Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+95
dan tm
stefan_br
tyio
andreycj
marian1967
65-1125-7
Lumunita Stana
92Dragos
solomon1984
cardinal
DanyCfrPascani
gabrielle.niki
Dutzu
bogdan aldea
Mushu
mariuscfrbucuresti
Adisoft1991s
laur 133
gtavicecity
Norbi
IonutChircu
Ionutz
alinx3330
Razvan Tudor
mtk
allred
Rarau
Raduku09
Mihay
apmatei
Grigor
marius664
Radu
Vale
c o r v i n
alexmorph3us
AlexD
AeroX
mureseanu_976
bubu
Bobby_TM
Re6/6
florin.lifticariu
baiazid
Ciprian
vatmanul
Luna
cristy79
Gabry Gabriel
NicuS
The Legend
Jhonyla
Costin.B
@ndrey
rizelgeorgel2004
alex.alexus.tm
cfr500
DUAL
lifetec
cortexedge
George
Florin C
kristi kkk
Tomi13leu
marius_catalin84
ttavi
rich1974
Amiralul
phnegativ
cristi ar
Spartan1948
AndiCFR
19jimmy84
razvan - trenuri
IonutCFR2009
Radu Tudor
TVlad
Simply18
DPS
DAS 2011
Vitosa
redeme
mariushal
Adrian78
cstefan
Andrey_tm
Balto
maris.constantin
cristi CFR
lapsanszkitamas
Vlad
Teodor
Adirmvl
Dr2005
Nesebar
99 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 40 ... 66  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeSam 22 Feb 2014, 00:36

Să amendeze SNCFRul? Smile) Ăsta ştie ce vorbeşte?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3302
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8258
Data de inscriere : 26/05/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeSam 22 Feb 2014, 20:12

Foarte bine. Daca s-ar da amenzi si in alte gari ar fi bine. Romania are unele din cele mai MURDARE si neingrijite gari din Uniunea Europeana. Curatenie si ordine se poate face si cu bani mai putini dar mai trebuie si dorinta din partea CFR SA sa rupa contractele cu cei care nu-si respecta prevederile din ele. Sunt in Ungaria, Cehia, Polonia multe gari nemodernizate dar care arata bine sau foarte bine. Este adevarat ca in Bulgaria sau Serbia ele sunt ca la noi sau mai rau.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11601
Data de inscriere : 08/09/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeSam 22 Feb 2014, 20:43

Sus In jos
mariushal




Numarul mesajelor : 70
Reputatie : 4745
Data de inscriere : 12/12/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeSam 22 Feb 2014, 23:24

adrian78 a scris:
http://www.railvolution.net/railvolution/hors-doeuvres/three-more-bulgarian-electrics-head-for-czech-republic

Bulgarii isi trimit skoditele la modernizat trimit doar cutiile de locomotiva!!
ZOS Zvolen has now acquired three more Škoda-built electrics from Bulgaria, in addition to the first four, which are now in service with various operators in the Czech Republic and Slovakia. The trio, 44 075, 44 080 and 45 154, were withdrawn by state operator BDZ, which then put them up for sale. Two of them are shown here on 17 February 2014, leaving Romania at Curtici. They are all now heading for a works within the Czech Republic.

ZOS Zvolen a achizitionat acum trei locomotive electrice Škoda din Bulgaria, în plus față de primele patru, care sunt acum în serviciu la diverși operatori din Republica Cehă și Slovacia. Trio-ul, 44 075, 44 080 și 45 154, au fost retrase de către operatorul de stat BDZ, pe care apoi le-a pus în vânzare. Două dintre ele sunt prezentate aici, pe 17 februarie 2014, iesind din  România  pe la Curtici. Acestea se indreapta  spre o uzina din Republica Cehă.
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 7051
Data de inscriere : 28/03/2009

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeDum 23 Feb 2014, 11:32

Bai, deci va rog frumos nu mai puneti articole cu nebunu`asta de Robu  Laughing  Fabulatii, minciuni si promisiuni fara adevar. Este de aproape 2 ani primar si n-a facut mai nimic (bine, sa nu uitam de plamierii pentru care ne stie toata Romania), ba mai mult a spart tot Centru orasului cica pt. modernizare (si a deviat traficul prin zona pietonala a Pietei Unirii - Este ca si cum ar circula masini prin Piata Mare din Sibiu). Si sa nu uitam de faimosul pasaj pentru care a facut sapaturi si din cate am inteles au astupat la loc pentru ca au gasit ceva ape termale in subteran si nu se mai poate contrui nimic acolo (nu stiu cat sunt zvonuri si cat e adevar). Plus de asta, ``inmormantarea liniilor`` costa o avere, bani pe care Primaria nu o sa ii aiba in vecii vecilor si plus de asta nici nu e atributia lui. La fel cum nu a putut (sau nu a vrut, sau nu a avut cu ce) sa schimbe aspectul Garii de Nord din Timisoara, de asemenea nu are cum nici sa isi indeplineasca visul de a baga trenurile pe sub pamant, de a construi magistrala de metrou si ce mai viseaza el pe langa.

PS: Rog de urgenta control medical de specialitate !  Laughing
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6392
Data de inscriere : 03/08/2010

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeDum 23 Feb 2014, 11:59

acum o saptamana skodele erau inca in Romania in statia Paulis Smile)
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18590
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24112
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 13:27

http://www.bursa.ro/pentru-urmatorii-cinci-ani-transferoviar-grup-estimeaza-investitii-de-25-milioane-euro-225335&s=companii_afaceri&articol=225335.html
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 18:41

Cine s-a pisat in pasajul subteran de la Gara de Nord?

nu, directorul nu s-a pisat.

http://www.tion.ro/primarul-timisoarei-in-control-cu-politia-la-gara-de-nord-daca-nu-investitii-macar-curatenie/1386928
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5622
Data de inscriere : 25/06/2012

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 19:08

dan tm a scris:
Cine s-a pisat in pasajul subteran de la Gara de Nord?

nu, directorul nu s-a pisat.

http://www.tion.ro/primarul-timisoarei-in-control-cu-politia-la-gara-de-nord-daca-nu-investitii-macar-curatenie/1386928


Ce naiba frate? e o moda sa-ti faci nevoile in Pasajul subteran?
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Vizitator
Vizitator




Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 19:50

Acuma cred ca nu e alta ironie pe care n-o pricep ca la celalalt topic Twisted Evil 


Tu crezi ca toata lumea scoate 1 leu ca mine si ca tine sa mearga la buda?

E plina gara de boschetari si boschetare, urit de tot, apoi mai sint aia de la ,,pomul laudat" adica aia care stau toata ziua in fata garii si asteapta sa ii cheme cineva la lucru cu ziua. Crezi ca aia se pisa la buda acolo la liniile infundate? tot prin pasaj, pe la cotloanele garii, prin spate pe la cladirea postei spre revizie, prin trenuri, apoi mai sint boschetarii care stau in vagoanele de calatori abandonate in revizie.

Acuma pe alea de marfa le-au dus in triaj, nu stiu de ce nu muta si astea de calatori direct la fier vechi. Atunci ar fi mai goala gara, mai usor de stapinit.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13222
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 19:59

Argumentul asta l-am mai avut cu modernizarea garilor de pe M300 .. Cum sunt date in dotare cu pasaj .. Tocmai asta se intampla! Prefer sa le prevada cu niste porti cum cobori scarile,sa nu mai poata sa-si faca tertzi "terminati" care nu au 1 leu sa dea la buda ,treburile prin ele...
Sus In jos
phnegativ

phnegativ


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5049
Data de inscriere : 31/05/2011

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 20:08

http://targovistenews.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=11068

Condamnari in accidentul de la I. L. Caragiale ...
Sus In jos
https://www.facebook.com/andrei.ferche
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6717
Data de inscriere : 05/12/2010

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 20:45

Referitor la "buda", mi-ati amintit de ceva. Eram in gara Vatra Dornei prin septembrie 2012, cand plimbandu-ma prin gara nu gaseam nici un simbol specific "WC", de facut pe la colturi nu se punea problema pentru ca eram turist ma comportam civilizat (ca deobicei de altfel). Dupa indelungi cautari timp in care am intrat din greseala si in cladirea dormitoarelor, pana cand din capatul unui hol am auzit voci venind, si am tulit-o repede, am gasit un mecanic de locomotiva care se deplasa spre locomotiva traversand liniile, atunci l-am intrebat unde gasesc toaleta, si amabil mi-a raspuns. Era in curtea garii dinspre strada, intr-un loc prin care cred ca era singurul prin care nu trecusem.  Laughing  In fine, m-am dus acolo, si la usa am gasit o femeie care taxa, cand m-am apropiat de ea, am salutat-o, si i-am intins 1 leu (scria pe usa 1 leu). Mirata de parca vazuse un extraterestu, a luat bancnota si mi-a zambit. Buda arata execrabil ca majoritatea din gari, dar macar functiona robinetul si m-am putut spala pe maini (prosop sau uscator, nici vorba), pana si hartia igienica trebuia ceruta de la acea femeie. Cand am iesit m-a privit iarasi ciudat, am salutat-o respectuos, si mi-am continuat drumul.

Deci morala, e ca putini folosesc WC-ul, si e o raritate un om care te saluta, iti da bani fara sa ceri, de asta am fost privit ciudat, pentru 1 leu multi se p*sa pe unde apuca, pe la vagoane sau cine stie, si leul ala il baga in aparat si isi ia o cafea (ma rog atunci era 1 leu cafeaua). Asta-i romanul, needucat si sarac. Combinatie devastatoare in societate si iata rezultatele. Wink 
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6397
Data de inscriere : 26/09/2009

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 20:54

Foarte bine pus la punct articolul , ca si ancheta de altfel, si iata dovada nerespectarii normelor de siguranta a circulatie prin prisma ignorarii lor, prin neglijenta in serviciu, acum poate o sa vada amatorii de condus trenuri ce pot face prin trufia,lauda si incapacitatea lor de prevedere a unor consecinte rezultante direct din actiunile proprii lor ,sper sa nu mai fii laudarosi pe forum( si pe altele) care se preteaza la alte activitati decat de cele de simplu pasionat, fara pretentii de lucratori si cunoscatori ale legilor cailo ferate !
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 7051
Data de inscriere : 28/03/2009

Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 22:51

dan tm a scris:
http://www.tion.ro/primarul-timisoarei-in-control-cu-politia-la-gara-de-nord-daca-nu-investitii-macar-curatenie/1386928

Am calatorit mult prin tara, prin gari mari si mici, dar jegul, imputiciunea si infectia care e la noi in Timisoara Nord nu le-am mai intalnit in nici o gara din Romania. Acu` daca voi stiti o situatie mai catastrofala decat cea de la Timisoara va rog sa mi-o spuneti si mie. Nu imi vine sa cred ca nimeni nu poate face nimic in privinta asta. Macar Primaria daca ar putea salubriza spatiile, sau nu stiu ... Si ganditi-va ca primarul face parte din partidul de la guvernare, deci ar trebui sa fie foarte usor sa obtina ceva ... Spui USL si tragi apa, sau spui politica si o tragi de doua ori .  Mad 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 14 din 66Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 40 ... 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei (partea II)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: