Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 40 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 18:51

Or face unii studenti deastea, insa nu majoritatea, am vazut si eu uneori si daca i-am cunoscut i-am atentionat si mi-au dat dreptate. Din colegii mei niciunul nu fac destea. Sunt obositi unii studenti, si eu deseori ca viata de student nu e usora, insa asta nu e motiv sa ne urcam cu picioarele pe scaune. Si eu sunt obosit deseori in calatorii, insa ma intind cand sunt doar eu pe mai multe scaune si sunt obosit, insa niciodata nu pun si picioarele pe scaun.

Edit: Stiu vreo 2 cazuri cand au fost persoane descaltate cu picioarele pe bancheta si controlul/politia tf le-a zis sa se incalte ca li se pot fura papucii.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1539
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5811
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 19:26

Viata de student nu e usoara? Ha ha ha... buna asta. O fi mai usoara viata fraierilor care merg zi de zi la munca de dimineata pana seara ca sa le plateasca printre altele acestor putori plimbarile aproape zilnice la munte si la mare. Sunt obositi pentru ca asa sunt ei, nu au un motiv anume. Pe unii ii oboseste sa se dea jos din pat, pe altii ii oboseste citirea a mai mult de 2 fraze legate etc etc Atata se vaita "studentii" de zici ca vin de pe front din Irak sau Afganistan, de parca i-a obligat cineva sa faca facultatea - in loc sa zica mersi ca o fac prin mila publica tot plini de fitze, figuri si pretentii ce nu s-a mai vazut. Sa fie clar: nu e nimeni obligat sa ii tina in carca, ei au ales sa faca acea facultate iar in tarile din afara care urla ei prin diverse piete ca le plac NU EXISTA POMENI. In caz ca nu stiau, sa se duca acolo si sa vada ca totul se plateste.

De ce trebuie sa se suplimenteze trenurile de Constanta - cumva au ramas prea multi pomanagii pe dinafara si saracutii trebuie sa dea bani la microbuze sau pe benzina? Sa facem o cheta aici sa ii ajutam.  Propun chiar sa le platim si cazarea si masa ca doar sunt viitorul tarii. Tragedia e cand te uiti la unii din ei ca ... chiar sunt. Vedem viitorul, arata exact ca ei. De aia zic ca cine mai poate trebuie sa plece urgent din tara asta.

Nu trebuie suplimentat nimic, si asa au destule trenuri la dispozitie. Se poate face insa altceva si vad ca CFR Calatori a inceput sa si faca asta: sa se puna cate mai multe etajate pe trenurile IR frecventate de ei, au capacitate mare, sunt moderne si incap toti acolo. De aia sezonierul de noapte daca va fi cu etajate si tarif IR e perfect pentru ei, si asa va ajunge la destinatie plin de bere, pipi si alte fluide varsate pe jos. Iar mirosul din acel tren e de neuitat. Chiar va fi o calatorie de vis.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 20:35

@Luna am fost in Romania cu toti operatori mai putin Interregional din Transilvania ( Ardeal spun doar ungurii ) si la CFR, RegioCalatori si TFC am vazut persoane descaltate sau direct cu incaltamintea pe scaune, la ATC si Softrans de ce sa mint nu am vazut. Dar acum urmeaza oartea interesanta am fost in UK cu niste rame ca rang ar fi R si RE sau IR cu oferte plus VirginTrain si am vazut persoane descaltate. Am fost in Bulgaria, Lithuania si Polonia aceeasi poveste. Cele mai multe persoane descaltate le-am vazut in IR Buc-Sofia-Salonic la grupa interna BDŹ Ruse-Sofia dar la cele 2 vagaone de clasa 2a Buc-Sofia ( BDŹ ) + Buc-Salonic 21-76 erau niste fete straine din Israel si 2 baeti din Spania mergeau desculti prin cele 2 vagoane si crede-ma ca au facut destule ture prin cele 2 vagoane, vagonul bulgaresc fiind de 100 ori mai bun decat cotetul 21-76 al CFR in sensul ca in cotet clima nu a functionat pana dupa ce am plecat din Ruse iar vagonul BDŹ compartimentat cu geamuri care se deschideau.  

Asa ca daca ai sosete curate si adidasi curati ca mine nu e o problema sa te descalti dar daca e opusul atunci e jale. Dar in toate aceste cazuri a fost vorba de vagoane/trenuri cu grad scazut de ocupare ca daca toate cele 8 locuri sunt ocupate poti sa ai tu sosete din aur ca nu ai loc sa te mai descalti.

Astia care sunteti studenti sau care luati apararea studentilor eu cred ca voi nu realizati inca ce inseamna nelimitat la IR pentru studenti in vreme ce elevii fara niciun venit merg cu Personalul ca au 50% reducere si e cel mai ieftin. Imi aduc aminte si acum cand am fost la Busteni pe 01.12.2006 de ziua Nationala cand elevii de la LMV ( top 5 cele mai bune licee din Ploiesti sau liceu de fite ce sa mai ) cand au aflat 2 eleve din grupul cu care am fost cat costa un bilet la Personal pentru elevii a spus exact asa : "bai fratilor la banii astia am putea merge la munte in fiecare week-end" si vorbesc de elevii cu parinti bogati ca majoritatea din liceul ala asta erau copii de bani gata. E normal in viata asta ca elevii sa plateasca la Regio iar studentii sa mearga gratis si nelimitat cu IR-ul ? Pensionarii din cate stiu eu au numai 6 bilete cu 50% reducere pe an e fix bataie de joc dar bataie de joc la cele mai nesimtite cote.

Eu sunt mai nebun de felul meu asta nu inseamna ca ma iau de lume degeaba dar abia astept sa prind studenti facandu-si de cap prin trenuri crezand ca, cu acel bilet si-au cumparat tren.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 23:56

Studenţii au facilităţi prin multe ţări. Acum o săptămână îmi zicea o colegă că şi fiica ei care studiază în Danemarca are gratuit la tren, dar nu ştia dacă e printr-o lege sau, pur şi simplu, universitatea le plăteşte cărţi de călătorie pe perioada studiilor. Oricum, ţările mai cu apă caldă au înţeles că o ţară de necalificaţi nu poate plăti pensiile celor calificaţi. România nu a înţeles asta, vezi promovabilitatea de la bac şi felul în care necalificaţii sau cei cu diplome luate pe ochi frumoşi critică orice măsură în favoarea studenţilor. Probabil o să se simtă vreo 2 şi o să urle că ei au făcut facultăţi când noi ne jucam prin nisip... le răspund de pe acum că şi Viorica Dăncilă, Paul Stănescu sau Carmen Dan au studii superioare, dar asta nu-i face oameni calificaţi... cel puţin unul din ei e analfabet funcţional. Tocmai ca să nu defilăm cu astfel de specimene, cu diplome luate pe orice alt criteriu în afară de învăţătură TREBUIE băgaţi bani cât mai mulţi în facilităţi pentru studenţi, indiferent de natura lor.

Tot legat de facilităţi, citiţi raportul de activitate al CFR Călători pe 2017: https://www1.cfrcalatori.ro/wp-content/uploads/2018/02/RAPORT-ACTIVITATE-CFR-CALATORI-2017.pdf Numărul total de călători expediaţi a crescut cu 2,8%. Ca fapt divers, la pagina 5 se vede că a scăzut consumul de motorină (reducerea furturilor?)

Apropo de elevi, nu crezi că dacă ar avea gratuit 100% ar începe să fugă de acasă?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 00:21

Doctore eu am mai zis si in alt post dar tu dormi, am zis sa gaseasca o solutie mai buna si pentru elevi macar 10 calatorii pe an sa-si viziteze bunici sau rudele mai des ori sa viziteze frumoasele obiective din tara. Uita-te ce au pensionarii, elevii si studentii sa vezi diferentele. La unii caruta si la altii mercedes.

Am fost elev, nu am mers decat cu Personalul celelate trenuri erau "de aur" nu in sensul ca nu ne-am fi pernis ca oricum cand mergeam in vacante la Adjud cu mama mergeam numai cu Acceleratul dupa 14 ani am mers singur sau doar cu fratemiu si bagam doar Personale, ai nostri stiau ca venim cu Acceleratul diferenta de bani ne ramanea, amintiri din copilarie. Si acum la Adjud daca m-as duce tot cu Regio as merge la ce viteze de rahat are IR-ul de la Ploiesti Sud la Adjud.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6854
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 01:39

Dr2005 a scris:
Studenţii au facilităţi prin multe ţări. Acum o săptămână îmi zicea o colegă că şi fiica ei care studiază în Danemarca are gratuit la tren, dar nu ştia dacă e printr-o lege sau, pur şi simplu, universitatea le plăteşte cărţi de călătorie pe perioada studiilor. Oricum, ţările mai cu apă caldă au înţeles că o ţară de necalificaţi nu poate plăti pensiile celor calificaţi. România nu a înţeles asta, vezi promovabilitatea de la bac şi felul în care necalificaţii sau cei cu diplome luate pe ochi frumoşi critică orice măsură în favoarea studenţilor. Probabil o să se simtă vreo 2 şi o să urle că ei au făcut facultăţi când noi ne jucam prin nisip... le răspund de pe acum că şi Viorica Dăncilă, Paul Stănescu sau Carmen Dan au studii superioare, dar asta nu-i face oameni calificaţi... cel puţin unul din ei e analfabet funcţional. Tocmai ca să nu defilăm cu astfel de specimene, cu diplome luate pe orice alt criteriu în afară de învăţătură TREBUIE băgaţi bani cât mai mulţi în facilităţi pentru studenţi, indiferent de natura lor.
In Danemarca toti bursierii au gratuit transportul public, indiferent de natura bursei-in cazul fiicei colegei tale are bursa de studiu probabil.Uite de exemplu in Teleorman sunt primarii care le deconteaza elevilor de liceu abonamentele de autobuz , dar asta se face din bugetul local si nu toate primariile isi permit acest lux.
Este foarte bine ca studentii sa fie ajutati, dar nu esti de parere ca ei sa nu ajunga analfebeti ca tovarasa prim ar trebui sa mai dea si pe la scoala, nu sa se plimbe cu trenul.Ceea ce vreau sa spun este ca macar cei care repeta anul sa numai beneficieze de aceasta reducere iar banii sa fie redirectionati in meditatii suplimentare de exemplu.Ma rog am mai zis se pot gasi alte metode de a cheltui mai cu folos acei bani, dar sa recunoastem ca nu aduc la fel de multe voturi.Pentru ca oricat ar crauni unii pe aici, aceasta gratuitate este pur politica, care din pacate nu va beneficia decat generatia de acum.Si noi am facut Dragose facultate si aveam 50% pe tren, si tot eram in fiecare week-end la munte, in schimb in laborator eram 3 insi pe un calculator . Eu unul as fi preferat sa avem fiecare calculatorul lui in laborator si ma duc cu bilet intreg la munte, dar asa sunt eu, intai pun ce e prioritar in fata si daca mai ramane bani si de o suta de salam de Sibiu...
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1539
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5811
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 08:12

De-aia merg asa bine treburile in Romania. ca ne-am umplut de studenti analfabeti care abia stiu sa scrie o fraza fara cinci greseli gramaticale.

Facilitatea asta cu gratuitatea nelimitata - cea mai mare tampenie electorala care numai in tara prostilor e posibila - nu are nimic de-a face cu educatia "studentilor". Despre ce educatie e vorba cand ei calaresc trenurile de dimineata pana seara? Era evident ca se vor face o groaza de abuzuri (nu mai zic de bilete achizitionate si calatorii neefectuate la greu, blocand locurile pentru platitori etc etc ).

Cum bine zicea cineva - elevii platesc, pensionarii platesc si niste handralai buni de munca puturosesc si o ard "intelectual" prin trenuri? Este pur si simplu ceva atat de scarbos ca ti se intoarce stomacul pe dos. Eu acum 15 ani cand am facut facultatea (si nu una foarte grea) abia aveam timp pentru o plimbare de week-end si pe ei tot timpul ii vezi craciti cu telefonul si laptopul in brate. Se si vaita ca sunt mereu obositi, probabil asa s-au nascut.

Calitatea transportului feroviar s-a prabusit pur si simplu de un an incoace iar aceasta tampenie nu a facut decat sa indeparteze si mai multi oameni de la tren. Caci daca ai umplut trei vagoane cu pomanagii nu ai rezolvat nimic, decat ai prelungit agonia.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 13:48

Dr2005 a scris:
Studenţii au facilităţi prin multe ţări. Acum o săptămână îmi zicea o colegă că şi fiica ei care studiază în Danemarca are gratuit la tren, dar nu ştia dacă e printr-o lege sau, pur şi simplu, universitatea le plăteşte cărţi de călătorie pe perioada studiilor. Oricum, ţările mai cu apă caldă au înţeles că o ţară de necalificaţi nu poate plăti pensiile celor calificaţi. România nu a înţeles asta, vezi promovabilitatea de la bac şi felul în care necalificaţii sau cei cu diplome luate pe ochi frumoşi critică orice măsură în favoarea studenţilor. Probabil o să se simtă vreo 2 şi o să urle că ei au făcut facultăţi când noi ne jucam prin nisip... le răspund de pe acum că şi Viorica Dăncilă, Paul Stănescu sau Carmen Dan au studii superioare, dar asta nu-i face oameni calificaţi... cel puţin unul din ei e analfabet funcţional. Tocmai ca să nu defilăm cu astfel de specimene, cu diplome luate pe orice alt criteriu în afară de învăţătură TREBUIE băgaţi bani cât mai mulţi în facilităţi pentru studenţi, indiferent de natura lor.

Tot legat de facilităţi, citiţi raportul de activitate al CFR Călători pe 2017: https://www1.cfrcalatori.ro/wp-content/uploads/2018/02/RAPORT-ACTIVITATE-CFR-CALATORI-2017.pdf Numărul total de călători expediaţi a crescut cu 2,8%. Ca fapt divers, la pagina 5 se vede că a scăzut consumul de motorină (reducerea furturilor?)

Apropo de elevi, nu crezi că dacă ar avea gratuit 100% ar începe să fugă de acasă?

O spun pentru a mia oara degeaba dai gratuit si pe partea cealalta tai bugetul si subventile oare asa au facut si in Slovacia Dragos din cate stiu aia si-au inchiriat Vectroane plus ca au investitii destule in trenuri si infrastructura!
Sa mearga 5 mil de studenti cu trenul dar statul sa ofere sprijin sa fie vagoane si sa se respecte si conditile pentru ceilalti calatori
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6550
Reputatie : 12364
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 14:19

Si mai e o chestie... prin tarile UE in care studentii au gratuit, Statul nu se imprumuta lunar miliarde de euro ca sa aiba bani de pensii si salarii. Pai ce facem aici? In loc sa micsoram deficitul bugetar il crestem cu alte gauri negre ? Dar cand vreodata celor din politica le-a pasat de soarta Romaniei pe termen lung?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 14:41

Suma pentru studenţi e ridicol de mică în comparaţie cu alte cheltuieli. Dacă 200 milioane lei pe an nu merită studenţii noştri...
Reamintesc că pensiile speciale costau în 2017 aprox. 5,9 miliarde lei pe an, adică de aproape 30 de ori ai mult decât deconturile pentru studenţi şi elevi (că cele 200 milioane acoperă ambele categorii). Şi cu siguranţă mai putem găsi cheltuieli la stat mult mai mari şi fără rost. Ce ziceţi de sumele alocate primăriilor, pe care acestea le folosesc pentru înlocuirea periodică a bordurilor şi panseluţelor? Ce ziceţi de cheltuielile pe studii de fezabilitate inutile (cel mai bun exemplu e Sibiu - Piteşti... păi se ştie de ani buni că un astfel de proiect printr-un sit Natura 2000 trebuie să includă măsuri pentru protecţia florei şi faunei şi, totuşi, niciun SF nu include astfel de măsuri - ecoducte din km în km, panouri fonoabsorbante şi garduri pe toată lungimea, canalizare pentru apele scurse de pe drum cu staţii de epurare)? Şi câte şi mai câte... dar voi credeţi că gratuitatea studenţilro e sursa problemelor voastre existenţiale. Acum vreo câţiva ani, când am spus că nu e normal şi nici rentabil ca oamenii să meargă întinşi pe banchete sau crăciţi pe 4 scaune, m-aţi înjurat. Uite că am avut dreptate, situaţia aia a devenit istorie, chiar dacă unora dintre voi nu vă convine.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 16:06

Katalyn a scris:
@Luna am fost in Romania cu toti operatori mai putin Interregional din Transilvania ( Ardeal spun doar ungurii ) si la CFR, RegioCalatori si TFC am vazut persoane descaltate sau direct cu incaltamintea pe scaune, la ATC si Softrans de ce sa mint nu am vazut. Dar acum urmeaza oartea interesanta am fost in UK cu niste rame ca rang ar fi R si RE sau IR cu oferte plus VirginTrain si am vazut persoane descaltate. Am fost in Bulgaria, Lithuania si Polonia aceeasi poveste. Cele mai multe persoane descaltate le-am vazut in IR Buc-Sofia-Salonic la grupa interna BDŹ Ruse-Sofia dar la cele 2 vagaone de clasa 2a Buc-Sofia ( BDŹ ) + Buc-Salonic 21-76 erau niste fete straine din Israel si 2 baeti din Spania mergeau desculti prin cele 2 vagoane si crede-ma ca au facut destule ture prin cele 2 vagoane, vagonul bulgaresc fiind de 100 ori mai bun decat cotetul 21-76 al CFR in sensul ca in cotet clima nu a functionat pana dupa ce am plecat din Ruse iar vagonul BDŹ compartimentat cu geamuri care se deschideau.  


Astia care sunteti studenti sau care luati apararea studentilor eu cred ca voi nu realizati inca ce inseamna nelimitat la IR pentru studenti in vreme ce elevii fara niciun venit merg cu Personalul ca au 50% reducere si e cel mai ieftin. Imi aduc aminte si acum cand am fost la Busteni pe 01.12.2006 de ziua Nationala cand elevii de la LMV ( top 5 cele mai bune licee din Ploiesti sau liceu de fite ce sa mai ) cand au aflat 2 eleve din grupul cu care am fost cat costa un bilet la Personal pentru elevii a spus exact asa : "bai fratilor la banii astia am putea merge la munte in fiecare week-end" si vorbesc de elevii cu parinti bogati ca majoritatea din liceul ala asta erau copii de bani gata. E normal in viata asta ca elevii sa plateasca la Regio iar studentii sa mearga gratis si nelimitat cu IR-ul ? Pensionarii din cate stiu eu au numai 6 bilete cu 50% reducere pe an e fix bataie de joc dar bataie de joc la cele mai nesimtite cote.

Eu sunt mai nebun de felul meu asta nu inseamna ca ma iau de lume degeaba dar abia astept sa prind studenti facandu-si de cap prin trenuri crezand ca, cu acel bilet si-au cumparat tren.
Naiba stie cum pot umbla unii desculti, mai ales in spatii publice. Probabil nu sunt constienti de riscurile la care se expun.

Elevii au in prezent trenul gratuit doar in conditii speciale. Daca ar fi fost dupa mine as fi dat si elevilor gratuit dar cumva restrictionat sa nu poata fugi de acasa/chiuli de la ore plecand cu trenul cine stie unde. Am avut colegi/cunosc actuali elevi care au facut-o si fara sa fie trenul gratis, au avut ei bani cumva de 50% din pret la regio de i-au gasit parintii cu politia la sute de km distanta sau mergeau cine stie unde cu trenu chiulind de la ore.

De ce te iei doar de studentii care isi fac de cap prin trenuri dar nu si de restul? Ce ei cumparand bilet sau dand niste bani la nas au cumparat un tren? Vezi pensionarii/taranii ce cara fel si fel de chestii urat mirositoare, murdaresc scaunele, pun rate vii pe scaune, sunt nespalati de hohoho, multi defapt neavand dealtfel baie acasa, pensionarii ca ii trage curentul dar nu ai aer in tren de caldura si uneori fura ce pot din tren (hartie igienica, sapun, becuri/neoane, lasa ambalaje prin trenuri) ,,ca si asa e biletul scump”, romii care fac rele si mai mari.

Dr2005 a scris:

Tot legat de facilităţi, citiţi raportul de activitate al CFR Călători pe 2017: https://www1.cfrcalatori.ro/wp-content/uploads/2018/02/RAPORT-ACTIVITATE-CFR-CALATORI-2017.pdf Numărul total de călători expediaţi a crescut cu 2,8%. Ca fapt divers, la pagina 5 se vede că a scăzut consumul de motorină (reducerea furturilor?)

Apropo de elevi, nu crezi că dacă ar avea gratuit 100% ar începe să fugă de acasă?
Interesant de vazut in raportul ala si cat de multe vagoane detine cfr si cate din ele sunt modernizate.

Unii elevi au fugit de acasa si fara sa aiba gratuit 100%.

marius664 a scris:

Este foarte bine ca studentii sa fie ajutati, dar nu esti de parere ca ei sa nu ajunga analfebeti ca tovarasa prim ar trebui sa mai dea si pe la scoala, nu sa se plimbe cu trenul.Ceea ce vreau sa spun este ca macar cei care repeta anul sa numai beneficieze de aceasta reducere iar banii sa fie redirectionati in meditatii suplimentare de exemplu.Ma rog am mai zis se pot gasi alte metode de a cheltui mai cu folos acei bani
Stai linistit, esti penalizat bine la universitate daca nu dai pe la scoala, nu scapi nesanctionat. Iar cine repeta anul nu vad de ce sa i se ia gratuitatea la tren, pe penalizat oricum destul de catre universitate, taxa deregula e mai mare decat valoarea biletelor.

cristy79 a scris:
De-aia merg asa bine treburile in Romania. ca ne-am umplut de studenti analfabeti care abia stiu sa scrie o fraza fara cinci greseli gramaticale.

Calitatea transportului feroviar s-a prabusit pur si simplu de un an incoace iar aceasta tampenie nu a facut decat sa indeparteze si mai multi oameni de la tren. Caci daca ai umplut trei vagoane cu pomanagii nu ai rezolvat nimic, decat ai prelungit agonia.
Studentii aia nu ne reprezinta! Astfel de personaje raman repetente, au restante multe, si ajung chiar exmatriculate deseori. Sustin studentii care chiar invata/stiu ceva in domeniul in care studiaza.

Mie nu mi se pare ca s-a prabusit calitatea, cam aceeleasi vagoane sunt. Cu indepartat de tren dar nr calatorilor e in crestere, asta conteaza pentru cfr sa fie cat mai putine trenuri cu grad de ocupare sub 50%.

cristy79 a scris:
Viata de student nu e usoara? Ha ha ha... buna asta. O fi mai usoara viata fraierilor care merg zi de zi la munca de dimineata pana seara ca sa le plateasca printre altele acestor putori plimbarile aproape zilnice la munte si la mare. Sunt obositi pentru ca asa sunt ei, nu au un motiv anume. Pe unii ii oboseste sa se dea jos din pat, pe altii ii oboseste citirea a mai mult de 2 fraze legate etc etc Atata se vaita "studentii" de zici ca vin de pe front din Irak sau Afganistan, de parca i-a obligat cineva sa faca facultatea -  in loc sa zica mersi ca o fac prin mila publica tot plini de fitze, figuri si pretentii ce nu s-a mai vazut. Sa fie clar: nu e nimeni obligat sa ii tina in carca, ei au ales sa faca acea facultate iar in tarile din afara care urla ei prin diverse piete ca le plac NU EXISTA POMENI. In caz ca nu stiau, sa se duca acolo si sa vada ca totul se plateste.

Nu trebuie suplimentat nimic, si asa au destule trenuri la dispozitie. Se poate face insa altceva si vad ca CFR Calatori a inceput sa si faca asta: sa se puna cate mai multe etajate pe trenurile IR frecventate de ei, au capacitate mare, sunt moderne si incap toti acolo. De aia sezonierul de noapte daca va fi cu etajate si tarif IR e perfect pentru ei, si asa va ajunge la destinatie plin de bere, pipi si alte fluide varsate pe jos. Iar mirosul din acel tren e de neuitat. Chiar va fi o calatorie de vis.
De ce crezi ca toti studentii nu muncesc? Sau ca nu pot avea cursuri/examene grele? Sunt destui care merg la munca si au o viata mai buna ca un student, avand locuri de munca caldute. Spre exemplu laboranti la scoli ce nu au laboratoare, soferi la institutii ce folosesc masina odata pe saptamana 2-3 ore sau nici nu au masina (functionala), exista! Sau altii si altii, eu m-am saturat de oameni ce dorm la servici cand ar trebui sa imi rezolve diverse trebuie pentru care sunt platiti/ii platesc. Un exemplu este si la cfr cand exista casierii in unele statii in care se vand 10 bilete pe zi. Apoi lipsa de bani in studentie iarasi nu face prea usoara viata de student. Apropo, daca tot crezi ca e asa usoara si faina viata de student, de ce nu te inscrii la o facultate ca sa fi student (din nou)? Hai zi zau ca nu exista gratuitati si in alte tari? Uite in Ungaria si romii au gratis legal pe motiv ca au multi copii (toata familia gratis, nu doar copii).
Da, sa puna etajate, de acord. Nu am nici o problema in asta cat timp merg doar studenti cu ele.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6550
Reputatie : 12364
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 17:00

Dr2005 a scris:
Dacă 200 milioane lei pe an nu merită studenţii noştri...

Studentii nostri merita mai multe locuri de cazare in camine, cantine unde sa poata servi o masa calda la un tarif acceptabil, biblioteci si sali multimedia pentru studiu, laboratoare si sali de curs cu dotari la standarde UE... asta este important pentru formarea lor, nu plimbarile cu trenul prin tara, fara rost...
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 17:18

Merita si trenul gratuit, hai sa fim seriosi. Insa total de acord cu mai multe camine, dar si conditii in ele mai bune (nu lux dar nici chiar cam ca la inchisori) si pret acceptabil nu cat costa o chirie. Biblioteci prea putin isi mai au rostul in forma clasica, acum e digital totul. Cantinele deregula nu sunt foarte scumpe, problema mare o reprezinta calitatea mancarii servite si programul de servit masa care e uneori cand ai cursuri/laboratoare si multe cantine sunt si inchise in anumite zile. Apropo, cu ajutorul trenului gratuit s-au eliverat ceva locuri in camine, unii studenti la distante nu foarte mari alegand sa faca naveta cu trenul in loc de cazare la camin.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 18:14

Dacă te duci la orice facultate serioasă (vorbesc de cele de stat gen Politehnica, Universitatea Bucureşti, Babeş-Bolyai, Medicina ş.a., nu de Hyperion şi Spiru Haret), o să vezi că 90% din studenţi merg cu trenul doar vineri spre casă şi duminică înapoi, iar cei care nu fac naveta mai fac câte un munte sau mare şi cam atât. Nu mi se pare anormal să văd studenţi pe munte, ba chiar mă bucur că fac asta în loc s-o ardă prin cluburi. Oricum, ăia care se duc prin cluburi nu merg cu trenul.

Cantine nu ştiu pe unde mai sunt... în Regie s-a închis cantina prin 2009 şi închisă a rămas. Cantina privată din Leu s-a demolat, aia din Rectorat acum câţiva ani avea program de la 9 la 13 şi vindea doar ce nu comandau profesorii la telefon, adică în 99% din timp cremwurşti/cabanoşi cu piure şi cam atât. Aşa că tot la şaorma cu de toate sau la Carrefour Orhideea ajungeai dacă îţi era foame.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitimeSam 02 Iun 2018, 18:26

@Dr2005 dar ti-am zis de atatea sute ori nu am nimic impotriva cine si din banii cui se deconteaza calatoriile studentilor sa le mai taie din nelimitatul ala ca in special bucuresteni fac naveta saptamanal pe litoral, ti-a tot spus aici oameni care lucreaza in CFR, pasionati si ti-o va spune nasii de tren daca ai sa-i intrebi si chiar casiere dao naibi de treaba te faci ca nu intelegi.

Ce naiba ma toti bucurestenii fac facultatea mai nou pe litoral si cei din CTA la Bucuresti ? Trenurile de pe M800 sunt pline de studenti si vor fi toata vara la ce vara caniculara au anuntat tu ne vorbesti noua cu niste cifre mincinoase cand cifrele reale sunt in tren.

@Luna ma iau de toata lumea mai putin de tigani mai ales dupa episodul de alaltaseara unde am avut o cearta in trafic cu un ca*** care credea ca daca are Logan e smecher dar l-am trimis la plimbare cand i-am spus ca nici macar cei cu Bmw nu sunt smecheri cum sa fie el cu Logan. L-am inregistrat pe telefon acum e cautat de baieti buni de la bloc sper sa-l gaseasca pana plec. Azi in oras intr-un magazin Plafar 2 proaste se bagau cu tupeu in fata pe prima am zis hai laso asa dar a doua una pe la 45 ani si tare in gura. Le-am pus la punct pe amandoua civilizat si tot ele erau cu gura mare. Asa e cand ma cert cu mama pe tema educatiei, unii dintre noi am primit educatie cat pentru 3-4 insi alti deloc. Abia astept sa termin treburile sa ma intorc la regina acolo unde nu se baga nimeni in fata ta ba mai mult exista distanta aia de 1-2 metri care se foloseste inclusiv in magazine nu doar la banci. Ce a ajuns tara asta parca nu imi vine sa cred ca am trait aici 27 ani.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 11 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 40 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: