Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 45 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11598
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 01 Dec 2018, 20:30

Astazi au pierdut 5 lei, dar maine poate pierd banii pentru un grup de 10 persoane si bicicletele lor. Bilete la tarif de IR si 10 lei pentru fiecare bicicleta in cazul trenurilor IR formate din automotoare Desiro.

In timp ce incompetentii de la CFR Calatori vopsesc locomotive si vagoane vechi si dau vina pe studenti si pe biciclete pentru situatia in care se afla, privatii investesc in automotoare moderne si isi respecta toate categoriile de calatori, de la studentii care merg pe gratis si pensionarii care nu vad sa completeze plecarea si destinatia pe cupoanele de calatorie, pana la caini si biciclisti.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 01 Dec 2018, 20:55

Pai privati nu au luat doar material rulant de afara ci si experienta si ce ar trebui facut ca totul sa fie bine atat pentru companie cat si pentru calatori. Ieri in 16033 am vazut 6 caini nu stiu cum se face pe ruta Buc-Brasov de numai la RegioCalatori vad peste 5 mereu. Stiam ca si la CFR Călători e permis si chiar existau bilete speciale pentru caini.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 01 Dec 2018, 22:18

Andrey_tm a scris:
Astazi au pierdut 5 lei, dar maine poate pierd banii pentru un grup de 10 persoane si bicicletele lor. Bilete la tarif de IR si 10 lei pentru fiecare bicicleta in cazul trenurilor IR formate din automotoare Desiro.

In timp ce incompetentii de la CFR Calatori vopsesc locomotive si vagoane vechi si dau vina pe studenti si pe biciclete pentru situatia in care se afla, privatii investesc in automotoare moderne si isi respecta toate categoriile de calatori, de la studentii care merg pe gratis si pensionarii care nu vad sa completeze plecarea si destinatia pe cupoanele de calatorie, pana la caini si biciclisti.

Pai și CFR investesc in automotoare Malaxa și Fesuri stau la gard ce vrei mai mult de atât
Pai la Regiotrans încasări mai mari înseamnă profit la CFR Călători nimeni nu are interes vorba aia să treacă timpul mai repede sa spargem usiile la terminarea programului
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8995
Reputatie : 14365
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 01 Dec 2018, 22:26

La cfr C țspe posturi inutile, 10 șefi la un pălmaș, are rost să le mai amintim? Doar insolvența mai salvează compania asta. Și va veni și momentul crucial, resetarea de care pomenea fostul DG.
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 951
Localizare : -
Reputatie : 4014
Data de inscriere : 15/06/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 21:03

1893 Bucuresti Pitesti Craiova NU mai are oferta regio. Intre Piatra Olt si Craiova circula ca si regio
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 21:45

Niciun tren nu mai are oferta Regio. Ce a ramas la cateva reprezinta doar umbra ofertelor Regio. E o scumpire mascata, iar pentru elevi si pensionari e chiar dublare de pret fiindca vor plati 50% la IR, nu la R.
Iar la 1893 e ceva ilar desigur. Smile Si la 1792 la fel (are opriri de Regio intre Gaesti si Titu) si prostii sa plateasca IR.
A vrut si madam Chinde sa ciunteasca din oferte si n-a stiut din care tren e mai bine. Erau prea multe, ha, ha. Twisted Evil
Gen ar trebui sa ii multumim ca dimineata si seara macar exista niste trenuri cu oferte, chiar daca la amiaza nu (1893, 1789, 1790, 1792).
cat
Acum altii mai carcotasi desigur ca ar spune, ce va plangeti, va ajung si alea. Ok, dar sunt totusi niste tramvaie, cine are chef de misto atunci sa mearga cu ele 108 km si sa dea 35 lei, ba chiar 189 km si sa dea 52 lei, iar de durata nu mai vorbim, ca nu e M800 peste tot.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 21:55

1559 : ploiesteni vor merge cu 3011, mizileni si buzoieni vor scoate din buzunar.

Idem si viceversa 5052 in loc de 1558 plus RegioCalatori din Pl.Vest. Hai ca, cu putin efort #sepoate sa mergem la aceleasi tarife 😄😄😄😄
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 22:42

Acuma s-o dăm şi pe aia dreaptă: nu e deloc normal să ai tarif de Regio la trenurile InterRegio, câtă vreme se respectă condiţiile de încadrare în rangul IR. Sistemul de IR cu tarif de R într-adevăr simplifica mult calculul preţului biletului, dar cam atât. În rest, sistemul e discriminator, pentru că până şi pe aceeaşi rută existau IR cu tarif de IR şi IR cu tarif de R, între care nu era nicio diferenţă de material rulant sau timp de parcurs.

E drept, impactul social va fi mare pe unele rute (gen Ilva Mică - Suceava, Iaşi - Bârlad), dar în niciun caz nu e vorba de trenurile spre şi despre Bucureşti. De exemplu, nu poţi să ceri 8 lei la un IR Bucureşti - Ploieşti când duba e 20 lei!

Desigur, soluţia optimă ar fi să existe un singur tarif, valabil şi la R şi la IR, ceea ce ar putea face ca tarifele pe distanţe scurte şi medii - pe care se face naveta - să fie cele de R, iar de la 150 km în sus să fie tarif de IR, că scopul compensaţiei de serviciu public nu e să sprijine turismul, ci să sprijine traficul de navetă. Sau măcar să se aplice treaba asta la abonamente, adică cu abonamentul de Regio sub 150 km să poţi merge pe ruta aia cu orice IR.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 951
Localizare : -
Reputatie : 4014
Data de inscriere : 15/06/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 22:57

offtopic Scumpe mai sunt bietele... Norocul ca sunt student. Cu toate ca as fi putut sa merg in toata tara, nu am facut-o datorita faptului ca a trebuit sa stau in Bucuresti si sa invat.
Si adevarul este ca CFR-ul nu ofera conditii DECENTE in general. Abia astept privatii sa circule in tara.
Si nu in ultimul rand, avem salariile mici raportate cu puterea de cumparare dar si cu salariile din celelalte state U.E
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 05:11

@Dr2005 nu e deloc discriminare ce vroiai sa faca cu 1559/1558 sa il plimbe gol pana la Buzau? Asta e un tren ministerial pus pentru cativa angajati, am mers cu el de zeci de ori daca nu avea tarif de Regio nici naiba nu urca in el. Acum cu tarif de IR ar putea pleca doar cu 1 singur vagon spre Buzau. Dar ce sa vezi avem studenti care merg mokka si care va asigura acestui tren si al doilea vagon. Normal ca nu era drept ca un IR cu oferta tarif-Regio sa aiba acelasi confort si timp ca un IR cu tarif normal dar aici mai tine si de orar. Poate la ora lui trenul merge gol atunci ori bagi oferta ori il anulezi de tot si iti sar in cap 30 navetisti si pierd nasi si mecanici ore.

Daca n-ar fi transportul in comun gratuit dupa 21.00 in Ploiesti nici nu as fi mers cu 1559 si ma duceam numai cu 3011 care ma lasa la 13 minute de casa. Dar pentru aceeasi bani si nicio oprire am preferat 1559. De lux nici nu poate fi vorba. Ce mi-e etajatele ce mi-e 21-76 900 nicio diferenta.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 10:45

Sper ca nu vor baga tarif IR si pe Constanta-Mangalia in sezon. Cu miscarea asta oare va creste nr calatorilor la trenurile regio pe anumite rute?

@Katalyn  Cum e gratuit transportul local in Ploiesti dupa ora 21? Care e faza?
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 11:20

De L-V controlori de la schimbul 2 termina programul la 21:00 dar la ora 21:00 ei sunt aproape de Garaj iar acum pe timpul ierni tare mi-e ca vor termina programul si mai devreme. Ca sa nu mai zic de cate ori i-am vazut in case de pariuri si chiar cazinouri de colt de strada. Sambata si duminica sunt 2 echipe tot orasul dar indiferent de zi ca e miercuri sau week-end dupa 21.00 e liber. Practic cine nu stie cumpara bilete iar mijloacele circule pana la 00:25. Onspune unul care a trait si a mers zilnic cu mijloacele de transport in comun din Ploiesti nu unul care lucreaza in minister si vine de cateva ori pe an doar sa se plimbe cu Ikarus sau sa pozeze.

Au mai fost cazuri cand s-a prins control si dupa ora 22.00 dar alea sunt mici actiuni care se faceau cu Jandarmeria sau Politia locala, in ultimi ani nu am mai vazut.

Nu stiu cum e in alte orase dar eu stiu cum e la mine la Ploiesti si la Targoviste.

Aici in UK toata lumea isi plateste biletul sau abonamentul nu exista blatisti. In schimb cu abonamentul lui varamiu pot merge si eu ca e nenominal cand am treaba in oras dupa ce vine de la munca il iau ca sa nu merg 4 stati pe jos.

Acum preturile la Ploiesti sunt 2,5 biletul si 6 lei toata ziua toate traseele iar amenda pe loc e doar 25 lei. Iti dai seama ca si asta e o marire de salariu mascata si neimpozitata la fel ca treaba cu biletele de biciclete de la CFR. O sa dai 15 lei la controlori si scapi ei castiga 15 lei, tu scapi de amenda de 25 lei adica castigi si tu 10 lei iar firma TCE pierde 25 lei. Traiasca coruptia si PSD in Romania toata lumea se descurca. La fel si nasi de la CFR cine e prost sa piarda 5 minute sa scrie un bilet de bicicleta sa incaseze apoi sa dea si rest cand poate inchide ochi la 5-10 lei bani care i raman lui la sfarsitul zilei cum am spus si asta e o marire de salari mascata si neimpozitata toata lumea fura pe toata lumea. Romania tara tuturor posibilitatilor avem vagoane de biciclete stim trenurile frecventate de biciclisti de ani de zile facem dinadins sa nu cream conditi, ne stricam singuri imaginea, marim salariile la nasi ca sa nu mai faca gura etc...aia 10% bonus din biletele eliberate in tren e fix apa de ploaie stomacul vrea mancare si tigari acum nu la sfarsitul luni si impozitati.

Am fost la Cenafer in vara : "Ca sa ajungi supracontrol trebuie sa o iei de jos incepand cu scoala de sefi de tren" si "ca sa intri in sistem e foarte greu fara o relatie, degeaba esti bun" asa ca am ramas la munca in UK pana mai strang suma de care am nevoie apoi o sa revin la Cenafer poate se mai schimba ceva in bine. La CFR e nevoie de tineret cu cap si neinfricati nu de burtosi care sa inchida ochi lasa ca merge si asa.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 16:20

Credeam ca zici de mers legal. Asta se numeste blatism ce zici tu, asa si trenul este/poate fi gratis sau ieftin mergand cu nasul. Ti se pare normal sa se marga fara bilet pe motiv ca nu e controlor dupa ora x? Mie nu. Trebuie sa fim oameni corecti, sa respectam legea. Asa cum ai zis si tu in uk toata lumea o respecta, in Romania de ce sa nu o respectam?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 17:38

Katalyn a scris:
De L-V controlori de la schimbul 2 termina programul la 21:00 dar la ora 21:00 ei sunt aproape de Garaj iar acum pe timpul ierni tare mi-e ca vor termina programul si mai devreme.
Treabă românească - dacă nu vine controlul, nu plătim bilet. Şi după aia ne mirăm că autobuzele sunt vechi sau că circulă o dată la juma' de oră.
Păcat că nicăieri în România nu a avut cineva curajul celor de la Bruxelles, unde controlorii umblă înarmaţi (în funcţie de nivelul de alertă - când e ridicat sunt cu automate, când e redus sunt cu pistoale), dotaţi cu sprayuri, cu pulane şi cu câini. Şi uite aşa încasează STIB circa 3 milioane de euro pe an numai din suprataxe de călătorie frauduloasă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitimeMier 12 Dec 2018, 20:01

Se pare ca 1738/9, fosta pereche 1736/7 Cluj - R. Valcea - Cluj, are reducere comerciala de 45%. Si cam atat. Daca interoghezi acum pentru 4 ianuarie iti zice acelasi pret, 38,25 lei. Poate mai pupi, pana la final, 5% daca il cumperi online, da' pentru anticipatie nu primesti nimic, fata de cum era pana acum. Bravo, cefere, rahatul asta cu lipsa reducerii pentru anticipatie m-a facut sa-mi iau bilet la Dacos. Daca nu le plac banii mei sa fie sanatosi! Smile

Si stie cineva din CFR Calatori macar un om cunoaste reducerile alea pe dinafara? Ba 45%, ba 30%, ba 37,(785)% in noptile cu luna plina... La trenurile X si β mai primesti o reducere de 3,14% daca ai carare pe stanga. Ce pastele ma-sii e asta, ba, nene?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 22 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 22 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 45 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: