Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 42 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeMar 24 Iul 2018, 18:16

Mieluţule, te invit să circuli cu maxi-taxi, să văd atunci dacă te mai plângi, eventual când şoferul nu dă bilete, iar aerul condiţionat oricum e de decor chiar şi la Cibro. Bonus, poate dai de un şofer întreprinzător care mai bagă şi vreo 20 de inşi în picioare dacă ştie că nu are control.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeMier 25 Iul 2018, 12:09

Luna a scris:
Dar nu la infofer fac referire, ci la faptul ca se simt inselati cand vad ca in mers si pe bile  scrie ca fac 3 ore si in tren sau in gara afla ca au intarziere si vor face 3:30 sau 4 ore. Sa vezi scandal. Sau cand crapa locomotiva in camp.
Vorbeam de Constanta-Mangalia, pe care bilet scrie ca faci 3 ore pe aceasta ruta??? Si mai zici ca nu trolezi, doar vorbesti pe langa subiect Smile))))...Iar pana acum niciun GM n-a crapat pe aceasta ruta in acest sezon...Deocamdata Smile
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeMier 25 Iul 2018, 14:06

Eu vorbeam la modul general. Pe Constanta - Mangalia nu cunosc situatia cu craparile gm, dar stiu ca intarzie la greu trenuri datorita sosirii intarziate din tara in Constanta. Oricum nu e cazul sa plangem de lipsa de calatori M800, nici macar portiunea constanta-mangalia, are destui si la timpii actuali de mers. Problema e pe alte rute din tara, spre exemplu pe secundare, pe M202 si altele similare. Cel putin pe trenuri regio cam e dezastru in sensul ca circula cu un vagon si ala jumate cel putin gol. In cazuri fericite 2 vagoane.

Apropo, cu prima ocazie o sa si inregistrez/filmez lumea nemultumita cand pierde legaturile, sa vedeti cum umple de carne frigiderul si celor care au propus legaturi la doar cateva minute dar si celor care nu se pot tine de un mers, tot de ei facut si care ar trebui sa poata fi anticipat.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6929
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeMier 25 Iul 2018, 20:24

Dr2005 a scris:
Mieluţule, te invit să circuli cu maxi-taxi, să văd atunci dacă te mai plângi, eventual când şoferul nu dă bilete, iar aerul condiţionat oricum e de decor chiar şi la Cibro. Bonus, poate dai de un şofer întreprinzător care mai bagă şi vreo 20 de inşi în picioare dacă ştie că nu are control.

Nu mai bagă în picioare, prea multe controale. Le-a intrat frica-n sânge.
Eu te invit pe tine să mergi în condițiile în care am mers eu duminică. Mai ales că te știu rău de căldură, și cum ești mai mare ca mine inclusiv dpdv. fizic, să stai în halul ăla de înghesuit pe scaune COMPLET ANTIANATOMICE te-ar fi aranjat. Plus, clima abia mergea, era FOARTE cald și, mai rău decât atât, foarte foarte umed. Dacă tu consideri că e normal ce s-a întâmplat, ok, spune că e normal să existe asemenea bătaie de joc și eu nu-mi mai bat capul. Dar invitația rămâne deschisă.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeMier 25 Iul 2018, 22:55

Am mers cu etajatele alea de m-am tocit în ele, le-am prins pe rapide, am mers cu 3001 cap-coadă, am făcut Bucureşti - Mangalia ş.a. şi n-am păţit nimic. O bere rezolvă multe.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeSam 28 Iul 2018, 20:46

Se da una bucata sezonier Sibiu - Piatra Olt - Mangalia. Zilnic are parte de intarzieri din cauza crucilor de dinainte de Podu Olt. Mai precis cin cauza intarzierilor lui 1721. De cate ori m-am uitat pe Iris avea o pauza de macar 20 de minute in Podu Olt. Sigur, aproape intotdeauna pentru intarzieri e de vina CFR Infrastructura, inclusiv in cazurile astea. Da' tot CFR Infrastructura e de vina pentru cumpunerea si planul tarifar al singurului tren tarifat ca IR pe 201 care, intamplator, are timpi si compunere de R?
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11598
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeSam 28 Iul 2018, 21:11

Compania CFR Calatori tocmai a reusit sa piarda aproximativ 2100 lei, pentru ca nu e capabila sa vanda bilete pentru biciclete. Compania prefera sa mearga cu trenurile pe jumatate goale decat sa lase niste biciclete in tren. Partea cea mai penibila e ca nu trebuiau sa faca niciun efort suplimentar, deoarece trenurile cu pricina sunt pe jumatate goale si sunt formate din vagoane in care pot fi inghesuite multe biciclete.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeDum 29 Iul 2018, 00:06

Deci 2.100 lei sunt o caruta de bani dar in acelasi timp e o suma de nimic pentru CFR Calatori. Dar sa nu uitam ca mic cu mic se face mare, 2.100 de aici, 300 de dincolo 800 maine, 450 poimaine si tot asa sumele se aduna...plus ca suma de 2.100 lei e doar inceputul cei care au vrut sa cumpere bilete + bilete pentru biciclete i valoare totala de 2.100 data viitoare vor baga milioanele intr-o masina cu remorca sunt destui care fac asta in prezent din cauza sistemului infect de la CFR Calatori.

Aduceti-va aminte ca pe 701 cand era cu Malaxa erau trenuri care nici 200 lei nu incasau de la PL.Sud la Urziceni si acum ei pierd 2.100 lei dintr-un foc fara sa puna vagon special fara sa deranjeze ceilalti calatori. Mult succes spre faliment !!

P.S : In occident e ceva normal sa fie spati pentru biciclete in trenuri sau chiar vagoane pe jumatate sau in totalitate pentru biciclete ori Bilete de biciclete la noi destepti le zic fiare, fieratanii etc. Atunci intreb si eu de ce vagoanele de cuseta si dormit circula pe internationale, sezoniere si alte trenuri de lung parcurs ? Pentru ca asta e scopul lor, la noi vagoanele de biciclete stau in Grivita cu revizia expirata ( 3 buc 84-96 si 2 buc 83-76 ) iar in circulatie sunt doar 5 buc 84-96 dar 3 din ele sunt ca sa asigure 55 locuri pentru ca circula pe trenuri unde nu se vand 10 bilete de bicla intr-o luna.

Noroc ca mai modernizeaza niste 84-16 dar si acolo e semnul intrebari ca tot nu dau bilete de bicicleta astia zici ca sunt batuti in cap cu parul parca dinadins fac asta.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11598
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeDum 29 Iul 2018, 01:30

Nici macar nu trebuie sa se oboseasca sa puna vagon special la unul dintre trenuri, caci in vagoanele 26-16 este suficient spatiu pentru biciclete, fara a incomoda pe ceilalti calatori.

De data asta faza cu "vorbiti cu controlorul si stabiliti cum faceti cu bicicletele" nu a mai mers, iar compania a pierdut si banii pe biletele persoanelor din grup, nu numai banii pe biletele de bicicleta.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeDum 29 Iul 2018, 01:46

Si controlorul din tren a pierdut 😂😂😂 Toata lumea a pierdut 🤣🤣🤣 numai pierzatori la CFR Calatori.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeDum 29 Iul 2018, 14:47

Niste tampitii dar asa e la CFR calatori trebuie sa se faca totul pe aprobare scrisa hartogaraie si baliverne
Asa si eu am vrut sa imi iau bilet la 75-2 nu a mai mers sistemul cu rezrvarile am stat 15 min la casa de bilete sa sune ala in 100 de locuri sa vada cum face cand mama dreaq puteau in cazurile astea sa iti taie un bilet bianco si gata dar ei nu si nu Batmam batman si asa a facut si nasul 20 de lei
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeDum 29 Iul 2018, 17:48

Andrey_tm a scris:
Compania CFR Calatori tocmai a reusit sa piarda aproximativ 2100 lei, pentru ca nu e capabila sa vanda bilete pentru biciclete. Compania prefera sa mearga cu trenurile pe jumatate goale decat sa lase niste biciclete in tren. Partea cea mai penibila e ca nu trebuiau sa faca niciun efort suplimentar, deoarece trenurile cu pricina sunt pe jumatate goale si sunt formate din vagoane in care pot fi inghesuite multe biciclete.
Managment prost sau chiar rea intentie. La fel si cu vagoanele de cuseta sau dormit insuficiente, desi cerere e si se incaseaza destul cu ele.

Katalyn a scris:

1. Aduceti-va aminte ca pe 701 cand era cu Malaxa erau trenuri care nici 200 lei nu incasau de la PL.Sud la Urziceni si acum ei pierd 2.100 lei dintr-un foc fara sa puna vagon special fara sa deranjeze ceilalti calatori. Mult succes spre faliment !!

2. P.S : In occident e ceva normal sa fie spati pentru biciclete in trenuri sau chiar vagoane pe jumatate sau in totalitate pentru biciclete ori Bilete de biciclete la noi destepti le zic fiare, fieratanii etc. Atunci intreb si eu de ce vagoanele de cuseta si dormit circula pe internationale, sezoniere si alte trenuri de lung parcurs ? Pentru ca asta e scopul lor, la noi vagoanele de biciclete stau in Grivita cu revizia expirata ( 3 buc 84-96 si 2 buc 83-76 ) iar in circulatie sunt doar 5 buc 84-96 dar 3 din ele sunt ca sa asigure 55 locuri pentru ca circula pe trenuri unde nu se vand 10 bilete de bicla intr-o luna.

3. Noroc ca mai modernizeaza niste 84-16 dar si acolo e semnul intrebari ca tot nu dau bilete de bicicleta astia zici ca sunt batuti in cap cu parul parca dinadins fac asta.
1. Exact, sunt si acum trenuri ce nu incaseaza nici 200 lei, biciclisti, pelerini, studenti, veterani si ce o fi sunt mina de aur pentru acele trenuri.

2. Pai acele vagoane de dormit si cusete circula pentru ca exista cerere pentru ele, la fel e normal ca daca exista cerere pentru bicicisti sa li se ofere. Si ar fi foarte normal ca acolo unde nu e cerere de biciclete sa fie retrase vagoanele si distribuite acolo unde e. Rezulta clar management prost a parcului de material rulant.

3. Nu vad scopul modernizarii de 84-16 fara a si vinde bilete de bicicleta sau a oferi transport gratuit al bicicletelor cu ele.

Adrian78 a scris:
Niste tampitii dar asa e la CFR calatori trebuie sa se faca totul pe aprobare scrisa hartogaraie si baliverne
Asa si eu am vrut sa imi iau bilet la 75-2 nu a mai mers sistemul cu rezrvarile am stat 15 min la casa de bilete sa sune ala in 100 de locuri sa vada cum face cand mama dreaq puteau in cazurile astea sa iti taie un bilet bianco si gata dar ei nu si nu Batmam batman si asa a facut si nasul 20 de lei
Si eu eram in vizita intr-o localitate si am zis ca daca tot mai am 40 de minute pana la tren catre casa sa ma bag la casa internationala si sa imi cumpar si bilet la trenul international pentru o excursie a Budapesta. Ce sa vezi, am pierdut trenul catre casa desi aveam sub 10 oameni in fata.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11598
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeJoi 09 Aug 2018, 17:39

Trenul regio 2610 are in compunere vagon de biciclete.

Aici CFR Calatori chiar nu mai poate da vina pe studenti, pe lipsa calatorilor, pe infrastructura proasta, etc. Singurii vinovati pentru situatia in care au ajuns sunt ei. Exista cerere pentru transport de biciclete pe anumite rute, dar ei arunca vagoanele de biciclete pe trenuri regio care, cel mai probabil, nu au avut niciodata niciun biciclist.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeVin 10 Aug 2018, 09:43

Dar pe lipsa vagoanelor nu poate da vina de ajunge sa faca anumite trenuri Regio cu ce apuca ca sa nu le anuleze?
Sigur cel mai nasol lucru la CFR Calatori acum e serviciul de biciclete. Gen fiecare cu ce-l doare.
Obiectiv treburile stau mai rau altundeva.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
cristi ar




Numarul mesajelor : 865
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6496
Data de inscriere : 28/05/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitimeVin 10 Aug 2018, 10:12

2027 tren de navetă zilnic are întârziere, azi are +135. Nu știu câți calatori se mai pot baza pe el.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 16 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 16 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 42 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: