Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cu trenul in Europa

In jos 
+20
KQQ
myster2008
popovici
mihaiuc
rizelgeorgel2004
RwO
decward
PATRAULEA
ilinca
Adrian78
cont dezactivat .
pannonia express
stinky
stegaru
zenox4500
Nesebar
Codrut1985
vrabieionut
stakee
laur 133
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Ati calatorit cu trenul in afara Romaniei?
Da
Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_lcap43%Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_rcap
 43% [ 50 ]
Nu
Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_lcap20%Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_rcap
 20% [ 23 ]
Nu,dar intentionez
Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_lcap33%Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_rcap
 33% [ 39 ]
Da ,dar nu voi mai merge
Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_rcap
 2% [ 2 ]
Nu ma intereseaza
Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_lcap2%Cu trenul in Europa - Pagina 2 Vote_rcap
 2% [ 3 ]
Total voturi : 117
 

AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 9:29 pm

Inter Rail e valabil pe tarile participante dar nu si pe tara de resedinta a caltorului deci parcursul pana la granita se plateste exemplu Buc-Arad Very Happy

Eu plec cu un astfel de bilet saptamana viitoare si calatoresc in toata europa Laughing
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5591
Data de inscriere : 01/08/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 10:58 pm

Eu am dreptul odată pe an , la un bilet gratuit în Europa , dar nu am fost niciodată , iar dacă mă voi duce , vreau să călătoresc cu ........... TGV - ul şi EUROSTARUL . Ce să-i faci ? Deformaţie profesională . Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_biggrin Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_lol
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5685
Data de inscriere : 20/09/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 11:59 pm

Laur, nu stiu ce situatie financiara ai tu, insa sint si altii care nu pot arunca cu banii. Eu unul sint de acord cu (vrabie)ionut. Prefer sa merg cu autocarul si sa platesc mai putin decit cu trenul la un pret mai mare. Chiar daca, evident, imi place mai mult cu trenul. Mi se pare deplasat ca in conditiile economice din tara asta sa spui "pai si pt 60 de euro"...Aia 60 de euro inseamna aproximativ 250 de lei. Pe care nu oricine ii are disponibili. Acuma, daca tu ai bani sa vezi toata Europa, fa-o. Dar cred eu ca ar fi mai bine sa nu mai aruncam asa cu sume...(fara suparare Wink )
Sus In jos
stinky

stinky


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 37
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 5726
Data de inscriere : 25/08/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 12:25 am

Eu am calatorit cu trenul prin Italia,si faza tare......eram intr-o statie,eu trebuia sa ajung la Roma,si acea statie era tranzitata numai de automotoare,ce la exterior aratau urat,iar interiorul era mult mai confortabil chiar decat si la Desiro,chiar daca acelea nu erau climatizate,si cum nu aveau casa de bilete si na,acolo se mai pot procura de la automatele de tigari,dar nu am reusit sa gasesc,si am circulat fara bilet si nici nu a venit controlul pana la statia unde aveam legatura cu Roma....Acolo iar faza tare,cand sa procur bilet,casa nu,ci tot asa un aparat special pentru emis bilete,si cum nu am stiut cum sa procur in acel sistem,in loc sa iau din acea localitate bilet catre Roma,am luat din o gara a Romei catre alta tot din Roma Laughing .....apoi am reusit intr-un final,si nici rest nu am mai primit,fiindca aparatele alea is facute numai bani la fix sa socoteasca Laughing .....si cum nici nu am citit pe bilet ce rang de tren am,u m-am suit in primul care era pentru acea destinatie,descoperind ulterior la venirea controlului ca eram defapt in Eurostar Milano-Roma,iar eu aveam bilet la un tren regional,echivalent al acceleratului de la noi.....si chiar am ramas mirat fiindca controlorii mi-au explicat rangul trenului,si au intels greseala ce am facut-o,indrumandu-ma ca la prima statie sa cobor jos,fiind dotati cu ceva notepad-uri parca,mi-au zis ora la care am urmatorul tren....ceea ce la noi nu-ti explica mai nimeni nimic,si daca e te da ca pe un caine jos din tren.....Iar ce mi-a mai placut la ei,trenurile locale,metropolitane,pe distante de cateva zeci de kilometri.....sunt niste garnituri,ceva de genul metrului new york-ez,si care sunt destul de fiabile.
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5554
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 4:38 pm

stegaru a scris:
Laur, nu stiu ce situatie financiara ai tu, insa sint si altii care nu pot arunca cu banii. Eu unul sint de acord cu (vrabie)ionut. Prefer sa merg cu autocarul si sa platesc mai putin decit cu trenul la un pret mai mare. Chiar daca, evident, imi place mai mult cu trenul. Mi se pare deplasat ca in conditiile economice din tara asta sa spui "pai si pt 60 de euro"...Aia 60 de euro inseamna aproximativ 250 de lei. Pe care nu oricine ii are disponibili. Acuma, daca tu ai bani sa vezi toata Europa, fa-o. Dar cred eu ca ar fi mai bine sa nu mai aruncam asa cu sume...(fara suparare Wink )
stegaru atunci de ce mergi in vest cand ai putea merge in tarile balcanice cu balkan flexipass,care pot spune ca e chilipir.cu 50 de euro te saturi de plimbat si ai inclusa si calatoria in tara rezidenta(Romania) .pt mai multe detalii ,puteti intra pe site-ul http://www.profero.ro/oferta-interrail si aveti si 2% reducere.livrarea e gratuita oriunde in tara .pe acelasi site puteti trimite coordonatele calatoriei tale si iti trimit ei cea mai avantajoasa oferta
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5685
Data de inscriere : 20/09/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 5:57 pm

Smile N-ai inteles ce-am vrut eu sa spun...
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5554
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 4:18 pm

am inteles ce vrei sa zici.vruiam sa fac diferenta intre interrail si balkan flexi pass.interrail 5 zile valabile numai 10 zile costa 160 euro .balkan flexi pass e numai 51 euro si permite efectuarea unui numar nelimitat decalatorii în - Bulgaria, Macedonia,Grecia, Serbia, Muntenegru,România si Turcia timp de 5, 10 sau15 zile, in decursul unei luni.in plus mai ai inclusa si calatoria intre localitatea de resedinta sipunctul de frontiera al tarii derezidenta).in grecia ,turcia chiar ai ce vedea .te poti distra la fel de bine ca si cum ai calatori in vest,dar cu un pret mic.si daca tot esti pasionat de trenuri ai inca un motiv in plus sa faci aceasta alegere.
o noutate este ca incepand de azi puteti sa va cumarati bilete cu rezervarea locurilor la vagon cuseta,dormit de la automat.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22246
Data de inscriere : 06/12/2009

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 5:07 pm

laur 133 a scris:
am inteles ce vrei sa zici.vruiam sa fac diferenta intre interrail si balkan flexi pass.interrail 5 zile valabile numai 10 zile costa 160 euro .balkan flexi pass e numai 51 euro si permite efectuarea unui numar nelimitat decalatorii în - Bulgaria, Macedonia,Grecia, Serbia, Muntenegru,România si Turcia timp de 5, 10 sau15 zile, in decursul unei luni.in plus mai ai inclusa si calatoria intre localitatea de resedinta sipunctul de frontiera al tarii derezidenta).in grecia ,turcia chiar ai ce vedea .te poti distra la fel de bine ca si cum ai calatori in vest,dar cu un pret mic.si daca tot esti pasionat de trenuri ai inca un motiv in plus sa faci aceasta alegere.
o noutate este ca incepand de azi puteti sa va cumarati bilete cu rezervarea locurilor la vagon cuseta,dormit de la automat.

Nu numai in Grecia si Turcia ai ce vedea si in Serbia Muntenegru si Bulgaria ai ce vedea chiar linia Beograd-Bar este una ff spectaculoasa am fost pe ea anu trecut si acum 2 ani , iar pretul de 51 euro este pt persoane pana in 26 de ani , peste 26 de ani se schimba preturile sunt mai mari .
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 02, 2010 1:49 am

La interrail mai trebuie platite si rezervarile (la trenurile cu regim obligatoriu de rezervare): de la 4 euro la vagon clasa, pana uneori la peste 100 euro la vagon de dormit single. Cuseta are, dupa mine, cel mai bun raport calitate-pret (cam 10-30 eur suplimentul, in functie de ruta). Iar pentru cei peste 26 de ani, pass-ul interrail de 5 zile costa 249 eur.

Pentru cei care au de facut doar o calatorie punctuala cu trenul, diferitele companii feroviare europene au destule oferte foarte bune de pret. Spre exemplu (la vag. cl a 2-a):
- MAV: Budapesta- Zürich 39 euro/dus, Budapesta-Venetia 29 eur/dus, Budapesta-Brasov: 19 eur/dus, Budapesta-Praga: 19 eur/dus. Dar aceste tarife sunt promotionale, si nu se pot cumpara bilete on-line.
- ÖBB: Viena - München: 29 eur/dus
- Cel mai simplu mi se pare la Deutsche Bahn: au o gama tarifara care se numeste "Europa-Spezial" si care incepe de la 39 eur/sens intre Germania si multe tari din Europa: Elvetia, Austria, Ungaria, Polonia, Cehia, Italia, Franta, Olanda, Belgia, Danemarca etc. In plus biletele se pot cumpara on-line, iar de cele mai multe ori sunt electronice, deci se pot tipari acasa.

Iata cum se poate ajunge de la Bucuresti la Paris cu doar putin peste 100 euro:
- Bucuresti - Budapesta: 29 eur (cu oferta "Fortuna")
- Budapesta - München: 39 eur (cu oferta DB "Europa-Spezial Ungarn") - cu noul "Railjet" (de fapt de la Budapesta se poate ajunge oriunde in Germania cu acest pret, cu conditia sa mai existe locuri la aceasta clasa tarifara)
- München - Paris: 39 eur (cu oferta DB "Europa-Spezial Frankreich") - cu TGV sau ICE + TGV sau EN (de la 43 eur cl. a 2-a, sau 59 eur la cuseta)
- total: 107 eur

Evident acest pret nu ofera aceeasi flexibilitate ca si inter-rail, iar biletele trebuie cumparate din timp.

Pentru cei interesati, recomand cu caldura site-ul DB:
http://www.bahn.de/i/view/overseas/en/index.shtml (in lb. engleza).

Pentru ca sistemul sa afiseze un pret, data calatoriei trebuie sa nu fie peste mai mult de 3 luni iar plecarea si/sau sosirea trebuie sa fie in Germania. Dar combinand 2 sau mai multe bilete ca in exemplul de mai sus, se poate ajunge si in alte tari. Din nefericire "Europa-Spezial Romania" nu exista. Cel mai aproape de noi pentru a putea beneficia de aceste oferte este Budapesta.
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5554
Data de inscriere : 01/06/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 03, 2010 12:06 pm

se poate ajunge la Paris cu mult sub 100 de euro ,daca mergeti cu trenuri echivalente trenului personal.am vazut un reportaj cu un fost cfr-ist, in prezent pensionar,care a calatorit in toata Europa cu trenuri echivalente peronalului.
o oferta foarte buna pt cine vrea sa viziteze Budapesta: http://www.cfrcalatori.ro/1693
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 11:19 am

Pe site-ul MAV se pot cumpara mai nou bilete pentru urmatoarele destinatii: Austria, Slovacia, Polonia, Cehia, Germania. Preturile sunt foarte interesante: de exemplu incepand de la 13 euro pentru ruta Budapesta-Viena , sau 29 euro pentru Budapesta-München. Nu imi este insa foarte clar daca bilete sunt electronice (si deci se pot tipari acasa).

Partea aceasta a site-ului este insa disponibila doar in lb. maghiara. Dar daca intr-adevar biletele sunt electronice, probabil ca se pot de asemenea cumpara prin telefon la serviciul MAV direkt +36 (1) 444 44 99

Tema de gandire: cand o sa aiba si CFR un call center, de unde se vor putea obtine informatii si cumpara bilete?
Sus In jos
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8239
Data de inscriere : 03/09/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 12:37 pm

am imagini facute de mine cu trenurile din franta italia spania elvetia luxemburg si alte tari oare unde ar fi bine sa le postez ?
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 40
Localizare : Brasov
Reputatie : 5632
Data de inscriere : 25/02/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 9:14 am

mitzaciobanu a scris:
Pe site-ul MAV se pot cumpara mai nou bilete pentru urmatoarele destinatii: Austria, Slovacia, Polonia, Cehia, Germania. Preturile sunt foarte interesante: de exemplu incepand de la 13 euro pentru ruta Budapesta-Viena , sau 29 euro pentru Budapesta-München. Nu imi este insa foarte clar daca bilete sunt electronice (si deci se pot tipari acasa).

Pana la urma se pare ca nu sunt bilete electronice, ci se pot doar cumpara online, urmand ca ulterior sa fie tiparite la un automat sau probabil la o gara(aceeasi solutie este disponibila si pentru traficul intern din Ungaria) . Ideea ramane totusi interesanta, pentru ca macar se pot obtine preturi mult mai bune cumparand din timp pe internet.

In alta ordine de idei, ÖBB au inceput sa incarce in sistem noul mers al trenurilor, incepand din 12 decembrie. Prima informatie interesanta pentru noi ar fi R346/347 Dacia Express: Va pleca de la Viena cu o ora mai tarziu decat acum (19:54 fata de 18:50, si in plus opreste si la Wien Meidling, pl. 20:09), traseul intre Viena si Budapesta este mai rapid cu o jumatate de ora (mai putine opriri) iar timpul de stationare in Budapesta este mai scurt, astfel incat plecarea spre Romania se face la ora 23:30 (fata de 23:13 acum). Totusi, sosirea in Bucuresti este programata pentru ora 15:40 (fata de 14:07 acum). Concret, timpul de parcurs intre Budapesta si Bucuresti se mareste cu exact 67 minute. Iar la intoarcere, trenul va pleca din Bucuresti la ora 14:30 (fata de 15:15 acum), urmand sa ajunga la budapesta la 5:20, respectiv la Viena la 8:56 (aproximativ la fel ca acum, dar +47 de minute pana la Budapesta...)
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18244
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23671
Data de inscriere : 05/10/2010

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 6:39 pm

[quote="mitzaciobanu"]
mitzaciobanu a scris:
Pe site-ul MAV se pot cumpara mai nou bilete pentru urmatoarele destinatii: Austria, Slovacia, Polonia, Cehia, Germania. Preturile sunt foarte interesante: de exemplu incepand de la 13 euro pentru ruta Budapesta-Viena , sau 29 euro pentru Budapesta-München. Nu imi este insa foarte clar daca bilete sunt electronice (si deci se pot tipari acasa).

Pana la urma se pare ca nu sunt bilete electronice, ci se pot doar cumpara online, urmand ca ulterior sa fie tiparite la un automat sau probabil la o gara(aceeasi solutie este disponibila si pentru traficul intern din Ungaria) . Ideea ramane totusi interesanta, pentru ca macar se pot obtine preturi mult mai bune cumparand din timp pe internet.

In alta ordine de idei, ÖBB au inceput sa incarce in sistem noul mers al trenurilor, incepand din 12 decembrie. Prima informatie interesanta pentru noi ar fi R346/347 Dacia Express: Va pleca de la Viena cu o ora mai tarziu decat acum (19:54 fata de 18:50, si in plus opreste si la Wien Meidling, pl. 20:09), traseul intre Viena si Budapesta este mai rapid cu o jumatate de ora (mai putine opriri) iar timpul de stationare in Budapesta este mai scurt, astfel incat plecarea spre Romania se face la ora 23:30 (fata de 23:13 acum). Totusi, sosirea in Bucuresti este programata pentru ora 15:40 (fata de 14:07 acum). Concret, timpul de parcurs intre Budapesta si Bucuresti se mareste cu exact 67 minute. Iar la intoarcere, trenul va pleca din Bucuresti la ora 14:30 (fata de 15:15 acum), urmand sa ajunga la budapesta la 5:20, respectiv la Viena la 8:56 (aproximativ la fel ca acum, dar +47 de minute pana la Budapesta...)[/quote

vai de noi astia fac in asa hal incat pana la urma ne vor ocoli toti..acuma vreo zece ani avea sosirea la 13.10 acuma are 2 ore in plus deci cand o sa termine colidorul va fii degeaba pentru ca tot ce castiga acolo se va pierde pe zona unde se circula acuma cu 100 se va ajunge sa se circule cu 70..lucrari facute fara cap in loc sa inceapa de la Curtici ei au inceput de unde inca se circula bine
Sus In jos
ilinca




Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 4792
Data de inscriere : 18/05/2011

Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 18, 2011 9:08 am

mitzaciobanu a scris:

Iata cum se poate ajunge de la Bucuresti la Paris cu doar putin peste 100 euro:
- Bucuresti - Budapesta: 29 eur (cu oferta "Fortuna")
- Budapesta - München: 39 eur (cu oferta DB "Europa-Spezial Ungarn") - cu noul "Railjet" (de fapt de la Budapesta se poate ajunge oriunde in Germania cu acest pret, cu conditia sa mai existe locuri la aceasta clasa tarifara)
- München - Paris: 39 eur (cu oferta DB "Europa-Spezial Frankreich") - cu TGV sau ICE + TGV sau EN (de la 43 eur cl. a 2-a, sau 59 eur la cuseta)
- total: 107 eur

Buna ziua! As vrea sa va intreb daca pentru oferta indicata mai sus mai este nevoie si de permisul Interrail. Pur si simplu fac rezervarea pe DB si asta-i tot? Pentru ca am fost la o agentie CFR, unde cea mai "ieftina" ruta (tineri sub 26 ani) se pare ca e Bucuresti-Viena, Viena-Frankfurt, Frankfurt-Paris, in jur de 950 lei (dus-intors), cu Interrail. Varianta prin Munchen mi s-a spus ca e mai scumpa, pentru ca nu avem tren direct si se adauga si rezervarile. Va rog, ma poate lamuri cineva? Multumesc anticipat!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cu trenul in Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cu trenul in Europa   Cu trenul in Europa - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cu trenul in Europa
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Excursie prin Europa
» Cea mai inalta cale ferata din Europa
» Mersul Trenurilor Internationale din Europa
» O super calatorie Europa - Asia !
» Singurul troleibuz satesc din Europa a circulat in Republica Moldova!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: