Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Accidente si Incidente CFR

In jos 
+34
laurentzu
ets2oltromânia
cristi_tgv
IonutFanRailway
cardinal
cfr500
razvan - trenuri
Ionut31
@ndrey
CalinIonMihai
c o r v i n
DPS
Luna
Adrian78
AeroX
Adirmvl
daniel_c
Cipri Andrei Neculai
ldh80
George CFR
aris86
Nesebar
t1972
Johnny84
IonutCFR2009
SMDS
Laurentiu Ciobanu
Dr2005
TVlad
DAS 2011
Bebe
Ony_x
DUAL
dan tm
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 23 ... 33  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Apr 28, 2023 12:43 am

Eu nu am.vazut in 15 ani un autocar să încerce să traverseze acel pasaj..

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/primele-imagini-cu-autocarul-plin-cu-copii-ramas-blocat-pe-linia-ferata-in-hunedoara-2330555


Ultima editare efectuata de catre Adrian78 in Vin Apr 28, 2023 4:13 am, editata de 1 ori
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2109
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6645
Data de inscriere : 25/05/2012

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Apr 28, 2023 3:33 am

Adrian78 a scris:
Eu zic sa îi trimită la.doua săptămâni la.reexaminari că și așa îs praf și pulbere

SRTFC Craiova In jurul orei 17.50 in statia Pitesti la manevra de rebrusare a locomotivei de remorcare a trenului 9028 cu GM 1025 BC, mecanicul dep BC, tamponeaza violent garnitura trenului, nu sunt victime, vagonul este deteriorat nu mai poate circula

Si, totusi, mai nimic, nicio constatare.
Au musamalizat evenimentul daca tot n-a murit nimeni...evenimente la ordinea zilei, gen. Laughing
In afara de Club Feroviar n-a mai guițat nimeni nimic.

Si asta la scurt timp dupa conferinta de presa a domnului Preoteasa care ne va garanta ca nu vor mai fi incidente de orice fel, mai ales ca la Galati.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2109
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6645
Data de inscriere : 25/05/2012

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Apr 28, 2023 6:02 am

Update: https://clubferoviar.ro/preoteasa-rodrigo-incidentul-feroviar-de-la-pitesti/
Aici insa diferenta e ca nu prea mai pot da vina pe locomotive, ci direct pe mecanic.
Atat de evident incat n-ar mai fi de competenta Agifer.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25354
Data de inscriere : 16/08/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeSam Apr 29, 2023 7:13 am

AeroX a scris:
Adrian78 a scris:
Eu zic sa îi trimită la.doua săptămâni la.reexaminari că și așa îs praf și pulbere

SRTFC Craiova In jurul orei 17.50 in statia Pitesti la manevra de rebrusare a locomotivei de remorcare a trenului 9028 cu GM 1025 BC, mecanicul dep BC, tamponeaza violent garnitura trenului, nu sunt victime, vagonul este deteriorat nu mai poate circula

Si, totusi, mai nimic, nicio constatare.
Au musamalizat evenimentul daca tot n-a murit nimeni...evenimente la ordinea zilei, gen. Laughing
In afara de Club Feroviar n-a mai guițat nimeni nimic.

Si asta la scurt timp dupa conferinta de presa a domnului Preoteasa care ne va garanta ca nu vor mai fi incidente de orice fel, mai ales ca la Galati.
Dar ce ar fi trebuit să se întâmple? Să iasă Preoteasa la TV plângând ca Oprescu după faza cu copilul atacat de câini pe un teren privat?
E tamponare la manevră cf. HG 117/2010, probabil o să investigheze AGIFER şi o să apară un raport, care va fi public.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22329
Data de inscriere : 06/12/2009

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMar Mai 02, 2023 4:12 pm

Este o tamponare, ce e asa grav? Si in Germania deraiaza inclusiv ICE, care e asa mare tragedie? Nu muncesti, nu gresesti!

_________________
595423Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Bdeem_8496_aAccidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Bdeem_8496_aAccidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Bdeem_8496_a
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2109
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6645
Data de inscriere : 25/05/2012

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 12:30 am

Oricum au discutat cu Preoteasa la B1 intre timp.
In niciun caz nu trebuie trecut cu vederea. Chiar daca nu e neaparat un incident prea grav, e destul de relevant pentru a fi in atentia publica.
Comunicarea este esentiala in orice tara, mai ales la noi intre cele doua entitati CFR, nu doar pentru mass-media.
Multe neplaceri s-ar diminua considerabil numai daca si cele doua companii si-ar realiza serviciul dupa manual, in sprijinul calatorilor.

Un exemplu, calatorii trenului 1642 aveau legatura la 1581 in aceasta dimineata, dar 1581 a plecat regulat, IDM-ul n-a avut nicio treaba, iar personalul de tren de la 1581 mi-a zis ca nici n-a fost informat sa se tina trenul pentru legatura de la 1642 intarziat aproape 1h.
Dar 2 minute daca mai statea facea o mare diferenta pentru oamenii aia trimisi apoi la IC, desi ei aveau bilet cu legatura si mai departe, chiar la Tulcea, iar IC-ul nu opreste in Medgidia. Si 5 minute tot le putea recupera.
Dar hai sa mearga lumea cu trenul. Amicul meu s-a dus la autogara din Basarab si a luat microbuzul spre Tulcea cu 140 lei, iar la CFR Calatori restituire pentru diferenta de drum, isi luase clasa 1 la IR 1581, tarif intreg. Pe langa circa 250 lei cabina de dormit Cluj - Bucuresti. Desigur, tot calatorii sunt de vina daca n-au ce face cu banii, ori clasa politica, Basescu cand a divizat CFR-urile, etc.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 12:35 am

Pai putea sa ii de-a ordin SI sa oprească la Medgidia dar na ..Doar cand opreste in cam sa preia calatori de la alt tren se poate
Asta e la CFR Calatori nu au nevoie de incasari ca doar nu is pusi acolo sa daca profit ci sa faca act de prezenta 8 ore din atat..
Daca vanda bilete cu gratuitate si reduceri ca de acolo iasa subventia
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2109
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6645
Data de inscriere : 25/05/2012

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 12:49 am

Vorba vine, era si 1583 mai inainte. De IC doar am auzit ce mi-a zis tovarasul ca li se sugera prin tren. Nu ne puneam problema sa opreasca la Medgidia. Smile

Dar nici 1583 nu mai prindea trenul de Tulcea, trebuia tinut si ala in Medgidia, daca il mai tineau.
La IC era exclus oricum.

Cumva am prins ideea ca nu vor sa intarzie trenurile de pe M800, ca e destule toata ziua, dar si sa mai foloseasca cineva IC-ul. Numai ca nu toti au nevoie sa mearga la Constanta.
E drept ca s-a imbunatatit cadentarea aici, dar trenuri spre rutele adiacente sunt tot doua toata ziua. Cineva a avut si ideea mai creata sa scoata complet trenul direct de Tulcea in extrasezon. Iar tovarasul e de fapt din Sulina, barcile alea au si ele un program adica nu poate sta toata ziua la cheremul CFR. Si e si pacat cand microbuzul e si mai scump decat IC-ul.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 3:35 am

Pai cineva face intenționat așa ca sa aibe și aia cu microbuzul niste clienți
In rest nu prea avem ce să vorbim.la operatorul de stat de servicii făcute pentru călători
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12353
Data de inscriere : 09/07/2009

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 5:51 am

Nu pot fi tinute toate trenurile la legatura, daca nu exista prevazut asta in program. S-ar crea un haos generalizat...
Din cate stiu, la statia Medgidia, R 8653 asteapta IR 1581, indiferent cata intarziere ar avea. (fiind prevazut in program).
In cazul intarzierii trenului IRN 1642, doar cu dispozitie de la regulatorul central pot fi retinute alte trenuri de legatura in Buc Nord si doar in cazuri justificate, de genul „este ultimul tren care pleaca in ziua respectiva”, ceea ce nu e cazul pt M800 unde avem trenuri din ora in ora care pleaca dupa IR 1581 pana la ora 24, trenuri care ar fi putut prinde in Medgidia si ultimul tren de legatura spre Tulcea, adica R 8652.
Prin urmare, decizia lor a respectat prevederile dispozitiilor prevazute in planul de mers mai ales daca intarzierea nu a fost din vina lor ci a administratorului de infrastructura.
Desigur ca fiecare calator e liber sa decida restituirea contravalorii parcursului neefectuat, daca nu mai doreste continuarea calatoriei in conditiile amintite...

Mai grava este situatia prin alte zone. De ex in cazul trenului R 4114 (ultimul pe sectia Salva-Sighet), care nu asteapta aproape niciodata in Salva, trenul de legatura IR 1830 Galati-Cluj Napoca, indiferent cate telefoane si rugaminti adreseaza echipa trenului 1830 la regulatorul Dej... pe motiv ca le-ar fi afectate turele de noapte pe sectia respectiva... ce tragedie, la o sectie cu doar 4 regio/zi. Smile
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8990
Reputatie : 14353
Data de inscriere : 08/01/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 7:06 am

În data de 29.04 trenul R 8653 a plecat din Medgidia la ora 10.19 (+36). A așteptat trenul IR Arad - Mangalia 1922028 conform RRC nr.457.
Referitor la problema din dimineața asta, dacă nu e vina șefului trenului 1642 că nu a anunțat Nordul atunci vina e a CFR SA.
Fie IDM dispozitor de la GdN nu a a fost informat că sunt călători de la tren 1642 pentru tren 1581, fie nu a fost informat că acel/acei călători merg la Tulcea și atunci a considerat că mai e un tren la 8.20 (IR 1583 nu IC) și nu a vrut să il întârzie nici pe 1680.
Mai pe înțelesul unora, 1581 București Nord plecare 7.30, IR 1680 București Nord sosire 7.55, timp de mers București Nord - Ramificație Pajura (linie simplă) 7 minute, la fel și din sens invers. Dar e mai puțin plauzibilă varianta asta. Eu cred totuși că nu a fost anunțat că se vrea la Tulcea și o fi zis omul ăia vor la Constanța sau pe unde mai oprește trenul în drum spre Constanța, și au alt tren 50 minute mai târziu.
E doar o părere personală.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 7:46 am

Șefii de tren suna la dispecerat sau la șeful de tură nu la.IDM.si aia dau dispoziție mai departe la șeful de tură de la regulator..Parcă era vorba că dacă sunt mai multi de 5 călători atunci tine trenul dar nu mai mult de 15 minute deși au fost cazuri când în Simeria a asteptat 1822 și 30 de min pe 346 acuma doi ani si în GDN a așteptat și o oră dar sa considerat că este ultimul tren de legatura
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 03, 2023 11:18 am

Ce am găsit

Modificarea datelor de călătorie ale unui "bilet CFR online" deja achiziționat (respectiv modificarea contractului de transport) se face de către utilizatorul înregistrat, din profilul propriu prin accesarea secțiunii " Comenzi" (de pe bara albastră de sus în pagina de start), sub-meniul " Operații asupra unui bilet " - funcția Modifică biletul. Aceasta operație se poate efectua numai în următoarele condiții :

11.1. Solicitarea se face doar pentru un bilet aflat în starea Plătit, pentru trenuri care circulă în intervalul disponibil pentru cumpărarea unui "bilet CFR online" (respectiv pentru trenuri care au data de circulație cu până la 30 de zile anticipație), cel târziu până la plecarea trenului din stația de îmbarcare.

11.2. Modificarea se realizează pentru un bilet în ansamblul său, adică pentru toți călătorii de pe bilet și pentru toate trenurile care compun ruta respectivă. În cazul ofertei/ biletului dus-întors solicitarea de modificare se poate face numai pentru ambele călătorii (respectiv atât pentru călătoria de dus cât și pentru cea de înapoiere) înainte de ora de plecare a trenului de dus, iar cererea trebuie înregistrată cel târziu până la plecarea trenului din stația de îmbarcare.

11.3. Se poate solicita modificarea datei de călătorie, a trenului, a clasei/tipului de vagon și/sau a rutei în condițiile în care stațiile de plecare și destinație, numărul călătorilor, tipul (categoria) de călători precum și numele acestora de pe biletul inițial rămân neschimbate;

11.4. În cazul în care pentru noua călătorie se dorește rezervare la vagon de dormit (în cabină cu 3 paturi, 2 paturi sau în regim "single") și respectiv la vagon cușetă (în cabină cu 4 paturi sau 6 paturi), numărul de călători de pe biletul inițial trebuie să respecte (să se încadreze) în numărul maxim de călători prevăzuți pentru o singură tranzacție (specificați la punctul 9);

11.5. Solicitarea de modificare a unui bilet achiziționat se poate efectua o singură dată, iar clientul achită comisioanele aferente și eventualele diferențe tarifare. Noul "bilet CFR online" (emis ca urmare a unei solicitări de modificare date călătorie) NU mai permite alte modificări, respectiv biletele aflate în starea: În urma modificării, plătit nu mai permit o altă modificare.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18547
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24059
Data de inscriere : 05/10/2010

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeDum Mai 07, 2023 4:41 pm

https://www.g4media.ro/ungaria-noua-vagoane-ale-unui-tren-de-minereu-de-fier-care-calatoreau-de-la-zahony-la-debrecen-au-deraiat-traficul-pe-acest-tronson-a-fost-suspendat.html
Sus In jos
Ony_x




Numarul mesajelor : 292
Reputatie : 4431
Data de inscriere : 20/05/2013

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 10, 2023 4:02 am

Trenul Regio 3072 Oradea – Cluj a avut probleme tehnice cu degajare de fum:
https://www.antena3.ro/actualitate/locale/incendiu-tren-calatori-673812.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Accidente si Incidente CFR
Sus 
Pagina 14 din 33Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 23 ... 33  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accidente si Incidente la CFR si in lume
» Accidente si Incidente INTERNATIONAL
» Accidente feroviare
» Accidente si Incidente CFR
» Accidente si Incidente la CFR si in lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: