Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)

In jos 
+18
ldh80
IonutCFR2009
Nesebar
Adrian78
TVlad
cardinal
MariusM
Whyse1
aris86
Dr2005
razvan - trenuri
ALEXCFR
CalinIonMihai
vlad237
Johnny84
AeroX
Vitosa
dan tm
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3281
Reputatie : 8622
Data de inscriere : 08/04/2010

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeLun 05 Sept 2022, 18:18

Laurentiu Ciobanu a scris:
Eu am o zi pe saptamana de venit la birou, :30.
Păi și tot tu te vaiți ?!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeLun 05 Sept 2022, 18:30

Autocarele alea de Otopeni nici nu au licenţă de traseu, sunt curse regulate mascate în curse ocazionale, cum făcea MementoBus pe vremuri. Teoretic, la o astfel de cursă există tabel nominal cu călătorii, un exemplar la şofer, unul la sediul firmei. Practic ambele tabele sunt la şofer, că e tehnic imposibil ARR-ului să verifice simultan şi autobuzul şi sediul firmei.
Ăsta e un alt exemplu de haiducie legală care funcţionează în România Laughing Corect ar fi să ai lista de pasageri transmisă on-line la ARR cu minim 24h înaintea cursei şi dacă îţi opreşte autobuzul în stradă şi ai pasageri care nu-s pe listă sau nu ai listă, direct luate plăcuţele.
Diferenţa e că operatorii rutieri au stat şi au reclamat la greu MementoBus până s-a lăsat de meserie. Dar cu cursele astea gen Direct Aeroport / Direct Oriunde nu se vor băga, pentru că le fac aceiaşi operatori rutieri care au şi curse regulate, dacă nu cumva or fi fix aceiaşi care au şi cursa regulată Galaţi - Bucureşti şi le convine mai mult să meargă pe sistemul ăsta prin care evită plata licenţei de traseu şi pot jongla cu preţurile cum vor.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9001
Reputatie : 12844
Data de inscriere : 16/07/2014

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeLun 05 Sept 2022, 22:53

Si cum se numeste această haiducie a ministerului dacă se stie mecanismul de eludare a legii si a taxelor dar nu se iau masuri?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeLun 05 Sept 2022, 23:16

dan tm a scris:
Si cum se numeste această haiducie a ministerului dacă se stie mecanismul de eludare a legii si a taxelor dar nu se iau masuri?

Crezi că nu se știe și la ARR .Dar iau și aia șpagă și închid ochii.E plin internetul de tot felul de așa.zis directori la ARR adică niste băiețași impuși de partide care primesc mită ca mai departe mita să ajungă la partid.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3865
Data de inscriere : 24/08/2017

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Sept 2022, 09:04

Dr2005 a scris:
Autocarele alea de Otopeni nici nu au licenţă de traseu, sunt curse regulate mascate în curse ocazionale, cum făcea MementoBus pe vremuri. Teoretic, la o astfel de cursă există tabel nominal cu călătorii, un exemplar la şofer, unul la sediul firmei. Practic ambele tabele sunt la şofer, că e tehnic imposibil ARR-ului să verifice simultan şi autobuzul şi sediul firmei.
Ăsta e un alt exemplu de haiducie legală care funcţionează în România Laughing Corect ar fi să ai lista de pasageri transmisă on-line la ARR cu minim 24h înaintea cursei şi dacă îţi opreşte autobuzul în stradă şi ai pasageri care nu-s pe listă sau nu ai listă, direct luate plăcuţele.

Mie mi se pare haiducie legala din partea statului sa ai o lege care sa impuna transmiterea listei pasagerilor on-line la ARR cu minim 24 de ore inaintea cursei cat timp ai oameni care isi cumpara bilet cu 10 minute inaintea cursei.

Din partea mea, politistul care vrea sa ridice placutele, sa fie prins noaptea si batut cu funia uda. Cu ce ma ajuta pe mine ca a ridicat placutele daca eu dupa aceea va trebui sa-mi caut cazare prin Bucuresti pentru ca nu am cu ce sa ma mai intorc? Ca "ia-ma nene" odata ca nu functioneaza pe 250 de km, plus ca am inteles ca si asta ar cam fi ilegal, ca nu dai taxe maritului stat roman.

Si acum, sincer, toate aceste legi aberante au dus la haosul prezent acum in transporturi, ca nu mai ai nimic dpdv transport.

Pe mine, ca si calator, ma intereseaza sa mi se asigure transport decent si civilizat si la orele la care am eu nevoie. Nu ma incalzeste cu nimic ca asigura CFR trenuri din A in B daca ultimul tren din A catre B pleaca la ora 16:00 (Slobozia Bucuresti acum cativa ani) sau 18:00 (Pitesti-Bucuresti). Da-o dracu', chiar trebuie sa pierd o jumatate de zi pentru ca transportul e pus in miezul zilei?
Pai nu mai bine imi iau masina si transportatorul sa dea faliment?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Sept 2022, 09:29

Așa e la noi că e greu de reglementat transportul adică să nu lași să plece și trenul și autocarul in același timp și după două ore nu mai ai alternativa.Sa ne uitam.si pe anumite secții unde pleacă tren privat apoi tre de stat după 5 min și după 5 ore nu mai ai tren
Știu că la ride-sharing gen Bolt Uber in UK cică îți lua 35% comision la noi nu știu cum este reglementat.Bine la.noi statul au dat voie la toți să își facă încasări banane gen notari care se umplu de bani in loc să ia și statul 30% din taxa notariala.In Spania vinzi cumperi un apartament statul ia 10% taxe la noi dezvoltării au vândut pe persoană fizică blocuri întregi doar că sa nu plătească TVA
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Sept 2022, 09:49

Laurentiu Ciobanu a scris:
Mie mi se pare haiducie legala din partea statului sa ai o lege care sa impuna transmiterea listei pasagerilor on-line la ARR cu minim 24 de ore inaintea cursei cat timp ai oameni care isi cumpara bilet cu 10 minute inaintea cursei.
Biletul (legitimaţia de transport) reprezintă un contract de transport pentru o cursă regulată, licenţiată. La cursa ocazională nu se emit bilete, e ca şi cum ai închiria un autobuz. Primeşti un bon fiscal sau o factură şi o chitanţă pentru servicii de transport sau ceva similar, dar nu bilet. A, da, cursa ocazională nu are voie să oprească în staţiile pentru transportul regulat, doar în parcările publice în care sunt permise autobuze, în locurile în care nu e interzisă oprirea şi pe proprietăţi private.
Nu ar fi deloc haiducie din partea statului, câtă vreme acum oricine are un autobuz şi un şofer poate face astfel de curse pe unde vrea muşchiu' lui şi când vrea muşchiu' lui. Adică, ipotetic, tu dacă ai un microbuz poţi să pleci cu el cu 20 minute în faţa lui GSM Trans spre Galaţi.

Laurentiu Ciobanu a scris:
Ca "ia-ma nene" odata ca nu functioneaza pe 250 de km, plus ca am inteles ca si asta ar cam fi ilegal, ca nu dai taxe maritului stat roman.
Ia-mă nene e ilegal dacă dai bani şoferului. Că dacă dai bani, deja e fie închiriere de maşină cu şofer, fie taximetrie, ambele fiind reglementate.


_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3865
Data de inscriere : 24/08/2017

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Sept 2022, 10:24

Ok, si atunci ce face statul pentru a stimula transportul legal?

Ca Memento Bus ala ilegal stiu ca oferea locuri de biciclete pe autocarele Bucuresti-Sibiu, CFR-ul legal ma intampina cu injuraturi.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12355
Data de inscriere : 09/07/2009

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Sept 2022, 21:59

Ce de off-topic pe aici. Sa revenim totusi la discutii feroviare despre M700... Very Happy
Sus In jos
t1972




Numarul mesajelor : 367
Localizare : 01 08 1972
Reputatie : 2903
Data de inscriere : 22/10/2017

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Mers   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 07 Sept 2022, 06:25

Într-adevăr localitatile din romania sau depopulat mult multi au plecat la munca peste hotare industrie locuri de munca putine si un concurent mare este si transportul auto...calatori sint am vazut cind veneam de la Constanta in Padina,Caldarasti Pogoanele asteptau microbuzele de bucuresti care erau dua la numar cred dublură..culmea la ora cind trecea 7002 la 15,30..Galati Urziceni Bucuresti..cunculuzie..acel tren avea calatori si acum dupa atitia ani de cind a fost anulat..
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12355
Data de inscriere : 09/07/2009

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 14 Sept 2022, 13:11

Pai ce sa faca oamenii daca politicul i-a mintit ca le pune tren la Bucuresti si apoi le-au anulat... Data viitoare trebuie sa fie mai atenti unde pun stampila de vot.

https://stiridebuzau.ro/actualitate/video-surpriza-de-proportii-la-pogoanele-trenurile-de-calatori-vor-opri-din-nou-in-gara-1110.html
Sus In jos
t1972




Numarul mesajelor : 367
Localizare : 01 08 1972
Reputatie : 2903
Data de inscriere : 22/10/2017

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Mers   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 14 Sept 2022, 15:05

Intentionat au fost reintroduse la ore total nepotrivite si trenuri interregio, unde costul biletului este mult mai mare .normal de la Pogoanele la Bucuresti Nord, pretul unui bilet la interegio este undeva la 42 lei iar la maxi taxi 30..logic lumea se duce unde este mai ieftin..Gara din pogoanele este si mai departe de localitate...Aici trebuia reintrodus 7002 cu plecare dupaamiaza cum circula innainte..dar acele trenuri au fost introduse la presiuni politice au circulat la ore total nepotrivie cu incasari zero si automat anulate din lipsa de calatori...
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12355
Data de inscriere : 09/07/2009

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 14 Sept 2022, 16:47

Eu cred ca incepusera unii sa faca naveta Pogoanele-Bucuresti, chiar si asa... Pt ca este avantajos cu abonament fata de maxi-taxi. E undeva la 27 lei/zi (IR), 1h30min Timp de mers, fata de maxi-taxi care-i duce in vreo 2h30min la cat e de aglomerat Bucurestiul. Inclusiv la Urziceni erau multi navetisti care preferau IR 1773 in loc de R 8123... Dar, se doreste numai distrugerea in tara asta, favorizarea anumitor zone cu electorat PSD si restul la BlaBlaCar...
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3281
Reputatie : 8622
Data de inscriere : 08/04/2010

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 14 Sept 2022, 17:34

IonutCFR2009 a scris:
Eu cred ca incepusera unii sa faca naveta Pogoanele-Bucuresti, chiar si asa... Pt ca este avantajos cu abonament fata de maxi-taxi. E undeva la 27 lei/zi (IR), 1h30min Timp de mers, fata de maxi-taxi care-i duce in vreo 2h30min la cat e de aglomerat Bucurestiul. Inclusiv la Urziceni erau multi navetisti care preferau IR 1773 in loc de R 8123... Dar, se doreste numai distrugerea in tara asta, favorizarea anumitor zone cu electorat PSD si restul la BlaBlaCar...
primarul din Pogoanele e de la PSD.
Deci, nu te contrazici aici ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitimeMier 14 Sept 2022, 17:42

Pogoanele are 7000 locuitori pe hârtie... în mod sigur nu sunt prea mulţi care să facă naveta la Bucureşti, cu atât mai puţin cu trenul, care chiar şi la tarif de R e scump pentru o astfel de navetă.

Opririle alocate acolo - de fapt ca pe toată secţia Urziceni - Făurei, aveau ca scop doar schimbarea personalului CFR de pe secţie. Şi asta nu de ieri, de azi, ci de vreo 20 de ani.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2) - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)
Sus 
Pagina 4 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (1)
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» IR 14089/14088: Bucuresti Nord-Constanta-Bucuresti Nord
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 700-
Mergi direct la: