Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Accidente si Incidente CFR

In jos 
+34
laurentzu
ets2oltromânia
cristi_tgv
IonutFanRailway
cardinal
cfr500
razvan - trenuri
Ionut31
@ndrey
CalinIonMihai
c o r v i n
DPS
Luna
Adrian78
AeroX
Adirmvl
daniel_c
Cipri Andrei Neculai
ldh80
George CFR
aris86
Nesebar
t1972
Johnny84
IonutCFR2009
SMDS
Laurentiu Ciobanu
Dr2005
TVlad
DAS 2011
Bebe
Ony_x
DUAL
dan tm
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul
AutorMesaj
Ony_x




Numarul mesajelor : 292
Reputatie : 4431
Data de inscriere : 21/05/2013

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeDum 21 Mai 2023, 18:51

Copac doborât de vânt pe linia ferată între Buftea și Periș

https://www.antena3.ro/actualitate/locale/copac-doborat-de-vant-pe-linia-ferata-intre-buftea-si-peris-trenurile-circula-pe-un-singur-fir-675008.html
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6387
Data de inscriere : 26/09/2009

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeDum 21 Mai 2023, 19:04

Ony_x a scris:
Da, asa este, la joante sina este supusa unor eforturi mai mari dar si traversa distrusa de dedesupt e posibil sa fi amplificat efectul. In timp in interiorul metalului se dezvolta microfisuri, care daca nu se iau masuri din timp, aceste microfisuri se unesc intr-o fisura mare iar piesa afectata cedeaza brusc. tehnic fenomenul se numeste oboseala materialului (metal fatigue cum spun vorbitorii de engleza). E clar ca pe linia aia nu s-au facut de mult lucrari de intretinere. Bine ca macar pe liniile principale avem linii unite fara joante.
Sa vezi pe magistrala cum se fisurează în prostie de la atât oboseală și alte defecte; doar segmentul Buzau-Marasesti în ianuarie într-o zi a avut 17 asemenea probleme, îndeosebi pe firul 2... nu vorbim și de zonele unde suprafața de rulare este lipsa și în mod curent se regăsesc după limitări de viteza ce au și câte 15 ani de când exista,ori restricții de viteza și alea multe cu vechime mai mare de 3 ani!
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8990
Reputatie : 14353
Data de inscriere : 08/01/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 07:50

Hai cu reparațiile
https://clubferoviar.ro/probleme-pe-calea-ferata-incendiu-la-desiro/
Dar oare de ce tot mai des iau foc ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18541
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24053
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 10:40

Copii inconstienti: o fata de 15 ani facuta ferfenita(moarta pe loc) si alti 4 tineri in stare grava dupa ce o pustoaica de 19 ani nu a stat la bariera, langa Videle, la trecerea cu nivel de cale ferata din loc Valea Ciresului.Masina a fost pur si simplu tarata zeci de metri de tren.

Se pare ca soferita ar fi chiar fata unui celebru instructor auto cercetat de DNA in dosarul Mita pentru Permise in Teleorman.

Victimele au intre 15 si 20 de ani, si toate se aflau in masina.

De ce nu erau acasa la 1 noaptea cand s-a intamplat accidentul, numai parintii lor pot sti.

Foto captura video ImpactNews24

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Fb_im659
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1275
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3858
Data de inscriere : 24/08/2017

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 11:59

Ca nu erau acasa la 1 noaptea nu e o problema, nici noi nu prea eram acasa la varsta lor, ci faptul ca fata unui instructor auto a ignorat pur si simplu regulile la trecerea la nivel.

Eu la 19 ani dupa ce mi-am luat permisul am plecat la 8 seara cu masina si inca 4 prieteni de la Galati intai pana la Braila, apoi pana la Chirana la intersectia spre Giurgeni apoi, daca tot am ajuns acolo, pana pe faleza la cazino la Constanta (decembrie 2002). La 6 dimineata eram inapoi in pat. Desi in acea noapte mi-am dublat experienta ca si numar de km rulati, nu cred ca am depasit 90 la ora atunci si sunt inca aici, masinile pe care le-am condus au suferit doar zgarieturi.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8349
Data de inscriere : 16/01/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 12:45

Eu am facut scoala cu un instructor ce era tatal unui prieten. Prietenul si-a luat permis mai tirziu decit mine, cu greu. A spus ca daca nu ar fi fost taica-su instructor, si l-ar fi luat de mult...Am fost si eu o data cu ei in masina cind il invata soferie, era frecusu' naibii.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8996
Reputatie : 12837
Data de inscriere : 16/07/2014

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 14:01

Asta nu se incadreaza la incidente sau accidente feroviare.

Una peste alta vad pe maps ca acolo e o cabina de acar si 2 tuia mari, poate d-aia nu o vazut locomotiva o fi crezut ca are timp pina vine trenul.

nu a vazut vagoane ce o zis, trec. prima linie care se vede e racordul silozului.

Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3276
Reputatie : 8615
Data de inscriere : 08/04/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 15:00

nu cred ca e aceea trecerea, e cealalta, cu DJ503, tot in comuna aia.
ce ai pus tu e DJ612
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18541
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24053
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 15:30

Cică la Tarnavele a fost accidentul și locomotiva era izolata
Sus In jos
Ony_x




Numarul mesajelor : 292
Reputatie : 4431
Data de inscriere : 21/05/2013

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 16:34

Aici a avut loc accidentul: https://www.google.com/maps/@44.1477467,25.5509063,3a,75y,96.11h,76.77t/data=!3m6!1e1!3m4!1stDg49ZjC1G1wjzbsKVKjhw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Este o trecere la nivel semnalizata cu semnale luminoase si acustice, ca sa nu mai vorbim ca vizibilitatea in zona barierei este buna, trenul fiind vizibil de la distanta mare. In plus nu era ceata sau ploaie abundenta, si de asemenea fiind noapte, luminile locomotivei puteau fi usor observate la apropierea ei de trecerea la nivel. Conducatorul auto nu are absolut nici o scuza in acest caz.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8996
Reputatie : 12837
Data de inscriere : 16/07/2014

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 17:31

Accidentul a avut loc acolo unde am pus eu.
Linie dubla in acceptiunea politiei, DJ 612 spre intersectia cu DJ 502 care e la 250 de metri de la impact.

Deplasaţi la faţa locului, poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei oraşului Videle au constatat faptul că, în timp ce o tânără de 19 ani, din oraşul Videle, judeţul Teleorman, conducea un autoturism pe DJ 612, în comuna Botoroaga, din direcţia Merenii de Jos către intersectia cu DJ 503, în împrejurări care vor fi stabilite din cercetări, nu ar fi respectat semnalele acustice şi luminoase aflate în funcţiune, la trecerea la nivel cu calea ferată, dublă, şi ar fi fost lovită de locomotiva unei garnituri de tren, condusă de un bărbat de 53 de ani, din comuna Rusăneşti, judeţul Olt”, a anunțat IPJ Teleorman.


https://adevarul.ro/stiri-locale/alexandria/accident-teribil-in-teleorman-soldat-cu-moartea-2271730.html
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20477
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25353
Data de inscriere : 17/08/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 18:52

Adrian78 a scris:
De ce nu erau acasa la 1 noaptea cand s-a intamplat accidentul, numai parintii lor pot sti.
Asta e mentalitatea românească - e de vină victima că nu era acasă, nu şoferul care a încălcat Codul Rutier...

Eu după ce mi-am luat permisul, n-am condus 6 ani, că n-am avut ce... Când mi-am luat maşină, după un drum la ţară la ai mei, am luat 3 prieteni şi am plecat până la Vaslui şi înapoi Laughing Am plecat la 4 dimineaţa, am ajuns înapoi la 1 noaptea, fără nicio daună.
Nici maşinile conduse de mine nu au avut probleme mari... am mai atins stâlpişori şi gărduleţe la parcare, o dată am dat cu oglinda... chestii din astea minore şi frecvente în traficul din Bucureşti.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 404
Reputatie : 1698
Data de inscriere : 25/03/2021

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 19:50

https://www.digi24.ro/stiri/incendiu-la-locomotiva-cu-abur-a-trenului-regal-in-gara-brasov-trei-echipaje-de-pompieri-chemate-prin-112-2370193
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18541
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24053
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 20:51

Dr2005 a scris:
Adrian78 a scris:
De ce nu erau acasa la 1 noaptea cand s-a intamplat accidentul, numai parintii lor pot sti.
Asta e mentalitatea românească - e de vină victima că nu era acasă, nu şoferul care a încălcat Codul Rutier...

Eu după ce mi-am luat permisul, n-am condus 6 ani, că n-am avut ce... Când mi-am luat maşină, după un drum la ţară la ai mei, am luat 3 prieteni şi am plecat până la Vaslui şi înapoi Laughing Am plecat la 4 dimineaţa, am ajuns înapoi la 1 noaptea, fără nicio daună.
Nici maşinile conduse de mine nu au avut probleme mari... am mai atins stâlpişori şi gărduleţe la parcare, o dată am dat cu oglinda... chestii din astea minore şi frecvente în traficul din Bucureşti.

Eu am preluat ce era scris intro postare deci nu is afirmatile mele
In al doilea rand planează un mare semn de întrebare cum o fata cu carnetul luat de careva luni cu tata instructor auto nu respecta semnalele de trecere la nivel..
Vorba aia fiecare si-o face cu mana lui
Sus In jos
Ony_x




Numarul mesajelor : 292
Reputatie : 4431
Data de inscriere : 21/05/2013

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitimeMier 31 Mai 2023, 21:30

Plecand de la premiza ca fata care conducea masina nu era complet idioata / drogata / in stare grava de ebrietate, singura explicatie este ca nu a observat semnalele luminoase pentru ca era mai ocupata sa posteze pe Facebook decat sa conduca masina. M-am uitat si eu mai atent pe google maps, de data aceasta la locatia corecta, cand vii de pe DJ 612 inainte sa ajungi la trecerea la nivel e o curba stransa la dreapta, cu vegetatie deasa pe partea dreapta. Practic cine vine pe acolo imediat ce viraza la dreapta mai are cativa metri pana la semnalele luminoase:
https://www.google.com/maps/@44.156563,25.5485737,3a,75y,218.08h,81t/data=!3m6!1e1!3m4!1slACGYNrQ93or7khRTIWqvg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Semnalul luminos este amplasat inainte de linia spre silox, care nu mai este folosita de ani buni, iar odata ce ajungi intre linii, vederea spre dreapta este obturata de cladirea pichetului. Judecand dupa poze, din acea parte , adica din spre Videle a venit locomotiva. Probabil ca lumina farurilor locomotivei sa confundat cu lumina farurilor proprii. Iar daca aveau muzica data la maxim in masina nimeni nu a auzit si semnalele acustice. Evident ca toate acestea nu o scuza pe fata care conducea masina in nici un fel. Mai ales cand cineva nu are experienta de conducere, trebuie sa conduca mult mai prudent. In primul rand tatal ei instructor auto ar fi trebuit sa o invete asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 18 Icon_minitime

Sus In jos
 
Accidente si Incidente CFR
Sus 
Pagina 18 din 33Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accidente si Incidente la CFR si in lume
» Accidente si Incidente INTERNATIONAL
» Accidente feroviare
» Accidente si Incidente CFR
» Accidente si Incidente la CFR si in lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: