Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 28 ... 53, 54, 55 ... 61 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeJoi 18 Feb 2021, 22:48

Gratuitatea pentru studenti a disparut, acum sa vedem cu ce vine cfr la schimb pentru a atrage alti calatori in locul studentilor.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13046
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeJoi 18 Feb 2021, 23:14

Luna a scris:
Gratuitatea pentru studenti a disparut, acum sa vedem cu ce vine cfr la schimb pentru a atrage alti calatori in locul studentilor.

1. Cu ce e de vina CFR Calatori penru anularea gratuitatii pentru studenti?

2. Parca studentii reprezentau o parte mica din totalul de calatori...
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeJoi 18 Feb 2021, 23:25

1. Nu am zis ca ar fi de vina cfr.
2. Pai chiar sunt o parte mica, dar e suficienta cat sa duca la anularea de trenuri ce si cu tot cu gratuitate erau pe muchie de cutit, unele chiar au ajuns anulate inainte de a fi eliminata gratuitatea doar din cauza ca au calatorit mai putini cu 10-15 studenti din cauza padendemiei (2028, 2024 spre exemplu).

Hai cu reduceri semnificative de pret, cu mers mai bun, cu instrumente pentru a putea atrage cumva macar cativa calatori platitori altel nu e bine! Sunt destule trenuri ce au calatori cat incap intr-un microbuz categoria B sau mai putini!
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeJoi 18 Feb 2021, 23:42

Da, Luna, in locul acelor studenti vor veni calatorii platitori care nu mai aveau locuri. Smile
Si evident ca stiti la ce trenuri ma refer. Alea solicitate, nu alea de la Cuca Macaii sau Cucuietii din Deal.
Studentii vor prefera cu siguranta trenul in continuare si cu 50% reducere, dar diferenta e ca acum nu se vor mai plimba anapoda, iar pana acum isi permiteau acest lucru doar pentru ca e(ra) gratis. Deci vor umbla mai responsabil. Asta si trebuia.
E bine ca unele trenuri IR (in mare parte cu Desiro) au devenit RE deja. Deci sper sa se mai extinda aceasta masura acolo unde este cazul.

Acum...odata ce v-ati invatat sa mergeti gratis...nu va mai place cu bani. Nu considerati ca se justifica.
Amenintati ca n-o sa mai mearga niciun student doar ca sa protestati in acest sens! Parca va simtiti fraieriti acum.
Dar noi, ceilalti, platitorii de bilete, cum ne mai simteam??? In 4 ani de umilinta si sfidare.

Lasa ca zicea si Dr2005 ca nu ati reprezentat decat 4% in plus (parca lunar) datorita gratuitatii.
Doar n-ati devenit brusc 94%?
Bine, in unele trenuri destul de solicitate am patit sa si vad treaba asta cu 94% numai studenti+elevi.
Nicio tragedie oricum. Tot voi aveati si cele mai mari pretentii la banii pe care oricum nu-i plateati voi, ci altii.

Daca vrei sa stii, cand s-au anulat trenuri in starea de urgenta de anul trecut (in timpul covidel) au ramas baza niste amarati de navetisti, aia pe care ii umileati ca sunt tarani, blatisti, nespalati, necivilizati si nu merita nu stiu ce vagoane de IR la R in conditiile unui parc de vagoane tot mai scazut si dezastruos, dar studentii sunt toti usa de biserica si merita conditii pentru ca platesc alti prosti in locul lor.
Fix acei navetisti au ramas in continuare calatori fideli si in pandemie. Cu mascute pe nas sau nu...au mers, nu-si permiteau luxul sa stea sa faca joburi/scoli online.

Da, trenuri s-au mai anulat cu tot cu gratuitatile studentilor din motive variate. Unele nici cu studentii nu rentau! Tocmai de aia e atat de irelevant sa vorbim.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 00:10

Eu ma refer la trenurile alea nesolicitate, cu alea am eu treaba nu cu rutele alea putine de le numeri pe degete care atrag destui calatori platitori.

Ai recunoscut chiar tu ca vor reduce calatoriile studentii, eu din contra as vrea sa aiba gratis si alte categorii/toata lumea, da-de se mai umple cate un vagon sau hai 2-3 pe rutele alea nesolicitate.

Nu sunt locuri destule pe rutele solicitate? Pai in prima faza se pot pune vagoane mai multe ca sunt destule de la trenurile anulate, apoi daca tot nu sunt locuri destule se pot pune limitari doar pentru trenurile de pe rutele alea solicitate.

De acum mergem cu trenul doar daca nu exista variante mai ieftine, nu crezi? De acum trenul nu mai are atu-ul de a fi gratis. Ca sa fie atractiv trebuie sa fie ieftin dar si cu mers ok, viteze macar similare cu transportul auto, etc.

Vezi, tocmai aia e, cu trenurile alea am eu ce am si nu imi convine, cele care nici macar cu tot cu gratuitatea studentilor nu rentau nu cu cele de pe cateva rute ce au (cat de cat) calatori.

Apropo ca zici tu de ruta aia Pitesti - Bucuresti ca sunt multi calatori, nu cunosc prea multe, am fost pe acolo de vreo 3-4 ori si cel mai recent in urma cu vreo 2 ani, dar nu am vazut trenuri prea lungi catre Pitesti nici cat am asteptat legaturi (uneori si 6 ore) in Craiova nici in Bucuresti nord, majoritatea le-am vazut cu desiro. Nu am vazut sa se mearga cu 5-7-9 vagoane pline asa cum mergea trenul regio de noapte la Mangalia. Sigur erau ceva calatori pentru Pitesti, mult mai bine decat pe alte rute dar nicivorba de nr de calatori ce e pe magistralele modernizate. Daca urcau 500-600 de calatori la cativa km dupa plecare in desiro presupun ca se punea locomotiva cu 5-6-7 vagoane. Cand am fost eu in 2019 erau cam 100-150 de calatori - foarte bine comparat cu M202, 207, 214 dar nu poti zice ca multi comparat cu cele de pe Bucuresti - Ploiesti sau Bucuresti - Constanta in sezon. Revenind la M202 pai in urma cu mai multi ani se mergea in picioare ca sardelele si erau si cate 6-8 vagoane, uneori chiar etajate/TE in special pe Simeria - Bucuresti Basarab, acum sunt 2 vagoane si zici wow ce de lume daca sunt intr-un tren 40-50 de calatori (am prins tot prin 2019 sa fie atatia pe M202 ca era o tabara in Parang).
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 09:46

Luna a scris:
Gratuitatea pentru studenti a disparut, acum sa vedem cu ce vine cfr la schimb pentru a atrage alti calatori in locul studentilor.
Cu nişte anulări de trenuri, probabil.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 12:46

Hai sa o mai spun a suta oara ca prostia asta de gratuitate a fost doar o gogoasa electorala si nu a ajutat compania CFR Calatori
Se stia de la inveput chiar dmnul Szentes a spus ca nu au vagoane suficiente pentru a sustine aceasta gratuitate
Sa vazut pe termen lung ca cresterea a fost de doar 4% si eu ma gandesc ca au fost doar studentii care au migrat de la Regio la InterRegii si cativa studenti care au facut naveta zilnic
Situatia companiei a ramas la fel transportul feroviar nu sa imbunatatit, vagoane in plus nu au apărut si intre timp au disparut ofertele comerciale ca deh umpleau studentii trenurile
Daca era asa buna gratuitate cresteau numarul de pasagerii cu 15-20%
Dr2005 s-au anulat destule trenuri si dupa 2017 asa ca..

Asa ca CFR Calatori sa introduca inapoi ofertele comerciale sa bage altele
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22336
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 12:52

Pana acum se urla ca vai doamne studentul/mocangiu sunt cantitate neglijabila, saracii, reprezinta foarte putin, brusc dupa anularea mocangelii se plange si e tragedie, se anuleaza trenurile ca nu mai sunt milogii.
Pai stai putin, ori sunt cantitate neglijabila ori sunt majoritatea?

Lasa ca nu moare cfr ca nu mai merge Ion, Gheorghe si Gica plus Anica mocangeala, din astia 4 raman 2 cel putin dar scot din buzunar si banuti, nu mai se urca unde vor si cand vor ca e gratis sa ocupe ei locurile pe care poate le vroia cineva care plateste bilet intreg, sau vara vroiai un loc la mare si nu gaseai din cauza milogilor care faceau naveta.
App, vara multi aveau abonament Bucuresti-Constanta si Bucuresti-Brasov, la ce le trebuia abonament? Sa faca naveta cand vor? De mare nesimtire ce e pe capul lor, cica au drepturi, na ca a reusit cineva sa ii linisteasca sa nu mai fie asa nesimtiti ca prea nesimtiti si sfidatori erau fata de restul oamenilor, si tari in gura.
Oameni care plateau bilet intreg stateau in picioare si nesimtitii stateau jos dar unu nu se ridica, astia sunt acesti milogi, viitorul, asta e viitorul, nesimtire la maxim!

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 13:47

Am coleg care ia salar peste 6000 de lei si are peste 30 de ani si beneficiaza de gratuitate pentru ca este student.. Asta cum vine?
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 14:25

Tocmai asta e si aberant. Oameni care deja produc bani si mai vor mocangeala la tren pentru ce? Pentru ce daca isi si permit sa plateasca?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 14:57

Ca tot vorbeam de studenti

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Fb_im138
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8356
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 15:47

A rezervat probabil tot compartimentul ca sa evite prezenta inoportuna a altora. Ce mi-as fi dorit si eu sa calatoresc asa, ehe... Puteam si eu sa fac asta dar diferenta e ca as fi platit restul locurilor Smile iar banii nici atunci nu ma dadeau afara din casa.

In ziua de azi se vorbeste mult prea mult de drepturi dar deloc de responsabilitati. Apare o generatie ce va fi vesnic frustrata de contactul cu realitatea, cind o sa constate ca, de fapt, viata e grea, ca nimeni nu iti da nimic degeaba si e cazul sa pui miina sa faci ce ai invatat.

Povestea cineva din America pe un alt forum despre colegii lui tineri care intrau in cimpul muncii infiltrati cu idei marete de stinga. Dupa citeva luni, vazind ce taxe au de platit, cit le mai ramine in buzunar si care e destinatia taxelor din munca lor, cica o virau bine de tot spre dreapta, chiar spre extrema Smile Astea sint insa cazuri fericite; multi nu se apuca de munca ci isi gasesc sub o forma sau alta o cale de a trai parazitar.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 16:07

Nesebar a scris:
App, vara multi aveau abonament Bucuresti-Constanta si Bucuresti-Brasov, la ce le trebuia abonament? Sa faca naveta cand vor? De mare nesimtire ce e pe capul lor, cica au drepturi, na ca a reusit cineva sa ii linisteasca sa nu mai fie asa nesimtiti ca prea nesimtiti si sfidatori erau fata de restul oamenilor, si tari in gura.
Oameni care plateau bilet intreg stateau in picioare si nesimtitii stateau jos dar unu nu se ridica, astia sunt acesti milogi, viitorul, asta e viitorul, nesimtire la maxim!
Ce spui tu e tehnic imposibil, pentru că abonamentele nu sunt cu loc rezervat. Iar faptul că această gratuitate a fost o sursă bună de venit pentru OTF (mai ales CFR Călători) nu se poate nega, ajutorul a fost consistent şi CFR Călători şi-a crescut numărul de călători cu INVESTIŢII ZERO, că noile 20-49 şi 20-68 au început să iasă în număr mare abia anul trecut. În fine, om trăi şi om vedea, vedem la raportul anual pe 2021 ce va ieşi.

TVlad a scris:
A rezervat probabil tot compartimentul ca sa evite prezenta inoportuna a altora.
Nu ai cum să faci aşa ceva. În mod sigur şi-a luat 6 bilete pentru 6 drumuri diferite în perioada maximă de anticipaţie (legal 30 de zile, deşi CFR Călători cam refuză vânzarea cu peste 20 zile anticipaţie). Au mai făcut şi alţii la fel ca el.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeVin 19 Feb 2021, 16:49

Ce parere ai de tabelul asta de mai jos Dr2005?
CFR Calatori a pus in circulatie 25 mil de locuri in 2017 fata de 31 de mil in 2016 dar gradul de ocupare a crescut doar cu 6 % de la 60% la 66%!Nu trebuia sa fie 80 90 % daca au navalit studentii?
Asta inseamna ca CFR a redus capacitatea de transport ori au disparut trenuri si vagoane ori au scos mai putine locuri la vanzare?
Deci CFR Calatori ar trebui sa se preocupe sa circule cu capacitate mai mare la trenuri undeva la 80%
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitimeDum 21 Feb 2021, 14:24

Parerea e una singra si aia sumbra: serviciul de transport feroviar de calatori pe multe rute e atat de prost incat nici gratis nu atrage prea multi calatori. Sa atraga pe bani (uneori multi) e o utopie.

Da, a fost o crestere de 4% a nr de calatori dar pe multe rute cred ca e si ultima crestere a nr de calatori, cel putin pana prin 2025. Asta daca nu se va da pana atunci vreo lege sa fie gratis sau aproape gratis trenul si pentru alti oameni nu doar studenti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 54 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 54 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 28 ... 53, 54, 55 ... 61 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: