Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)

In jos 
+17
dan tm
NicuS
Dionis
Adrian78
ANDU2100HP
Sergiu rmn
Costin.H
19jimmy84
AndiCFR
ionutz72
@ndrey
Teodor
DPS
DUAL
Raduku09
Kriszti219
Vlad
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeVin Noi 06, 2015 9:50 pm

Dionis a scris:
Am aflat raspunsul aseara de la o sursa de incredere.
Indicatia de 3 sus + verde clipitor + 3 jos este foarte rara, ea exista la iesire din Azuga spre Busteni, atunci cand se iese din abatere si se intra la Busteni tot in abatere, si motivul este unul pur financiar. Nu au mai cheltuit bani pentru releele de dependenta directa, cele care ar fi permis indicatia verde fix, si astfel apare clipitor din cauza prevestirii de viteza.

Si daca trenului i s-a facut trecere pe abatuta atat in Azuga cat si in Busteni, ce indicatie are la semnalul de iesire din Azuga ?

Dionis a scris:
Indicatia cu 6, 8, 10 sus + verde clipitor apare la semnalele de pe linia directa, de pe care trenul iese in abatere cu viteza sporita (gen iesire de pe firul 1 pe firul 2, sau iesire in ramificatie de pe linia directa) si in fata lui sunt 2 sectoare libere, iar pe al 3-lea se afla un tren.

At last, the mistery is solved.

Intr-un final sa zicem ca am priceput de ce nu se afiseaza verde clipitor la iesirea de pe linii abatute, ar trebui aceeasi logica sa functioneze si in cazul expus de tine, la iesirea de pe directa fir 1 pe fir 2: de ce as avea nevoie de informatia ca am 2 sectoare libere si nu 3, atata timp cat oricum viteza cu care ies in abatere e de maxim 100 km/h ? Am timp sa sporesc de la 100 la 160 pe primul sector de bloc (I AD) astfel incat daca intalnesc urmatorul semnal pe galben sa risc sa nu respect V1 ?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeVin Noi 06, 2015 10:25 pm

@DPS - La iesire din Azuga vei avea "3 sus + Verde + 3 jos". La a doua intrebare, raspunsul nici eu nu-l stiu, dar probabil ca ai dreptate.

@ndrey - In situatie de dependenta directa, in cazul in care semnalul de intrare in statia urmatoare are indicatorul de viteza aprins cu indicatie de viteza redusa, atunci nu vei avea verde clipitor la semnalul de iesire din statia precedenta, ci verde fix + indicatie de viteza prevestita. Asta scrie in instructia 004.
Verde clipitor ai doar daca semnalul de intrare in statia urmatoare este pe galben fara indicatie de viteza, iar tu iesi de pe directa si te afli pe o sectie cu BLA 4i.

Iar la influenta indusilor este intr-adevar un fel Worms World Party.
Sus In jos
https://train-sim.ro
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 07, 2015 3:48 am

Când ai sus 6, 8 sau 10 este activ 2000-ul. Când ai verde clipitor + 6, 8 sau 10 jos, inductorul este pasiv, adică fără influență activă. Când jos se află 3 sau 2 va fi întotdeauna 1000 Hz activ, iar când 2 sau 3 se află sus va fi 500 + 1000, dacă este cazul ( galben ), dar 500-le mereu va fi.

De exemplu, verde clipitor cu 6 sus și 3 jos => 2000 Hz, că e 6 sus. Galben cu 3 sus => 500 + 1000. Nu e mare treabă.

Cât despre întrebarea lui DPS, dacă verde clipitor poate fi întâlnit și pe secții fără BLA4I, vreau să fac o precizare. Dacă vorbim de dependență directă între două stații, da, poate fi. Eu m-am gândit că te referi la faptul că avem cel puțin un semnal de trecere BLA, care să facă funcție de prevestitor, în cazul acesta nu, dacă nu e BLA4I nu vei avea niciodată verde clipitor, practic verdele clipitor definește BLA4I-ul, acesta reprezentând a patra indicație, de unde și numele, 4I(ndicații).
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 07, 2015 10:00 am

Teodor a scris:
dacă nu e BLA4I nu vei avea niciodată verde clipitor, practic verdele clipitor definește BLA4I-ul, acesta reprezentând a patra indicație, de unde și numele, 4I(ndicații).

Nu e chiar asa. Daca esti pe o sectie cu BLA clasic, dar cu semnale TMV, daca dupa semnalul de iesire urmeaza un semnal de ramificatie care indica viteza redusa pe panoul de sus, atunci la semnalul de iesire, daca viteza la semnalul de ramificatie este mai mica decat cea de la semnalul de iesire, vei avea verde clipitor + indicatia de viteza prevestita pentru urmatorul semnal. In acest caz, verde clipitor are si rolul de prevestire (nu doar de 4i).
Sus In jos
https://train-sim.ro
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18593
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24115
Data de inscriere : 05/10/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 07, 2015 10:40 am

Pe TMV la Simeria la prevestitor si la intrare am vazut verde clipitor
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 07, 2015 2:47 pm

Adrian78 a scris:
Pe TMV la Simeria la prevestitor si la intrare am vazut verde clipitor

Da, am uitat ai verde clipitor si la semnalul de intrare si parcurs. Semnalul TMV de bloc prevestitor , nu intra in discutie, el neputand afisa decat verde clipitor la indicatia de prevestire.
Sus In jos
https://train-sim.ro
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 07, 2015 3:23 pm

Dionis a scris:
Teodor a scris:
dacă nu e BLA4I nu vei avea niciodată verde clipitor, practic verdele clipitor definește BLA4I-ul, acesta reprezentând a patra indicație, de unde și numele, 4I(ndicații).

Nu e chiar asa. Daca esti pe o sectie cu BLA clasic, dar cu semnale TMV, daca dupa semnalul de iesire urmeaza un semnal de ramificatie care indica viteza redusa pe panoul de sus, atunci la semnalul de iesire, daca viteza la semnalul de ramificatie este mai mica decat cea de la semnalul de iesire, vei avea verde clipitor + indicatia de viteza prevestita pentru urmatorul semnal. In acest caz, verde clipitor are si rolul de prevestire (nu doar de 4i).

Tu ai citit măcăr ce am scris ? De când semnalul de ramificație e tot una cu cel de trecere BLA ? Aia e dependență directă, exact cazul de excepție pe care l-am menționat mai sus.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 10:24 am

Teodor a scris:
De când semnalul de ramificație e tot una cu cel de trecere BLA ? Aia e dependență directă, exact cazul de excepție pe care l-am menționat mai sus.

Pai nu e totuna, dar dependenta directa nu ai decat intre un semnal de iesire si un semnal de intrare. Semnalul de ramificatie nu intra in cazul de dependenta. Deci semnalul precedent, oricare al fi el face si rol de prevestitor. Iar la TMV prevestirea vitezei reduse se face prin verde clipitor + indicatie de viteza pe panoul de jos cu cifre galbene.
Sus In jos
https://train-sim.ro
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 2:04 pm

Considerand trenul 1 oprit in linie curenta iar trenul 2 cu parcurs de trecere abatere cu abatere efectuat conform schitei (macazurile 1 si 3 - cu viteza sporita in abatere - 100 km/h, restul macazurilor cu 30 in abatere):
1. ce indicatie vede trenul 2 la semnalul de intrare ?
2. ce indicatie vede trenul 2 la semnalul de intrare daca trenul 1 elibereaza sectorul de bloc pe care se afla ?
Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 12227188_1664370647144355_6283356235068288962_n
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 3:04 pm

Dionis a scris:
Teodor a scris:
De când semnalul de ramificație e tot una cu cel de trecere BLA ? Aia e dependență directă, exact cazul de excepție pe care l-am menționat mai sus.

Pai nu e totuna, dar dependenta directa nu ai decat intre un semnal de iesire si un semnal de intrare. Semnalul de ramificatie nu intra in cazul de dependenta. Deci semnalul precedent, oricare al fi el face si rol de prevestitor. Iar la TMV prevestirea vitezei reduse se face prin verde clipitor + indicatie de viteza pe panoul de jos cu cifre galbene.

Cum să nu intre ? E semnal principal, e controlat de IDM-ul stației vecine, asemeni semnalului de intrare. La semnalul de ramificație nu poți avea și indicator de viteză ? Este exact același lucru. Verde clipitor + 3 jos să zicem, iar la ramificație ai verde + 3 sus, sau ma rog, galben dacă nu a făcut semnalul de intrare, ori verde clipitor din nou dacă semnalul de intrare al stației vecine indică liber cu viteză redusă ( la TMV, viteză redusă nu înseamnă numai 20 și 30 km/h ). Este evidentă dependența directă.

@DPS, 1 : trenul 2 vede la semnalul de intrare exact indicația pe care ai afișat-o în schemă.
2 : tot aceeași indicație vede, diferența e că la semnalul de ieșire nu va mai avea galben.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 4:00 pm

Teodor a scris:
@DPS, 1 : trenul 2 vede la semnalul de intrare exact indicația pe care ai afișat-o în schemă.
Si la prevestitor are tot verde clipitor cu 10 jos ?
Teodor a scris:
2 : tot aceeași indicație vede, diferența e că la semnalul de ieșire nu va mai avea galben.
Semnalul de iesire va fi verde clipitor cu 3 sus ?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 4:44 pm

Bine mai Teodor, acum iar ne-am incurcat in termeni. Eu am vrut sa spun ca daca ai un semnal de ramificatie in fata, la semnalul de iesire nu se aplica exceptia legata de acceasi viteza sus si jos impreuna cu verde simplu.
DPS: Nu exista 3 sus + verde clipitor.
Sus In jos
https://train-sim.ro
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8388
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 5:36 pm

DPS a scris:
Teodor a scris:
@DPS, 1 : trenul 2 vede la semnalul de intrare exact indicația pe care ai afișat-o în schemă.
Si la prevestitor are tot verde clipitor cu 10 jos ?
Teodor a scris:
2 : tot aceeași indicație vede, diferența e că la semnalul de ieșire nu va mai avea galben.
Semnalul de iesire va fi verde clipitor cu 3 sus ?

Exact, verde clipitor + 10 jos, iar inductorul este pasiv.

Semnalul de ieșire nu va fi verde clipitor, ci doar verde cu 3 sus.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2205
Reputatie : 7517
Data de inscriere : 27/04/2010

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 7:32 pm

Inca o situatie: considerand macazurile 1,3,2 si 4 cu viteza de 100 km/h in abatere (probabil cazul Branesti), ce indicatii la semnale intalneste trenul din dreapta (trenul din stanga presupunem ca stationeaza) ? Dar in situatia cand nu avem trenul din stanga, indicatiile se pastreaza ?
Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 12208395_1664443123803774_7671288138268317356_n
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3649
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 08, 2015 9:27 pm

Cazul 1) Trenul din stanga stationeaza. Trenul din dreapta vede:
- verde clipitor + 10 jos la semnalul de trecere prevestitor
- 10 sus + galben la semnalul de intrare
- Rosu la semnalul de iesire, dupa ce este pus pe liber semnalul de iesire, va arata "10 sus + verde clipitor".

Cazul 2)
- verde clipitor + 10 jos la semnalul de trecere prevestitor
- 10 sus + galben la semnalul de intrare
- Rosu la semnalul de iesire, dupa ce este pus pe liber semnalul de iesire, va arata "10 sus + verde".
Sus In jos
https://train-sim.ro
Continut sponsorizat





Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)   Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV) - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)
Sus 
Pagina 8 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnale luminoase
» Fosta semnalizare cu patru trepte de viteza
» Semnale fixe
» Semnale in Ciucea Hm
» Semnale mecanice (Semafoare)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: