DN51A, dar acolo deja nu mai vorbim de drum paralel cu calea ferată.
După aia am avut plăcerea să mă întorc aproape singur (mai era un călător + naşul) într-un tren cu 2 etajate de la Zimnicea la Alexandria. Evident cu climatizarea oprită (vara la 38 de grade C), că la 2 călători mai face şi domn' mecanic de câteva bidoane de motorină pentru maşina proprie.

marius664 a scris:
Si totul sub vigilenta supraveghere a patrulelor de politie...De asta ce zici?
Ce să zic? Că poliţia e incompetentă? Că altceva nu pot să spun.

marius664 a scris:
a mai zic ca aceste malaxoare sunt folosite si pe Valea Oltului si prin alte zone unde depasesc lejer alea 45 de min...
La ce mers de tren prost e pe Valea Oltului, poţi să pui şi TGV cu tarif de regio, nu o să meargă nimeni. Se duc oamenii la Antares şi Dacos şi aia e, de la Călimăneşti la Vâlcea poţi să faci 20 de minute sau poţi să faci o oră (sau chiar mai mult dacă prinzi vreun accident, vreun bâlci sau iei coloana de la Cârligul Mic din centrul Călimăneştiului - da, iar a intrat în reparaţii, la nici 3 ani de la precedentele!), cum ţi-o fi norocul. Cu trenul faci 25 minute, dar R-uri sunt puţine iar pentru IR plăteşti cât nu face.
La navetă contează mai mult predictibilitatea decât scaunele din Malaxa.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2020, 11:23

Circula malaxele si pe Piatra Olt - Pitesti plus turnusurile din zona.
R 9471/9472
R 9478/9479.
98 km.
Au fost momente cand mergeau si integral Craiova - Pitesti, mai ales vara trecuta pe 9011/9012.

Si apoi tot pasionatii de pe magistrale chitaie ca n-au ce cauta vagoanele de IR la R pe rutele slabe.
Pai mortii ei de treaba, de ce sunt slabe !? Cand le pui cotetele alea de gaini ce pretentii poti avea la calatori?

Nu mai zic de Dezastro-urile de Bucuresti - Pitesti pana in 2015 cat aer carau dupa ce si-au batut joc cu renuntarea la vechile ranguri de accelerat, personal, rapid si au crescut enorm tarifele pe asemenea distante mai mici. Plus scumpirile lor din oficiu...ca numai asta se stia de prin 2010, scumpiri an dupa an.

Dupa ce a venit dl Szentes cu echipa lui aferenta si ofertele la Desiro imediat 901 parca devenise alta ruta.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 47 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 47 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48 ... 58 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: