Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 42 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
ciprian71




Numarul mesajelor : 1672
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4682
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 12 Iul 2018, 19:40

Am calatorit d ela Budapesta la Bucuresti cu IRN. 473 vag. 422 dormitor 70-91 loc.41/45. Pacat de intretinerea aproape inexistenta a acestui vagon. Usile scartaiau, cea de la baie se misca din balamale iar faza cu prizele nefunctionale intrece orice masura.
PS. Cum am urcat in tren am intentionat sa-mi pun telefonul in priza deoarece se descarcase la cate foto am facut prin Budapesta. Bineinteles am incercat la cele de la capul paturilor si surpriza nu functionau. Dupa punerea in miscare atrenului am mers la conductor sa-i spun problema, dumnealui foarte calm imi spune ca trebuie sa functioneze si vine cu mine in cabina. ,, Mda nu merge aici, incercati pe cea din baie, POATE ca merge... si a functionat. A plecat pur si simplu fara nici o scuza sau ceva ... Vedeam indiferenta in carne si oase la tariful de rezervare a doua locuri la 396.73 lei. Si apropos puteau cel putin sa intre o cafea, o scobitoare, o maslina in pretul acesta. Cu vagoanele UZ se ofereau cafea si ceai in pret. Nu costa mai nimic, era doar o facilitate de o primire mai amicala mai calda intre companie si pasager, pana la urma.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 12 Iul 2018, 21:17

Si la MAV la cuseta la 39e am primit dimineata un croasant o apa de 330ml cafea/ceai la pahar mare
Am un mod de a-si alunga clienții cei de la CFR Calatori cred ca ar merita premiu de cea mai neprimitoare firma de transport
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeSam 14 Iul 2018, 13:09

O mizerie ca in plin sezon 1921/1922 care circula cu 5 cueste 2 dormitoare si 7 vagoane de clasa sa circule cu 3 vagoane de clasa din care doar doua de clas 2 iar aseara la Simeria era trenul plin
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22336
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeSam 14 Iul 2018, 22:06

Nici la clasa 1 nu erau locuri?

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 11:11

Cine a facut mersul lui 1994 sigur a fost beat. Am ajuns in Eforie Nord la 11:04 desi in livret sosirea e la 11:11. Sunt curios daca o sa-l raporteze corect -7.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 12:26

Katalyn a scris:
Cine a facut mersul lui 1994 sigur a fost beat. Am ajuns in Eforie Nord la 11:04 desi in livret sosirea e la 11:11. Sunt curios daca o sa-l raporteze corect -7.
Ei a fost beat, doar habarnist.1944 a recuperat acum o saptamana 20 de minute pe bucata Constanta-Mangalia...Iar cu raportarile din IRIS s-a mai zis ca sunt puse din burta.Ieri 1765 a fost raportat ca a ajuns la 9:29 in Timisoara, ora la care el nici nu ajunsese in Radna...
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 16:39

In livret 26 min CTA-Eforie.Nord fara oprire cu 5 vagoane in realitate 19 minute inteleg sa plusezi 1-2 hai 3 minute dar nu 7 pe o distanta atat de mica dupa o pauza de 27 minute la CTA.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8995
Reputatie : 14365
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 21:03

@katalyn la tine aveam pretenții. Ce zice livretul la tonaj maxim și cu câte circula el real !? Apăi să mai aibe și un GM bun dpdv tehnic dar și un mecanic dibaci, iese ce se vede pe ceas. Plus că de la data întocmirii livretului și până în prezent s-au mai ridicat și din restricțiile de viteză.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 21:41

Vitosa a scris:
Plus că de la data întocmirii livretului și până în prezent s-au mai ridicat și din restricțiile de viteză.

Toata stima pentru conostintele tale tehnice, da' mi se pare ca nu vezi toata poza aici. Numai eu de cate ori nu l-am prins pe 1736 sau trenurile de la Sighet sosite timpuriu pana la un punct  si de acolo incolo tot intarziate. Poate ai tot tu dreptate si aici si sint alte cauze pentru respectivele intarzieri, dar in teren situatiile astea par create de prostia unor angajati din CFR. Si astea sint gandite de la inceputul mersului.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2018, 23:46

Care e tonajul maxim la acest tren ? A fost GM 1143 favoritul meu iar mecanicul un baiat blond tanar si mic de statura credeam ca e in practica cand l-am vazut daca avea 27-28 ani.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeSam 21 Iul 2018, 00:03

Katalyn a scris:
Care e tonajul maxim la acest tren ?
Tonajul maxim prevazut pe sectie:800 t-15 vagoane Smile...Nu cred ca v-a circula vreodata cu atatea vagoane.Sper sa nu gresesc dar nici anii trecuti nu a circulat cu atatea vagoane.Atat timp cat stii din start ca nu ai atatea vagoane pentru aceste trenuri, oare de ce le mai trasezi cu un tonaj pe care n-ai cu ce sa-l asiguri???? Si uite asa fuge lumea de tren cand vede cat face pe aceasta bucata...Trebuiau calculate cateva trenuri cu 15 vagoane in livret, iar la restul timpii un pic mai redusi...
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 29
Reputatie : 6929
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeLun 23 Iul 2018, 20:25

CFR Călători nu se dezminte, continuând să-și bată joc de gălățeni și brăileni fără cea mai mică urmă de rușine sau remușcare. Pentru ca un pasionat să ajungă să deteste drumurile cu trenul îi trebuie mult în mod uzual, însă dacă trăiește în România îi vor fi de ajuns 4 ore cu CFR în 2018.

Trenul C 1578, în Galați, 22.07.

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Dscn4319

Sosește și trenul C 1575, în Galați, în aceeași zi.

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Dscn4410

Nu e nevoie să descriu condițiile în care s-a circulat cu 1578 până la Buzău (nu că ar fi fost ok până la București dar a devenit suportabil după ce a primit al treilea etajat în Buzău). Din Brăila s-au urcat suficienți călători încât la fiecare capăt să fie 20-30 de oameni în picioare. Clima nu a mai făcut față așa că a devenit insuportabil de umed, mai ales, nu neapărat cald pentru că era înnorat (slavă Cerurilor). Oamenii claie peste grămadă iar unii au plătit suma exorbitantă, penibilă de 94 de lei pentru condițiile astea de tot râsul! Ălora ar fi trebuit să li se dea redus 50%, nu e vina lor că CFR sunt incapabili și că cu 2 ore înainte să plece trenul nu găsești bilete nici în picioare, iar în plus condițiile absurde de călătorie ar fi făcut ca și 50% reducere să fie prea puțin.
A, iar vagonul 124, NOU, ieșit din uzină pe 13.06, deja are următoarele probleme: clima nu bate întotdeauna la salonul din parter, ușa de la băi este defectă și deci fărâma de antifonare oferită a dispărut, la chiuveta uneia dintre băi apa curge non stop odată apăsat butonul (trebuie tras cu forța la loc să se oprească, dar câți călători au făcut asta?), iar dacă tragi apa la WC, trasă rămâne (am reparat-o românește cu un pumn peste buton, că la apăsare n-a vrut să meargă).
Singurul aspect pozitiv: era curat vagonul (nou nouț).

Ia zi Doctore cum dă CFR condiții bune, demne de UE-ul ăla pe care l-ai văzut mai mult ca mine, pe care le tot invoci? În Elveția cedează clima din cauza nr. de pasageri? În Belgia, la Thalys, tot așa e? Sau stai, cumva ăsta e tren de mediu parcurs și rang superior și puteam lua la clasa 1?? Țeapă, nu există clasa 1 deși sunt nenumărate cereri scrise sau sugestii online trimise pentru acest scop.

Aglomerația la Buzău înainte să atașeze al doilea vagon. În plus erau doar 3 fumători, din care 2 coborâseră, în rest, așa a fost tot drumul.
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Img_2022

Aglomerația între Buzău și Ploiești, când a fost la nivel minim.
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Img_2023

Cu 4-5 secunde înainte de plecarea trenului din Ploiești Sud.
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Img_2024

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeLun 23 Iul 2018, 20:28

@marius Nu cumva mai degraba fuge lumea de tren cand vede intarzieri de peste o ora?

Katalyn a scris:
In livret 26 min CTA-Eforie.Nord fara oprire cu 5 vagoane in realitate 19 minute inteleg sa plusezi 1-2 hai 3 minute dar nu 7 pe o distanta atat de mica dupa o pauza de 27 minute la CTA.
Poate s-or fi gandit la situatia in care vine intarziat cu peste 30 de minute pana sa ajunga la Constanta.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeMar 24 Iul 2018, 14:12

Luna a scris:
@marius Nu cumva mai degraba fuge lumea de tren cand vede intarzieri de peste o ora?
Iar vorbesti ca sa nu adormi.Cei mai multi dintre cei care circula cu trenul pe Constanta -Mangalia habar n-au sa se uite pe infofer si sa vada cat a intarziat trenul ieri.Oamenii muncitori circula cu trenul la mare o data , maxim de doua ori pe an, ca atat au concediu si bani.Iar astia intra pe cfrcalatori.ro si vad cat face un tren pe Constanta-Mangalia.Si apoi pe autogari.ro sa vada cat face un microbuz.Sau microbuzele nu intarzie si ajung toate la timp??.Iar de aici alegerea e simpla...
Eu am sustinut ca la unele trenuri care nu vor circula niciodata la tonajul maxim deoarece nu sunt vagoane(situatie care era stiuta de mult) sa li se reduca timpii de mers.Atat si nimic mai mult.Crezi ca era in detrimentul cuiva acest lucru???...Poate al rechinilor auto de pe aceasta ruta...
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitimeMar 24 Iul 2018, 17:17

Dar nu la infofer fac referire, ci la faptul ca se simt inselati cand vad ca in mers si pe bile scrie ca fac 3 ore si in tren sau in gara afla ca au intarziere si vor face 3:30 sau 4 ore. Sa vezi scandal. Sau cand crapa locomotiva in camp.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 15 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 42 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: