Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 DIFERENTA intre transport auto si transport CFR

In jos 
+31
Ionutz
Spartan1948
razvan - trenuri
alliens
bostanesku gigel
Alex Avram
Teodor
discoid21
cont dezactivat .
Kriszti219
sorin_ncs
traian
Andrey_tm
DUAL
andreiutzu
bostanescu gigel
Dr2005
srazvi
membru inactiv
Vlad
Adrian78
Nesebar
AlexD
halmarius
COSTACHE MIHAIL
rich1974
cortexedge
kristi kkk
Luna
IonutCFR2009
razvandoru
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 16:20

kristi kkk a scris:
@Luna, masina este o necesitate, de asemenea nici-o lege nu ma opreste sa o am! Faptul ca tu tii cu tot dinadinsul sa ma trimiti la regio nu ma atinge, nu am fite, am doar dreptul sa platesc cat vreau spre a nu sta in jeg(betivi, blatisti, aroma de diverse produse taranesti in drum spre piata, mult mitocanism, lista e lunga), de regula pe la noi prin sud la regio intalnesti tot felul de specimene care in timp m-au convins sa evit cat pot acest rang plus faptul ca o calatorie pe aprox. 300 km cu regio inseamna 9-10 ore! E dreptul fiecaruia sa circule cu orice mijloc doreste, ce nu inteleg eu este de ce incerci tu sa ne convingi de avantajul trenului vs. masina! Sa fie frustrarea celui care nu o are? Sau prea mult timp liber care te face sa-l pierzi prin regio? Nu, multumesc!
Nu stiu de ce crezi ca este o necesitate si asa cred multi. De acord masina este o necesitate daca locuiesti undeva unde nu exista alt mijloc de transport. Normal ca nu te opreste nici o lege sa o ai, e dreptul la proprietate din constitutie, la fel si cel la libertate si fiecar e liber sa aleaga ce si cum crede ca e mai bine pentru el si cum il avantajeaza. Stiu cum e in trenurile regio, am calatorit si calatoresc des cu ele, dar calatoresc cel putin cateva mii de km/an si cu interregio si pot sa iti zic ca cel putin in ochii mei nu merita diferenta de pret intre regio si interregio cel putin pe anumite rute. Nu neg, sunt problemele precizate de tine, dar nu sunt asa grave incat sa fie asta motiv sa stai departe de tren. Specimene nasoale intalnesti si in trafic, vandalizari in parcare, blocaje, etc. Eu nu incerc sa conving pe nimeni nimic, asa cum am zis fiecare hotaraste ce e mai bine pentru el, eu incercam doar sa fac un calcul realist si sa atrag atentia asupra adevaratelor valori ale cheltuielilor cu transportul in cazul masinii personale, nu doar combustibilul, dar si a avantajelor si dezavantajelor fiecarui tip de transport. Frustrarea cui sa fie ? Cine nu are ? Cu timpul e mai degraba pierdut daca trebuie sa conduci ca altceva nu mai poti face in timpul ala, in trenul regio poti de exemplu sa stai pe internet, sa faci un proiect/lucrare, alte treburi sau chiar sa dormi.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 17:02

@Luna
Tu nu intelegi ca desi nu poti face nimic atunci cand conduci, un drum de 10 ore cu trenul, il faci in 5 ore ( aproximativ) cu masina, iar asta inseamna ca iti raman 5 ore sa faci ce vrei tu. Asta este avantajul suprem, dupa parerea mea, a mersului cu masina personala, dincolo de confort - faptul ca este mult, mult mai rapid decat drumul cu trenul.

Iti zic din nou, fara rautate, ca tu prea tii cu ursul, la fel si la problema cu frigul/caldura din trenuri. Daca tie iti place sa stai in congelator-foarte bine,sa fii cat se poate de sanatos- dar asta nu inseamna ca instalatia de caldura NU trebuie sa functioneze iarna,sau ca trebuie sa fie frig in tren.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 19:14

Diferenta intre tren si masina personala...
Un exemplu dau si atat.
Bucuresti-BV cu auto personal dus/intors ma costa 100lei benzina iar cu trenul pentru 2 persoane ma costa 250lei daca vreau contitii cat de cat civilizate(IC) sau 200lei la IR cu toti tiganii si nespalatii.
Trenurile R ies din discutie, toata viata mea am mers numai cu R(rapid) si IC.
Chiar daca ma costa 500lei/an asigurare/rovigneta/impozit banii astia ii recuperez in 4-5 drumuri cu masina. La fel ca si in cazut locomotivelor si masina tre sa circule cat mai mult, nu sa stea...
Trenul nu mai renteaza pe distante scurte nici macar singur in tren sau in masina, cu riscul sa ma repet, sa nu aud de trenuri Regio in discutie, sunt trenuri inutile pe distante mai lungi de 100km nu ar trebui sa existe.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 20:55

Avand in vedere cat costa biletele la IR si IC raportat la veniturile din Romania trebuie sa existe si R-uri pe distante lungi. 

Legat de R-uri mai lungi de 100 de kilometri... gandeste-te doar cate orase au distanta intre ele mai mare de 100 de km. Sau intre cate noduri si orase mari sint distante de peste 100 km. Uite cateva exemple: Craiova - Tg. Jiu, Craiova - Valcea, Pitesti - Bucuresti, Medgidia - Tulcea. Vezi daca se fac angajari la CFR. Wink
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 21:45

M-au mai sunat astia de la CFR, nu vreau Razz
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 01:38

Pentru Bucuresti-Brasov poti merge cu Regiotrans , 25 de lei un drum , rapid , deci nu opreste in toate statiile se poate compara cu IR adica asa si este mersul de IR si biletul de Regio , aaa daca avem fite si figuri ca asa e romanul el nu merge cu altceva in afara de IC de la CFR atunci sa plateasca pana nu mai poate . Pentru aceasta ruta eu am facut un calcul rapid , cu masina fara 160 de lei nu pot face drumul Bucuresti-Brasov dus-intors (AlexD nu stiu ce masina ai de consuma cat o tricicleta  Laughing ) iar cu trenul ma duc doar cu Regiotrans 25 dus si 25 intors , simplu , rapid , comod . Daca suntem 2 persoane tot e mai ieftin cu trenu fata de masina iar la urma urmei nu sunt asa de comod sa nu ma pot deplasa pana la gara si sa merg cu trenul , problema romanului mare este comoditatea si incearca sa scoata in evidenta ca mai ieftin este cu masina din fata blocului dar daca nu ar fi asa comod ar realiza ca exista si mijloace de transport mai ieftine , conteaza sa ai vointa sa faci putina miscare .
In final fiecare alege ce este mai bun pentru el si cat il tine buzunarul , va asigur ca daca nu aveti bani de benzina si de masina cu siguranta apelati la tren si nu la IC ci chiar la Regio pentru ca in final acest mijloc de transport este cel mai ieftin posibil , treaba cum ca eu nu merg cu Regio astea sunt deja fite si cu siguranta nu le veti avea daca ar fi sa nu aveti bani , atunci sa va vad . Cel bogat nu il intelege niciodata pe cel sarac iar in tara asta sunt multi saraci .
Nu este bine si frumos sa fi cu nasul pe sus ca vai Regio este tren , ala nu este de mine , este un jeg , cum sa merg cu asa ceva , cum am spus mai sus , fiecare merge cu ce il tine buzunarul si nu mai vorbiti asa ca nu se stie niciodata ce va rezerva viata si cum se intoarce roata si ajungeti sa nu aveti cu ce sa luati o paine , au fost multe cazuri de genu asta , niciodata sa nu spui niciodata si sa nu razi de cel ce nu are , toti avem dreptul la viata deci ca atare lasa si trenurile Regio in circulatie pe distante mai mari sa aibe cu ce se deplasa si cel sarac .

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 08:16

S-a vazut cat de saraci sunt astia pe pe Oltenita, cand a intrat TFC cu pulanul in ei imediat au scos banii de bilete si uite => cea mai profitabila ruta privata din tara.
Daca esti sarac stai acasa linistit si punct. Eu recunosc ca nu mai imi permit sa merg cu trenul, de vre-o 10 ani ma scoate masina mai bine si ca bani si ca timp si ca bagaje/marfa carata.
Trenul nu mai e ce a fost la captiolul tarife/viteza, se vrea a fi mijloc social, pai redu biletele cu 50% si va fi din nou mijloc de transport social.
PS. Ultima oara cand am fost cu rapidul la Mangalia am platit 38lei(bilet intreg, acum e 63lei la un tren cu 5 opriri) la clasa 2 si nu a oprit decat in Fetesti, ti se pare moft?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 08:28

Ai dat exemplu ruta Bucuresti-Mangalia , bun , vara RE 2801 cu 13-14 vagoane nu face fata , se vand bilete si fara loc , de ce ? ca majoritatea aleg ce este mai ieftin si pentru multi conteaza si 10 lei economisiti dar aici diferenta IR - R este mult mai mare . Categoric cine are bani si vrea confort e liber sa aleaga IR sau masina personala dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii judecam pe cei ce vor sa plateasca cat mai putin pentru deplasarile care le fac , de asta au fost introduse si ofertele cu anticipatie de exemplu cu care poti sa scazi 25% din tariful integral , daca mergi cu Regio si le mai iei si cu anticipatie ajungi sa platesti cel mai mic tarif posibil pentru calatoria care urmeaza sa o faci .

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 13:08

Nu judeca nimeni pe cei care aleg trenul, sunt situatii si situatii, nici cei care aleg masina sau autobuzul nu trebuiesc judecati! Fiecare e liber sa mearga cu ce crede, cu ce poate plati! Nici-o categorie din principiu nu e blamabila! Cel care alege Regio e liber s-o faca in continuare, la fel IC sau IR daca buzunarul permite! Ce nu accept eu e sa ma convinga cineva cu forta ca un anumit mijloc de transport daca e mai ieftin e bun pt. toata lumea! Personal, aleg microbuzul sau autobuzul doar daca nu pot merge cu masina din diverse motive sau daca nu am tren in directia respectiva! In general nu ce e mai ieftin e si mai bun, costurile in timp sunt mai mari! Ma dau exemplu pe mine: Cand merg noaptea cu trenul si nu aleg cuseta ca sa mai economisesc 20-30 lei, costurile ajung sa depaseasca economia, ultima data am fumat un pachet de tigari pe Bucuresti-Tirgu Mures(era salon 20-83) de la 22.05 pana 7.15, am baut 1 l de Cola, am mancat de 20 lei, dimineata am fost foarte obosit iar in cursul zilei respective am baut 5-6 cafele ca sa stau pe picioare!
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 21:50

@kristi kkk  Uite in cazul tau e un exemplu bun prin care daca mergi cu masina pierderea de timp e mai mare decat daca mergi cu trenul la cuseta, pentru ca si daca mergeai cu masina e clar ca nu puteai dormii asa ca la cuseta pentru ca trebuia sa conduci si chiar daca aveai sofer nu cred ca aveai si pat ca la cuseta in masina. Asa cum am zis nu impune nimeni nimanui nimic, fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru el, eventual face un drum de proba cu trenu si unu cu masina si se lamureste care e mai ok in cazul lui. Lucruri care sa multumeasca pe toata lumea nu prea exista.

@AlexD  Din contra trenurile regio de lung parcurs de cele mai multe ori au cea mai mare cautare.

Spartan1948 a scris:
@Luna
Tu nu intelegi ca desi nu poti face nimic atunci cand conduci, un drum de 10 ore cu trenul, il faci in 5 ore ( aproximativ) cu masina, iar asta inseamna ca iti raman 5 ore sa faci ce vrei tu. Asta este avantajul suprem, dupa parerea mea, a mersului cu masina personala, dincolo de confort - faptul ca este mult, mult mai rapid decat drumul cu trenul.

Iti zic din nou, fara rautate, ca tu prea tii cu ursul, la fel si la problema cu frigul/caldura din trenuri. Daca tie iti place sa stai in congelator-foarte bine,sa fii cat se poate de sanatos- dar asta nu inseamna ca instalatia de caldura NU trebuie sa functioneze iarna,sau ca trebuie sa fie frig in tren.

Nu ai inteles punctul meu de vedere, si anume daca iau in exemplul tau cu trenul fac 10 ore, dar alea 10 fac aproape orice la calculator, sau citesc sau fac vreun proiect, etc. Pe cand cu masina chiar daca as face doar 5 ore, in alea 5 ore nu as putea face nimic in caz ca ar trebui sa conduc. Sigur daca te grabesti si oricum nu ai putea face nimic in tren din domeniul tau de activitate e clar ca masina personala e mai buna.

Cu frigul/caldura nu am zis ca trebuie neaparat sa fie defecta incalzirea, ci doar faptul ca pe mine nu ma deranjeaza daca nu functioneaza aceasta, din contra ma bucura.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 23:46

@Luna am aprox. 2000000 de km, pe autovehicole conduse cu categoriile B, C, D, pana cand s-a introdus tahograful obligatoriu conduceam 14-15 ore pe zi! La volan am adrenalina, nu am avut niciodata probleme cu atipitul! Dar cand ma dau jos si ma pun in pat dorm neintors, asa ca 10 ore cat am stat cu ochii deschisi in tren sunt mai mult decat in regula la volanul unui autoturism, e parfum. Oricum, Bucuresti-Tirgu Mures am facut in 6 ore cu masina noaptea cu o pauza de cafea si tigare pe la Predeal(tot in cadrul acestor ore) plus mers regulamentar! Deci cele 10 ore ale trenului se reduc la aproape jumatate! Nu intelege ca fac o pledoarie pro masina, doar scot in evidenta avantajul timpului pe majoritatea rutelor! Singurul traseu unde masina pierde in fata trenului(IR sau IC) este M 800 vs. A2, aici daca nu sunt furate cablurile trenul castiga! Autostrada are 250 km, traseul trenului parca in jur de 220! Da' e mai scump pt. 2 persoane la tren decat combustibilul pe care-l consum eu la actuala masina pe care o am, luata din motive de economie-un Ford Ka, dupa ce am facut cu bani benzinarii acum ceva ani in urma, inca imi mai plac masinile cu capacitate de la 2000 cm cubi in sus, da' scump domne scump gazu'!
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeMar 14 Ian 2014, 14:54

Vezi ca pana si tu care pareai un om de bani gata te gandesti la bani, ia incearca sa faci si o comparatie intre mersul cu acel ford ka si trenurile regio sa vezi bani pierduti. Cu privire la timp asa cum ai zis, dupaia dormi dus dupa ce conduci ore in sir, in schimb nu cred ca tot asa o faci si daca mergi cu trenu si dormi in timpul calatoriei linistit. Si in plus tu peste tot mergi cu minim inca o persoana ca sa compari pretul a doua bilete cu cel al transportului cu masina ? Macar ai noroc ca se gasesc piese ieftine pentru modelul tau, ca pentru unele masini doar intretinerea costa cat biletul la tren. Eu am facut un calcul si in cazul meu pentru a fi rentabil mersul cu masina personala in zone unde exista tren/alte mijloace de transport in comun ar trebui ca benzina sa fie gratis, ca si 1 ron/litru si cu ford ka si tot as iesi mai scump decat cu trenul regio datorita taxelor. Unde nu exista transport in comun nu am de ales, fie taxi fie masina personala din pacate, ambele cam la accelasi pret, poate un pic mai ieftina masina personala.

Edit: Da, uite am uitat un avantaj al masinii personale: ai voie sa fumezi in masina ta fara sa risti ameda sau sa astepti sa cobori la o oprire mai lunga intr-o gara, nu e spatiu public. Avantajul asta exista insa doar pentru fumatori.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24822
Data de inscriere : 17/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeMar 14 Ian 2014, 16:02

Avantajul principal al maşinii este timpul. În funcţie de cât ,,costă" timpul pentru tine, poţi face calculul dacă ieşi mai ieftin cu trenul sau cu maşina. Că dacă aduni doar combustibilul şi diversele taxe, calculul e irelevant, pentru că 10 ore de mers cu trenul pot însemna o zi de concediu pierdută doar cu drumul, nu mai vorbesc de diversele băuturi, alimente şi, în unele cazuri, ţigări pe care le consumi în plus faţă de drumul de 5 - 6 ore cu maşina.

De fapt, orice mijloc de transport are costuri, unele la vedere, altele ascunse. Cam de un an de zile merg aproape zi de zi pe bicicletă. Dar cu tot cu saboţi de schimb, ulei, baterii pentru sistemul de iluminat, economia de bani nu e mare faţă de abonamentul general la transportul în comun (cel puţin faţă de cel urban). Nu mai zic după ce se va învechi bicla actuală... în cea veche în 2013, al 3lea an de utilizare, am avut nevoie de pinioane noi, de cabluri noi, o jantă nouă, pedale + manopera. De fapt, în 3 ani a înghiţit vreo 1300 RON, deci vreo 36 RON/lună în medie, deşi iarna a stat în debara. Iar la cea nouă, dacă putem la socoteală costurile de achiziţie, repartizate pe lună pe perioada de amortizare (5 ani, parcă atât zice în lege), mai adaug vreo 30 RON doar costul vehiculului, fără alte reparaţii şi revizii necesare. Deci am 30 RON costul biclei + 10 RON (adică 2 seturi de saboţi de câte 16 RON şi o sticluţă de ulei de 15 luate în cele 5 luni de utilizare) adică 40 RON/lună. Abonamentul la RATB e 50 RON.
Dar câştigul de timp e imens: 45 - 60 minute pe zi (la o lună lucrătoare înseamnă cel puţin 15 ore în plus pentru mine), în care pot să fac altceva, eventual mai productiv decât aşteptatul prin staţii după metroul care vine la 15 minute sau statul în troleu în coloana de pe Cotroceni. Nu mai zic că pot să mă duc oricând oriunde cu ea, dacă mi se scoală să merg la 2 noaptea la Domneşti, mă urc în şa şi plec. Pe când... un drum pe zi până la Domneşti e 3 RON la dubă (+1,3 RON la RATB pentru mers la capătul dubei, că de obicei duba nu opreşte în staţia mea) pentru vreo 8 km cât are traseul + aşteptatul după dubă (pleacă doar când se umple) + circulaţia cu 20 km/h doar-doar mai sare vreun călător rătăcit de după un stâlp. Deci vreo 6 RON drumul + timpul pierdut.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeMar 14 Ian 2014, 23:38

Luna a scris:
Vezi ca pana si tu care pareai un om de bani gata te gandesti la bani, ia incearca sa faci si o comparatie intre mersul cu acel ford ka si trenurile regio sa vezi bani pierduti.

Edit: Da, uite am uitat un avantaj al masinii personale: ai voie sa fumezi in masina ta fara sa risti ameda sau sa astepti sa cobori la o oprire mai lunga intr-o gara, nu e spatiu public. Avantajul asta exista insa doar pentru fumatori.

Asta cu baiatul de bani gata e un compliment? :shock: As fi vrut eu, da' n-am avut norocul asta! Twisted Evil, momentan am 2 joburi plus ce scot ca PFA acordeur piane! Ti-am mai zis ca nu merg mereu cu masina si inca cu cineva, da' la 2 persoane clar e mai bine cu masina din mai multe puncte de vedere! Referitor la regio, in stadiul actual nu prea ma omor cu uzul lor, doar daca n-am alternativa! Oricum aproape saptamanal folosesc Rt-ul pe Alexandria-Zimnicea si pt. asta vinovat e CNADNR care tine DN 51 intr-o stare care il poate clasifica cel mult drum comunal! Referitor la fumat, nu mai e cazul, acum vapez, m-au lasat inclusiv la avion!
Sus In jos
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4739
Data de inscriere : 08/06/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitimeMier 15 Ian 2014, 13:07

Autostrazile sunt afaceri Fara Profit.Inca mai se poate intra pe cale de acces la confort de drum fara sa platesti,si ma refer la faptul sa platesti ,ca la doctor.Atunci va afla lumea care este mai profitabila afacere,pina atunci ne distram pe banii statului roman care face afaceri pentru binele tarii fara Profit.O sa vina ziua cand nu mai poate.Incepand din acea zi se va schimba cu totul parerea.Sa construiesti o autostrada trebuie sa faci expropieri si sa platesti terenul (despagubiri),redirectionat stalpi de inalta tensiune,canalizari si tevi,constructia in sine cu firme particulare ,dupa care urmeaza intretinerea (contracte de mentenanta) cu firme particulare la gropile care apar anual in sosea,se face devizul si este trimis spre plata staului roman,il semneaza si gata.Sa supravietuiesti cu autostrazile trebuie sa platesti taxa si nu onorifica,plata integrala ca la medic.Ele se finanteaza singure,atunci este pe picioarele ei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
Sus 
Pagina 11 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» IR 1970/1971: Galati - Braila - Tandarei - Fetesti - Constanta
» Vagoane seria 98 83 - transport auto
» Transport feroviar vs transport rutier
» Sinaia (300)
» Automotoare clasa 78 Malaxa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: