Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Accidente si Incidente CFR

In jos 
+34
laurentzu
ets2oltromânia
cristi_tgv
IonutFanRailway
cardinal
cfr500
razvan - trenuri
Ionut31
@ndrey
CalinIonMihai
c o r v i n
DPS
Luna
Adrian78
AeroX
Adirmvl
daniel_c
Cipri Andrei Neculai
ldh80
George CFR
aris86
Nesebar
t1972
Johnny84
IonutCFR2009
SMDS
Laurentiu Ciobanu
Dr2005
TVlad
DAS 2011
Bebe
Ony_x
DUAL
dan tm
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Urmatorul
AutorMesaj
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1275
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3858
Data de inscriere : 24/08/2017

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 2:16 am

Nu mi se pare normal sa ironizezi intr-o situatie in care a murit cineva.

Altfel e penibil cum tot timpul ne intoarcem la configuratia loco+1 vagon cand am avut o groaza de automotoare care puteau face treaba asta cu succes, stiu ca inainte la Tecuci erau LVT-urile alea "porcusori" care erau si pe la Timisoara, puteau fi puse alea.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8997
Reputatie : 12838
Data de inscriere : 16/07/2014

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 2:19 am

pai astia de la sindicate sint doar catarati pe acolo, sînt la fel ca cei din conducerea CFR , nu merg cu trenul si n-au habar de calea ferata, nici macar terminologia nu le este cunoscuta.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25354
Data de inscriere : 16/08/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 3:18 am

O locomotivă cu un vagon necesită revizori de vagoane pentru RT tranzit și manevră. Un automotor nu... deci e lesne de înțeles de ce sindicatele preferă formula asta, preferabil cu partidă completă (șef tren + conductor) în vagon.

Cât despre automotoare, hai să vedem cine le revizuiește:
- rame electrice Z: Remarul 16 Februarie Cluj, dar nu mai este autorizat, deci ramele sunt toate la gard
- Desiro: Remarul 16 Februarie și EP VFU Pașcani, primii abia se mișcă, cei din urmă au deja capacitatea contractată, deci nu mai e loc de mai mult. Mai este autorizat și Alstom, care nu lucrează cu CFR Călători
- Malaxa 700/900/1000: Petroutilaj Câmpina - singurii care se mișcă cât de cât repede și la prețuri decente, dovadă că, atunci când există buget, astea se revizuiesc primele
- Duewag: SCRL Brașov și MARUB. MARUB nu lucrează cu CFR Călători, SCRL se chinuie de vreo 3 ani cu un Duewag
- ADH: Remarul 16 Februarie, dar nu cred că s-a mai licitat vreun RG la ele în ultima vreme
- LVT: Remarul 16 Februarie, dar nu cred că s-a mai licitat vreun RG la ele în ultima vreme și nici nu cred că mai circulă vreunul

Așa că automotoare mai multe la CFR Călători din cele actuale nu vom vedea la traseu prea curând.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
t1972




Numarul mesajelor : 367
Localizare : 01 08 1972
Reputatie : 2901
Data de inscriere : 22/10/2017

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Economie   Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 4:02 am

Ne racim gura de pomana..Tot ce a fost de stat sa prapadit..Acum repari material rulant la concurenta..nu stiu unde Cfr are nustiu cite automotoare sechestrate..asa ca prea mult vant pt nimic...vb degeaba..se circula cu diesel sub fir electric, iar cfr tine automotoarele la gard, ca nu stiu ce autorizatii au expirat..asa ca?
Sus In jos
Bebe




Numarul mesajelor : 92
Reputatie : 655
Data de inscriere : 05/03/2023

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 4:45 am

Cum dracu sa mai dai bani pt Malaxa si alte vechituri in 2023?Ce bolnav psihic mai aproba asa ceva?
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1275
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3858
Data de inscriere : 24/08/2017

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 5:30 am

Din ce am mai citit, cu banii de o revizie la Desiro, faci 10 malaxe sau ceva de genul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25354
Data de inscriere : 16/08/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 6:07 am

Laurentiu Ciobanu a scris:
cu banii de o revizie la Desiro, faci 10 malaxe sau ceva de genul.
Chiar 15 la cât s-a scumpit R8-ul la Desiro.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12353
Data de inscriere : 09/07/2009

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 6:57 am

Dr2005 a scris:
Laurentiu Ciobanu a scris:
cu banii de o revizie la Desiro, faci 10 malaxe sau ceva de genul.
Chiar 15 la cât s-a scumpit R8-ul la Desiro.

Ce le mai venerezi... Sunt atat de vechi, incat si cuptorul Sidex le accepta greu... Laughing
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1275
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3858
Data de inscriere : 24/08/2017

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 8:05 am

Fiind de pe vremea lui Saligny, ar trebui sa aiba durata normata la fel ca si podurile lui Saligny, deci trebuie sa le mai suportam.

Sper ca nu avem nici o Malaxa trasa la gard la cat de mocaciune e revizia la ele.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8990
Reputatie : 14353
Data de inscriere : 08/01/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 9:04 am

Accidentul de la Roșiori văzut pe simulator
Sus In jos
Ony_x




Numarul mesajelor : 292
Reputatie : 4431
Data de inscriere : 20/05/2013

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 10:58 am

Simulatorul asta arata absolut marfa. Mi-ar place sa am si eu unul la fel acasa, dar cred ca este destul de exorbitant pretul lui Smile
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8990
Reputatie : 14353
Data de inscriere : 08/01/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 11:25 am

Dr2005 a scris:
O locomotivă cu un vagon necesită revizori de vagoane pentru RT tranzit și manevră. Un automotor nu... deci e lesne de înțeles de ce sindicatele preferă formula asta, preferabil cu partidă completă (șef tren + conductor) în vagon.

Cât despre automotoare, hai să vedem cine le revizuiește:
- rame electrice Z: Remarul 16 Februarie Cluj, dar nu mai este autorizat, deci ramele sunt toate la gard
- Desiro: Remarul 16 Februarie și EP VFU Pașcani, primii abia se mișcă, cei din urmă au deja capacitatea contractată, deci nu mai e loc de mai mult. Mai este autorizat și Alstom, care nu lucrează cu CFR Călători
- Malaxa 700/900/1000: Petroutilaj Câmpina - singurii care se mișcă cât de cât repede și la prețuri decente, dovadă că, atunci când există buget, astea se revizuiesc primele
- Duewag: SCRL Brașov și MARUB. MARUB nu lucrează cu CFR Călători, SCRL se chinuie de vreo 3 ani cu un Duewag
- ADH: Remarul 16 Februarie, dar nu cred că s-a mai licitat vreun RG la ele în ultima vreme
- LVT: Remarul 16 Februarie, dar nu cred că s-a mai licitat vreun RG la ele în ultima vreme și nici nu cred că mai circulă vreunul

Așa că automotoare mai multe la CFR Călători din cele actuale nu vom vedea la traseu prea curând.
Întrebare. De ce contract de reparații doar pentru 50 desiro ? Îți spun eu de ce. O parte din restul de 70 sunt descompletate de piese și chele la interior. Când a fost în vizită, nu spun locația și nici care director general, și când a văzut dezastrul din ele și-a pus mâinile pe cap.
SCRL Brașov nu are nici o vină cât timp CFR Călători nu plătește firmei germane reparația motorului. Plus aducerea lui la Brașov.
Ultimele LVT-uri au circulat la Timișoara Tecuci și Satu Mare pe vremea directorului Szenteș. De fapt câteva din tot parcul.

@Laurențiu Ciobanu raiul malaxelor și LVT-urilor retrase din circulație e la Timișoara Tecuci și Jibou. Și Pitești câteva.  Ce să mai facă cu ele când sunt defectuoase la drum? La topit cu ele.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8990
Reputatie : 14353
Data de inscriere : 08/01/2011

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 12:59 pm

@ Ony_x
Să ne dăm cu presupusul că nu a știut să intervină, cred că este mult prea devreme. Poate a știut dar nu a putut. Am văzut personal cum demarează o electrică izolată: dacă nu stai pe scaun, ai toate șansele să cazi. Iar 70 km/h însemnă aproape 20 m/s...
Și crede-mă că se ridică de bot.
Sus In jos
Cipri Andrei Neculai

Cipri Andrei Neculai


Numarul mesajelor : 382
Localizare : M400, km 130
Reputatie : 3294
Data de inscriere : 29/09/2016

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 1:07 pm

Ony_x a scris:
Simulatorul asta arata absolut marfa. Mi-ar place sa am si eu unul la fel acasa, dar cred ca este destul de exorbitant pretul lui Smile

Ruta o poti juca in Train Simulator, e Balota - Caransabeses. O gasesti pe net. Dar postul de conducere e chiar fain! Very Happy
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22329
Data de inscriere : 06/12/2009

Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitimeMier Mar 29, 2023 2:10 pm

t1972 a scris:
Omul a ironizat probabil..Cert este ca nu are ce cauta o lovomotiva doar cu un vagon...Acele trenuri cu un vagon trebuiau din start anulate, Pe acea sectie, Galati Marasesti sa circulat cu automotoare...Nu trebuie sa interpretam ca sa ridicat o locomotiva de...bot in sus...Doamne fereste, sa nu se mai intample..Nu inteleg de ce tin atat de multe regionale, si atat de multa birocratie, aici se duc bani foarte multi..de aceea tinem o locomotiva cu un vagon sa avem trenuri la numar in circulatie...pe mai multe sectii am vazut o locomotiva cu un vagon...de ce nu anuleaza trenul respectiv, se circula de ani buni cu un sing.vagon.

Vagonu ala se umple, atatia calatori are trenul respectiv, si alte trenuri la fel, circula la ora x si atatia calatori sunt, daca anulezi acei oameni nu mai au cu ce sa mearga!
Sunt si IR care au doar 2 vagoane, atatia calatori sunt pe ruta respectiva, nu e normal sa anulezi trenul ca sunt putini calatori, atatia calatori au mai ramas.

_________________
595423Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Bdeem_8496_aAccidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Bdeem_8496_aAccidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR    Accidente si Incidente CFR  - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos
 
Accidente si Incidente CFR
Sus 
Pagina 9 din 33Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accidente si Incidente la CFR si in lume
» Accidente si Incidente INTERNATIONAL
» Accidente feroviare
» Accidente si Incidente CFR
» Accidente si Incidente la CFR si in lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: