Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+29
Adirmvl
Peter Fodor
Ony_x
cardinal
ciprian71
CalinIonMihai
Adrian78
Vitosa
riciu
DAS 2011
Dr2005
Luna
TVlad
Laurentiu Ciobanu
IonutCFR2009
Bebe
SMDS
cfr500
dan tm
Nesebar
t1972
razvan - trenuri
alexmorph3us
Johnny84
Cipri Andrei Neculai
cristi CFR
ldh80
AeroX
@ndrey
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 47 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeJoi 08 Iun 2023, 11:57

Adrian78 a scris:
Dr2005 tu vrei sa spui că peste tot in Europa trenurile.de.naveta le.sustin pe cele de lung parcurs dar acolo nu cred că se dau subvenții așa mari la.trenurile.Regio
Nu, se dau subvenţii mai mari decât la noi. Cum crezi că îşi permite OeBB să ceară pe un bilet de tren prin Viena cât pe unul de tramvai?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeVin 09 Iun 2023, 22:53

https://www.news.ro/economic/alstom-construieste-un-depou-nou-in-centrul-bucurestiului-pentru-mentenanta-trenurilor-arf-ce-spune-presedintele-alstom-pentru-europa-despre-metroul-din-cluj-napoca-1922405208332023061321221243
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18613
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24141
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeVin 09 Iun 2023, 22:57

Dr2005 a scris:
Adrian78 a scris:
Dr2005 tu vrei sa spui că peste tot in Europa trenurile.de.naveta le.sustin pe cele de lung parcurs dar acolo nu cred că se dau subvenții așa mari la.trenurile.Regio
Nu, se dau subvenţii mai mari decât la noi. Cum crezi că îşi permite OeBB să ceară pe un bilet de tren prin Viena cât pe unul de tramvai?

Parcă în Cehia mai mult.ca sigur și în Austria statul.plateste niste contracte de servicii publice cum.platesc CJ la.noi la traseele interjudetene
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeVin 09 Iun 2023, 23:00

CJ-urile nu plătesc nimic. De fapt, nu plătesc nici măcar facilităţile legale (elevi, pensionari, studenţi etc.), fiind deja deschise procese în acest sens.
Compensaţie se dă doar unde sunt constituite ADI-uri de transport, dar astea sunt finanţate de primăriile care le compun, nu de CJ-uri.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Johnny84




Numarul mesajelor : 34
Reputatie : 801
Data de inscriere : 30/08/2022

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeSam 10 Iun 2023, 10:11

Deja au aparut tot mai multe plangeri ale multor oameni revoltati ca in anumite localitati nu mai opreste niciun tren timp de ore intregi (de ex am vazut pe cineva care zicea de Floresti Prahova sau Breaza ca nu mai au niciun tren ziua intre 8 si 16). De asemenea am vazut ca nici in Darste nu mai opresc multe trenuri.  Si cate si mai cate astfel de situatii sunt in intreaga tara urmare ordinului incompetentilor frustrati de anul trecut.

Asa se intampla cand un parazit feroviar gen ARF, nemaiintalnit nicaieri in lume, isi permite sa ordone abuziv si aberant in ce statii trebuie sa opreasca trenurile si cu ce trenuri au voie fraierii sa mearga, daca au! De parca trenurile alea sunt subventionate din buzunarele acelor incompetenti care nu stiu sa isi lege sireturile dimineata dar iau decizii care afecteaza mii de oameni!

Dar asta face parte tot din proiectul Romania Retardata votat cu entuziasm de unii. Acum sa ia cu paine ce li se da de catre toti incompetentii si neterminatii.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeSam 10 Iun 2023, 18:10

Toţi operatorii au fost somaţi deja de o groază de ori să solicite retrasarea trenurilor confrom OMT 153/2011. Prin urmare, abuzuile sunt comise de aceştia, refuzând cu bună ştiinţă să respecte legea.
Poate la un moment dat s-o crea cadrul legal să fie tăiată compensaţia pentru trenurile neconforme... şi nu vorbesc doar de opriri, ci şi de nesimţirea unor OTF care formează trenuri IR fără să respecte condiţiile minime de confort.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Johnny84




Numarul mesajelor : 34
Reputatie : 801
Data de inscriere : 30/08/2022

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 17:52

Deja la stirile privind lansarea Trenurilor Estivale 2023 in comentarii sunt persoane care au facut calculul ca trenul a ajuns mai scump decat masina personala pt 2 persoane dus-intors, ca sa nu mai zic ca masina te lasa fix in fatza hotelului. Ca de obicei, cu trenul ramane sa mearga pomenile electorale decontate de la bugetul statului. Plus ca daca se dau iar pomeni de -90% pentru "studenti" nici nu se va mai putea prinde vreun loc in tren, il vor rezerva intr-o ora on-line cu doua clickuri. Ne vom intoarce la vremurile de acum cativa ani cand calatoria devenise un chin. Va fi la fel si acum, doar ca mai scumpa. Multumim din inima Partidului si slugilor lui care nici nu stiu cum arata un tren, dar au nevoie de mase de manevra electorala pe care sa le prosteasca pentru voturi.

Calculul este pentru doua persoane, deja trenul e mai scump decat auto, nu mai zic pt mai multe persoane. Anul asta nu se mai plateste nici taxa de pod de la Fetesti, carburantii s-au ieftinit. Lumea nu e chiar atat de proasta cum isi inchipuie echipa desteapta de la MT sau ARF care are impresia ca s-a gasit hotzul cu prostul.

Deci povestile cu incurajarea transportului in comun cu trenul sigur, ecologic etc si descurajarea masinilor poluante nu sunt decat asta: povesti si propaganda pentru prostimea de pe FB si la TV. Nu va renunta niciodata romanul la masina - nici nu are de ce.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6552
Reputatie : 12375
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 18:02

Johnny84 a scris:
Deja la stirile privind lansarea Trenurilor Estivale 2023 in comentarii sunt persoane care au facut calculul ca trenul a ajuns mai scump decat masina personala pt 2 persoane dus-intors, ca sa nu mai zic ca masina te lasa fix in fatza hotelului. Ca de obicei, cu trenul ramane sa mearga pomenile electorale decontate de la bugetul statului. Plus ca daca se dau iar pomeni de -90% pentru "studenti" nici nu se va mai putea prinde vreun loc in tren, il vor rezerva intr-o ora on-line cu doua clickuri. Ne vom intoarce la vremurile de acum cativa ani cand calatoria devenise un chin. Va fi la fel si acum, doar ca mai scumpa. Multumim din inima Partidului si slugilor lui care nici nu stiu cum arata un tren, dar au nevoie de mase de manevra electorala pe care sa le prosteasca pentru voturi.

Calculul este pentru doua persoane, deja trenul e mai scump decat auto, nu mai zic pt mai multe persoane. Anul asta nu se mai plateste nici taxa de pod de la Fetesti, carburantii s-au ieftinit. Lumea nu e chiar atat de proasta cum isi inchipuie echipa desteapta de la MT sau ARF care are impresia ca s-a gasit hotzul cu prostul.

Deci povestile cu incurajarea transportului in comun cu trenul sigur, ecologic etc si descurajarea masinilor poluante nu sunt decat asta: povesti si propaganda pentru prostimea de pe FB si la TV. Nu va renunta niciodata romanul la masina - nici nu are de ce.

Degeaba le explici. N-ai cu cine... In mintea lor astia vor fi cei care le vor plati pensia... Ii mituieste de pe acum cu reducere 90 % la tren... Cam putin... Eu zic sa le dea si cazare+masa gratuit...  Laughing
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 9012
Reputatie : 14391
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 18:07

Și prezervative. Ca să nu se mai înmulțească.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20520
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25412
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 21:36

Am fost week-end-ul trecut la Eforie Sud (că nu-mi permit altceva) cu maşina... la dus am făcut din Dr. Taberei până la ieşirea pe A2 o oră, apoi 2 ore jumate de acolo până la hotel.
La întors am făcut 2 ore şi 40 min de la hotel până la intrarea în Bucureşti şi apoi, evident, altă oră de acolo până în Dr. Taberei.
Deci 3h40min, asta fără opriri lungi (am oprit o singură dată pe sens câte 5 minute, din motive obiective) şi în condiţiile în care am avut noroc să nu fie coadă la Cernavodă (pe pod este circulaţie alternantă câte 15 minute pe fiecare sens, dar am nimerit fix când se circula pe sensul meu) şi Eforie Nord şi am putut să merg cu 160 - 170 km/h pe A2, că miliţia nu voia să facă planul de amenzi şi nu era niciun radar. Calculaţi voi cât o să dureze drumul ăsta în vârf de sezon, eu aş zice undeva pe la 5 ore minim. După aia calculaţi-vă costul timpului pierdut şi vedeţi dacă merită sau nu să mergeţi cu maşina dacă staţi doar un week-end.
A, da, să nu uit, 160 km/h nu e tocmai viteza nominală pentru 90% din maşinile din România, deci veţi merge supraturaţi şi veţi consuma mai mult. Adăugaţi la drum şi costul parcării.

Ca fapt divers, vineri am mers cu bicicleta de la Decathlon Pallady până în Dr. Taberei. Ghiciţi cât am făcut? Exact o oră Laughing că am prins toate semafoarele pe roşu pe drum.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Peter Fodor

Peter Fodor


Numarul mesajelor : 204
Varsta : 45
Reputatie : 3327
Data de inscriere : 22/03/2016

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 21:41

https://clubferoviar.ro/trenul-la-chitila/
Sus In jos
Cipri Andrei Neculai

Cipri Andrei Neculai


Numarul mesajelor : 384
Localizare : M400, km 130
Reputatie : 3312
Data de inscriere : 29/09/2016

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 21:50

Pai si nu l-au franat Indusii? la RE stiu ca au regim de Rapid pt V-uri.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 9012
Reputatie : 14391
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 21:50

Adrian78 a scris:
https://www.news.ro/economic/alstom-construieste-un-depou-nou-in-centrul-bucurestiului-pentru-mentenanta-trenurilor-arf-ce-spune-presedintele-alstom-pentru-europa-despre-metroul-din-cluj-napoca-1922405208332023061321221243
Tare ! Citez: " investim într-un depou nou care va fi în centrul Bucureştiului”, a declarat pentru News.ro Gian Luca Erbacci, preşedintele pe Europa al Alstom."
Întreb așa din curiozitate. Unde va fi depoul ? La parlament, în Centrul vechi, ? Așa, pe Lipscani lângă barurile cu fetițe pig😎
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 9012
Reputatie : 14391
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 22:03

Peter Fodor a scris:
https://clubferoviar.ro/trenul-la-chitila/
Realitatea e alta.
Redau de pe Facebook relatarea unui călător aflat în acel tren

Eram in 5007 la momentul respectiv. Trenul a oprit la semnalul de la intrarea la linia 1 in Gara Chitila dupa care a inceput sa accelereze pana la punctul in care primul vagon a depasit peronul. Unul din calatori nedumerit de ce nu opreste a actionat semnalul de urgenta si trenul s a oprit unde am stat circa 20 de minute pana cand trenul a dat inapoi la peron de unde am plecat din nou. Trenul a depasit peronul cu maxim 2 vagoane din cele 3 nu km cati scrie in articol si mentiune la controlul de bilete e a fost ca “a fost o defectiune la locomotiva”
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 9012
Reputatie : 14391
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitimeDum 11 Iun 2023, 22:10

Cipri Andrei Neculai a scris:
Pai si nu l-au franat Indusii? la RE stiu ca au regim de Rapid pt V-uri.
Și am mai auzit o variantă. A depășit semnalul de intrare cu galben. Era deja în frânare că înaintea semnalului e o paletă galbenă ptr 70 km/h linia 1 (a schimbat Infra traverse) și când s-a încadrat la linie ia făcut semnalul de parcurs verde și poate s-a pierdut de nu a oprit. Problema este că și în toamnă a trecut cu 5015 fără oprire prin halta Dârza cu mecanic asistent ca și acum.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 27 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 27 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 47 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei (partea II)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: