Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei (partea IV)

In jos 
+88
EuroNight
Razvan Tudor
IonutChircu
stefanb.steff
mishu88
The Legend
Jürgen Habermas
AndreiStefan
riciu
Raduku09
frank81
gugutaro
19jimmy84
bogdan.perejuc
DAS 2011
revenge
Warrior12
cont dezactivat .
didinul
Re6/6
M.I.C.I.
Gaby005
TVlad
Teodor
Vale
user dezactivat...
lapsanszkitamas
Cont dezactivat
membru inactiv
George33
Andrey_tm
kasapis2007
Alex Avram
costi_dumitru
tudor_vl
cristi CFR
IonutCFR2009
ravers75
lifetec
Rarau
Amiralul
Costin.H
Norbi
IR 1837
spiderpc
andreikiki
Goanga
Adrian78
Gabry Gabriel
Balto
COSTACHE MIHAIL
cristyadaX
get.
MariusM
baiazid
rizelgeorgel2004
cfr500
Vitosa
Simply18
razvan - trenuri
Tomi13leu
adytm
cnusi
maris.constantin
Luna
Dr2005
Ciprian
Adirmvl
AlexD
NicuS
cstefan
halmarius
Florin C
Radu Tudor
DUAL
allred
AndiCFR
DPS
daniel_c
@ndrey
Spartan1948
Nesebar
rich1974
cardinal
kristi kkk
ionutz72
nenuandrei
Vlad
92 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 38 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3302
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8258
Data de inscriere : 26/05/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 16:04

Iata ca se vor face si progrese. Am speranta ca se vor curata de mizerie si scaunele, geamurile.

Reconditionare vagoane în unităţile proprii
29-10-2012
In vederea obţinerii unui grad sporit de confort adaptat cerinţelor pieţei, CFR Călători va derula în perioada următoare, din resurse financiare proprii, programe de reabilitare a vagoanelor la interior, în unităţi ce aparţin companiei.

Acest demers se înscrie în strategia companiei de ridicare a gradului de confort, inclusiv la trenurile Regio, de menţinere a locurilor de muncă pentru angajaţi si de reducere a costurilor financiare aferente - prin internalizarea în unităţile proprii a activităţilor de recondiţionare.

Pentru asigurarea compunerii trenurilor de călători, compania utilizează zilnic un număr de peste 1100 vagoane, o pondere semnificativă (peste 50%, mai mult de 600 de vagoane) fiind reprezentată de vagoanele utilizate pentru asigurarea compunerii trenurilor Regio. O bună parte dintre acestea sunt vagoane modernizate în ultimii 6 ani în unităţile de resort din industria feroviară autohtonă. Procesul de modernizare a constat, la acel moment, în principal, în reamenajarea interiorului prin înlocuirea integrală a obiectelor de mobilier şi modificarea designului. Vagoanele modernizate în anii 2000 au cunoscut în ultimii 12 ani, diferite etape de utilizare - prin introducerea în prima fază în compunerea trenurilor Rapid (anii 1999 – 2005), a trenurilor Accelerat (anii 2005 – 2009) şi apoi a fostelor trenuri Personale, actuale Regio (începând cu anul 2009) – fapt care a condus în timp la o degradare treptată a condiţiilor de confort.
Având în vedere aceste considerente, în perioada următoare, se impun lucrări de reabilitare a vagoanelor mentionate, lucrări ce se vor desfăşura concomitent cu cele prevăzute deja la partea de confort cu ocazia reparaţiilor planificate.
Internalizarea acestor activităţi în unităţile de vagoane aparţinând CFR Călători cu personal propriu calificat va genera menţinerea locurilor de muncă pentru angajaţi şi reducerea costurilor financiare aferente activităţilor de recondiţionare.


Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13049
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 17:32

Mda, or sa mai circule ceva vreme 21-47 si TE-urile... Mad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 18:23

Acum vreo 10 ani, când s-a început externalizarea serviciilor de reparaţie şi întreţinere, toţi şefu(tu)ţii se băteau în piept că aşa se reduc costurile. Acum au ajuns la părerea contrarie, peste o lună când s-o schimb Guvernul iar o să se răzgândească şi ăştia... da, e mai bine să ai în curtea ta şi femeia de serviciu şi tapiţerul şi vopsitorul şi tinichigiul, atunci când ai un parc de câteva zeci / sute de vagoane în unitate. Nu e rentabil când ai 2 - 3 vagoane.

Apropo de naşi, acum câteva luni am urcat într-un R din Bucureşti Basarab h. (ajung mai repede acolo şi, nefiind casă de bilete, nu risc să pierd trenul stând la coadă). M-am dus la naş şi mi-a cerut 4 lei... i-am explicat că biletul e 3,65 RON, că nu e casă de bilete şi el ,,da' de unde crezi că am eu să-ţi dau rest la ora asta?" (era aproape 8 dimineaţa). Prin urmare am scos fişicul de fise de 5 şi 10 bani pregătit special pentru asta şi i-am pus în braţe 3,65 RON fix... să fi văzut ce faţă a făcut... prin urmare am primit un bilet întreg pe zona 1 - 10km, cu destinaţia Ploieşti, fără a scrie staţia de emitere ,,că nu mai stau să scriu bilet redus de 60 km". De fiecare dată când urc în tren de acolo am probleme cu achiziţia de bilete, trebuie să insist (uneori şi 10 minute, pe un R de Craiova) să primesc bilet, să insist că vreau bilet... timp în care toţi discriminaţii şi blatiştii care dau 1 leu stau pe scaun, în schimb eu stau în picioare 3 ore că nu am loc de ei.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6682
Data de inscriere : 05/10/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 18:37

adirmvl a scris:
Pentru ce sa fie tinuti in arest preventiv? Arestul preventiv e o masura exceptionala, luata doar in cazul in care instanta considera ca un individ reprezinta pericol pentru societate. In cazul in care procurorii considera ca asta se intampla propun judecatorului de caz masura arestului preventiv (de regula pentru 29 de zile), astfel incat pana la condamnare el sa nu fie un pericol pentru celelalte persoane, pentru bunurile altora, etc. Ori cand vine vorba de nasii astia nu ai de ce sa propui prelungirea retinerii/arestului preventiv.

Nu e chiar asa , adica nu trebuie sa fii criminal in serie ca sa ti se propuna arestul . In acest caz fiind vorba despre grup organizat in vederea comiterii de infractiuni economice este cam totuna cu criminalul, este foarte important ca cei care au prejudiciat statul cu sute de milioane de euro sa nu fie judecati in stare de libertate intrucat se pot sustrage vezi Nicolaiciuc s.s.m.d. !!!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 18:44

baiazid a scris:
sa nu fie judecati in stare de libertate intrucat se pot sustrage vezi Nicolaiciuc s.s.m.d. !!!
Care Necolaiciuc e în libertate, ba chiar dă interviuri la TV în problema naşilor Smile)

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 9003
Reputatie : 14376
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 19:24

Na ca a prezentat si Pro TV-ul in seara asta un reportaj despre "nasii" de la cfr-calatori, asta ca tot isi dorea un co-forumist sa apelam la acest post tv.
Daca intrati pe site-urile de informatii Antena3.ro si Mediafax.ro gasiti articole despre pungasii cfr-ului si limbajul lor codificat.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6682
Data de inscriere : 05/10/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 19:29

Camorra e mica copchila pe langa crima organizata de la CFRCalatori . Sper sa le confiste averile la nemernici si mare atentie ca multi le au cu siguranta puse pe alte nume !!!
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8635
Data de inscriere : 09/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 20:10

Acum am ajuns acasa si vad ce spune presa, din 43 audiati au fost retinuti 38, bun procent, imi place.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 9003
Reputatie : 14376
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 20:16

Da si maine ii elibereaza Evil or Very Mad ,e doar o presupunere, eu tot sper sa-i bage pe 15 ani la puscarie Twisted Evil
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 20:28

Pentru trafic de influenţă se dau între 2 şi 10 ani, iar pentru luare de mită între 2 şi 7 ani (era între 3 şi 15 ani pentru funcţionarii cu atribuţii de control, dar ghiciţi ce senator PSD a propus şi obţinut reducerea pedepselor? Vă dau un indiciu, e premier acum).
Subminarea economie naţionale nu mai există ca infracţiune începând cu anul 2012.

Ţinând cont că nu au omorât pe nimeni, probabil o să dea 2 - 3 ani la câţiva, de ochii lumii, şi câteva pedepse cu suspendare şi cam atât.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13049
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 20:40

baiazid a scris:
adirmvl a scris:
Pentru ce sa fie tinuti in arest preventiv? Arestul preventiv e o masura exceptionala, luata doar in cazul in care instanta considera ca un individ reprezinta pericol pentru societate. In cazul in care procurorii considera ca asta se intampla propun judecatorului de caz masura arestului preventiv (de regula pentru 29 de zile), astfel incat pana la condamnare el sa nu fie un pericol pentru celelalte persoane, pentru bunurile altora, etc. Ori cand vine vorba de nasii astia nu ai de ce sa propui prelungirea retinerii/arestului preventiv.

Nu e chiar asa , adica nu trebuie sa fii criminal in serie ca sa ti se propuna arestul . In acest caz fiind vorba despre grup organizat in vederea comiterii de infractiuni economice este cam totuna cu criminalul, este foarte important ca cei care au prejudiciat statul cu sute de milioane de euro sa nu fie judecati in stare de libertate intrucat se pot sustrage vezi Nicolaiciuc s.s.m.d. !!!


Infractiunile economice nu presupun pericol social. Nu considera nimeni ca o sa ii dai altcuiva in cap pe strada daca esti cercetat pentru luare/dare de mita. Eu zic de ce stiu ca prevede codul de procedura penala, sau cum se numeste. Si, daca nu gresesc, legat de ce zici cu cu plecatul din tara, mi se pare ca se impune, eventual, interdictie de a parasi localitatea sau tara...


In orice caz, stati linistiti, ca arestul preventiv al astora nu va rezolva nimic. Condamnarile cu executare conteaza.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6682
Data de inscriere : 05/10/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 21:06

Ce zici tu acolo este in mare si nicidecum nu poate fi luata ca regula de baza sau nu in stabilirea arestului preventiv, ca de-aia se si judeca Wink Vezi mai recent cazul Adrian Nastase care n-a dat la nimeni in cap si totusi a bagat arest si baga in continuare daca nu ajungea la spital. In luarea deciziei judecatorul trebuie sa tina cont de valoarea prejudiciului estimat (imens) pe langa gravitatea faptei iar treaba e mult mai complexa decat se vede pe dinafara, sunt foarte multe tratate pe tema asta si multe decizii date in mod diferit pe spete asemanatoare. Insa, ramane ideea de grup organizat, crima economica este de multe ori la fel de grava mai ales daca prejudiciul este foarte mare . Se poate dispune intr-adevar si masura prin care se interzice parasirea tarii insa cine poate baga mana in foc pentru nemernicii astia, isi asuma vreun judecator raspunderea in caz ca fuge vreunul ?
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8302
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 13049
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 21:12

O discutie interesanta, poate cineva lucreaza in domeniu si ne lamureste cu texte de lege ce si cum. Din punctul meu de vedere discutia asta poate fi constructiva, dar cred ca ne abatem de la subiect aici, eventual poate fi mutata la "Discutii libere".


Un mic P.S. : din cate stiu la noi crima presupune omor, restul sunt infractiuni, nu e ca in engleza. Smile
Sus In jos
halmarius




Numarul mesajelor : 287
Varsta : 57
Localizare : Buc
Reputatie : 5497
Data de inscriere : 28/06/2010

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 21:17

Crime din engleza trebuie tradus in romana infractiune, de unde si criminal records se traduce ca si cazier judiciar! Smile
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3302
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8258
Data de inscriere : 26/05/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 21:25

Iata un articol despre furturi :

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-13510453-hotii-epuizat-rezerva-componente-cfr-calatoriile-trenul-prelungesc-din-cauza-verificarilor.htm
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei (partea IV)
Sus 
Pagina 9 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 38 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea II)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: