Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)

In jos 
+17
dan tm
NicuS
Dionis
Adrian78
ANDU2100HP
Sergiu rmn
Costin.H
19jimmy84
AndiCFR
ionutz72
@ndrey
Teodor
DPS
DUAL
Raduku09
Kriszti219
Vlad
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5509
Data de inscriere : 23/07/2012

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeLun 15 Iun 2015, 16:32

În concluzie:
- BLA clasic/ BLA 4i face referire la culorile pe care le poate arăta un semnal;
- DTV/ TMV fare referire la vitezele pe care le poate prevesti/impune un semnal: în cazul DTV ai fie VS (galben, galben - clipitor, verde), fie Viteza Redusa (galben - galben sau verde - galben). Am făcut abstracție de cazul abaterilor cu viteză sporită și semnalizare clasică (ca la Apahida sau ca pe 900 - îmi scapă exact stația) sau de vitezele V1 impuse de inductorii de 1000Hz aferenți semnalelor. În cazul TMV poți avea în abatere orice viteză constructiva, fapt semnalizat pe teren de cifrele indicate pe panourile aferente semnalului (3, 6, 8, 10 sau cât suportă macazul respectiv).

Legat de întrebarea ta: semnalul de ieșire va arăta verde simplu.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9017
Reputatie : 12868
Data de inscriere : 16/07/2014

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeLun 15 Iun 2015, 17:25

Semnalizarea clasica CFR (BLA)mai foloseste semnalul de viteza sporita in abatere, acela cu banda orizontala verde sau galbena?

Adica la Apahida si la Cernele sau unde e indicata in livret?Eu am vazut la Tecuci Nord dar mi s-a spus aici pe forum ca nu se mai foloseste
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6397
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeLun 15 Iun 2015, 21:52

DOAR pe BLA4I poti avea verde clipitor, care are indicatia de liber cu viteza stabilita,semnalul urmator este pe liber cu viteza stabilita;semnalul care urmeaza dupa semnalul urmator ordona oprirea!
Pe TMV verde clipitor vei gasi DOAR la semnalul prevestitor ( sau cu functie) care totodata afiseaza( prevesteste) viteza redusa la semnalul urmator.
Diferenta intre cele doua verde clipitor este urmatoare:
Pe BLA4 I acesta arata in mod cert numarul de blocuri libere ( 3 sectoare libere);
Pe TMV simplu acesta prevesteste abaterea la primul semnal cu viteza prevestita la indicatorul luminos de viteza afisata sub unitatile de culoare;face rolul galbenului clipitor de pe BLA clasic . avand suplimentar indicatia de viteza prevestita ( teoretic sporita ca de aia sa vrut TMV,practic a iesit un" basm" !)

Pot fi semnale TMV pe sectie fie BLA ,fie BLA4I ,fie cu dependenta de excludere, fie pe cale libera (teoretic).
Pt exemplu Statia Focsani are semnale TMV ,dar este pe sectie cu BLA,clasic, dar ,de exemplu de la Ploiesti Sud ai TMV cu dependenta directa spre Ploiesti Vest adica semnalul de iesire de la sud spre vest si de la vest la sud face Si functie de prevestitor al semnalului de intrare in urmatoarea statie.
Pentru o corecta interpretare iti trebuie in cele mai multe cazuri informatii la nivel local despre dotarea si configuratia sectiilor precum is PTE-ul sttaiilor, pentru a putea avea o certitudine despre ce si cum este.
Viteza sporita in abatere nu se mai foloseste la semnalizarea clasica cu doua trepte de viteza ( si nu sa folosit niciodata la BLA ci doar la semnale de ramificatie/intrare/iesire).
Nu se putea alege combinatia pentru "Se putea alege la doua trepte de viteza urmatoarea combinatie pt BLA 4I: verde --> galben clipitor --> galben --> rosu ???" din simplul motiv ca este exclusiv cu 2 trepte de viteza, redusa sau stabilita, iar galben clipitor are alta indicatie, in schimb se utilizeaza verde clipitor-verde-galben-rosu la BLA4I;
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMar 16 Iun 2015, 15:51

Va multumesc pentru raspunsuri insa niciunul dintre voi nu-mi da acel knock-out response la intrebarea mea. Asa ca o reformulez:
- Pe o sectie BLA 4I, pot sa fie amplasate semnale DTV ?
- Daca da, atunci semnalul de trecere, care face si functia de prevestitor va putea avea urmatoarele indicatii:

  • Rosu
  • Galben
  • Verde clipitor
  • Verde
  • Galben clipitor (daca urmeaza liber cu viteza redusa)


Asta ma intereseaza pe mine.
Sus In jos
https://train-sim.ro
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5509
Data de inscriere : 23/07/2012

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMar 16 Iun 2015, 16:12

Eu zic așa: nu are niciun sens DTV pe secție cu BLA 4i: modernizările de până acum au presupus înlocuirea completă a semnalizării. Cum a menționat și Andrei mai sus, există TMV pe secții cu BLA clasic (Focșani, Craiova, Brașov etc.), dar atât.
Teoretic combinația propusă de tine ar putea fi valabilă (atât timp cât instalația electrică și informatică poate acest lucru), dar nu are niciun sens. BLA 4i si TMV merg mână în mână (și mai rar, când dăm peste o eurogară, și TMV + BLA clasic).
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6397
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMar 16 Iun 2015, 19:26

Dionis a scris:
Va multumesc pentru raspunsuri insa niciunul dintre voi nu-mi da acel knock-out response la intrebarea mea. Asa ca o reformulez:
- Pe o sectie BLA 4I, pot sa fie amplasate semnale DTV ?
- Daca da, atunci semnalul de trecere, care face si functia de prevestitor va putea avea urmatoarele indicatii:

  • Rosu
  • Galben
  • Verde clipitor
  • Verde
  • Galben clipitor (daca urmeaza liber cu viteza redusa)


Asta ma intereseaza pe mine.

Nu, prevestitorul va avea verde clipitor cu dublu rol, cum am scris mai sus si doar la prevestitor, si doar pe BLA 4 I !
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMar 16 Iun 2015, 20:20

Andrei, verde clipitor poți întâlni și la semnalul de intrare, spre exemplu, nu este musai să fie doar la prevestitor. De exemplu, verde-clipitor cu cifra 3 pe indicatorul luminos prevestitor de viteză. La semnalul de ieșire ( să presupunem că nu există semnal de parcurs ) vei avea verde cu cifra 3 sus, deci liber cu viteză redusă, etc ( nu este musai să fie neapărat verde, am dat doar un exemplu ).
Sus In jos
AleXxX

AleXxX


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 22
Reputatie : 4197
Data de inscriere : 15/05/2013

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 13 Aug 2015, 22:50

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Mvqkxi


Semnal in Bucuresti Nord la linia 6.
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6397
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Aug 2015, 11:54

Teodor a scris:
Andrei, verde clipitor poți întâlni și la semnalul de intrare, spre exemplu, nu este musai să fie doar la prevestitor. De exemplu, verde-clipitor cu cifra 3 pe indicatorul luminos prevestitor de viteză. La semnalul de ieșire ( să presupunem că nu există semnal de parcurs ) vei avea verde cu cifra 3 sus, deci liber cu viteză redusă, etc ( nu este musai să fie neapărat verde, am dat doar un exemplu ).

Pe TMV vei avea verde clipitor la semnalul de intrare doar in doua situatii :

- cand indicatorul de viteza de la semnal si indicatorul luminos prevestitor de viteza al semnalului urmator sunt aprinse.
- cand indicatorul luminos prevestitor de viteza este aprins.

Restul situatiilor in care apare verde clipitor la semnalul de intrare sunt exclusiv pe sectii cu BLA4I, asta il interesa pe Remus.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 12:57

Salutari!

Am intrat de curand in posesia urmatorului tabel, si as vrea sa va intreb, daca cineva cunoaste si cum sta situatia pe Constanta - Bucuresti - Câmpina:
1) In ce situatie ai indicatia 3 sus + Verde Clipitor + 3 jos (in tabel coloana a 8-a de la stanga
2) In ce situatii ai indicatiile 6 sau 8 sau 10 sus + Verde clipitor (in tabel ultima coloana)

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Aay9u9

Va multumesc anticipat Smile
Sus In jos
https://train-sim.ro
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 18:37

@ndrey a scris:
Teodor a scris:
Andrei, verde clipitor poți întâlni și la semnalul de intrare, spre exemplu, nu este musai să fie doar la prevestitor. De exemplu, verde-clipitor cu cifra 3 pe indicatorul luminos prevestitor de viteză. La semnalul de ieșire ( să presupunem că nu există semnal de parcurs ) vei avea verde cu cifra 3 sus, deci liber cu viteză redusă, etc ( nu este musai să fie neapărat verde, am dat doar un exemplu ).

Pe TMV vei avea verde clipitor la semnalul de intrare doar in doua situatii :

- cand indicatorul de viteza de la semnal si indicatorul luminos prevestitor de viteza al semnalului urmator sunt aprinse.
- cand indicatorul luminos prevestitor de viteza este aprins.

Restul situatiilor in care apare verde clipitor la semnalul de intrare sunt exclusiv pe sectii cu BLA4I, asta il interesa pe Remus.

Mai exista verde clipitor pe sectii fara BLA4i ?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 19:36

DPS a scris:
@ndrey a scris:


Pe TMV vei avea verde clipitor la semnalul de intrare doar in doua situatii :

- cand indicatorul de viteza de la semnal si indicatorul luminos prevestitor de viteza al semnalului urmator sunt aprinse.
- cand indicatorul luminos prevestitor de viteza este aprins.

Restul situatiilor in care apare verde clipitor la semnalul de intrare sunt exclusiv pe sectii cu BLA4I, asta il interesa pe Remus.

Mai exista verde clipitor pe sectii fara BLA4i ?

Nu.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 20:34

Dionis a scris:
Salutari!

Am intrat de curand in posesia urmatorului tabel, si as vrea sa va intreb, daca cineva cunoaste si cum sta situatia pe Constanta - Bucuresti - Câmpina:
1) In ce situatie ai indicatia 3 sus + Verde Clipitor + 3 jos  (in tabel coloana a 8-a de la stanga
2) In ce situatii ai indicatiile 6 sau 8 sau 10 sus  + Verde clipitor  (in tabel ultima coloana)

Va multumesc anticipat Smile

Incerc sa incropesc eu o schita rudimentara, ca raspuns la cele 2 solicitari ale tale. Sper ca nu am gresit ceva. Prima situatie nu stiu sa existe real pe teren (adica 2 statii fara prevestitor intre ele, dar situate pe BLA4i (semnalizare specifica tronsoanelor de 160 km/h)). A 2a situatie expusa de tine e des intalnita (de ex. iesire Regio de la 1 Crivina dupa trecere IR pe 2 directa etc).
Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 12193387_1663490383899048_1702253351766633181_n
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 20:35

Rog un admin sa stearga acest al 2lea mesaj. A fost o eroare la postarea primului mesaj.


Ultima editare efectuata de catre DPS in Mier 04 Noi 2015, 22:25, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitimeMier 04 Noi 2015, 21:30

DPS a scris:

Incerc sa incropesc eu o schita rudimentara, ca raspuns la cele 2 solicitari ale tale. Sper ca nu am gresit ceva. Prima situatie nu stiu sa existe real pe teren (adica 2 statii fara prevestitor intre ele, dar situate pe BLA4i (semnalizare specifica tronsoanelor de 160 km/h)). A 2a situatie expusa de tine e des intalnita (de ex. iesire Regio de la 1 Crivina dupa trecere IR pe 2 directa etc).

DPS, la prima situatie nu ai verde clipitor deoarece e dependenta directa si deci verdele este fix, nu clipeste. La a doua, scrie in 004, ca verde clipitor pentru BLA 4 nu ai decat pe directa, iar tu esti in abatere. Sau la abatere cu viteza sporita se aplica si acolo?
Sus In jos
https://train-sim.ro
Continut sponsorizat





Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)
Sus 
Pagina 6 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnale luminoase
» Fosta semnalizare cu patru trepte de viteza
» Semnale fixe
» Semnale in Ciucea Hm
» Semnale mecanice (Semafoare)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: