Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 DIFERENTA intre transport auto si transport CFR

In jos 
+31
Ionutz
Spartan1948
razvan - trenuri
alliens
bostanesku gigel
Alex Avram
Teodor
discoid21
cont dezactivat .
Kriszti219
sorin_ncs
traian
Andrey_tm
DUAL
andreiutzu
bostanescu gigel
Dr2005
srazvi
membru inactiv
Vlad
Adrian78
Nesebar
AlexD
halmarius
COSTACHE MIHAIL
rich1974
cortexedge
kristi kkk
Luna
IonutCFR2009
razvandoru
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 12:50

Eu peste 90% din calatorii le fac singur. Oricum masina ramane scumpa, singura varianta in care masina ar putea fi ieftina ar fi sa transport ceva cu masina ce nu merge transportat cu transportul in comun, ce sa vand, insa asta deja nu mai e vorba de interes personal. Ceva gen car 200 km de cartofi, sau 15 laptopuri.


@AlexD Chiar pe exemplul dat de tine, eu la Neptun am mers vara trecuta de 4 sau 5 ori, nici nu mai stiu exact (de fiecare data cu acceleratul sau rapidul), insa daca era sa merg cu masina personala mergeam cel mult odata sau deloc. Bucuresti - Sinaia (merg des), pai cu regio e vreo 12-13 ron biletu intreg, cu masina nu cred ca nu costa doar benzina macar 40 ron. De taxi de acasa la tren si la cort (foarte rar apelez la unitati de cazare altele decat campinguri) nicigand, am picioare si le folosesc cu incredere, in plus cand merg la munte oricum locatia aleasa am grije sa fie pe cat posibil cat de departe de accesul cu mijloace de transport, daca se poate si la 5 ore de mers pe jos. Uneori acasa cand ma grabesc la tren nefiind gata cu bagaju la timp e drept, mai iau cate un taxi pana la gara, insa nu adauga decat 5 hai 7 ron la costul transportului, pe cand cu masina m-ar costa sute de ron in plus.

Edit: Pentru a reduce costurile datorita scumpirii biletelor, in curand voi circula pe cat posibil cu Regio sau mai multe regio-uri, astfel avand ,,preturi fara concurenta". Cu atat mai mult cu cat exista si reducere de student.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 13:15

Apai si daca voi cu reducere de student va plangeti de tarifele mari la IR noi astia fara nimic ce sa mai zicem?Sa dai 70 de lei la IR Tg Jiu Bucuresti si sa faci 5 ore si fara intarzieri e o mare jecmaneala !!!
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 13:42

Eu sunt pasionat de trenuri de mic. Imi place sa merg cu trenul si prefer oricand trenul in detrimentul masinii personale. Masina o folosesc unde nu este tren. Nu am mers in viata mea cu maxi sau cu autocarul intre orase (in afara de excursiile organizate de scoala) si am colindat aproape toata tara. 80% din excursiile facute au fost cu trenul restul cu masina.

Impreuna cu parintii mei si cu sora mea mergem cam de 2 ori pe an la Targu Jiu la bunici. De cand s-a scumpit trenul nu ne mai comvine sa mergem cu el pana acolo si alegem masina pentru ca e mult mai ieftina.

2 calatorii pe an:
Pret bilet tren IR Campulung - Cluj - Targu Jiu dus intors o persoana 270,6 lei = total 1082,4 lei x2 calatorii pe an = 2164,8, timp de mers 13 ore fara cele 4 de asteptare in Cluj.
Pret benzina dus intors: 700 lei, rovinieta 122 lei, asigurare 200 lei, cauciucuri iarna nu pun ca nu merg iarna, ITP=40lei revizie=500
total = 1562 lei deci mai ieftin decat cu trenul + ca timpul de mers e de 8 ore.

Concluzia la care vroiam sa ajung: mersul cu masina este mai ieftin daca merg mai mult de o persoana si daca se merge des (pentru ca rovinieta, asigurarea si reviziile au pret fix). Pentru o persoana sau pentru o calatorie sau 2 pe an nu este rentabil sa se mearga cu masina.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6355
Data de inscriere : 10/10/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 13:49

Oricum ar fi, transportul auto este cel mai stressant si costisitor. Chiar si daca ar merge mai multe persoane, tot cu trenul este mai ieftin ( daca stii sa consulti bine oferta CFR) dar ramane un singur lucru care face ca trenul sa pice pe locul 2: VITEZA!!! Asta omoara CFR-ul, lipsa vitezei care atrage dupa sine timpii lungi de parcurgere. In rest, nu are rost sa imi omor nervii in trafic sa vad orice cretin nascut parca de ma-sa in masina care mai are putin si ajunge cu bolidul pana pe Vf. Negoiu!!! Am intalnit caz, cand la Balea-Lac, un ghertoi imputit cu ML ma claxona ca voia s-si bage imputosenia de 4x4 pe ...stanci, in timp ce eu si alti prieteni mergeam pe o poteca banala cu rucsacii in spate. Normal ca l-am tratat cu posteriorul si apoi s-a lasat cu scandal aplanat de cei de la Salvamont.
Si atentie: nu ma refer la toti conducatorii auto, sa nu se inteleaga gresit. Ci la ,,o categorie de bizoni"!! Chiar si in grupuri daca mergem in excursii, preferam trenul. Desi la cata bataie de cap a creeat CFR in iarna asta...isi merita soarta. Am spus-o si-o repet: atata timp cat niste zdrente incompetente zac pe scaunele de directori si stabi la CFR, asa transport feroviar o sa avem in Romania. Exact dupa chipul si asemanarea lor!!! Dar cu toate astea, sa fim seriosi...Una este sa merg cu 50km/h savurand o bere stand confortabil intr-un vagon de tren, fara sa ma doara capul, admirand peisaje, vorbind cu oamenii ( cand si daca este cazul), mai o fotografie, etc. si alta e sa vezi vis-a-vis pe DN-1 coloane de masini care...STAU consumand combustibil ,,fara numar" ( ca sa folosesc limbajul tipic manelist, caracteristic lor, ale majoritatii lor!!!) cu soferi chinuindu-si copii mici in canicula, injurand, stressati, crescandu-le tensiunea, si pierzandu-si timpul pretios STAND PE LOC!!! In orice caz, infrastructura ambelor, este dezastruoasa!!
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 14:32

Sa nu mai punem si costul unei masini care daca o iei noua trebuie sa scoti din buzunar cateva mii de euro , deci oricum o dai tot trenul e mai ieftin , daca sti sa alegi ceva oferte si sa faci combinatii intre trenuri Regio chiar poti sa iesi foarte ieftin .


_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre karpaty in Lun 19 Mar 2012, 14:33, editata de 1 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 14:33

Cateva exemple de rute in care se poate merge cu Regio la un pret mult mai mic .

Buc-Iasi: 5009-Buc-Marasesti + 6313-Marasesti-Iasi

Buc-Suceava: 5009-Buc-Marasesti + 5431-Marasesti-Bacau + 5405-Bacau-Pacani + 5507-Pascani-Suceava

Buc-Galati: 5009-Buc-Marasesti + 7365-Buzau-Galati

Buc-Tg.Mures: 3001-Buc-Brasov + 4513-Brasov-Miercurea Ciuc + 4515-Miercurea Ciuc-Tg.Mures

Buc-Cluj: 3001-Buc-Brasov + 3503-Brasov-Teius + 3091-Teius-Cluj (3091 ajunge la 22:35 in Cluj si pentru cine nu conteaza cateva ore de stat in miez de noapte in gara la ora 2:39 este Regio3071 pentru Oradea , astfel se ajunge in 24 de ore ieftin la Oradea)

Buc-Sibiu: zi 3001-Buc-Brasov + 2103-Brasov-Sibiu
noapte 9027-Buc-Pitesti + 9479-Pitesti-Piatra Olt + 13121-Piatra Olt-Podu Olt + 2101-Podu Olt-Sibiu

Buc-Timisoara-Arad: 9001-Buc-Craiova + 9505-Craiova-Dr.Tr.Severin + 9195-Dr.Tr.Severin-Timisoara + 2613-Timisoara-Arad

Buc-Constanta-Mangalia: Buc-Fetesti + Fetesti-Constanta + Constanta-Mangalia

Buc-Petrosani: 9001-Buc-Craiova + 2087-Craiova-Petrosani

Timisoara-Cluj: 2613-Timisoara-Arad + 3111-Arad-Oradea + 3074-Oradea-Cluj (din Cluj se poate merge la Sighet la 15:35 cu Regio 4110)


_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre karpaty in Lun 19 Mar 2012, 16:28, editata de 1 ori
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 15:11

auzi draga, nu te supara, daca tot vorbesti de trenurile regio...
banii pe mancare i-ai pus la socoteala? Razz pai cate zile faci pe traseele enumerate de tine?
eu te intreb acum cinstit....tu ai gagica, navasta, copii? ei ce parere au cand tu le propui sa mearga zeci de ore cu regio?
gandeste domnule realist....nu mai fi ultraortodox!

on!
sunt foarte multe trasee unde nu poti sa mergi cu trenul fiindca nu sunt cai ferate.
oricum, daca te-ai limita numai la mersul cu trenul, mare lucru de vizitat in romania nu prea ai avea.....sau ma rog, ai avea multe de pierdut.

totdeuna apar talibani care sustin ca transportul auto pute si trenul este cel mai bun. hai sa recunoastem, transportul feroviar are limitele lui. daca era asa bun, nici nu se mai chinuiau astia sa construiasca sosele, asta e realitatea.
eu as vrea sa fie trenuri cu vagoane platforma unde sa-mi urc masina de la pitesti si sa ajung la cluj, de acolo, cobor si ma plimb prin imprejurimi. asa vad eu adevaratul transport multimodal.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 15:49

rich1974 a scris:
auzi draga, nu te supara, daca tot vorbesti de trenurile regio...
banii pe mancare i-ai pus la socoteala? Razz pai cate zile faci pe traseele enumerate de tine?
eu te intreb acum cinstit....tu ai gagica, navasta, copii? ei ce parere au cand tu le propui sa mearga zeci de ore cu regio?
gandeste domnule realist....nu mai fi ultraortodox

Da am si prietena , am si prieteni pe care i-am plimbat in toata tara exclusiv cu trenurile Regio ba mai mult daca le zic sa mergem cu IR ei zic ca nu pot sa gasesc o alternativa cu cateva Regio sa iesim mai ieftin indiferent de timpul petrecut in tren sau in gara intre trenuri , noua chiar ne place mai mult cu Regio fata de IR , la Regio ocupi ce loc vrei si stali nisitit 2-3 pers intr-un comp fata de IR unde trebuie sa stai cu mai multi in comp sau la comun , cat despre mancare aia se pune la socoteala indiferent de ce tren folosesti pentru ca mesele sunt tot alea tot 3 mese sunt pe zi ori ca mergi cu trenu ori ca stai acasa ! Wink

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 17:09

Si eu subscriu, 90 % din cunoscutii mei de cele mai multe ori se uita doar la pret, nu si la timpu de parcus. Prefera sa faca 5 ore in plus decat sa dea 10 ron in plus.

Partial off-topic: Imi e ciuda ca nu am fost si eu in trenuri ce sa intarzie 1-3 zile, sa fi primit si cate ceva de la autoritati gratuit, cum a fost la Faurei. Petreceam o mini-vacanta doar cu pretu biletului la tren, fara sa mai fie nevoie si de cazare, ca o aveam gratis in tren.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6355
Data de inscriere : 10/10/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 18:03

De acord cu userul Karpaty! Da! Si eu am prietena si in curand un copil. Si as fi curios, ce poti face cand ai copil mic, esti cu masina intr-un blocaj pe un oarecare Drum National...sa nu zic DN-1 si esti nevoit sa staaai, si sa staaaai...in soare. O sa fii nevoit, ca pentru evitarea insolatiei, sa tii motorul masinii in functiune pentru functionarea AC-ului ca sa-i fie bine copilului. Asta implicand consum ridicat de carburant pentru functionarea AC-ului, bani cheltuiti in plus, etc. Asta in cazul in care ai masina cu aer conditionat. Dar sa-l vad pe ala care nu are masina cu aer conditionat, si ramane blocat in trafic ore intregi si ii urla si copilul in ureche..!!! Pe cand la tren, sa nu fie cu suparare, pana si fostele personale actualele Regio au in marea lor majoritate, vagoane cu aer conditionat. Pana la urma nu conteaza cate ore stau....ci in ce conditii!!! Ori decat sa-mi omor copilul in canicula, prefer sa merg cu trenul...Macar ca daca se opreste in camp, ii functioneaza AC-ul. Sau daca se vrea a se evita blocajele, se poate circula cu automobilul si noaptea. Nu odata am ajuns in Busteni la ora 7.00 dimineata. Plecam frumusel pe la ora 0.00 sau 1.00 din Galati si la 7.00 ajungeam bine-merci la Busteni: pe racoare, fara stress la volan din cauza aglomeratiei, fara nervi in trafic, condus pe racoare fara canicula din timpul zilei si cand ajungeam in Busteni imi mai alegeam si locul de parcare ( pe alese) caci -nu-i asa?- inca nu incepea vacarmul din timpul zilei.


Ultima editare efectuata de catre Onofrei Sergiu Gabriel'76 in Lun 19 Mar 2012, 18:07, editata de 3 ori
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 18:04

De cand nu mai am reducere la tren, vad ca e cel mai scump mijloc de transport, in plus ca trebuie sa ajung la gara, alti bani, alta distractie. Nu poti calcula trenul ca face 8 ore de la Timisoara la Bucuresti ca nu stai in gara la Tm, nici nu mergi in gara la Buc Laughing . La fel in cazul meu de la Arad la Brasov, am autocar care face sub 7 ore si costa 55 lei, in timp ce trenul face 12 la aceeasi bani sau 10 la dublu(eu calculez de acasa pana la destinatie, nu din gara in gara ca nu sunt boschetar Like a Star @ heaven )
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 18:30

De la gara si pana la gara se poate merge cu autobuzu , tramvai sau metrou ori pe jos daca stai relativ aproape iar un bilet de autobuz costa 1,5 lei nu 20 cat ar fi un taxi Wink

Din Arad la Brasov exista tren Regio cu un mers foarte bun de la Regiotrans la pretul de 44.70 un bilet Wink

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 19:36

DN1 e excepţie, iar dacă nu ai treabă pe Valea Prahovei, ai DN1A, ai DN Buzău - Braşov (dacă vii din Galaţi) ş.a.. Problemele transportului feroviar le-am mai spus şi le spunem toţi: infrastructura, orarul de circulaţie şi preţul călătoriei.

Sincer să vă spun, abia aştept să-mi iau maşină. M-am săturat de cerşetori, de naşi şpăgari, de jeg şi, mai ales, de mers ca ochii mortului. Am făcut acum câteva zile de la Curtici la Bucureşti 11 ore pe 638 km. După ce, cu câteva zile înainte, făcusem de la Praga la Budapesta, 611 km, în 7 ore. Nu mai zic că Praga - Budapesta a costat 19 euro (vreo 80 RON) şi era tren IC (şi mai avea şi compartimente de 6 locuri). De la Curtici la Bucureşti... 104 RON la IR, nu îndrăznesc să mă uit cât e la IC. Şi nu trecea prin 3 ţări ca Praga-Budapesta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 20:11

Curtici-Bucuresti 92 lei daca il iei din timp ; Budapesta-Bucuresti 29 euro (124 lei) daca e luat din timp si puteai sa vi foarte lejer cu Ister direct , mersul cu trenu poate sa fie ieftin daca sti sa alegi oferte bune sau legaturi bune . Wink

Banii pe care i dai pe o masina noua te plimbi cu trenu ani de zile sa nu mai vorbim de benzina si revizia masinii plus alte cele care trebuiesc platite la o masina . Si eu am cumparat o masina noua pe care am dat mii de euro , bani pe care i consider pierduti pentru ca tot cu trenu merg , pentru mine e mult mai ieftin , cu acei bani imi luam abonament nelimitat pe toata tara un an de zile si ma plimbam zilnic daca vroiam la un pret foarte bun ceea ce cu masina nu poti face , acolo mergi cat ai benzina cand nu scoti banutu si bagi benzina .

Pe viitor se vor introduce oferte la CFR un exemplu e acel card care va oferi reducere de 25% la toate biletele cumparate in decursul unui an .

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre karpaty in Lun 19 Mar 2012, 21:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 20:16

Karpaty CFR trebuie sa umble la marketing e nevoie de oferte la rutele mai importante pentru a readuce calatorii inapoi la tren!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
Sus 
Pagina 2 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» IR 1970/1971: Galati - Braila - Tandarei - Fetesti - Constanta
» Vagoane seria 98 83 - transport auto
» Transport feroviar vs transport rutier
» Sinaia (300)
» Automotoare clasa 78 Malaxa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: