Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 DIFERENTA intre transport auto si transport CFR

In jos 
+31
Ionutz
Spartan1948
razvan - trenuri
alliens
bostanesku gigel
Alex Avram
Teodor
discoid21
cont dezactivat .
Kriszti219
sorin_ncs
traian
Andrey_tm
DUAL
andreiutzu
bostanescu gigel
Dr2005
srazvi
membru inactiv
Vlad
Adrian78
Nesebar
AlexD
halmarius
COSTACHE MIHAIL
rich1974
cortexedge
kristi kkk
Luna
IonutCFR2009
razvandoru
35 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4738
Data de inscriere : 08/06/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 15:14

Avantajele transportului CFR :

cel mai important lucru este ca au toalete

te poti deplasa in timpul mersului facand putina miscare (mai ales la un drum de 3-4 ore)

esti cu mult mai relaxat psihic intru-un spatiu mai inalt

Dezavantaje:

trebuie sa fi punctual (disciplinat) la ora sosiri trenului

Avantajele transportului Auto:

te opresti unde vrei

sa iei bani cu tine mai multi sa platesti amenzi si defecte la masina (si se intampla de obicei)

Dezavantaje:

Sa te rogi la Dumnezeu sa nu intre unul in tine cu viteza mare

Sa nu te "scapi " pe tine pana la prima padure (un boschete ceva)

Si sa te gandesti ca trebuie sa-ti schimbi masina din cauza ca a imbatranit


Avantajele transportului CFR MARFA:

Scuteste soselele de greutati mari si de pericole la tot pasul

Folositi transportul feroviar oameni buni ca o sa saracim tara cu constructiile de AUTOSTRAZI, ASTEA SUNT BUNE CAND AI

TERMINAT CU TOATE, LUMEA LOCUIESTE PE UNDE APUCA CU CHIRIE SI VOI TIPATI CU AUTOSTRAZILE ,SA LE CONSTRUIM

CARTIERE DE LOCUINTE SI FABRICI SA AIBA UNDE SA MUNCEASCA SI DUPA ACEEA DISTRACTIA.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6365
Reputatie : 12035
Data de inscriere : 09/07/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 16:02

Perfect justificat ce ai scris, totusi, sa fim corecti. In situatia de fata, existenta acum (nu comparativ cu anii 90):
- Transportul de calatori pe cale rutiera, este mai rapid si ce este foarte elocvent (mai ales cand calatorul opteaza pentru el) pretul mai mic (uneori, nu peste tot).
In rest faza cu „te opreste peste tot” e defapt un mic siretlic ales de transportatori pentru a atrage clientii, pentru ca in realitate ei nu primesc licenta pana nu specifica in clar punctele de oprire, orele aproximative si frecventa (graficul). Ca nu se respecta asta, e altceva, exista organe de control in trafic care trebuie sa-i disciplineze.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8103
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 23:58

Si ar mai fi de adaugat ca in cazul transportului auto timpii mai scurti de circulatie nu cred ca sunt obtinuti cu respectarea vitezelor legale maxime, insa acolo din ce stiu se poate risca, nu ca la tren. De exemplu pe portiuni unde ar trebui ca autocaru sa mearga cu maxim 80 km/ora sa mearga defapt cu 110 km/ora, pe cand trenu intr-o situatie similara respecta cu sfintenie viteza maxima. Sau nu ? Recunosc ca e o presupunere doar treaba cu transportu rutier ce nu respecta normele de viteza, pentru ca nu am habar cum sta treaba in domeniul auto si nici nu circul decat extrem de rar cu vreo forma de transport auto. Sau pe sosele nu exista restrictii de viteza altele decat de in oras/exterior si de gradu de incarcare a traficului ?
Sus In jos
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4738
Data de inscriere : 08/06/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeVin 16 Mar 2012, 09:05

Si ar mai fi ceva de adaugat

CINE IMI GARANTEAZA MIE CA INTR-UN TRANSPORT AUTO MAI AJUNG LA DESTINATIE?

POATE AJUNG INTR-O RAPA SAU INTR-UN POM SI MAI RAU SA MA SCOATA DIN FIARE CONTORSIONATE SI INVALID PE TOATA

VIATA.

RATA ACCIDENTELOR PE CALEA FERATA ESTE MICA IN COMPARATIE CU CEA AUTO (DIN ORA IN ORA AUZI STIRI LA RADIO)

TOTI STIM CAT DE PERICULOS ESTE TRANSPORTUL AUTO, AI SUNAM PE CEI CARE PLEACA LA DRUM CU MASINA DIN

JUMATATE IN JUMATATE DE ORA SA VEDEM DACA MAI RASPUNDE !

Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7440
Data de inscriere : 25/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeVin 16 Mar 2012, 09:51

Masinile de transport persoane sunt limitate la 100 km/h, afirmatia cu 110 nu prea tine, in ultima vreme sta ARR-ul pe toate drumurile. Nu prea mai risca nici-un patron sa magareasca tahograful, amenda minima este de 5000 lei, putand duce si la suspendarea licentei de transport.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9163
Data de inscriere : 20/08/2008

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeVin 16 Mar 2012, 12:47

Razvane, circula omule cu trenul si deschide ochii. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa fii punctual?! Punctualitatea nu e un dezavantaj in absolut nicio imprejurare.

Adevaratele dezavantaje ar fi cam asa:
-viteze reduse
-conditii precare de calatorie
-oameni de toata bafta
-angajati flegmatici
-gari mizere
-legaturi proaste

Astea fiind la transportul de calatori.
Transportul feroviar de marfa e ok, daca s-ar face cu cap. Odata intrate tirurile in afacere, nu le mai scoti, asa ca desteptii din cfr ar trebui sa-si puna capetele la gandit si sa conceapa niste strategii avantajoase cu care sa atraga producatorii/importatorii/distribuitorii mari din Romania, si de ce nu, si din afara, sa isi transporte marfa cu ei.



_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5077
Data de inscriere : 20/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: de ce?   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 16:22

am observat ca mi s-a sters o postare.

dupa parerea mea, initoatorul topicului este unul dintre frustratii care vrea moartea transportului auto.
ceea ce nu inteleg multi, este ca transportul auto este complementar cu cel pe calea ferata, asta daca cel CF ar fi organizat cu cap. ce vad eu la cfr nu se poate numi asa.

autorul topicului vrea sa scoata in evidenta cat este de bun transportul feroviar pe langa cel auto.....da, si mie imi place mai mult cu trenul, dar sa nu fie diferenta prea mare la pret fata de auto (merge un 10%) si gara sa nu fie prea departe de destinatie.

singurul avantaj real al caii ferate este ca se consuma mai putina energie pentru mutarea unei tone de marfa din punctul a in punctul b.

chiar nu vad rostul unor astfel de confruntari auto vs CF.

inainte de a-mi fi sterse postarile nu ar fi mai bine sa fiu contactat?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15307
Data de inscriere : 06/03/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 17:51

La steregerea unor mesaje membri care le-au scris nu vor fi contactati conform regulilor si politicii acestui forum. Ar insemna sa ne pierdem o parte buna din timp sa mai instiintam si membri daca se sterge vreun mesaj. Trebuie inteles ca mesajele care nu sunt conforme cu regulamentul nu au ce cauta pe forum ! Mesajele nu trebuie sa fie deranjante sau incomode incat unii membri sa se simta p***t. Se putea pune problema si in alt mod , se putea spune in acelasi mesaj alte cuvinte iar intelesul ramanea acelasi! Trebuie sa fim ingaduitori incat sa nu devenim incomozi unii altora. Stim ca suntem toti caractere diferite, dar putem discuta civilizat unii cu altii! Chiar si in mesajul de mai sus faptul ca folosesti cuvantul frustrat faci ca userul razavndoru sa se simta p***t. Iar mesajele de care spui nu au fost sterse. Au fost aruncate la tomberon si le puteai citi de acolo http://www.forumtrenuri.com/t1030p180-tomberonul-forumului Dar sa le scoatem de acolo ca sa nu creada alti useri ca au fost aruncate fara rost:

rich1974 a scris:



Subiect: Re: TOMBERONUL FORUMULUI Ieri la 12:37 pm
@razvan doru
tu esti angajat CFR frate?
o fi transportul feroviar mai bun....dar facut de altii, nu de hotii/desteptii de la CFR.

si nu mai fi tu impotriva autostrazilor ca nu ai dreptate....ele sunt scumpe la noi in romania. doar nu crezi ca daca nu se vor construi autostrazi se vor construi cai ferate!

si in legatura cu locuintele, putin off...
TU SINGUR trebuie sa te ingrijesti de spatiul de locuit, nu e traba statului sa-ti puna un acoperis deasupra!




Apoi alt mesaj aruncat la gunoi:



razvandoru a scris:

Stimate Domn rich1974, va rog sa nu-mi trimiteti astfel de mesaje la adresa proprie pentru ca eu nu locuiesc pe strada si parerile
personale sa nu fie adresate cuiva direct pentru nu sunteti organ indreptatit sa faceti aici dreptate in anumite subiecte.Astfel de mesaje vor fi directionate catre administratorul de retea al sit-ului si nu cred ca doreste sa gazduiasca astfel de comportari.O zi buna va doresc.



Deci este clar ca mesajul postat de tine a fost incomod pentru ca userul razvandoru si-a exprimat acest aspect! Iti dai seama cat de p***t s-a simtit, asa ca ma mir ca nu ti-ai dat seama cand l-ai scris ca este in afara reglulior, insa ma mir ca ai fost deranjat ca ti-a fost sters!

Cred ca am fost inteles, nu o spun special pentru tine ci si pentru alti membri , mesajele care instiga la scandal la gunoi cu ele! Mai bine va abtineti cand sunteti nervosi si postati mai tarziu acelasi mesaj folosind alti termeni!
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5077
Data de inscriere : 20/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: argumente   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 20:57

in asemenea subiecte, eu doresc sa se discute cu argumente serioase pt ca numai asa pot aparea idei bune.
sper sa nu se inteleaga faptul ca nu-mi plac trenurile, din contra, am facut si sper sa ajung sa fac din nou naveta cu trenul, prefer sa fac naveta cu un vagon de MARFA pe baloti de paie decat cu o duba de marfa transformata in microbuz.
dar trebuie sa fim realisti, transportul auto are locul lui. nu mi se pare normal ca cineva sa sustina "sa nu se mai construiasca drumuri" ce naiba, drumul asfaltat inseamna civilizatie.
acum, sa revin la subiect: transportul feroviar de calatori din romania si poate chiar in general are niste costuri colaterale mult mai mari decat transportul auto. trebuie intretinute o gramada de gari, materialul rulant din import este foarte scump, personalul auxiliar este foarte numeros (si din motive sociale), inflexibilitate cand vine vorba de oferta comerciala, etc.
transportul auto are marele avantaj al flexibilitatii si al faptului ca sunt multe firme si concurenta este mare. de aici si costurile mai mici.....plus ca, firmele fiind private, banii se administreaza altfel.
asta e situatie particulara poate la noi...dar daca vorbim in principui, eu as infiinta in romania niste linii de transport RO-LA. prima pe care as deschide-o ar fi intre pitesti si sibiu. pe cat punem pariu ca daca ar veni cineva cu sange ar face linia intr-un an de zile!
astfel, as decongestiona un traseu extrem de aglomerat, plin de camioane. niste ingineri cu putin creier pot proiecta imediat niste vagoane platforma joase pentru tir cu imbarcare laterala rapida. dar cine sa faca?

noi nu facem decat sa ne plangem ca "vai doamne" transportul auto a falimentat calea ferata! total contraproductiv.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8103
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 02:54

Cred ca uiti ceva: Subventia. Atat transportul pe calea ferata cat si transportul auto beneficiaza de subventii. Doar concurenta si subventionarea inegala face ca uneori transportul auto sa fie mai ieftin. Daca luam 2 cazuri ipotetice cum ca nici un transport nu ar fi deloc subventionat eu tind sa cred ca transportul rutier ar fi mult mai scump decat cel feroviar. Fara subventie, daca ar trebui sa plateasca TUI si transportul rutier 15 ron/km clar nu ar mai fi ieftin.
Sus In jos
halmarius




Numarul mesajelor : 287
Varsta : 56
Localizare : Buc
Reputatie : 5354
Data de inscriere : 28/06/2010

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 06:44

Luna a scris:
Cred ca uiti ceva: Subventia. Atat transportul pe calea ferata cat si transportul auto beneficiaza de subventii. Doar concurenta si subventionarea inegala face ca uneori transportul auto sa fie mai ieftin. Daca luam 2 cazuri ipotetice cum ca nici un transport nu ar fi deloc subventionat eu tind sa cred ca transportul rutier ar fi mult mai scump decat cel feroviar. Fara subventie, daca ar trebui sa plateasca TUI si transportul rutier 15 ron/km clar nu ar mai fi ieftin.
Care transport auto beneficiaza de subventii? eu nu am auzit asa ceva pana acum! :shock:
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5077
Data de inscriere : 20/08/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 06:52

probabil ca se refera la faptul ca reteaua de drumuri este deschisa. dar oricum drumurile alea sunt platite cu varf si indesat prin accizarea combustibilului. asa ca, nu prea vad unde e suptventia.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8103
Data de inscriere : 18/03/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 11:07

Nici pe departe nu e acciza pe masura costului drumurilor si intretinerii acestora. Ca si sistem transportul auto e cel putin la fel de scump. Drumurile necesita teren, personal (politie rutiera, oameni la intretinere), sunt necesari mai multi soferi => costuri mai mari, poluarea e mare, spitalizarea/tratamentul victimelor accidentelor si alea costa. Iar tot referitor la drumuri, cand o fi sa se privatizeze si sa platesti taxa de acces de cate ori intrii pe un drum cu masina atunci sa vezi pretu real al transportului auto.

Ca si sofer in caz ca ai masina personala costurile sunt si mai mari ... masina personala fiind defapt cel mai scump mijloc de transport posibil in aproape toate situatiile, inclusiv avionul fiind uneori mai ieftin.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8492
Data de inscriere : 09/01/2011

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 11:17

Luna a scris:

Ca si sofer in caz ca ai masina personala costurile sunt si mai mari ... masina personala fiind defapt cel mai scump mijloc de transport posibil in aproape toate situatiile, inclusiv avionul fiind uneori mai ieftin.

Bucuresti-Olimp(CT) si retur, 2 persoane cu trenul + taxi de acasa la tren, de la tren la hotel si invers = 350lei si nu am pus CLS 1 unde mai ai cat de cat o curatenie, civilizatie si confort. Aceeasi relatie costa 250lei cu masina personala si ai de toate. Vorbesti in necunostinta de cauza fara suparare. A, daca esti singur cuc poate o scoti mai ieftin cu alte mijloace de transport in rest nu cred ca are rost sa comentam.

Sau iti dau alt exemplu Bucuresti-Sinaia pai la 80lei cat vine biletul dus/intors mai ieftin ies cu masina daca merg singur in ea. Si exemplele pot continua.

Si ultimul exemplu, de Paste plec la Rimnicu Sarat cu inca 2 persoane, cu trenul pana acolo si microbuzul pana in apropiere de destinatie ne costa cel putin 300lei dus/intors ca sa nu mai pun ca de unde ma lasa microbuzul mai tre sa merg pe jos 3km. Cu masina ies la maxim maximorum 150-180lei si nu fac decat 2 ore hai 2h30 cu oprirea de la Buzau cu celalalte mijloace de trensport fac cel putin 3h30min-4h.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22196
Data de inscriere : 06/12/2009

DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitimeLun 19 Mar 2012, 12:34

La masina costa intretinerea care nu e foarte ieftina , o revizie te poate duce si la 800 de lei plus benzina care e foarte scumpa plus rovinieta plus iarna cauciucuri , unde mai pui ca te loveste unu altu pe drum deci timp si bani pierduti pe la politie si service deci masina e mult mai scumpa decat trenu clar .

Cu trenu poti sa iesi ieftin daca mergi cu Regio iar pe unele rute chiar poti schimba 2-3 trenuri Regio astfel iesi mai ieftin fata de un tren direct IR chiar daca sunt 2-3 persoane .

Buc-Mangalia cu masina te costa numai benzina 300 iar cu trenu la Regio e un bilet 32 deci dus-intors 64-65 (Buc.Est-Constanta cu schimb in Fetesti si alt bilet separat Constanta-Mangalia la oricare tren tariful e de Regio) deci si pentru 2 sau 3 persoane cu trenu Regio e mai ieftin (maxim 180) fata de masina , iar de acasa pana la gara nu trebuie sa mergi cu taxi exista si autobuze unde e 1,3 lei un bilet .

Deci se poate merge cu trenu mult mai ieftin fata de masina pentru cine chiar vrea sa iasa mai ieftin , daca te grabesti si nu ai timp atunci platesti mai mult si mergi cu IR sau cu masina eu am spus ca se poate mai ieftin cu trenu fata de masina daca alegi trenurile Regio , eu cand plec in concediu aleg trenurile regio sunt ieftine si cat as da la masina merg cu trenu si 4 persoane daca sti cum sa faci legaturile .

_________________
595423DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR Bdeem_8496_aDIFERENTA intre transport auto si transport CFR Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Empty
MesajSubiect: Re: DIFERENTA intre transport auto si transport CFR   DIFERENTA intre transport auto si transport CFR Icon_minitime

Sus In jos
 
DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
Sus 
Pagina 1 din 12Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» IR 1970/1971: Galati - Braila - Tandarei - Fetesti - Constanta
» Vagoane seria 98 83 - transport auto
» Transport feroviar vs transport rutier
» Sinaia (300)
» Automotoare clasa 78 Malaxa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: