Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cu trenul in Europa

In jos 
+20
KQQ
myster2008
popovici
mihaiuc
rizelgeorgel2004
RwO
decward
PATRAULEA
ilinca
Adrian78
cont dezactivat .
pannonia express
stinky
stegaru
zenox4500
Nesebar
Codrut1985
vrabieionut
stakee
laur 133
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Ati calatorit cu trenul in afara Romaniei?
Da
Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_lcap43%Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_rcap
 43% [ 50 ]
Nu
Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_lcap20%Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_rcap
 20% [ 23 ]
Nu,dar intentionez
Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_lcap33%Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_rcap
 33% [ 39 ]
Da ,dar nu voi mai merge
Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_rcap
 2% [ 2 ]
Nu ma intereseaza
Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 5 Vote_rcap
 2% [ 3 ]
Total voturi : 117
 

AutorMesaj
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5554
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 18:04

Am sunat la agentia Bucuresti Nr 1 pt a cere informatii cu privire pretul unui bilet Arad Viena,si dupa ce ca mi-a dat informatii false mi-a mai vb si pe un ton indecent,ca ce o verific pe ea,ca nu stie ea,etc.Am facut reclamtie dar nu cred ca se va lua nicio masura.Am sunat apoi la Arad si d-na de acolo mi-a zis ca biletul Arad Viena dus intors este 280 lei cu rezervare loc,nu 400 cum mi s-a spus la Bucuresti.Chiar si asa zic eu ca este totusi scump.Cu masina 3 persoane e mai rentabil,nu mai vorbesc daca sunt mai mult de 3 persoane...Ar trebui sa fie mai ieftin biletul pe distante asa mari.
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5901
Data de inscriere : 10/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 18:24

laur 133 a scris:
Am sunat la agentia Bucuresti Nr 1 pt a cere informatii cu privire pretul unui bilet Arad Viena,si dupa ce ca mi-a dat informatii false mi-a mai vb si pe un ton indecent,ca ce o verific pe ea,ca nu stie ea,etc.Am facut reclamtie dar nu cred ca se va lua nicio masura.

Cred ca este vorba despre aceeasi proasta care mi-a dat si mie informatii de pret eronate , o duduie foarte stresata si nervoasa care vorbea pe un ton neconform cu functia sa !
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 20:00

Asa este: Arad - Viena costa cam 58 de euro dus-intors + 6 euro locurile pe scaun. Distanta Arad - Viena este de 516 km, adica o distanta similara cu Bucuresti - Timisoara, unde o calatorie cu un tren echivalent (rapid) costa 110 lei, adica 25 euro, respectiv 50 euro dus-intors: un pret comparabil cu pretul Arad-Viena. Avand in vedere ca este o ruta internationala, iar CFR trebuie probabil sa plateasca taxe la doua companii feroviare straine pentru acest tren, tariful mi se pare rezonabil.
Cu un bilet pe bucati: Arad - Budapesta (21 euro dus-intors + 6 euro rezervarile) respectiv Budapesta - Viena (25 euro dus - intors), iata ca tariful scade la 52 euro, in loc de cei 64 de mai sus.

Comparatia cu masina nu are rost, deoarece nu mereu circula minim 3 persoane, iar raportul confort/odihna/stres pe drum este clar favorabil trenului, mai ales acum cand incepe sa si ninga.

Cat despre agentia de voiaj din Bucuresti:
1) eu am sunat in total de vreo 5 ori, si de fiecare data am fost servit corect
2) daca vrei bilet din Arad, poti sa suni mai degraba la agentia din Arad. Acolo sigur sunt mai obisnuiti cu tarifele cu plecare din Arad
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5901
Data de inscriere : 10/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 20:18

mitzaciobanu a scris:

Cu un bilet pe bucati: Arad - Budapesta (21 euro dus-intors + 6 euro rezervarile) respectiv Budapesta - Viena (25 euro dus - intors), iata ca tariful scade la 52 euro, in loc de cei 64 de mai sus.


Trebuie sa precizam aici ca diferenta de 12E este practic pretul flexibilitatii pierdute si ca Budapesta-Viena nu este tot timpul la acest tarif (n.r.25E dus-intors). Si cel mai important lucru este faptul ca biletul CFR poate fi folosit oricand , in orice zi , atat la dus cat si la intors avand valabilitate din momentul folosirii timp de 1 luna !
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 20:43

popovici a scris:
mitzaciobanu a scris:

Cu un bilet pe bucati: Arad - Budapesta (21 euro dus-intors + 6 euro rezervarile) respectiv Budapesta - Viena (25 euro dus - intors), iata ca tariful scade la 52 euro, in loc de cei 64 de mai sus.


Trebuie sa precizam aici ca diferenta de 12E este practic pretul flexibilitatii pierdute si ca Budapesta-Viena nu este tot timpul la acest tarif (n.r.25E dus-intors). Si cel mai important lucru este faptul ca biletul CFR poate fi folosit oricand , in orice zi , atat la dus cat si la intors avand valabilitate din momentul folosirii timp de 1 luna !

Exact asa este, si in plus biletul Arad-Budapesta cu 21 de euro este valabil doar 4 zile. Dar in general la calatorii, flexibilitatea se plateste in plus... (cateodata mult - de exemplu diferenta in Germania intre pretul "normal" flexibil si pretul "spar" pentru un tren anume...)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 21:26

Pentru ruta Arad-Berlin , am cautat toate variantele pe net si am gasit cea mai convenabila alegere : Arad-Budapest 21 euro dus intors si Budapesta-Berlin cu trenul de noapte la 29 euro pe sens deci 58 dus intors , asta inseamna Arad-Berlin dus intors 79 euro , exista ceva mai ieftin de atat ? nu cred .

_________________
595423Cu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_a
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 22:41

karpaty, intr-adevar asta e varianta cea mai ieftina. Nu uita insa: cum am scris mai sus, biletul dus-intors Arad-Budapesta cu 21 de euro (oferta "Trip Tickets") e valabil doar 4 zile, si iti mai trebuie si rezervari: 2x3 euro.

Bilete pentru trenul de noapte "Metropol" Budapesta-Berlin poti sa iei online ori de la MAV (si atunci il ridici de la automat din gara din Budapesta), ori de la DB, care pentru 3.50 euro ti-l trimit direct acasa.

Altfel, acest EN "Metropol", are nu mai putin de 4 grupe de vagoane: Berlin, Praga (care circula cu un orar diferit prin Cehia decat trenul "de baza"), Varsovia si Cracovia. Astfel, se poate sa mai intarzie, deci de exemplu pe sensul Berlin - Arad, legatura cu Pannonia mi se pare la limita.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 22:56

Da stiu ca oferta Trip Tikets e valabila doar 4 zile , dar nici nu am nevoie de mai mult pentru o excursie dus intors doar de dragu de a merge pana acolo si inapoi .

Bine eu am cautat ofertele cele mai ieftine , pentru ca am fost sa intreb in gara cat e un bilet dus-intors din Buc la Berlin si casiera a zis 1350 dus intors :shock: , am zis ca sigur gasesc ceva mult mai ieftin pe net .

_________________
595423Cu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_a
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 23/10/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 23:01

Hadeti sa luam si alta varianta: Din Budapesta sunt 3 trenuri la care se poate calatori cu tariful de 29 de euro. Doua trenuri eurocity dimineata (5.25 - nu e cazul si 9.25), amandoua pe ruta Budapesta - Bratislava - praga - Berlin. Trenul de la 20.05 face cu o 1 ora si 10 min mai mult, pentru ca ia pe teritoriul cehiei niste vagoane de la Varsovia. Biletele trebuie cumparate de pe net cu minim 3 zile inainte de calatorie, caci altfel costa mult mai mult. Este foarte simplu, se selecteaza de pe site de la Mav trenurile de dus si intors, se plateste cu card, si se pot tipari la aparatul din Keleti, sau la Lokoshaza (prima localitate dupa granita). Vedeti ca de curand Mav a scos si posibilitatea sa imprimi acasa biletele, pe hartie.
Asadar problema a ramas cu traseul Arad - Keleti. Asa cum fac eu pe Oradea - Keleti, nu va complicati cu biletele directe luate de la Cfr. Luati bilete pe bucati, adica Arad - Lokoshaza (tre' sa fie cam 12 lei, daca vrei mergeti cu nasul, ca e foame mare pe localitatile tranfrontaliere) apoi luati bilet separat Lokoshaza - Keleti, este 3900 Ft + 400 Ft daca e IC pe sens(56 lei + eventual inca 6). puteti sa platiti cu cardul si sa luati de pe net si acest bilet Lokoshaza - Keleti, caci in Lokoshaza exista aparat de tiparit. Avantajul e ca nu aveti limitarea la 4 zile, ca la biletul cu 21 de euro, caci la intors mergeti in gara la keleti si cereti un bilet la Lokoshaza, va da pe loc, iar de la Lokoshaza urca controlorii romani. ATENTIE! va rog transmiteti mai departe catre toate cunostiintele voastre! MAV ACORDA REDUCERE 50% pt orice student din UE, pe baza doar a carnetului de student. Eu sunt din Bucuresti si studiez in praga, asadar am aflat multe despre sistemul Mav. Am un mail oficial primit de la MAV, in maghiara si in engleza, care specifica asta.
Asadar pentru orice nelamurire si intrebare, contactati-ma.
Cea mai rapida varianta de ajuns la Berlin:
Arad 5.25 - Budapesta 8.50 ajungi linia 8
Budapesta 9.25 - Berlin 21.14 pleci de la linia 6.
printezi ambele bilete (pana la Keleti si pana la Berlin) la Lokoshaza, trenul sta 15 min, suficient cat sa bagi 2 coduri a cate 10 cifre in aparat, iar la Keleti ai 35 de min cat sa mergi de la un peron la altul. Timp total, 16 h 48, fata de 18 h 40 cu tren de noapte.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 23/10/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 23:05

Inca o specificare: la bilete luate pe bucati nu e necesar sa cumperi loc a cate 3 euro! pretul de 29 de euro la biletul de berlin include locul! pret total calatorie Lokoshaza - Berlin dus intors = 29 E x 2 + 3400 FT x 2 = 58 E + 6800 FT = aprox 355 lei. pana la Lokoshaza descurcati-va ori cu nasul, ori cu 2 bilete a cate 12 lei. NU VA LUATI bilete transfrontaliere dus-intors, ca tre sa platiti si 6 euro locurile, si asa va duce la 13 euro o distanta de 20 de km dus intors. Luati doar dus si doar intors, pe loc din gara.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 23:08

Aici e cu dus si intors mersul pe timp de zi inseamna sa ramai acolo noaptea ori daca mergi noaptea nu trebuie sa mai platesti cazarea , noaptea urmatoare te intorci inapoi , cel putin eu asa as face sa nu mai platesc alti bani si pe cazare . Iar cele de zi figureaza cu 39euro iar cel de noapte cu 29 deci mai ieftin .

_________________
595423Cu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20230
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25023
Data de inscriere : 17/08/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 00:28

rizelgeorgel2004 a scris:
MAV ACORDA REDUCERE 50% pt orice student din UE, pe baza doar a carnetului de student.

Doar carnet? E bine de ştiut, problema e că Politehnica din Bucureşti întârzie acordarea legitimaţiilor pentru anul I şi anul I de Master (ca să nu mai zic de cupoane)... nici până acum nu le-am primit, deci se pune problema drumului Bucureşti - Ungaria.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 00:29

Confirm si eu: trenurile de zi sunt la 39 de euro, atat la DB cat si la MAV. Si da, biletul cu 29 de euro la trenul de noapte contine si rezervarea, pentru ca trenul este cu rezervare obligatorie.

Altfel, tu zici ca un bilet Lököshaza - Budapesta costa 56 + 6 lei (pentru ca trenurile care vin din Romania sunt toate IC pe teritoriul Ungariei), adica 14 euro, deci 28 de euro dus-intors, la care se mai adauga portiunea Arad - Lököshaza, care costa 6 euro dus-intors (doar biletul, fara locuri). Deci, ori n-am inteles eu ceva bine, ori acest bilet pe bucati care costa 28 + 6 = 34 de euro este clar mai scump decat biletul "Trip Tickets" care costa 21 euro.

In fine, intre controale de pasapoarte si controalele vamesilor, eu nu m-as risca sa cobor din tren si sa tiparesc biletul.

Si daca tot e un forum de oameni seriosi, haideti sa nu promovam mersul cu nasul... iar dupa aceea ne miram ca se tot taie legaturile internationale... Daca locul e obligatoriu pe rutele transfrontaliere, haideti sa il platim si gata.

Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 23/10/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 01:30

Catre userul mitzaciobanu:

Intr-adevar, cred ca n-am fost atent ca scria Berlin DE LA 29 euro. Insa:
1) Nu toate trenurile care vin din Ro sunt IC in Ungaria: exemplu Corona, Dacia, chiar si Ister (Ister are obligativitate de loc - atentie, sunt 2 lucruri distincte, locul costa 220 Ft, suplimentul de IC 400 Ft). Tarif Corona, Dacia - 3890 Ft, Ister 4110, Celelalte 4290 Ft. Pe langa asta exista reducere de student UE 50 %! (e bine sa cumperi de la ghiseu cu card, ca e cursul f bun Forint - Leu, cam 1,4 lei 100FT).
2) Lokoshaza - Keleti (ca si Biharkeresztes - Keleti) este aceeasi distanta, acelasi pret, iar tariful este de 28 euro dus intors bilet intreg (14+14), cu bilete luate saparat. Nu luati bilete dus-intors, ca nu aveti reducere, si daca nu vrei sa te intorci in ziua respectiva tre' sa schimbi biletul. Intr-adevar, 28 euro nu sunt 21. DAR, biletele sunt flexibile la maxim, fiind cumparate pe loc! ATENTIE! Afara de trenurile cu loc obligatoriu, nu va faceti probleme. Daca ocupati un loc NIMENI nu o sa va dea la o parte.
3) Biletele dintre ultima localitate din Ro si prima din Hu costa 3 euro/sens, DOAR daca le luati separat. Exemplu Oradea - Biharkeresztes, Arad - Lokoshaza, si returul lor separat. Daca luati dus intors, mai platiti inca 6 euro locurile, adica cat 4 calatorii. N-are rost sa platesti locul pentru nici o ora de stat in tren. Deci luati-va in cel mai rau caz dus separat si intors separat.
4) Nu incurajez mersul cu nasul! Dar mergand din Oradea in Ungaria cu personalul de Puspokladany am fost SINGURUL calator din tren, iar povestind cu nasul zicea ca au facut ei cerere la CFR sa miscoreze tarifele pe transfrontalier, dar nu are ecou, ca la birouri ii doare in bască. Oamenii prefera sa mearga din Oradea la Keresztes cu autobuzul, bilet 5 lei, sau cu nasul, dar mai mult (7-10, ca le-a intrat foamea in gat). Nu E NORMAL sa platesti atat doar ca sa treci granita (platim atat pt ca nu suntem in Schengen si trebuie platiti vamesii).
5) Controlul vamal NU are legatura cu controlul biletelor, nu e ca la sarbi, sa defaci bagajul. Suntem ambele tari in ue, ii arati buletinul, se uita la fatza ta si a plecat mai departe, dureaza 3 secunde. Iar ca sa te dai jos de la linia 2 pana la automat sa tastezi 10 cifre (nu trebuie nici o comanda, sunt direct cifele pe ecran) si sa te duci inapoi faci fix 3 min in mers de melc. Trenul stationeaza minim 15 minute, caci se schiimba si locomotiva.

Catre userul Dr2005

1) N-au ungurii treaba cu legitimatia de transport, ci cu carnet de student stampilat la zi. Scuzati expresia, dar fac ei ceva pe legitimatia de student. In nici o tara ue nu mai trebuie altceva decat carnetul ca sa dovedesti ca esti student, si sa iti dea reducere si la transport local, tren, biblioteca, etc (aici in Cehia unde sunt eu este o combinatie f buna intre ISIC si carnet, dar am si carnet de la univ mea). Si cu acel isic intrii la biblioteca, iei abonament, mergi cu tren, mergi la cantina unde vrei tu.
2) Daca tu, ca student fara legitimatie si cupoane vrei sa ajungi la Budapesta, mergi si ia bilet cu anticipare (o zi fixa si tren fix), si platesti 29 euro din Bucuresti sau 19 din Brasov/directie. Poti sa cumperi, bineinteles, si biletul de intors tot asa. Este mai ieftin decat sa iei bilet intreg pana la granita si redus cu carnet in Ungaria (a doua varianta merge daca nu vrei sa depinzi de o zi anume si un tren anume).

Cam asta
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 01:30

Si eu sunt de parere ca cel mai bine este sa iei bilet din Arad/Oradea-Budapesta dus-intors care poate fi 21 euro pentru 4 zile sau 29 euro pentru o luna sau din alte orase Brasov/Sibiu/Bucuresti-Budapesta unde se gaseste bilet cu 19/29 euro pe sens , oricum oferta cu Ungaria este foarte avantajoasa , nu este nevoie de complicatie cum ar fi mersul cu nasu sau bilet pe bucatele .

Si pentru a merge mai departe din Budapesta catre Austria oricum ai face sa iesi mai ieftin vei ajunge sa constati ca biletul luat din Romania catre Austria nu e departe de bilete luate pe bucatele , aici pot sa dau un exemplu Bucuresti-Bregenz dus-intors 155 euro , daca incercam pe bucatele vine asa Bucuresti-Budapesta cu oferta Fortuna 29 euro pe sens deci 58 dus intors la care adaugi inca 19 euro pe sens deci 38 dus intors Budapesta-Wienasi inca 15 euro pe sens Wiena-Bregenz deci 30 dus intors si asta numai in cursul saptamanii ca in weekend Wiena-Bregenz este 29 de euro adica 58 dus intors si ajungem la pretul final 126 euro dus intors Bucuresti-Bregenz dar numai in cursul saptamanii pe relatia Wiena-Bregenz si 155 euro tarif din bucati Bucuresti-Bregenz de aici ce concluzie tragem ? ca e mult mai rentabil sa se ia biletul direct Bucuresti-Bregenz si ai flexibilitate de o luna .

Exista oferte si pentru Slovacia/Cehia si Polonia dar aici intradevar iesi mult mai ieftin la biletele cumparate din bucati un exemplu ar fi Bucuresti-Budapesta apoi Budapesta-Praha/Warsovia/Bratislava , bilete luate la oferta altfel daca se ia biletul la pret normal nu iese deloc mai putin si se ajunge la acelasi tarif ca si cand se ia din Romania .

La fel si cu Germania exista oferta dar daca se cumpara biletul la oferta de pe site lor DB iesi mult mai ieftin .

_________________
595423Cu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_aCu trenul in Europa - Pagina 5 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cu trenul in Europa - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cu trenul in Europa
Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Excursie prin Europa
» Cea mai inalta cale ferata din Europa
» Mersul Trenurilor Internationale din Europa
» O super calatorie Europa - Asia !
» Singurul troleibuz satesc din Europa a circulat in Republica Moldova!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: