Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 DIFERENTA intre transport auto si transport CFR

In jos 
+31
Ionutz
Spartan1948
razvan - trenuri
alliens
bostanesku gigel
Alex Avram
Teodor
discoid21
cont dezactivat .
Kriszti219
sorin_ncs
traian
Andrey_tm
DUAL
andreiutzu
bostanescu gigel
Dr2005
srazvi
membru inactiv
Vlad
Adrian78
Nesebar
AlexD
halmarius
COSTACHE MIHAIL
rich1974
cortexedge
kristi kkk
Luna
IonutCFR2009
razvandoru
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 12:40

Luna a scris:
@Ionutz  Nu stiu cum faceti voi de iesiti mai ieftin cu masina, probabil e masina de firma si voi nu platiti nimic la ea, nici macar carburantii, asa clar si eu as iesi mai ieftin cu masina.

@Cortexedge  Vezi, cu 1500 ron nu stiu daca ai mers nici macar 5000-6000 km, cu trenu conform calculului meu mergeai peste 10000 km cu banii aia.

Spartan1948 a scris:
1. Realist vorbind,cand ai stat ultima data 4 ore la un restaurant ca sa mananci ?  Very Happy Mai exista o posibilitate...sa iti cumperi cate ceva pentru drum inainte de plecare(o apa,un sandvis),si sa mananci in masina. ( P.S. Nu vreau sa cred ca stai 3-4 ore la WC Very Happy)

2. Din nou, intr-o calatorie de MAXIM 10 ore,nu cred ca ai nevoie sa stai vreo 3-4 ore prin parcari sa te relaxezi. Daca opresti de vreo 2-3 ori timp de 10-15 minute,nu cred ca pierzi prea mult timp.

3. Eu ma refeream la faptul ca cel mai lung drum cu masina ( cine face naveta intre SM-Buc ? ) ar dura ~ 10 ore. Ei bine,acest drum nu il faci zilnic,poate nici macar saptamanal,iar un astfel de drum cu trenul merge spre 17 ore. Este firesc ca timp de 17 ore sa simti nevoia de a te intinde,sau de a dormi,insa timp de 10 ore,cu cateva pauze,cred ca ai rezolva problema.

[...]

2. Poate ai nevoie si de toate cele 10 ore, la fel si la o calatorie de o ora doar, poate vreau exact in ora aia sa ma relaxez. Ideea e simpla: la tren te poti relaxa in timp ce trenul merge, nu sta dupa tine, in timpul ala tu te apropii/ajungi la destinatie. Dupa principiul asta al tau si la masina ai vagon de dormit daca te opresti la un hotel sau pui cortu pe marginea drumului, dar nu e asa, ca in timpul ala stai pe loc.
[...]

Hai ma' omule ca tu prea tii cu ursul Smile). Daca tu tot o tii pe a ta...las'o asa. Nu mai ma chinui sa iti explic inca odata. Smile 
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6397
Reputatie : 12078
Data de inscriere : 09/07/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 14:27

Depinde de distanta. La o calatorie Satu Mare - Mangalia, este mai ieftin cu masina daca toate 4 locurile sunt ocupate. La 3 persoane costa la fel cu trenul ca si cu masina, deja la 2 persoane este mai ieftina calatoria cu trenul... dar cu masina faci cca 11 ore in vreme ce trenul parcurge distanta Satu Mare - Mangalia in 21 ore, deci avantaje si dezavantaje.
Sa luam o distanta mai scurta: Bucuresti - Pitesti. Cu trenul 1 persoana 36 Lei la IR Clasa 2a (2 ore de mers), cu masina cca 45 lei pentru 1 persoana (cca 1h10min de mers), deja la 2 persoane vine cca 22 lei/persoana.
Sa presupunem ca 4 persoane se inteleg sa naveteze zilnic cu masina pe distanta Pitesti - Bucuresti si retur. Costul ar fi de 2x30x45 Lei/zi=2700 Lei/luna
Cu trenul 4 abonamente la tren IR costa: 4x672 Lei=2688 lei/luna
Concluzia: cu trenul este avantajos cu bilete doar pe distante mari iar pe distante mici doar cu abonamente CFR lunare.


Ultima editare efectuata de catre IonutCFR2009 in Sam 11 Ian 2014, 14:45, editata de 1 ori
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 14:43

Da,este mai avantajos cu trenul pe distante lungi,insa doar dpdv financiar. Aici reiau un punct de vedere avut mai acum ceva vreme: multi oameni merg cu trenul de nevoie,si nu prea isi permit sa piarda nu-stiu-cat timp in tren,pe ei ii intereseaza sa ajunga cat mai repede la destinatie. Noua,ca pasionati...ne convine sa stam "n" ore in tren,ca ne gasim cate ceva de facut,insa omul care are o urgenta,alege trenul in detrimentul masinii doar pentru ca este mai ieftin.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7451
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 15:00

Deci, cand in masina sunt de la 2 persoane in sus, cheltuieli sunt sensibil egale la regio, mai scumpe la IR! Exemplul meu: Alexandria-Peret pret dus intors 7,2 lei, 2 persoane majore plus un copil rezulta 16,5 lei! Benzina pe 40 km la mine costa max 15 lei(am un consum mediu de 4,5-5%)! Drumul pana la mine la tara pe DN 6 e bun, nu risc sa rup masina in gropi, circulatia nu e blocata, cum sa aleg trenul cand merg cu familia cand costurile sunt la fel? In week-end nu prea sunt trenuri, pe saptamana 7-8 perechi! In concediu am fost cu trenul acum 2 ani la Tusnad cheltuielile au fost cu 60% mai mari la autobuz Alexandria-Bucuresti, RATB si tren IR 1645 Bucuresti-Tusnad, pe distante lungi nu folosesc Regio, nu vreau sa ma uit acolo! De la 100 km in sus merg cu IR sau IC! Restul cheltuielilor cu intretinerea masinii sunt asumate cand cumperi o masina! Daca te sperie intretinerea masinii nu o mai cumperi! Si cheltuielile casei sunt mari, ce sa facem, sa stam in cort?
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 18:21

Luna a scris:
Sa vedem o comparatie de costuri si conditii intre transportul auto cu masina personala comparat cu trenu pe timp de un an, luam exemplul unui bucurestean, calatorind cu trenuri regio acolo unde e simplu de mers cu acestea:

- sa zicem ca 20 de week-enduri le faci pe Valea Prahovei, luam distanta medie Bucuresti Nord - Busteni, pret la tren intreg: 19 RON x 2 pentru ca e vorba de dus-intors = 36 RON/week-end X 20 = 720 RON
- 5 week-enduri le faci la mare, luam ca exemplu o statiune de la mijlocul litoralului, Costinesti:
aproximativ 34 RON biletul la tren X 2 pentru ca e vorba de dus-intors = 68 RON X 5 = 340 RON
- 2 drumuri la Timisoara:
- 1 drum la Satu Mare:

Avantaje ale trenului:- este sigur- este confortabil- pretul scazut al calatoriilor
Dezavantaje ale trenului:- exista riscul sa ai parte de calatori dubiosi uneori/in anumite trenuri/rute
- e mai greu daca ai de transportat bagaje mari/grele

Ai scris f mult dar sa vorbesc doar despre astea.
Pentru Busteni trenul bate masina la timp/bani. Exista oferta VSD la Regio unde ai 50% deci 3 weekenduri la Busteni + 2 calatori la Chitila fac vreo 60 lei. Daca esti muntoman faci 3/5 weekenduri la munte .

La mare la fel , eu am luat VSD Bucuresti -Predeal/Constanta/Sibiu +2*Chitila iese mai putin de 34 lei pana la Costinesti cu RE Sibiu-Mangalia . Pentru munte/mare trenul bate masina daca esti adult si nu mergi cu copii la mare/munte.

Nu stiu insa cine ar merge la Timisoara/Satu Mare, aici e la limita parerea mea.

Concediul insa se face cu masina. Eu de ex vara asta am fost asa :

3 zile Bucuresti - Transfagarasan-Transalpina 5 in masina.
6-7 Bucuresti-Piatra Neamt - manastirile din Moldova-Vatra Dornei - Sighet - Mocanita Valea Vaserului-Brasov - Bucuresti 4 persoane ne-a scos cam la 2 mil si ceva benzina de persoana. Concediu d'asta nu il poti face cu trenul, eu unul ma chinui de f mult sa ajung pe Valea Vaserului si mi-a fost f greu sa conving pe oricine sa mearga cu trenul pana acolo (inclusiv pe fosta mea prietena cu care am facut multe trasee cu trenul ex Bucuresti-Campulung Moldovenesc)

Apoi daca mergi din Bucuresti la Giurgiu/Alexandria/Bulgaria si probabil si multe alte localitati din Baragan pe unde trenul ocolesti masina bate trenul fara discutie.

------

Daca locuiesti in Transilvania, de ex, Cluj probabil ca trenul bate masina pe f multe trasee.

Dezavantajul principal la trenurile regio e ca sunt destul de periculoase, cu multi dubiosi (Oltenia, probabil si din Obor la Constanta, zona Baraganului), si e f greu sa iti convingi prietena sa mergeti 2 pe traseul X. Daca insa e un grup de muntomani e altceva.
Probabil ca in Transilvania , si mai ales in zona ungureasca, nu e periculos/nu mi-ar fi frica sa merg cu trenul.
Mai putin regiourile alea din zona Brasov full de tigani de la CFR.

Cu TFC de ex nu mi-ar fi frica sa merg pe orice traseu de al lor.
La Regiotrans asa si asa.
La Cfr Calatori e problema...
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 18:33

Karpaty a scris:
Am sa pun aici toate excursiile pe care le-am facut in 2013 cu trenul , poate ca nu intereseaza pe toata lumea si nu ca vreau sa ma dau mare dar la final dupa ce enumar toate drumurile si vedeti totalul , oare puteam face aceste excursii cu masina , evident ca nu , plus oboseala si uzura masinii sigur ca la total ajungeam cu mult mai mult fata de tren .

-Mai Bucuresti-Brasov-Sibiu-Deva-Brad-Arad-Timisoara-Resita-Oravita-Anina-Timisoara-Craiova-Pitesti-Bucuresti

-Bucuresti-Brasov-Budapesta-Praha-Berlin-Viena-Bucuresti ;

-Iulie Bucuresti-Chisinau-Kiev-Debrecen-Oradea-Cluj-Bucuresti ;
Revelion Bucuresti-Ploiesti-Iasi-Timisoara-Oradea-Saratel-Dej-Baia Mare-Satu Mare-Zalau-Brasov-Sibiu-Miercurea Ciuc-Marasesti-Galati-Bucuresti

Total 3215 lei .

Pareri ?

Pai ce parere sa avem ? Razz

Sa ne spui/anunti si pe noi cand vrei sa faci trasee gen
Bucuresti - Anina (dar fara sa ocolesti toata tara)
Bucuresti-Brasov-Viaductul Caracau-Buzau-Bucuresti , eu ma tot chinui sa il vad dar nu reusesc sa ajung, sper anul asta.

Sau cand mergi in Croatia/Bulgaria/Berlin/Rusia Wink
Probabil se vor gasi 2-3 persoane care sa mearga cu tine sau macar sa ne spui traseul si ne-om descurca noi ceilalti Smile

Eu probabil ca la primara/vara o sa fac (chiar daca poate singur) traseul cu Corona si apoi Budapesta sau cu Dacia la Viena. La Berlin nu ma simt pregatit sa merg singur cu trenul.

Karpaty mai multi ti-au spus, e f greu ca cineva sa se compare cu tine. Nu toti avem rabdarea sa mergem zile intregi non-stop cu trenul Wink Sau programul asa flexibil. Si eu am un program relativ flexibil dar mi-ar fi destul de greu sa fac traseele tale maraton prin tara.

Te-ai gandit sa intrebi de oferta Circuit?


Biletul in circuit
Este o legitimatie de calatorie care dă dreptul oricărui călător sau unui grup de maxim 6 persoane să facă o excursie pe un circuit ales după dorinţă, pe reţeaua CFR.

Valabilitate
Această legitimaţie este valabilă 2 luni de la data începerii călătoriei (înscrisă pe bilet) şi dă dreptul la un număr nelimitat de întreruperi cu durata nelimitată în cadrul termenului de valabilitate, cu obligaţia de a se efectua cel puţin 3 întreruperi de minimum 24 de ore.



p.s. probabil ca ar trebui sa te gandesti si la oferta VSD pe unele trasee. Ai 50% la regio.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 18:49

E "tata lor" omul cand vine vorba de combinat reduceri la CFR. Reuseste sa-si ia biletele cu reduceri importante. Ori nu cred ca Biletul in circuit are o reducere mai importanta. Chiar, ce procent are biletul in circuit?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 19:25

Pe vremuri cand in toata tara era CFR era bun si biletul in circuit dar cum eu fac traseul foarte complex cand fac un tur de tara adica dupa cum se vede in acel traseu incerc sa cuprind cat mai multe sectii iar sectiile secundare sunt acum la privati deja biletul in circuit nu mai prezinta interes iar oferta cea mai buna in prezent de la CFR este anticipatie+fidelitate si sa mergi cu Regio , deci platesti tariful cel mai mic si cum eu plec sa ma plimb deci nu ma grabesc nicaieri atunci nu am de ce sa merg cu alte trenuri mai scumpe si mai rapide .

Sa revin la trasee , pai tu Rarau ma intrebi cand vreau sa fac anumite trasee , sincer iti spun ca am deja planurile facute pentru 2014 inclusiv traseele deja stabilite cu fiecare tren in parte iar la vara in Iunie vreau sa merg in Croatia la Split , cum ajung acolo , pai simplu :
Bucuresti-Brasov cu 3003 ; Brasov-Budapesta cu 406 Corona ; Budapesta-Split cu trenul lor sezonier Adria ; Split-Zagreb ; Zagreb-Beograd ; Beograd-Sofia ; Sofia-Burgas ; Burgas-Simeria cu Nesebar ; Simeria-Bucuresti cu 2026 .

Mai multe putem discuta in privat .

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 23:31

cortexedge a scris:
Ai fost pe la Mures si n-ai zis nimica ... Las' ca te tin io minte! Twisted Evil 
Si tu esti cu musca pe caciula Smile).Ai fost la HD acum cateva luni si n-ai zis nimic.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeSam 11 Ian 2014, 23:50

Pai n-am fost singur... in 2012 am ajuns cam din greseala prin Simeria si n-am avut cum sa te anunt... What a Face 

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 14:32

cortexedge a scris:

Se referea ca iesi mai ieftin pe calatorie. Daca o ai deja, ai asigurarea facuta si rovinieta luata. Si da, la un drum mai lung e mai rentabila masina cu 2 sau 3 persoane inca.
Aia da, insa tot trebuie luata in calcul, pentru ca daca nu ai mai folosi deloc masina nu ar mai fi de plata asigurari, roviniete, piese, depreciere, ai vinde-o si gata. La transportul auto carburantul nu este nici pe departe singurul cost.


kristi kkk a scris:
Deci, cand in masina sunt de la 2 persoane in sus, cheltuieli sunt sensibil egale la regio, mai scumpe la IR! Exemplul meu: Alexandria-Peret pret dus intors 7,2 lei, 2 persoane majore plus un copil rezulta 16,5 lei! Benzina pe 40 km la mine costa max 15 lei(am un consum mediu de 4,5-5%)! Drumul pana la mine la tara pe DN 6 e bun, nu risc sa rup masina in gropi, circulatia nu e blocata, cum sa aleg trenul cand merg cu familia cand costurile sunt la fel? In week-end nu prea sunt trenuri, pe saptamana 7-8 perechi! In concediu am fost cu trenul acum 2 ani la Tusnad cheltuielile au fost cu 60% mai mari la autobuz Alexandria-Bucuresti, RATB si tren IR 1645 Bucuresti-Tusnad, pe distante lungi nu folosesc Regio, nu vreau sa ma uit acolo! De la 100 km in sus merg cu IR sau IC! Restul cheltuielilor cu intretinerea masinii sunt asumate cand cumperi o masina! Daca te sperie intretinerea masinii nu o mai cumperi! Si cheltuielile casei sunt mari, ce sa facem, sa stam in cort?
Daca ai fite si pretentii sa nu mergi cu regio da asa e cum zici tu. Totusi nu uita ceva, masina nu e obligatorie prin lege, poti sa nu o cumperi si in locul ei cu banii aia sa iti iti spre exemplu carte de calatorie, apoi calatoresti nelimitat 6 sau 12 luni, adica si 40000 km daca ai chef si timp. Si daca nu cumperi masina nu trebuie nici sa platesti taxele alea uriase, care sincer in anumite cazuri cand mergi putini km/an depasesc ca suma echivalentul daca ai calatorii cu trenul si chiar taxi-ul.

IonutCFR2009 a scris:
Depinde de distanta. La o calatorie Satu Mare - Mangalia, este mai ieftin cu masina daca toate 4 locurile sunt ocupate. La 3 persoane costa la fel cu trenul ca si cu masina, deja la 2 persoane este mai ieftina calatoria cu trenul... dar cu masina faci cca 11 ore in vreme ce trenul parcurge distanta Satu Mare - Mangalia in 21 ore, deci avantaje si dezavantaje.
Sa luam o distanta mai scurta: Bucuresti - Pitesti. Cu trenul 1 persoana 36 Lei la IR Clasa 2a (2 ore de mers), cu masina cca 45 lei pentru 1 persoana (cca 1h10min de mers), deja la 2 persoane vine cca 22 lei/persoana.
Sa presupunem ca 4 persoane se inteleg sa naveteze zilnic cu masina pe distanta Pitesti - Bucuresti si retur. Costul ar fi de 2x30x45 Lei/zi=2700 Lei/luna
Cu trenul 4 abonamente la tren IR costa: 4x672 Lei=2688 lei/luna
Concluzia: cu trenul este avantajos cu bilete doar pe distante mari iar pe distante mici doar cu abonamente CFR lunare.
1. Nu ai pus la socoteala faptul ca faci 11 ore, dar in orele alea cineva trebuie sa conduca, fie tu si atunci ai parte de anumite constrangeri, fie platesti sofer dar atunci creste costul. La tren nu ai alte griji in afara de bilet
2. Nu cred ca ai luat in calcul alte costuri decat cele cu carburantul, imi cer scuze daca e alta situatia.
3. Si poate cel mai important punct: De unde 3-4 persoane ? Majoritatea masinilor circula cu cel mult 2 locuri ocupate in medie. Apoi daca chiar mergi cu inca 3-4 persoane deregula la tren poti lua bilet de mini-grup, mai ieftin deci iar nu prea mai sunt sanse sa fie mai ieftina masina.

Cu privire la naveta, trenul IR nu e pentru naveta, exista regio e mult mai ieftin, asa cum ai zis exista si abonamente pentru navetisti. In plus nu stiu/nu cred ca sunt prea dese situatiile cand naveta sa se faca in grupuri, deregula navetist esti singur, eventual 2 persoane.

Aaa, si inca ceva, majoritatea va plangeti de vagoanele 26-16 si/sau 20-49 ca nu ar fi bune ca nu ai destul spatiu, esti inghesuit si deastea, pai vagoanele alea sunt de 10 ori mai bune decat masina personala, nu stiu cate masini sunt care sa aibe spatiu macar cat un 26-16, probabil doar marile limuzine.


Ultima editare efectuata de catre Luna in Dum 12 Ian 2014, 14:57, editata de 2 ori
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13620
Data de inscriere : 08/04/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 15:02

Eu am maşină şi cheltuiesc cam 1000 lei pe an întreţinere, fără carburant. Eu o folosesc foarte des fiindcă merg în locuri unde nu este tren. Dacă am tren, aleg trenul.
Îmi place foarte mult să conduc.

P.S. Eu fac tot posibilul să evit microbuzele. Pur şi simplu nu le suport.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 15:33

Asa cum am zis, e unul din avantajele masinii, practic masina are monopol pe anumite zone, atunci chiar nu ai ce face si nimeni nu are ce face, iei masina personala (+ sofer), taxi sau mers pe jos. Altfel de aia 1000 de lei ai face 11000 km daca ai fi elev/student, sau vreo 6000 fara astfel de reduceri.

Valabil si in cazul meu, unde pot aleg trenul, evit calatoria cu maxi-taxi-urile si chiar autobuzele/autocarele unde nu sunt obligat sa merg cu acestea.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7451
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 15:39

@Luna, masina este o necesitate, de asemenea nici-o lege nu ma opreste sa o am! Faptul ca tu tii cu tot dinadinsul sa ma trimiti la regio nu ma atinge, nu am fite, am doar dreptul sa platesc cat vreau spre a nu sta in jeg(betivi, blatisti, aroma de diverse produse taranesti in drum spre piata, mult mitocanism, lista e lunga), de regula pe la noi prin sud la regio intalnesti tot felul de specimene care in timp m-au convins sa evit cat pot acest rang plus faptul ca o calatorie pe aprox. 300 km cu regio inseamna 9-10 ore! E dreptul fiecaruia sa circule cu orice mijloc doreste, ce nu inteleg eu este de ce incerci tu sa ne convingi de avantajul trenului vs. masina! Sa fie frustrarea celui care nu o are? Sau prea mult timp liber care te face sa-l pierzi prin regio? Nu, multumesc!
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitimeDum 12 Ian 2014, 15:42

Si eu le evit. In septembrie a trebuit sa ajung la aeroport la otopeni, si am zis ca ma duc cu microbuzu, ca tren nu aveam si nici sofer sa vina inapoi cu masina pana in mures.
Mare greseala. M-a luat 90 lei si ne-a dus ca pe niste cartofi. Pana la brasov eram deja ametit.
Data viitoare plec cu o zi mai repede si ma duc cu trenu', decat sa dau atatia bani unor jegosi cu firma de transport.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Continut sponsorizat





DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
Sus 
Pagina 10 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» IR 1970/1971: Galati - Braila - Tandarei - Fetesti - Constanta
» Vagoane seria 98 83 - transport auto
» Transport feroviar vs transport rutier
» Sinaia (300)
» Automotoare clasa 78 Malaxa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: