Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 39 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20491
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25373
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeDum 29 Apr 2018, 14:13

Nicăieri prin lume nu există spaţii dedicate 100% bicicletei, nici măcar în Olanda. Acele spaţii sunt, practic, multifuncţionale - poţi să pui biciclete, bagaje, cărucioare cu copii, pot sta oamenii în scaun cu rotile sau pot sta chiar oamenii sănătoşi, pe strapontine. Aşa se face peste tot, numai la noi nu. Păi la noi cel puţin 21-76.900 ar fi trebuit să aibă la un capăt un astfel de compartiment. La fel şi etajatele noi care se fac acum. Nu mai zic că UE ne obligă să asigurăm accesul persoanelor cu mobilitate redusă (PMR) la toate trenurile. Păi degeaba gările modernizate au rampe şi peroane la nivel, dacă PMR nu pot urca în vagoane pentru că nu au loc!

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13045
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeDum 29 Apr 2018, 14:42

Da, Doctore, urca in Bucuresti Nord, sa spunem, ajung in Caracal si acolo cum se dau jos din Acceleratul de Pausa?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20491
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25373
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeDum 29 Apr 2018, 15:22

Păi după ce se va moderniza Coridorul Rin-Dunăre, or să aibă şi acolo peron conform cu normele UE Laughing Prin 2040 aşa... Numai că istoria ne spune că automotoarele CFR au viaţă lungă (vezi AM700 şi 900) şi s-ar putea să prindă vremurile alea. În plus, producătorii europeni deja ţin cont de aceste specificaţii, iar nişte rame electrice sau automotoare luate din import sigur vor avea aceste spaţii pentru PMR (cum au şi Desiro, de altfel). În schimb, dacă printr-o minune vor lua Hyperion, atunci alea nu or să aibă aşa ceva, că în Româia dacă eşti PMR eşti condamnat să stai toată viaţa în apartamentul tău sau, dacă eşti mai norocos, în casa ta. Că pe stradă nu poţi ieşi (dacă, prin absurd, ai rampă şi lift la bloc, pe trotuarul din faţa blocului nu ai loc de maşini, de fapt nu ai loc nici măcar printre ele ca să ieşi în stradă şi să mergi pe acolo), deci nu ai cum să ajungi la gară să iei trenul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13045
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeDum 29 Apr 2018, 16:36

Stai linistit, ca sint orase care se uita cu scarba la Bucuresti in care si sanatos fiind e destul de greu sa nu mergi pe strada, in functie de zona in care stai. Wink
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18578
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24096
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 11 Mai 2018, 22:06

Ce tampitii mai is acolo la CFR in loc sa suplimenteze trenurile ei trimit calatorii sa isi ia bilete din timp si sa se intereseze daca mai is locuri

Cele două trenuri turistice care circulă pe ruta Oravița – Anina au regim obligatoriu de rezervare a locurilor şi recomandăm cumpărarea din timp a biletelor de călătorie. Acestea pot fi achiziţionate de la ghişeele stațiilor de cale ferată și agențiilor de voiaj CFR, precum şi online, cu anticipație maximă 30 de zile, informează CFR Călători.

Având în vedere că în ultima perioadă solicitările de călătorie pentru aceste trenuri au crescut, este bine să vă asiguraţi din timp că mai sunt locuri disponibile pentru data călătoriei.

Măsura CFR Călători vine astfel în sprijinul turiștilor care ...
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13045
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 11 Mai 2018, 22:16

Am fost de doua ori pe linia asta. Nu mai stiu precis daca erau doua garnituri de cate doua vagoane, da' unul era de rezerva. Inclusiv pe 925 e criza de vagoane?
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11597
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeSam 12 Mai 2018, 07:42

De câteva luni stă un vagon de pe ruta asta în revizia din Timișoara.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18578
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24096
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 18 Mai 2018, 22:14

Sighisoara 2018
Foto facebook Cristi Andrei

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 32968610
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22335
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeMar 22 Mai 2018, 18:30

Tipic romanesc, in Polonia nu au voie sa doarma nici pe banca dar pe jos, ii scoate din gara pe boscheti in secunda 2 dar na , alea sunt tari mai civilizate, noi suntem noi.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2018, 19:14

Chiar nu se poate o suplimentare pentru maine si sambata la trenurile Bucuresti - Constanta? Maine dimineata nu mai e loc la nici un tren.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11135
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2018, 23:29

Obisnuiti-va cu asta. In iulie daca vad faze dastea direct la RegioCalatori ma duc, am mai mers cu ei de atatea ori stau pe 3-4 locuri, prize, AC, podurile de la Borcea si Cernavoda le trec cu usa deschisa si nu ma cearta nimeni ca stau cu picioarele pe bancheta ( doar in sosete )
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2018, 23:44

Desi nu e politicos sa te descalti in spatii publice, hai sa recunoastem.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11135
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 01:00

Stai cuminte ca am mereu sosete noi cand plec cu trenul si cand stai singur pe 3-4 locuri nimeni nu poate sa zica nimic. Macar atata sa fac si eu din moment ce imi platesc biletele. Si in avion la fel fac dar repet adidasii curati si sosetele noi ca altfel sigur s-ar gasi vreun student sa imi dea lectii.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8242
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 15:26

Faci ce vrei, eu insa nu imi permit sa ma descalt in spatii publice. Chiar si la hosteluri ma descalt doar la baie, e imposibil sa nu miros dupa o drumetie si efort fizic. Dealtfel nici nu stiu ce e mai rau sa te urci pe scaune incaltat sau sa te descalti in trenuri.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6655
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitimeVin 01 Iun 2018, 17:19

Pai daca te-ai descalta si ai avea o igiena normala atunci nu ai mai mirosi, eventual si daca ai o incaltaminte de calitate/adecvata. Nu zice nimeni sa te descalti daca tu umbli numai prin baligar.
Dar daca vii ipotetic de acasa atunci oricum te imputi stand incaltat 10 ore intr-un tren.
Deci dupa rationamentul tau tu puti oricum si oriunde. E problema ta.
Intr-un tren de noapte mai golut e perfect normal sa te cracesti ca sa poti atipi un pic mai comod. In amiaza mare nu prea are sens, insa am vazut ca studentii tai nu tin cont de zi sau noapte.
Dar ai mai tot avut tu ceva fixatie cu treaba asta si anul trecut la topicul Astrei, astia avand un tren curat.
Daca si restul studentilor ar tine cont de ce zici tu n-ar strica totusi. Fiindca astia se cracesc direct incaltati. Ei sunt vesnic obositi.
Ba chiar pe sezonierul Sibiu - Mangalia anul trecut o fata imi recomanda sa stau la fel ca ea. Am ramas masca. Neutral
Probabil asa se merge, e ceva mai nou si nu stiu eu.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 10 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 39 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: