Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+29
Adirmvl
Peter Fodor
Ony_x
cardinal
ciprian71
CalinIonMihai
Adrian78
Vitosa
riciu
DAS 2011
Dr2005
Luna
TVlad
Laurentiu Ciobanu
IonutCFR2009
Bebe
SMDS
cfr500
dan tm
Nesebar
t1972
razvan - trenuri
alexmorph3us
Johnny84
Cipri Andrei Neculai
cristi CFR
ldh80
AeroX
@ndrey
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59 ... 62 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24111
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 11:34 am

Sa se mai plimbe Preoteasa și pe la.altii sa vada investitii nu modernizări de doi bani adică spălări de bani
Și la ăștia crește numărul.pasagerilor.pentru că au condiții de transport nu cu pomeni la.studenti.Da ce sa ii ceri la.Preoteasa că de altfel la.toti directori după 90 veniți cu mentalitate de director de CAP

https://www.railwaypro.com/wp/two-bidders-for-pkp-intercitys-largest-railcar-contract/?fbclid=IwAR1lIMJbQm6T2gul1VWnbUAA6Qz77K7lTsnivFUj-iTPpfH8qhRkEubTAaI
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 1:35 pm

Adrian78 a scris:
Și la ăștia crește numărul.pasagerilor.pentru că au condiții de transport nu cu pomeni la.studenti.Da ce sa ii ceri la.Preoteasa că de altfel la.toti directori după 90 veniți cu mentalitate de director de CAP

https://www.railwaypro.com/wp/two-bidders-for-pkp-intercitys-largest-railcar-contract/?fbclid=IwAR1lIMJbQm6T2gul1VWnbUAA6Qz77K7lTsnivFUj-iTPpfH8qhRkEubTAaI
Lista de facilităţi la transport a Poloniei are 14 pagini: https://www.intercity.pl/en/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/Ulgi%20ustawowe/Ulgi-ustawowe-08-06-2020.pdf

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12367
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 1:59 pm

Da si ? Unde scrie 90 % acolo...
Studentii au 51 % reducere
Elevii au 37 % reducere
Doar elevii si studentii invalizi au 78 % reducere de la localitatea de domiciliu pana la scoala...

Noi, generosi nevoie mare, ca doar are statul unde sa se imprumute cu dobanda frumoasa la FMI pt 8 generatii
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 2:59 pm

Uită-te câte categorii de facilităţi sunt... cred că numai bărbaţii celibatari care n-au făcut armata şi nu lucrează la stat plătesc bilet întreg Laughing

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24111
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 3:02 pm

Dr2005 a scris:
Uită-te câte categorii de facilităţi sunt... cred că numai bărbaţii celibatari care n-au făcut armata şi nu lucrează la stat plătesc bilet întreg Laughing

Pai și tu nu urlai ca la noi sa nu se mai dea reduceri comerciale la biletele întregi că alea.nu sunt subvenționate ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 3:38 pm

Toate reducerile alea sunt date prin acte normative poloneze, nu sunt oferte comerciale. N-am zis că sunt de acord cu ei, dar e legislaţia lor, deci nu e treaba mea să mă bag.

Eu aş da facilităţi pentru pe calea ferată:
1) Decontabile de către stat prin Ministerul EDUCAŢIEI:
- copii preşcolari - 100%
- elevi până la liceu, inclusiv, la zi, 100% (asta înseamnă, în cel mai nefericit caz vreo 21 ani)
- elevi postliceală, la zi, sub 26 ani, 50%
- studenţi licenţă, sub 26 ani, 100%
- masteranzi, doctoranzi, sub 35 ani, 50%

2) Decontabile de către stat prin Ministerul SĂNĂTĂŢII:
- persoane cu handicap grav, 100% + un însoţitor cu 100% numai însoţit de persoana respectivă
- alte persoane cu handicap, 50%

3) Decontabile de stat prin Ministerul MUNCII:
- pensionari cu pensia mai mică decât salariul mediu net pe anul anterior, 50%

4) Decontabile de către stat prin Ministerul APĂRĂRII
- veterani de război, văduve de război, 100% (sunt puţini, ultimul război s-a încheiat de peste 75 ani)

5) Decontabile de stat prin DSU
- refugiaţi, solicitanţi de azil, în primele 3 luni de la intrarea în ţară, 100%

6) Nedecontabile
- personal feroviar (cf. statut), MTI, autorităţi de serviciu public feroviar, 100%

Şi cam atât. Tot ce zic eu nu cred că trece de 400 mil. pe an, însă impactul social e mult mai mare şi sumele sunt mult mai bine cheltuite decât dacă ar fi date, să zicem, sub formă de ajutor social la anumite categorii de persoane (şi ar ajunge la cârciuma din sat). Orice idee de sorginte nord-coreeană sau rusească, gen reducere doar lunea, doar de acasă la şcoală şi doar o dată pe an e mult mai greu de implementat şi aplicat şi, per ansamblu, adaugă costuri suplimentare inutile cu cupoane, taloane, permise, carnete, emiterea lor, tipărirea, transportul cotoarelor ş.a..

Şi, neapărat, sacul fără fund nu ar trebui să fie considerat la MTI.

În alte domenii, dacă angajatorii (fie ei de stat, fie privaţi) vor, să poată cumpăra autorizaţii pentru personalul propriu.

Desigur, eu nu sunt factor de decizie, deci până la proxima modificare legislativă, aplicăm ce votează Parlamentul legal şi democratic ales de cetăţenii acestei ţări.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24111
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 5:02 pm

Eu tot nu înțeleg de ce sa dai 100% la studenți?
Eu as da la tineri sub 26 de ani și peste 55 de ani reducere 50 % fara cuponiade și carnete de studenți
Unde se vad aia 400 de mil de lei in materialul.rulant sau in igienizarea vagoanelor?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12367
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMar Noi 21, 2023 6:04 pm

Dr2005 a scris:


Eu aş da facilităţi pentru pe calea ferată:
1) Decontabile de către stat prin Ministerul EDUCAŢIEI:
- copii preşcolari - 100%
- elevi până la liceu, inclusiv, la zi, 100% (asta înseamnă, în cel mai nefericit caz vreo 21 ani)
- elevi postliceală, la zi, sub 26 ani, 50%
- studenţi licenţă, sub 26 ani, 100%
- masteranzi, doctoranzi, sub 35 ani, 50%

2) Decontabile de către stat prin Ministerul SĂNĂTĂŢII:
- persoane cu handicap grav, 100% + un însoţitor cu 100% numai însoţit de persoana respectivă
- alte persoane cu handicap, 50%

3) Decontabile de stat prin Ministerul MUNCII:
- pensionari cu pensia mai mică decât salariul mediu net pe anul anterior, 50%

4) Decontabile de către stat prin Ministerul APĂRĂRII
- veterani de război, văduve de război, 100% (sunt puţini, ultimul război s-a încheiat de peste 75 ani)

5) Decontabile de stat prin DSU
- refugiaţi, solicitanţi de azil, în primele 3 luni de la intrarea în ţară, 100%

6) Nedecontabile
- personal feroviar (cf. statut), MTI, autorităţi de serviciu public feroviar, 100%

Şi cam atât. Tot ce zic eu nu cred că trece de 400 mil. pe an, însă impactul social e mult mai mare şi sumele sunt mult mai bine cheltuite decât dacă ar fi date, să zicem, sub formă de ajutor social la anumite categorii de persoane (şi ar ajunge la cârciuma din sat). Orice idee de sorginte nord-coreeană sau rusească, gen reducere doar lunea, doar de acasă la şcoală şi doar o dată pe an e mult mai greu de implementat şi aplicat şi, per ansamblu, adaugă costuri suplimentare inutile cu cupoane, taloane, permise, carnete, emiterea lor, tipărirea, transportul cotoarelor ş.a..

Şi, neapărat, sacul fără fund nu ar trebui să fie considerat la MTI.

În alte domenii, dacă angajatorii (fie ei de stat, fie privaţi) vor, să poată cumpăra autorizaţii pentru personalul propriu.

Desigur, eu nu sunt factor de decizie, deci până la proxima modificare legislativă, aplicăm ce votează Parlamentul legal şi democratic ales de cetăţenii acestei ţări.

De unde stii tu ca acel om cu handicap grav are nevoie doar de un insotitor ? Eram in gara Brasov si trei angajati CFR se chinuiau sa urce in tren un om cu handicap aflat in carut... Asa ca mai gandeste-te cand scrii aberatii...
Bine ca dai cu toate mainile la studentii care majoritatea oricum muncesc, sau de fapt acum nu mai muncesc se plimba in toate directiile cu trenul... pe spinarea fraierilor din tara asta, carora statul le fura lunar 43 % din venit... Se prefac ca studiaza si in final ajung casieri cu diploma de licenta la Profi  Laughing
Si in cazul pensionarilor cu pensia sub salariul mediu net pe economie aberezi... Incurajezi nemunca, statul acasa in medical ca sa ia pensie mica, sa beneficieze apoi de tot felul de facilitati de la stat... Se vede ca acolo in guvern si in institutiile din subordine ganditi numai acte normative care sa va aduca tot mai multi votanti pe carca agentilor economici si a oamenilor care mai muncesc cinstit in tara asta... Ca nu va mai desfiinteaza odata pe toti bugetarii taietori de frunza la caini, ca sa ajungeti la munca de jos, la sapa ca doar acolo sunteti buni... Sa vedeti cum se munceste cu adevarat, ca sa nu mai dati facilitati cu usurinta la toti drogatii si puturosii...  Smile
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 1:48 pm

Adrian78 a scris:
Eu tot nu înțeleg de ce sa dai 100% la studenți?
Pentru că, uneori, mă mai îmbolnăvesc şi am nevoie de un doctor, pentru că merg cu trenul şi cu maşina şi aş vrea ca să existe ingineri care să se ocupe de ele şi, de ce nu, la un moment dat poate oi vrea ceva de la Justiţia română şi mi-ar prinde bine să fie mai mulţi judecători disponibili. Toţi ăştia au nevoie de studii universitare pentru meseriile lor.


Citat :
Unde se vad aia 400 de mil de lei in materialul.rulant sau in igienizarea vagoanelor?
Crezi că trenurile merg cu aer? Trebuie motorină, curent electric, revizii, reparaţii, pregătire personal (nu iei omul de pe stradă şi în 2 zile îl faci mecanic, şef de tren, IDM, revizor ş.a.). Toate astea COSTĂ. Iar câtă vreme biletul de tren e aproape la cea mai mică valoare din Europa (doar în Bulgaria e mai ieftin)... curăţenia e fix ultima problemă. În plus, mizeria din tren e produsă în general de nesimţirea unor călători. Eu nu las mizerie în tren, sunt convins că nici tu... de ce impozitele noastre, în loc să meargă în asigurarea mai multor trenuri, ar trebui să meargă în mai multe servicii de curăţenie?

IonutCFR2009 a scris:
De unde stii tu ca acel om cu handicap grav are nevoie doar de un insotitor ? Eram in gara Brasov si trei angajati CFR se chinuiau sa urce in tren un om cu handicap aflat in carut... Asa ca mai gandeste-te cand scrii aberatii...
Eu vorbesc de lege... legea spune că o persoană cu handicap grav are dreptul la un însoţitor. Accesul persoanelor cu mobilitate redusă în tren TREBUIE ASIGURAT DE PERSONALUL OPERATORULUI DE TRANSPORT, nu de asistentul personal. Şi asta e lege.

IonutCFR2009 a scris:
Ca nu va mai desfiinteaza odata pe toti bugetarii taietori de frunza la caini, ca sa ajungeti la munca de jos, la sapa ca doar acolo sunteti buni... Sa vedeti cum se munceste cu adevarat, ca sa nu mai dati facilitati cu usurinta la toti drogatii si puturosii...

Apropo, dacă nu-ţi convine Europa civilizată (şi socială), poţi încerca să te duci în SUA, dacă te primesc ăia. Acolo ai statul minimal... care îţi dă doar 12 ani de şcoală (dacă rezişti neîmpuşcat) şi atât, în rest totul e pe bani, inclusiv ambulanţa. Nu ai facilităţi la transport, nu ai asistenţă medicală, nu ai pensie de stat (ori îţi faci tu fond de pensii, ori nu), nu ai impozit mare pe salariu, nu ai concediu obligatoriu, nu ai concediu medical, nu ai timp minim sau maxim de muncă (dacă te ţine poţi să lucrezi şi 20 ore pe zi)... şi ai şi benzină la juma' de preţ faţă de Europa şi armament şi muniţie la discreţie ca să îţi faci singur dreptate, că Poliţia oricum nu are fonduri şi dotări să te ajute. Dacă vrei facultate... nu-i bai, iei un credit pe 30 de ani şi plăteşti la el până la pensie, asta dacă ai rude cu proprietăţi care să garanteze pentru tine. Dacă nu... oraşele americane au multe canale şi clădiri abandonate în care poţi trăi ca un dac liber fără să cotizezi un cent la stat.
Şi dacă nu te primesc ăia, cu ceva şpăgi cred că poţi merge în Rusia, singura problemă e că trebuie să le înveţi limba şi alfabetul.

P.S.: Când s-or debloca posturile la stat, te invit să încerci să te angajezi la MTI. Pun pariu cu tine pe o duzină de sticle de Imperial Fuck că nu rezişti mai mult de 2 luni.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1307
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3899
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 2:52 pm

Eu unu' as rezista si mai mult, ca-s miserupist de felul meu, insa nu e prea motivant salariul, n-as veni pe glume gen 4-5 mii de lei cand pot sa iau mult mai multi bani intr-o corporatie. Iar posturile de conducere sunt cu dedicatie, nu-i ca si cum poti veni de pe strada sa dai examen pentru postul de director.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 3:02 pm

Posturile de conducere (director şi director general) se scot la concurs numai de către ANFP. Instituţiile pot organiza concursuri doar pentru şefii de serviciu.
Salarii, în caz că e cineva curios:
- director, 7800 lei
- şef serviciu, 7200 lei
- expert/consilier/consilier juridic superior, gradaţia 5, 5400 lei
- expert/consilier/consilier juridic superior, gradaţia 5 care câştigă procesul cu ministerul, 6400 lei
- expert/consilier/consilier juridic debutant, gradaţia 0, 2300 lei
Sume NETE, cu tot cu spor de antenă şi normă de hrană (astea nu se plătesc pe concediu).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3301
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8256
Data de inscriere : 26/05/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 3:59 pm

Dr2005 a scris:
Posturile de conducere (director şi director general) se scot la concurs numai de către ANFP. Instituţiile pot organiza concursuri doar pentru şefii de serviciu.
Salarii, în caz că e cineva curios:
- director, 7800 lei
- şef serviciu, 7200 lei
- expert/consilier/consilier juridic superior, gradaţia 5, 5400 lei
- expert/consilier/consilier juridic superior, gradaţia 5 care câştigă procesul cu ministerul, 6400 lei
- expert/consilier/consilier juridic debutant, gradaţia 0, 2300 lei
Sume NETE, cu tot cu spor de antenă şi normă de hrană (astea nu se plătesc pe concediu).

Da, salariile sunt mici, mai ales la functiile de conducere din minister si societatiile CFR.
La multinationale un manager (director) castiga minim 8000 lei net/luna, dar unii au si 50.000 lei net/luna, fara sa munceasca 16-18 ore zilnic, si poate delega multe atributii. DAR, salariile la corporatii nu vor mai creste mult, iar pe unele posturi de conducere sunt adusi din ce in ce mai multi cetateni straini care au o pregatire, experienta, educatie superioara romanilor, cu studii la universitati de prestigiu si  internationale de top. Universitatile romanesti nu sunt in top 100.  
Nu traim intr-o tara corecta unde se dau salarii corecte.  
Multi angajati din privat care activeaza in VANZARI primesc salariile cele mai mari din firme, excluzand managerii. Daca firmele multinationale vor plati impozite mai mari in ROMANIA, angajatii acestora vor primi salarii mai mici.

La majoritatea firmelor romanesti sunt salarii minime sau foarte mici in raport cu salariile din corporatii. Acum la stat, bugetarii au salarii mici, apropiate de media nationala.


Ultima editare efectuata de catre razvan - trenuri in Mier Noi 22, 2023 4:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12367
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 4:35 pm

Salariile la Stat sunt chiar enorm de mari in comparatie cu ce produc angajatii acolo... adica nimic folositor societatii. Plimba niste hartii de la un birou la altul, mai polueaza si mediul, ca sunt taiati tot mai multi copaci pt asta... Very Happy
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 5:05 pm

IonutCFR2009 a scris:
Salariile la Stat sunt chiar enorm de mari in comparatie cu ce produc angajatii acolo... adica nimic folositor societatii. Plimba niste hartii de la un birou la altul, mai polueaza si mediul, ca sunt taiati tot mai multi copaci pt asta... Very Happy
Aştept dovada că ai rambursat statului, actualizate cu rata inflaţiei:
- cheltuielile de spitalizare aferente naşterii tale şi a tuturor intervenţiilor medicale
- cheltuielile cu studiile, de la creşă până la facultate şi toate alte cursurile de pregătire pe care ţi le-a plătit statul
- cheltuielile cu neutralizarea tuturor deşeurilor produse de la naştere până în prezent
- cheltuielile cu utilizarea infrastructurii rutiere de către tine ca pieton, şofer, biciclist, raportate la valoarea de inventar şi amoritzarea contabilă a tututor drumurilor folosite
- toate reducerile pe care le-ai primit de la stat, inclusiv cele de copil, elev, student, pentru transport, teatru, excursii şi orice altceva, de la naştere până în prezent
- toate diferenţele de tarif la orice serviciu parţial subvenţionat de stat pe care l-ai primit, inclusiv transport public, locuinţă (inclusiv dacă ai moştenit una pe care părinţii tăi au primit-o pe 2 bani de la stat după '89), apă, canal, gaz, electricitate

Îţi dai seama câte hârtii au fost plimbate de la un birou la altul ca tu să ai toate aceste beneficii?

Accept şi dovadă semnată cu semnătură digitală calificată.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24111
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitimeMier Noi 22, 2023 6:14 pm

Ete fix p... crezi CA daca dai 100% reducere la studenti o sa fie ei mai responsabili si nu o sa mai plece din tzara
SI in justiție SI sanatate sunt salarii foarte mari SI asta nu a însemnat servicii mai bune chiar justiția a ajuns execrabila subordonata politic
Poate niste camine noi in campusuri SI alt sistem de predare reprezentau soluții mai bune
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 58 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 58 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 58 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59 ... 62 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea IV)
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: