Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Transport feroviar vs transport rutier

In jos 
+4
didi
Traveller
discoid21
Ionutz
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 09:29

Dupa cum ne-am obisnuit, s-au purtat multe discutii pe aceasta tema, despre fiecare transport, cu avantajele si dezavantajele lui...Eu o sa va spun o scurta poveste ce au trait-o parintii mei. Saptamana trecuta au avut de facut un drum la Timisoara la sora mea, unde urmau sa stea cateva zile. Eu le-am propus sa mearga cu trenul, dar au zis ca merg cu autobusul, care este la amiaza si nu trebuie sa circule noaptea (stiau si ei ca, de cativa ani, "briliantii" de la CFR au pus Desiro pe o ruta de 380 de km tren accelerat).Si, pe langa aceasta distanta, care trebuie indurata in Desiro, trenul mai merge si noaptea (spre Timisoara) intre 1:20 si 8 dimineata.... Deci au mers cu autobusul...Diferenta de pret e sensibila, autobusul e 55 de lei, iar trenul cam 46 de lei. Ei circula cu tichete de pensionari pe ambele mijloace de transport...deci nu ar fi fost o problema de bani...
La intoarcere, ca sa imi faca mie pe plac, au decis sa vina cu trenul, deoarece este o ora rezonabila (Timisoara 16:10 - Baia Mare 23:16)si in fond, pe timp de zi este cam acelasi confort in Desiro sau autocar...Zis si facut! Eu le-am spus la telefon ora plecarii etc, sa le fie cat mai usor...Din pacate ceea ce am povestit cu ei cand s-au intors, nu tare a fost pe placul meu..Si anume... au spus ca dupa Arad, s-a facut un frig teribil in tren au trebuit sa isi ia o gramada de haine pe ei...De abia dupa Oradea a revenit caldura, si atunci, a revenit prea tare, ca nu mai stiau ce sa faca de cald...Tata la un moment dar l-a intrebat pe controlor de ce s-a oprit caldura, iar acesta i-a raspuns pe un ton acru "De unde sa stiu eu?Are climatizare trenul..."... Halal climatizare sa fie odata 22 de grade, apoi 15 grade, apoi peste 25...Plus ca tata are 65 de ani...macar din politete putea sa spuna controlorul altceva, sau pe alt ton... Si peste acestea, trenul a sosit si cu 20 de minute intarziere, fara nicio explicatie (intarzierea a fost facuta intre Satu Mare si Baia Mare, au stat 20 de minute in Mediesul Aurit, fara ca sa faca cruce cu un anumit tren, iar apoi in Seini au stat 15 minute, dar aici trebuiau oricum sa stea, deoarece fac cruce cu A 1745)...
Deci...ce concluzie sa tragem de aici? Daca niste calatori obisnuiti au de plecat pe o ruta unde au si tren, si autocar/microbuz , aleg sa mearga cu trenul..si au asa conditii..de ce sa mai mearga si a doua oara cu trenul? Noi suntem pasionati..si de multe ori suntem subiectivi in acest sens..preferam transportul cu trenul..dar niste calatori care nu au pasiuni pt tren sau autocar...si vor doar sa circule decent, daca tot au dat banii pe bilet...cu ce impresie raman?? Ganditi-va cati calatori nu isi blestema zilele, cand stau cu orele in gari din cauza intarzierilori sau rabda frig /vara caldura si transpiratie etc, si jura ca nu mai iau trenul niciodata..Si cati calatori nu raman cu un gust amar cand in multe gari vad aurolaci, tigani, cersetori,simt mirosuri insuportabile...Acei calatori (nu avem de ce sa ii condamnam) nefiind pasioanti ca noi..e normal sa aleaga ce li se pare mai bun...si ne miram cum transportul feroviar pierde anual in jur de 10% din calatori...Asta e tristul adevar...adevar care din multiple cauze ramane neschimbat...oricat ne-am intrista noi...
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5720
Data de inscriere : 14/07/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 10:34

La CFR tine si de noroc, ce personal nimeresti, ce tren nimeresti. De exemplu am calatorit de mai multe ori cu Desiro in care totul a fost ok, nu era nici prea cald nici prea frig, iar personalul era amabil. Deci inca mai exista si asa ceva. Dar asta e la CFR, e ca un loz in plic, nu sti ce tren vei nimeri, cu ce fel de personal, cu ce fel de calatori, etc.

Pe de alta parte nu ma mir ca in conditiile descrise de Ionut, calatorii sa prefere transportul cu autocarul sau microbuzul. Cine e de vina aici? CFRul. Si in loc sa se trezeasca si sa revizuiasca serviciile oferite, ei prefera sa disponibilizeze angajatii, sa anuleze trenurile.
DAca CFRul este incompetent, stati linistiti ca exista si oameni competenti in tara asta. Deja avem 4 companii feroviare private pentru transportul de calatori. Am calatorit doar cu 2 dintre ele si am observat marea diferenta dintre privati si CFR.
In viziunea mea, companiile feroviare private sunt sansa revigorarii transportului feroviar. Da' asta e parerea mea, nu-i sigur ca e adavarat complet.

Mai exista si trasee unde nu este cale ferata, iar acolo alegi tot transportul rutier, nefiind alta alternativa.
Sus In jos
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5498
Data de inscriere : 24/11/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 10:49

Trist si adevarat. Din pacate, pe la noi nu prea se stie ca totusi clientul, atunci cand plateste un serviciu, se asteapta si la o prestatie pe masura din partea furnizorului.

Se pare ca numai companiile particulare reprezinta solutia pentru resuscitarea transportului feroviar in Romania.

Altminteri, dintr-o economie care nu produce, e greu sa-i aloci o portie suficienta CFR-ului. Si daca din portia asta amarata se mai si fura...


Ultima editare efectuata de catre Traveller in Lun 08 Mar 2010, 22:01, editata de 1 ori
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 13:28

discoid21 a scris:
La CFR tine si de noroc, ce personal nimeresti, ce tren nimeresti. De exemplu am calatorit de mai multe ori cu Desiro in care totul a fost ok, nu era nici prea cald nici prea frig, iar personalul era amabil. Deci inca mai exista si asa ceva. Dar asta e la CFR, e ca un loz in plic, nu sti ce tren vei nimeri, cu ce fel de personal, cu ce fel de calatori, etc.

Ai perfecta dreptate discoid,e ca la loto.. si eu am patit sa fiu chiar multumit de transport, conditii....Dar totusi daca s-ar rari aceste momente neplacute...anul trecut de exemplu in trenul spre litoral nu am avut apa la toaleta..era sapun, hartie, baie curata, vagon modernizat, nota 10...dar nu curgea apa La WC sau chiuveta..Va dati seama dupa 18 ore cum arata acea baie (Dupa Onesti-Adjud era deja plin trenul)...
Sus In jos
didi

didi


Numarul mesajelor : 635
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6381
Data de inscriere : 28/09/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 14:29

Nepasare acests cuvant caracterizeaza CFR ul.Si normal ca nepasare cand cei care lcreaza in CFr au propriile lor afaceri cu autocare si microbuze in care investesc si nu ii intereseaza de CFR.Acum cu disponibilizarile acestea s-a mai auzit, ca in luna martie e control si la casele /agentiile de bilete , iar trenurile (desi putine) care nu aduc incasari vor fi scoase .Si cu ce mai ramanem , cu amintiri.Acuma ai de ales intre viata ta ( in caz ca alegi sa calatoresti cu microbuzele ) sau timp mai lung pana la destinatie.Acuma fiecare ce alege .Cat despre personal asa e ai noroc sa fie amabili sau nesimtiti( si eu am patit pe pielea mea cu un domn de la gevaro si noroc ca fiind pasionata si in tema cu domeniul feroviar l-am pus la punct si l-am amenintat cu reclamatia.Dar o persoana neinformata care nu isi stie drepturile de calator nu se poate apara de acesti 'nesimtiti'Ne meritam soarta , nu meritam sa existam ca tara pana si bulgarii ( ca tot au fost postate in ultimele 2 saptameni materiale cu caile lor ferate ) o duc mai bine la capitolu transport feroviar.Rusine noua rusine .In toata Europa se pune accent pe transportu feroviar , este chiar incurajat (exista o serie de programe care vizeaza ecologia , ajungerea la detinatie intr un timp cat mai scurt) la noi e invers cat mai greu sa ajungem la destinatie cu trenu asta daca nu ramanem blocati undeva.Eu sper si imi doresc sa cumpere niste nemti CFR- ul sau sa ne ocupe alta tara mai dezvoltata ca altfel o sa ajungem mai rau ca cei din lumea a 3-a.Si chiar si asa daca nu ar fi fost interes de la comunitatea europeana pentru transportul de marfa catre portul Constanta nu s-ar mai fi facut acele lucrari de modernizare iar Cfr-ul ar fi fost de mult vandut.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 08 Mar 2010, 15:24

Daca grecii au cumparat Romtelecomul si francezii Distrigazul, de ce oare nu cumpara cineva din alta tara cefereul! Nu mai indraznea nasul sa mai ia spaga nici macar 5 bani!!! Si poate transportul feroviar revenea la liman!!!
Sus In jos
didi

didi


Numarul mesajelor : 635
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6381
Data de inscriere : 28/09/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeLun 29 Mar 2010, 14:10

Cum am zis ca mesajul este potrivit si pentru rubrica lucruri negative si pentru Transportul rutier Vs transportul Feroviar am sa il postez si acolo.
Cum rubrica la lucruri negative este in crestere o sa contribui si eu azi la marirea ei.Daca vrei sa alegi statutul de calator cinstit cu trenul in Romania lumea te ia peste picior ba ti se si spune ca nu se poate.Mai exact cum?Si asa multi se intreaba de ce sa nu merg cu microbuzu sau autocaru , cand simplu fapt de a procura un bilet de calatorie este pentru multi o incercare de a te abtine sa sa nu te ie de niste angajati care nu au habar nici de munca lor si sunt paraleli si cu bunul simt.
28.03.2010
Sa incepem cu ziua de duminica 28.03.2010 cand am dorit sa fac o calatorie impreuna cu amicii mei pasionati de calea ferata.Cum localitatea Dirza aflata la 21 de km de Bucuresti este Punct de oprire(P O) ,ea nu poseda casa de bilete ,am solicitat bilet dus intors ca la intoarcere sa nu fiu nevoita sa fug dupa sefu de tren prin personalul aglomerat si eu fiind inca neinitiata in mersu cu nasu ca deh nu am avut curaj (fiind fata am zis sa nu o patesc )pana azi.Zis si facut merg la un ghiseu din Gara de Nord prezint legitimatia primesc bilet catre dus iar la intors ce credeti ca imi raspunde?Nu se poate da bilet chipurile ca daca iau dus intors se beneficiaza de reducere 10% iar eu cum am avut reducerea de la facultate nu are cum sa imi dea bilet pentru intors.Eu i-am zis doamna si ce fac merg fara bilet ? daca vine supracontrolu?Eu vreau bilet nu ma intereseaza reducerea aia de 10% da eu din Dirza nu am de unde lua bilet.Binenteles ca nu ma servit si la intoarcere am fost nevoita sa merg cu nasu ca trenul era aglomerat si nu puteai sa mergi sa il cauti pe sefu de tren.Cum nu stiam cu se procedeza am dat bani la un amic care a dat pentru amandoi.
Concluzia:Uite cum te invata Cfr u sa mergi cu nasu si tot ei se plang dupa aia ca de ce ies in pierdere?Am vrut sa fiu calator corect am cerut bilet si am zis nu vreau reducerea de 10% da va rog vreau bilet ca sa stau linistita sa nu ma trezesc ca platesc amenda si mi s-a sugerat idea de nas.
29.03.2010
A doua zi Agentia de bilete Cfr Brezoianu
Merg frumos la agentie si observ ca la un ghiseu este liber.O intreb politicos nu va suparati este liber? Ea imi raspunde da , unde doriti? Eu am zis catre Iasi pentru maine dimineata cu trenul 564( mai corect zis decat 551 care este pentru grupa de Suceava).Ii intind legitimatia cu cupoanele .Se uite pe toate partile intreaba la altii , i-am zis ca nu este falsa legitimatia si nici cupoanele nu sunt false si am ramas mirata sa constat ca habar nu avea cum se foloseste .i-am explicat ca nu trebuie scrisa nici o data pe legitimatie .Dansa cu un tupeu formidabil mi-a azvarlit legitimatia si mi-a zis taci.Am ramas fara glas.Ce nesimtire.Am rugat-o daca se poate da loc la geam ca eu sunt iubitoare de peisaje si nu e prima data cand pot alege locu cu o zi inaintea plecarii trenului.Binenteles ca a zis nu se poate si asa , si binenteles ca nu mi-a dat la geam loc si iar sunt nevoita sa stau pe alt loc decat cel inscris pe bilet ca deh tot ei me indeamna sa nu fiu calator cinstit.Si cea mai tare replica care mi-a dat-o a fost : auzi unde mergi? La Iasi ?La care tren? cand pleaca.? Ii zic ora si localitatea si ea exclama a da uite 551 la 6 pleaca :!: Am ramas fara glas.Si apoi imi zice paltesti cu numerar? Eu ii intind banii imi da restu si cand sa plec imi zice auzi da ai 3 lei? .si I-am zis pentru ce?Pai ti-am dat 10 lei.A nu ai ? Da aia 10 inapoi .Si i-am zis nu puteati sa imi cereti cand v-am dat banii sau dupa ce am bagat restu in portofel si portofelu in geanta imi cereti ce ati asteptat.
Oricum am zis ca e ceva general la Cfr din moment ce am auzit o alta casiera intreband pe alta" Auzi fata da e tren catre aeroportu ala otopeni da si cum scriu " Ce scriu Otopeni O P?si uite asa a ramas saraca calatoare care solicitase un bilet catre P O Otopeni sa stea vreo 10 minute , ramasese acolo si dupa ce am plecat eu . Concluzia:Lucram in Cfr si nu stim ce trenuri pleaca din Bucuresti Nord What a Face ? Imi zice apoi a da uite 551 la 6 pleaca :!: .Oare de ce nu se fac restructurari in cadrul acestor persoane sincer care chiar nu isi au locul la ghiseu.Si sincer cate trenuri sunt de invatat ? Numai cele care pleaca din Bucuresti Nord ca nu se inghesuie navetistii care pleaca din Basarab sa cumpere bilete cu rezervari.
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 15:11

Inca o lupta pierduta de CFR. In autogara Gherla am vazut afisul de mai jos. Autobuze din ora in ora...pe ruta Gherla - Cluj, 46 de km. Aceasta ruta dupa cum bine stiti este deservita si de o linie dubla electrificata. si multe trenuri..Dar se pare ca lumea, alege cosciugele, chiar daca sunt mai scumpe, iar timpul de deplasare e cam acelasi... :?:

Transport feroviar vs transport rutier P1070065
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5646
Data de inscriere : 20/09/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 15:32

Foarte bine. Poate in felul asta da CFR-ul faliment o data.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6874
Data de inscriere : 06/10/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 15:34

stegaru a scris:
Foarte bine. Poate in felul asta da CFR-ul faliment o data.

Nciodata n-o sa auzi ca,CFR-ul o sa dea faliment.......o sa treaca peste criza
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5646
Data de inscriere : 20/09/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 15:59

Aa, nu ma intelege gresit. Eu nu-mi fac griji ca ar putea da CFR-ul faliment din cauza crizei. Eu vreau sa dea faliment pentru ca ofera servicii infecte. Iar o companie care iti ofera servicii infecte, in mod normal nu are ce cauta pe piata. Prefer mai multi operatori privati, care sa-mi ofere servicii de calitate, decit mamutul asta nesimtit, care se cheama CFR. De-asta vreau sa dea faliment. Wink
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6874
Data de inscriere : 06/10/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 16:11

stegaru a scris:
Aa, nu ma intelege gresit. Eu nu-mi fac griji ca ar putea da CFR-ul faliment din cauza crizei. Eu vreau sa dea faliment pentru ca ofera servicii infecte. Iar o companie care iti ofera servicii infecte, in mod normal nu are ce cauta pe piata. Prefer mai multi operatori privati, care sa-mi ofere servicii de calitate, decit mamutul asta nesimtit, care se cheama CFR. De-asta vreau sa dea faliment. Wink

eu zic ca o sa evolueze.....incet dar evolueaza Smile
au modernizat destule vagoane si locomotvie,au cumparat cateva locomotive,doar infrastructura este foarte proasta si sefii care conduc calea ferata, sunt foarte imbecili,ei nu-si dau seama ca majoritatea transporturilor se face mai usor pe calea ferata...
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeVin 09 Iul 2010, 16:17

Zilele trecute, fiind pe litoral am facut o deplasare la Mangalia, fireste cu trenul. Acesta era un personal, format din 2 vagoane etajate 26-16. La etaj unde am urcat eu, am fost 3 pasageri. Eu , prietena mea si inca o persoana. In costinesti au mai urcat 2 persoane... Deci in full sezon..de abia gasim calatori. Un bilet de la Eforie pana la Mangalia a fost 3,4 lei, iar cu transp rutier, aceeasi distanta, e intre 5,5 si 7 lei. Dar totusi, in centru in Eforie Nord, in statie, era mereu plin de oameni ce asteptau cosciuge sau autocare... Dupa ce am facut excursia, mi-am raspuns si la intrebari...Timpul de deplasare este mare (in jur de o ora - daca nu fac cruce trenurile - 28 km) si linia presarata cu numeroase restrictii de 15 si 30 km/h. trenurile fiind lungi, si tractate de DA uri, nici nu apuca sa accelereze bine, si iar trebuie sa franeze...Plus ca linia este destul de "ondulata" sunt portiuni numeroase cu pante scurte de 8, 10 sau chiar 12 la mie...

Mare pacat, sa lase de izbeliste asa o linie, care pe sezon estival transporta zeci de mii de turisti... Sad Sad
Sus In jos
pisti91

pisti91


Numarul mesajelor : 334
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Reputatie : 6144
Data de inscriere : 17/08/2008

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeDum 18 Iul 2010, 14:59

Eu acum doi ani am fost la mare.

In a patra zi am dat o fuga si la Constanta. Pe la ora 17 mi-am luat biletul pe personalul Constanta - Mangalia (Eram cazat in Mangalia). In loc de un personal obisnuit (LDH cu 3 vagoane) am calatorit cu GM si vagoane express, dar trenul circula pe regim de personal.
Nu stiu de ce, dar cele 6 vagoane express erau pline!! In fiecare statie s-au urcat vreo 20 de persoane sigur. Atunci m-am mirat ca in sfarsit lumea alege mai degraba trenul decat cosciugul.

Insa, dupa spusele tale Ionutz, vad ca totul s-a schimbat de acum doi ani Sad Pacat...
Sus In jos
http://www.vehicule.uv.ro
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitimeDum 18 Iul 2010, 15:47

Faza e ca de la an la an transportul rutier castiga teren....au mai aparut dube probabil....Si poate tu ai fost chiar in plin sezon (15 iul-20 aug)..Eu am fost in 4 iulie...si era in general destul de putina lume pe litoral...din cauza inundatiilor mai ales...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Transport feroviar vs transport rutier Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar vs transport rutier   Transport feroviar vs transport rutier Icon_minitime

Sus In jos
 
Transport feroviar vs transport rutier
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Transport feroviar de marfuri
» Abrevieri companii de transport feroviar
» TRANSPORTUL FEROVIAR IN TIMPUL COMUNISMULUI (1945-1989)
» DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
» 125 : Oravita - Anina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: