Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cu trenul in Europa

In jos 
+20
KQQ
myster2008
popovici
mihaiuc
rizelgeorgel2004
RwO
decward
PATRAULEA
ilinca
Adrian78
cont dezactivat .
pannonia express
stinky
stegaru
zenox4500
Nesebar
Codrut1985
vrabieionut
stakee
laur 133
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Ati calatorit cu trenul in afara Romaniei?
Da
Cu trenul in Europa Vote_lcap43%Cu trenul in Europa Vote_rcap
 43% [ 50 ]
Nu
Cu trenul in Europa Vote_lcap20%Cu trenul in Europa Vote_rcap
 20% [ 23 ]
Nu,dar intentionez
Cu trenul in Europa Vote_lcap33%Cu trenul in Europa Vote_rcap
 33% [ 39 ]
Da ,dar nu voi mai merge
Cu trenul in Europa Vote_lcap2%Cu trenul in Europa Vote_rcap
 2% [ 2 ]
Nu ma intereseaza
Cu trenul in Europa Vote_lcap2%Cu trenul in Europa Vote_rcap
 2% [ 3 ]
Total voturi : 117
 

AutorMesaj
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 22 Iun 2010, 12:52

Cred ca ati auzit de interrail sau balkan flexipass.mie imi place sa calatoresc cu trenul ,numai asa pot spune ca am calatorit in sine .pe de alta parte scap de grija amenzilor de circulatie sau de condus km intregi ,care devine foarte obositor.
Avantaje

- in cazul in care planurile si destinatiile ti se schimba peste noapte, poti urca sau cobori din tren cand vrei. Nu vei plati nimic in plus.

- Statiile de tren sunt in centrul oraselor si nu la marginea lor ca aeroporturile low cost. Asadar vei avea mai mult timp sa te bucuri de orasul favorit.

- Calatorind cu trenul reusesti sa vezi cu adevarat Europa si nu doar sa o survolezi.

- Daca ai ratat un tren nu e nici o problema. In cateva minute sau ore va sosi altul potrivit pentru planurile tale.

- In tren nu exista limita de greutate sau dimensiuni la bagaje si nici reguli stricte legate de ce poti sau nu lua cu tine in cabina.

-Trenul este cel mai ecologic mijloc de tranpsort

-benefiez de reduceri la hotel,muzee,parcuri de distractie,ferry-boat.

-In tren poti admira conforabil de la geam peisajul si iti poti face multi prieteni
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeLun 28 Iun 2010, 23:30

cine merge la paris pe 17 iulie? pana acum am mai gasit un baiat care a luat deja bilet.cu un singur bilet puteti calatori oriunde in europa si aproape oricat(in functie de ce bilet cumparati).
Sus In jos
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5662
Data de inscriere : 07/08/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 11:51

Daca tot ai deschis subiectul acesta, marea intrebare ar fi, ai merge cu Transsiberianul, pe ruta originala Moscova-Vladivostok? Twisted Evil
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 14:10

ce zic eu si ce intrebi tu?Razz eu ma refeream strict la interrail sau balkan flexipass.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6908
Data de inscriere : 06/10/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 15:10

chiar mi-ar placea sa merg cu trenul prin europa..........insa e prea scump, un exemplu de la Bucuresti la Paris costa 250 euro dus-intors, la avion costa 120 euro dus-intors si la autocar costa 100 euro dus si intors si inca un minus e ca trenurile din strainatate sunt prea performante si nu ai putea sa vezi nimic interesant pe geam la viteza pe care o au
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 15:38

vrabieionut a scris:
chiar mi-ar placea sa merg cu trenul prin europa..........insa e prea scump, un exemplu de la Bucuresti la Paris costa 250 euro dus-intors, la avion costa 120 euro dus-intors si la autocar costa 100 euro dus si intors si inca un minus e ca trenurile din strainatate sunt prea performante si nu ai putea sa vezi nimic interesant pe geam la viteza pe care o au
fiind un forum dedicat trenurilor ma gandeam sa fiti mai la curent decat mine in ceea ce priveste calatoria cu trenul in europa.sa mergi cu trenul in europa poate fi mult mai ieftin decat cu orice alta varianta.de unde stii de acest pret de 250 euro? pretul pt tineri (max 26ani)e de 160 euro si nu e strict pt paris.poti merge timp de 1 luna cinci zile neconsecutive oriunde in europa.in tarile balcanice (Bulgaria, Macedonia, Grecia, Serbia, Muntenegru, Romania si Turcia) lucrurile se schimba: preturile incep de la 50 euro valabile 1 luna si poti merge 5 zile neconsecutive cu trenul.pt orice alte intrebari sau sfaturi nu eZitati sa ma intrebati.
Sus In jos
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5662
Data de inscriere : 07/08/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 16:01

Alta ruta frumoasa ar fi Beograd-Bar

O groaza de viaducte si tunele
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6074
Data de inscriere : 21/05/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 19:06

stakee a scris:
Alta ruta frumoasa ar fi Beograd-Bar

O groaza de viaducte si tunele


si nu in ultimul rand linia pe care se afla cel mai inalt pod de cale ferata din Europa, Mala- Rijeka, avand o inaltime de 200m si o lungime de 500 m...mai exact, pe aceasta linie sunt 254 tuneluri si 234 poduri...intr-adevar, o linie spectaculoasa, de altfel singura care leaga Muntenegru de Serbia...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:31

ionut ai zis ca stii sigur care sunt preturile si apoi ai sters postuil sau mi s-a parut? pai daca intrebi la cfr aia nu stiu foarte bine de aceste oferte.eu cand am intrebat nu stia despre ce vorbesc;).cu trenul este 160 euro 5 zile neconsecutive,deci ai putea sa mergi nu numai pana la paris dus-intors.chiar daca calatoria incepe la ora 19 se ia in considerare ziua imediat urmatoare.nu toate trenurile sunt performante sunt si la ei trenuri care merg ca la noi ,si care arata mai rau ca ale noastre.de fapt daca vrei sa mergi cu un tren de mare viteza trebuie sa platesti un supliment care este cam mare,la fel si pt ICE ,thalys etc.pt celelalte trenuri nu trebuie sa platesti nimic.eventual poti plati suplimentul de cuseta ,daca optezi pt un confort mai mare.


Ultima editare efectuata de catre Laur 133 in Mar 29 Iun 2010, 20:44, editata de 1 ori
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6908
Data de inscriere : 06/10/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:31

Laur 133 a scris:
vrabieionut a scris:
chiar mi-ar placea sa merg cu trenul prin europa..........insa e prea scump, un exemplu de la Bucuresti la Paris costa 250 euro dus-intors, la avion costa 120 euro dus-intors si la autocar costa 100 euro dus si intors si inca un minus e ca trenurile din strainatate sunt prea performante si nu ai putea sa vezi nimic interesant pe geam la viteza pe care o au
fiind un forum dedicat trenurilor ma gandeam sa fiti mai la curent decat mine in ceea ce priveste calatoria cu trenul in europa.sa mergi cu trenul in europa poate fi mult mai ieftin decat cu orice alta varianta.de unde stii de acest pret de 250 euro? pretul pt tineri (max 26ani)e de 160 euro si nu e strict pt paris.poti merge timp de 1 luna cinci zile neconsecutive oriunde in europa.in tarile balcanice (Bulgaria, Macedonia, Grecia, Serbia, Muntenegru, Romania si Turcia) lucrurile se schimba: preturile incep de la 50 euro valabile 1 luna si poti merge 5 zile neconsecutive cu trenul.pt orice alte intrebari sau sfaturi nu eZitati sa ma intrebati.

Stiu foarte bine preturile.....am ales exemplu acela ca la sfarsitu anului plec la Paris nu vreau sa calatoresc toata europa......Bucuresti -Viena-Strasbourg-Paris costa 320 € si Bucuresti-Muenchen-Paris 220 €,

TARIFELE INTERRAIL GLOBAL PASS

Cu trenul in Europa Preturi

Preturi dus-intors, la vagonul clasa II, pentru diverse relatii cu plecare din Romania

Cu trenul in Europa 0001
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:34

pai stiam cunosteam si eu acele tarife.dar de ce sa plateasti mai mult cand poti merge cu interrail? cu interrail costa 160 euro.punct.la fel imi dadeau si mie aceleasi tarife la informatii.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6908
Data de inscriere : 06/10/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:35

Laur 133 a scris:
ionut ai zis ca stii sigur care sunt preturile si apoi ai sters postuil sau mi s-a parut? pai daca intrebi la cfr aia nu stiu foarte bine de aceste oferte.eu cand am intrebat nu stia despre ce vorbesc;).cu trenul este 160 euro 5 zile neconsecutive,deci ai putea sa mergi nu numai pana la paris dus-intors.chiar daca calatoria incepe la ora 19 se ia in considerare ziua imediat urmatoare.nu toate trenurile sunt performante sunt si la ei trenuri care merg ca la noi ,si care arata mai rau ca ale noastre.de fapt daca vrei sa mergi cu un tren de mare viteza trebuie sa platesti un supliment care este cam mare,la fel si pt ICE ,thalys etc.pt celelalte trenuri nu trebuie sa platesti nimic.eventual poti plati suplimentul de cuseta ,daca optezi pt un confort mai mare.

Laur eu am luat exemplu meu....stiu tarifele de la interrail ,eu vreau sa plec pentru 2-3 saptamani
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:40

ok .am inteles.pai si vei pleca cu avion? interrail e valabil 10 zile .e putin 10 zile?
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6908
Data de inscriere : 06/10/2009

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:47

Laur 133 a scris:
ok .am inteles.pai si vei pleca cu avion? interrail e valabil 10 zile .e putin 10 zile?

Plec cu autocaru pana la paris,nu am asa multi bani de cheltuit avand in vedere ca nu sunt salariat,asa la autocar dau 98 euro,face 2 zile jumate dar asta e....
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitimeMar 29 Iun 2010, 20:59

pai si pt 60 de euro... mai bine mergii cu trenu vezi mult mai multe.asa pierzi multe.cu trenu puteai vedea budapesta,viena si berlin de ex,apoi paris.ce mai conteaza cateva zile state in minus cand vezi atatea?numai cand mergi cu trenul poti spune ca ai calatorit in sine(in acest caz, in europa).eu am mers cu autocarul si am coborat de parca eram paralizat.de poze nici nu poate fi vorba? chiar de stateam la geam...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cu trenul in Europa Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa Icon_minitime

Sus In jos
 
Cu trenul in Europa
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Excursie prin Europa
» Cea mai inalta cale ferata din Europa
» Mersul Trenurilor Internationale din Europa
» O super calatorie Europa - Asia !
» Singurul troleibuz satesc din Europa a circulat in Republica Moldova!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: