Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cu trenul in Europa

In jos 
+20
KQQ
myster2008
popovici
mihaiuc
rizelgeorgel2004
RwO
decward
PATRAULEA
ilinca
Adrian78
cont dezactivat .
pannonia express
stinky
stegaru
zenox4500
Nesebar
Codrut1985
vrabieionut
stakee
laur 133
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Ati calatorit cu trenul in afara Romaniei?
Da
Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_lcap43%Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_rcap
 43% [ 50 ]
Nu
Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_lcap20%Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_rcap
 20% [ 23 ]
Nu,dar intentionez
Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_lcap33%Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_rcap
 33% [ 39 ]
Da ,dar nu voi mai merge
Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_rcap
 2% [ 2 ]
Nu ma intereseaza
Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 6 Vote_rcap
 2% [ 3 ]
Total voturi : 117
 

AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 23/10/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 01:43

Catre userul Karpaty:

1) Da, intr-adevar pentru unii oameni e mai simplu sa iei un bilet pana la destinatie, nu toti au chef de trambaleala. Important e ca ce vbim noi sa ne raportam la bilet intreg. La cei cu reducere, clar e mai ok din bucati. Eu am cerut informatie Bucuresti - Praga, raspuns 8 milioane dus intors, + 12 euro locurile (6 cu 6). Am ales accelerat pana la granita, transfrontalier, mav si 19 euro Budapesta - Praga. Tarif dus 140 lei! Intreg era vreo 210 lei. Totusi, costa sub jumatate, iar pe mine m-a costat un sfert!
exemplu 2, Oradea - Salzburg, 450 lei la CFR+12 euro locurile. Am ales transfrontalier + Mav + (railjet 39 Euro dus intors) = 250 lei, aproape jumatate.
2) Toate biletele dus-intors au obligativitate de loc, 3+3 euro la fiecare tren plus ca nu stii daca vrei sa mai stai in orasul respectiv, si poate nu vrei sa depinzi de o anumita zi/tren. Asa ca pentru ungaria zic eu ca e mai bine sa cumperi pe loc cand ai chef sa calatoresti.
3) Intr-adevar, Budapesta - Praha cumparat pe loc e 60 de euro...., Budapesta - Bucuresti la fel.
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 08:42

rizelgeorgel2004 a scris:


Daca ocupati un loc NIMENI nu o sa va dea la o parte.


Sunt de acord, insa de exemplu, pe sensul Budapesta - Arad, poti sa te asezi pe un loc aparent liber, si pana la plecarea trenului sa vina cineva care are fix locul acela rezervat (ori pentru ca circula transfrontalier, ori pentru ca asa a vrut el sa rezerve, chiar daca nu e obligatoriu).
Pe rute lungi, eu prefer sa am si rezervare de loc, ca sa fiu eu sigur de locul meu (neaparat la geam Laughing )

rizelgeorgel2004 a scris:

5) Controlul vamal NU are legatura cu controlul biletelor, nu e ca la sarbi, sa defaci bagajul. Suntem ambele tari in ue, ii arati buletinul, se uita la fatza ta si a plecat mai departe, dureaza 3 secunde. Iar ca sa te dai jos de la linia 2 pana la automat sa tastezi 10 cifre (nu trebuie nici o comanda, sunt direct cifele pe ecran) si sa te duci inapoi faci fix 3 min in mers de melc. Trenul stationeaza minim 15 minute, caci se schiimba si locomotiva.

Locomotiva se schimba la Curtici, dar daca tu zici ca merge sa tiparesti biletul in gara la Lököshaza, atunci e bine de stiut. Poti, te rog, sa ne explici exact unde se situeaza automatul, fata de peroane?

In fine, si eu am primit 50% reducere la casa de bilete din Budapesta pe baza legitimatiei de student. Dar acest bilet cu 50% reducere se poate cumpara si online?
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 08:55

karpaty a scris:

La fel si cu Germania exista oferta dar daca se cumpara biletul la oferta de pe site lor DB iesi mult mai ieftin .

Tocmai am descoperit ceva in Germania: biletele acelea cu 39 de euro din Budapesta catre practic orice destinatie din Germania de numesc "Europa-Spezial" Ungaria. Ei bine, acest Europa-Spezial este valabil in principiu de la orice gara din Ungaria, pana la orice gara din Germania si invers. Din pacate insa, online se pot lua bilete doar de la Budapesta sau de la o statie de pe ruta Budapesta - Hegyeshalom. Prin telefon, sau la gara in Germania se poate lua si de la Lököshaza de exemplu.

Biletul poate sa coste 39 de euro sau mai mult, diferenta o fac trenurile cu care se circula pe teritoriul Germaniei, acestea fiind "batute in cuie". In schimb, in afara teritoriului Germaniei, biletul functioneaza ca si un bilet normal, flexibil (valabil o luna). Asadar, daca gasiti online cu 39 de euro din Germania pana la Budapesta, exista toate sansele ca de la casa sau prin telefon sa existe acelasi bilet cu acelasi pret, insa pana la Lököshaza. Din cate inteleg eu de pe forumul german DSO, mai sunt insa si ceva restrictii, nu toate rutele sunt valabile: de exemplu Lököshaza se poate prin punctul de frontiera Passau, dar nu se poate prin punctul de frontiera Schöna(Gr.), intre Praga si Berlin.

Uitati aici un exemplu de bilet cu care cu 39 euro se traverseaza 3 tari: Germania de la nord la sud, Austria de la vest la est, si Ungaria de la Vest la est: Hamburg-Lököshaza

Spre Romania se mai poate: Szolnok, Miskolc si Debrecen. Din pacate nu Biharkeresztes, deci spre Oradea cea mai buna solutie e Debrecen (prin Szolnok), cu care se poate merge pana la Püspökladany
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5901
Data de inscriere : 10/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 10:16

Tariful acesta Europa Spezial de 39E este dus - intors ? Faptul ca nu poti folosi Cehia ca tara de tranzit e ceva normal si se aplica si in cazul tarifelor Romania-Germania , in baza conventiilor tara de tranzit este Austria.
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 10:34

39 de euro costa un bilet doar dus pe ruta Germania - Cehia - Ungaria. Deci Cehia este tara "de tranzit" cum zici tu.

Si pentru Germania - Romania se pot alege rute cu tranzit prin Cehia. De exemplu ruta despre care discutam mai sus: Berlin - Arad ar costa 333 euro dus-intors (desigur cu flexibiltate totala). Desi pretul este mult prea mare fata de cei 79 euro mentionati mai sus, fata de o ruta prin Austria, pretul NU este mai mare, ci dimpotriva, mai mic.

Oricum, preturile "normale" pentru calatoriile intre Germania si Romania sunt total nerealiste. Singura posibilitate de a circula la un pret abordabil intre Germania si Romania sunt aceste bilete Europa-Spezial cu 39 de euro pana in Ungaria (si chiar se gasesc la pretul asta), respectiv inca vreo cateva zeci de euro pana in Romania (in functie de destinatia finala), la care se mai adauga rezervarile.

In schimb, CFR ofera niste bilete dus-intors cu preturi cateodata interesante pe anumite rute, insa doar in sensul Romania - Germania - Romania
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5901
Data de inscriere : 10/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 12:04

mitzaciobanu a scris:

Si pentru Germania - Romania se pot alege rute cu tranzit prin Cehia. De exemplu ruta despre care discutam mai sus: Berlin - Arad ar costa 333 euro dus-intors (desigur cu flexibiltate totala). Desi pretul este mult prea mare fata de cei 79 euro mentionati mai sus, fata de o ruta prin Austria, pretul NU este mai mare, ci dimpotriva, mai mic.

Oricum, preturile "normale" pentru calatoriile intre Germania si Romania sunt total nerealiste. Singura posibilitate de a circula la un pret abordabil intre Germania si Romania sunt aceste bilete Europa-Spezial cu 39 de euro pana in Ungaria (si chiar se gasesc la pretul asta), respectiv inca vreo cateva zeci de euro pana in Romania (in functie de destinatia finala), la care se mai adauga rezervarile.


Esti sigur de treaba asta ? De fiecare data cand am intrebat daca pot lua un bilet spre Germania prin nCehia mi s-a spus un NU hotarat. Din ce stiu eu ofertele CFR catre Austria si Germania (tranzit Ungaria si Austria) sunt cele mai performante datorita faptului ca biletele sunt reduse cu 50% fata de tarifele normale practicate de aceste tari . Evident ca daca esti posesorul unui card intern austriac sau german iesi tot pe-acolo dar te costa cca 100 E/an/card deoarece cardul actioneaza ca un abonament cu valabilitate fixa si daca vrei sa mergi pana in Germania trebuie 200E deci 2 carduri , unul de la DB si altul de la OBB.
Ar fi bine sa fie cum spui tu desi tariful de 333E mi se pare imens si nu cred ca este mai mic decat tariful cu tranzit prin Austria , ci din contra aici te contrazic la greu...In plus , trebuie avut in vedere si cu ce trenuri poti circula sau nu in Germania cu oferta maghiara ca sa nu te trezesti ca n-ai voie cu ICE sau sprinterul...
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20230
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25023
Data de inscriere : 17/08/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 12:43

rizelgeorgel2004 a scris:
Tarif Corona, Dacia - 3890 Ft, Ister 4110, Celelalte 4290 Ft.
Dacia e considerat IR şi nu are supliment, de aia e 3890 ft. Ister are (sau avea acum 2 luni), cel puţin pe sensul dinspre Budpaesta spre Lokoshaza, şi nişte vagoane de IR pentru care nu e obligatorie rezervare (că asta e diferenţa între IR şi IC: tichetul de rezervare), iar liceenele care au stat în faţa mea de la Bekecscaba la Lokoshaza clar nu aveau rezervare, că au lăsat biletele pe masă, iar şeful de tren n-a comentat la ele. Oricum, diferenţa de preţ e mică, 220 ft, adică vreo 3 lei şi ceva.

Citat :
1) N-au ungurii treaba cu legitimatia de transport, ci cu carnet de student stampilat la zi. Scuzati expresia, dar fac ei ceva pe legitimatia de student. In nici o tara ue nu mai trebuie altceva decat carnetul ca sa dovedesti ca esti student, si sa iti dea reducere si la transport local, tren, biblioteca, etc (aici in Cehia unde sunt eu este o combinatie f buna intre ISIC si carnet, dar am si carnet de la univ mea). Si cu acel isic intrii la biblioteca, iei abonament, mergi cu tren, mergi la cantina unde vrei tu.
Aha, deci nu e necesar un card gen ISIC sau Euro26 (n-am de niciunele).
Dacă ştiam asta în septembrie... am plătit atunci 120 RON pe Buc. - Curtici şi retur (redus cu cupon) şi vreo 90 RON pe Curtici - Szeged dus întors, drum pe care, cu bilete întregi luate on-line de la MAV îl scoteam la vreo 65 RON. Dar nu ştiam ce să fac cu graniţa. E... dar dacă făceam aşa pierdea o fază... în trenul de Szeged, lângă noi erau câţiva călători fără bilet. Şi eu şi cu tovarăşul meu de drum discutam dacă ăia merg sau nu cu naşul. Naşul, după ce le taie bilete la ăia, vine la noi şi ne spune în română ,,Bună seara, vedeţi că se lucrează la podul peste Tisa şi se face transfer cu autobuz"11

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 12:44

oferta de 39 de euro intre Germania si Ungaria este in primul rand o oferta DB. E adevarat ca si MAV au astfel de preturi, insa doar pe anumite rute fixe, pe cand la DB exista mult mai multe rute. la MAV trenul cu care trebuie sa mergi e fixat dinainte si inscris pe bilet. La DB, pe parcursul german, la fel trenurile impuse sunt trecute pe bilet, deci nu exista dubiu: daca parcursul cuprinde si RJ, TGV sau ICE atunci biletul este de tip ICE. Cat despre Sprinter, acolo oricum trebuie supliment, indiferent ce bilet ai.

Iar despre Bahncard 50 si ÖBB Vorteilscard, reducerea de 50% e valabila doar pe rute internte. Pe rute externe, nu e asa de simplu calculul:
De exemplu München - Budapesta "normal" costa 111 euro, iar cu BahnCard 50 costa 75 euro, deci doar 32% reducere. Cred ca in practica pe parcursul extern functioneaza ca si un card Railplus (25% reducere). Si oricum, daca iei un singur bilet pentru toata ruta Romania - Germania nu poti sa specifici ca ai SI Bahncard SI Vorteilscard, ci doar unul singur.

Biletele "normale" Germania-Romania sau invers, luate de la CFR sunt foarte scumpe - dar ofera flexibilitate totala timp de o luna. In schimb, cu oferta DB "Europa Spezial", biletul luat din 2 bucati (Germania - Ungaria + Ungaria - Romania) este mult mai ieftin (cateodata la jumatate de pret), iar cu exceptia teritoriului Germaniei, biletul este exact la fel de flexibil ca si biletul "normal".

Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 23/10/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeMier 14 Dec 2011, 17:59

ATENTIE!
Site-ul cfr.ro/calatori s-a imbogatit la rubrica International cu numeroase oferte! Unele sunt bune, altele de-a dreptul jenante. UItati-va si voi!
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeSam 17 Dec 2011, 21:12

da, interesant intr-adevar. Noi ar fi ofertele spre Ungaria acum disponibile la mai multe trenuri: in plus fata de cele existente ar fi Ady Endre si Biharia din Cluj, Mures/Harghita si din Targu Mures si Muntenia din Bucuresti si Brasov

Marea noutate mi se pare "Smart Tickets": 39 de euro de la Bucuresti la Viena vu Dacia, insa doar la vagonul de clasa a 2-a. Pentru cei care vor sa calatoreasca in conditii un pic mai confortabile, asteptam cu interes si o oferta similara la vagonul cuseta, si respectiv de dormit.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3215
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8078
Data de inscriere : 26/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 29 Dec 2011, 00:53

NU CRED CA TREBUIE SA MAI REAMINTESC SITEURILE PENTRU CALATORII IN EUROPA :

https://www.facebook.com/interrailnet?sk=wall#!/interrailnet?sk=wall

http://www.interrailnet.com/

Very Happy
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3215
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8078
Data de inscriere : 26/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeLun 12 Mar 2012, 18:24

Consider ca este mai bine sa calatorim cu trenul in tarii ca Italia, Germania, Austria, Elvetia, Cehia, Polonia, Slovacia.

Deoarece este mai decent, nu esti nevoit sa stai fix pe scaun zile intregi asa cum este la calatoria cu microbuzul si trenul. Cine alege trenul va schimba 2-4 trenuri pana la destinatia finala, dar nici la autocar/microbuz uneori nu sunt curse directe si esti nevoit de situatie sa-l schimbi. In plus cu trenul se ajunge mai repede, ma simt mai liber, la granita cu Ungaria controlul la trenuri este rapid efectuat de vamesi si politisti fata de transportul rutier (trebuie mentionat ca daca in autocar/microbuz se gasesc lucruri ce nu pot fii transportate se dau amenzi care trebuie platite de toti, dar la tren fiecare raspunde pentru sine - pentru familie, si este dat singur jos).

La trenuri se poate dormi chiar si la vagoanele de clasa, poti sa vezi peisajele din tarile in care treci. Calatoria cu trenul este mai scumpa. Un dezavantaj la tren este lipsa plasmelor pentru ascultarea radiourilor, filmelor.

ACESTE LUCRURI SUNT CUNOSCUTE DE PERSOANELE CARE AU MAI CALATORIT CU TRENUL SI AUTOCARE/MICROBUZE. Din acest motiv eu voi calatori primordial cu trenul.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20230
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25023
Data de inscriere : 17/08/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 21:23

întrebare: acum 15 min. am fost la gara Keleti să întreb de IR1347. Toate bune şi frumoase, mi s-a spus ora, programul tot... însă se pare că nu e posibil să mergi cu el dacă ai bilet pe bucăţi. Adică... dacă ajungi la Lokoshaza, nu ai voie să rămâi în tren, iar dacă cobori, nu poţi să urci din nou în acelaşi tren, chiar dacă ai bilet. Nu mai zic că ungurul de la informaţii era foarte fericit... şi îmi recomanda să merg cu Ister înainte şi să stau să aştept 3 ore în Lokoshaza sau să iau bilet normal Budapesta - Arad / Braşov / Bucureşti , ,,otherwise the conductor will fine you and make you go down from the train and wait 4 hours to the next tren" . Nici măcar Beckescsaba - Curtici nu a vrut să îmi dea (ca să stau în tren). Aşa este sau a făcut mişto de mine? A mai călătorit cineva aşa?

Eu am deja bilet Loko. - Curtici şi Curtici - Buc. N. pt. 1347.

----
PS: Nu am net în cameră la hotel, acum scriu de pe holul de la recepţie, unde e WI-FI.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 22:01

Am mai citit si pe forumul german DSO ca anumiti controlori MAV nu accepta mersul cu bilet intern pana la Lököshaza, in cazul unei calatorii spre Romania.

Dupa mine, alta solutie ar fi sa cumperi cel mai "scurt" bilet international posibil, adica Budapest - Curtici (gr.), care ar trebui sa te coste exact 15.20 euro. Ar fi 8 euro in plus fata de tariful de student Budapesta - Lököshaza. Poate merita, ca sa nu ai probleme. Si nu uita de rezervare...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20230
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25023
Data de inscriere : 17/08/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 15 Mar 2012, 22:23

Problema e că eu am deja bilete Lokoshaza - Curtici şi Curtici - Buc.

Altă treabă e că ăla e 21 euro (Buda - Arad), în vreme ce Buda - Loko de student e vreo 30 RON.

Altă soluţie ar fi să plec cu Ister şi să stau în Loko 3 ore.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Cu trenul in Europa - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cu trenul in Europa
Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Excursie prin Europa
» Cea mai inalta cale ferata din Europa
» Mersul Trenurilor Internationale din Europa
» O super calatorie Europa - Asia !
» Singurul troleibuz satesc din Europa a circulat in Republica Moldova!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: