Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+95
dan tm
stefan_br
tyio
andreycj
marian1967
65-1125-7
Lumunita Stana
92Dragos
solomon1984
cardinal
DanyCfrPascani
gabrielle.niki
Dutzu
bogdan aldea
Mushu
mariuscfrbucuresti
Adisoft1991s
laur 133
gtavicecity
Norbi
IonutChircu
Ionutz
alinx3330
Razvan Tudor
mtk
allred
Rarau
Raduku09
Mihay
apmatei
Grigor
marius664
Radu
Vale
c o r v i n
alexmorph3us
AlexD
AeroX
mureseanu_976
bubu
Bobby_TM
Re6/6
florin.lifticariu
baiazid
Ciprian
vatmanul
Luna
cristy79
Gabry Gabriel
NicuS
The Legend
Jhonyla
Costin.B
@ndrey
rizelgeorgel2004
alex.alexus.tm
cfr500
DUAL
lifetec
cortexedge
George
Florin C
kristi kkk
Tomi13leu
marius_catalin84
ttavi
rich1974
Amiralul
phnegativ
cristi ar
Spartan1948
AndiCFR
19jimmy84
razvan - trenuri
IonutCFR2009
Radu Tudor
TVlad
Simply18
DPS
DAS 2011
Vitosa
redeme
mariushal
Adrian78
cstefan
Andrey_tm
Balto
maris.constantin
cristi CFR
lapsanszkitamas
Vlad
Teodor
Adirmvl
Dr2005
Nesebar
99 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 40 ... 66  Urmatorul
AutorMesaj
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5622
Data de inscriere : 25/06/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 23:02

dan tm a scris:
Acuma cred ca nu e alta ironie pe care n-o pricep ca la celalalt topic Twisted Evil 
Tu crezi ca toata lumea scoate 1 leu ca mine si ca tine sa mearga la buda?

Vezi ca la prima faza incepi sa devii enervant si nesimtit pe langa.
Si da , mi s-ar parea normal ca toata lumea sa dea un leu , chiar si oamenii strazii ca fac mai multi bani pe zi decat fac parintii mei cred ca la un loc.

Zicea cineva de bai mizerabile , cu plata .

In Bacau , baia e impecabila , poti linge pe jos (ma rog , vorba vine  Laughing ). 1 Leu taxa si hartia nu ti-o da taxatoarea si in acelasi timp femeia de servici , ci este in toalete . La fel si sapunu si apa , prezente si ele . La fel am vazut si in Arad , Constanta , Medgidia , Tulcea , Suceava (burdujeni) .

Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5509
Data de inscriere : 23/07/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 23:11

[quote="alex.alexus.tm"]
dan tm a scris:
Am calatorit mult prin tara, prin gari mari si mici, dar jegul, imputiciunea si infectia care e la noi in Timisoara Nord nu le-am mai intalnit in nici o gara din Romania. Acu` daca voi stiti o situatie mai catastrofala decat cea de la Timisoara va rog sa mi-o spuneti si mie.

Bucuresti Nord  Razz Faptul ca e atat de importanta o face si mai jegoasa.
Referitor la Timisoara Nord: pusesem piciorul in Timisoara de mai putin de 15 minute si stateam lejer pe o banca din gara cand vine un boschetar la mine; dupa ce si-a facut o introducere detaliata in care s-a laudat ca abia a iesit din inchisoare a inceput sa se roage sa-i dau un leu de o tigara. Eu sunt mai relaxat de felul meu, dar ce imagine si-ar face un calator obisnuit (sau varianta SF - un turist) despre asa o primire si asa un oras?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 23:16

Da ce tifnos esti, de ce sint nesimtit?

Ce n-ai priceput?

recunoaste unde nu te prinzi, ce eu nu am recunoscut la ironia ta?
repede ma faci nesimtit, dupa cum te comporti pe aici pe forum pot sa-ti spun ca tu esti nesimtit, ba chiar rau crescut si prost educat.

Vezi ca la buda din Arad, pe stinga cum intrii dinspre linii, iti da o femeie hirtia, doar sapunul e la locul lui.Am fost eu zilele trecute.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12368
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeLun 24 Feb 2014, 23:55

Simply18 a scris:
dan tm a scris:
Acuma cred ca nu e alta ironie pe care n-o pricep ca la celalalt topic Twisted Evil 
Tu crezi ca toata lumea scoate 1 leu ca mine si ca tine sa mearga la buda?

mi s-ar parea normal ca toata lumea sa dea un leu...


Normal ar fi ca toata lumea posesoare de bilet sa aiba acces gratuit la buda statiei, poate asa ar fi si budele din vagoane mai curate, dar asta e alta discutie care intra in categoria: CFR inainte si dupa externalizarea serviciilor din statiile de cale ferata. Inainte si cea mai neinsemnata halta de cale ferata avea acolo un WC amenajat cat de cat... de care se ocupa cineva o data la o perioada de timp (le vidanjau, le clorinau samd) acum nu mai e nimic, calatorii sunt „invitati” sa se descurce cum pot...
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13049
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMar 25 Feb 2014, 00:05

Asta am zis si eu. La fel si la autogari. Dar nu. Mai luam niste bani de pe urma prostilor. Nu mai zic de conditii. In Gara de Nord e cocina. Eu am reusit performanta sa platesc in Sibiu sa intru la buda fiind ca era infundat veceul din 1737.  Cool
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMar 25 Feb 2014, 09:46

La Târgovişte am plătit 1,5 RON.... buda era turcească, iar hârtia o luam de la doamna de la uşă (dar şi aia limitată). Dar cum doamna a făcut treabă bună păzindu-mi bicicleta cât am utilizat ,,serviciile" de acolo, n-am ce să îi reproşez.
La Craiova era 1 RON şi era foarte curat, cel puţin în 2010.

--
Prin Austria am văzut bude cu turnicheţi.... era 0,5 euro intrarea. Dar în staţiile mari era gratuit sau dacă nu era... te duceai peste drum spre staţia de tramvai sau jos la metrou şi acolo găseai WC gratuit.
În Budapesta era 150 HUF intrarea la budele de la metrou (acolo unde erau, cam greu de găsit). Hârtia o luai de la casieră (dacă ştiai maghiară să o ceri), dar era şi un sul pus lângă chiuvete (1 sul pentru 6 cabine....), din care să te serveşti.

La noi cred că hârtia nu e lăsată în cabine de teama furturilor sau a ,,utilizării excesive" - unii oameni folosesc mai multă, eventual se şterg de 2 ori, ca să fie siguri, da' patronu' de budă publică e prea ahtiat după profit ca să îşi permită să lase oamenii să folosească hârtie prea multă (eventual să şteargă şi colacul cu ea înainte să se pună cu posteriorul pe el). Apropo de furt, în instituţia unde lucrez, pe aripa unde am biroul, sunt 4 cabine de WC la bărbaţi. La ora 9 se pune câte un sul de hârtie în fiecare + prosoape de hârtie la chiuvete. La 11 deja mai sunt doar prosoapele de hârtie, la 12 nu mai e nimic. Asta în condiţiile în care sunt doar vreo 15 bărbaţi pe zona respectivă, n-au cum să consume atâta hârtie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5622
Data de inscriere : 25/06/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMar 25 Feb 2014, 14:47

dan tm a scris:
repede ma faci nesimtit, dupa cum te comporti pe aici pe forum pot sa-ti spun ca tu esti nesimtit, ba chiar rau crescut si prost educat.

 Suspect Cum ma comport ?

Alte intrebari ar fi : Unde trebuia sa ma prind ? Ce era de priceput din afirmatia " Acuma cred ca nu e alta ironie pe care n-o pricep ca la celalalt topic " ?  Neutral 
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11601
Data de inscriere : 08/09/2011

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMar 25 Feb 2014, 19:57

http://www.feroviarul.ro/noutati-feroviare/guvernul-va-plati-din-nou-datoria-companiilor-feroviare-catre-furnizorii-de-electricitate.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Noutati-Feroviare+%28Noutati+feroviare%29

http://www.feroviarul.ro/noutati-feroviare/licitatie-pentru-modernizarea-a-80-km-de-cale-ferata-de-pe-coridorul-iv-pan-european.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Noutati-Feroviare+%28Noutati+feroviare%29
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6125
Data de inscriere : 23/10/2009

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 01:39

Fratilor, in ce lume traim... M-am saturat de balcanismele astea luate de la ...vaci...Am patit in Predeal ca am ajuns sa ne rupa femeia de serviciu hartia igienica, platesti si iti intinde 20 cm de hartie (cui oare i-o ajunge atata...au ajuns sa iti puna contor la hartia igienica, daca ceri mai mult nu-ti da....deseori hartia e chiar portionata pe bucati de 20 cm, din aia gri de 40 de bani cu care te zgarii la "..." dupa ce anterior intra degetul prin ea), te duci si te cracanezi in jegul ala ordinar, cu o mana te tii de nas sa nu vomiti, cu alta tii hartia, te uiti atent, cu grija, sa nu calci in ceva moale, n-ai sapun sa te speli, deseori nici apa. Si iesi de acolo mai murdar decat ai intrat, si tot ce iti vine sa faci, tu ca om civilizat calm si respectuos, care ai platit, este sa le dai o flegma direct intre ochi, si sa te injosesti ca individ, specie, educatie si ce mai vreti voi. Nu va dati seama ca insasi chestia asta e o imensa jignire, rationalizarea hartiei igienice pe care ti-o rupe din mana ei jegoasa cu care spala budele, da cu mopu si apoi mananca pe ziar paine cu parizer. Asta este statutului de OM in Romania, esti practic tratat ca ultimul gunoi.... Daca i-ar face asa ceva unui strain cred ca ala i-ar scuipa intre ochi in secunda 2, ar face toate treburile la usa lor, si i-ar da la dracu, cu toate serviciile lor, ne-ar da dracului tara, ar pleca si n-ar mai veni niciodata. Nu asa se atrag turisti si oameni, aratandu-le cumportament de...rht. Spuneti-mi daca gresesc, dar eu daca as fi strain asa as vedea, trateaza-i pe altii asa cum ai dori sa fii tratat.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18591
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24113
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 11:38

La Berlin in gara era 1euro taxa la WC dar inauntru era mai curat si mai dotat ca multe din spitalele noastre..
Nu stiu cati ar da la noi 2 lei pentru conditii asemanatoare
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13049
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 11:44

Raportul fata de salariile medii din cele doua tari e de un leu, daca nu ma insel. In Germania e 1500-1700 de euro salariul mediu, in Romania 1500 de lei, parca. Deci echivalentul de la noi ar fi de un leu. Cat si e taxa in gari. Din nou, nu mi se pare normal sa platesc nici o taxa cat timp platesc biletul de tren. La fel si in autogari.
Sus In jos
maris.constantin

maris.constantin


Numarul mesajelor : 433
Localizare : Arad
Reputatie : 4801
Data de inscriere : 14/10/2012

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 12:21

Mad Sad Baieti sa vedeti de acum furturi si falimentarea firmelor de stat de la calea ferata,si santiere neterminate,nu doar de la Infrastructura,ci si de la drumuri si autostrazi;contracte paguboase(modernizari,reparatii de material rulant) pentru stat prin venirea a unui mincinos si incompetent la Ministerul Transporturiilor,si anume:Dan Sova(vor disparea multe din visteria statului(mai ales bani europeni),cum s-a intamplat cu Becthel si contractele de dezapezire).Nu fac politica dar imi vina sa plang cand vad cine a ajuns sef la Transporturi si imi pare rau de calea ferata,si mai ales de Cfr Calatori,cand actualul manager privat,Valentin Dorobantu,e un bun prieten al ministrului.Asa ca ,de azi, si speranta moare pentru Cfr Calatori
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12368
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 12:26

1 Euro=4,5 Lei, deci taxa de intrare la WC in Germania, echivaleaza cu 4,5 Lei. La asa valoare cred si eu ca se ofera alte conditii...
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1694
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7597
Data de inscriere : 25/08/2008

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 14:29

In Amsterdam si la Mc Donalds platesti 1 euro la buda, deducem ca in occident si rahatul e mai scump daca veniturile sunt mai mari!
P.S. Aseara in Rosiori Nord un dobitoc se p i s a in spatele trenului la linia 2, postat fix in fata cladirii garii. Peronul era plin de oameni care asteptau pe 2022. La 2 metri un militian vorbea la telefon, nici in fund nu l-a durut cand o femeie l-a atentionat cu face homunculul respectiv!
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11601
Data de inscriere : 08/09/2011

Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Feb 2014, 14:58

http://www.feroviarul.ro/comunicate-de-presa/tren-pentru-petreceri-inchiriat-de-la-cfr-calatori.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Noutati-Feroviare+%28Noutati+feroviare%29
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei  - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 15 din 66Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 40 ... 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei (partea II)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: