Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 44 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24098
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 10:19

ciprian71 a scris:
Doresc pe aceasta cale sa va scriu o experienta trista, petrecuta  ieri( 28.10.2018). Mi-am planuit sa ma intorc la Bucuresti cu IR.1798, cu plecare de la ora 16.53. Am avut posibilitatea sa ajung la gara la ora 16.00 si ca deobicei primul lucru ce il fac cand ajung la gara, caut s ama asigur de bilet. Ghiseul se afla intr-un colt al garii si ma asez la o coada de aproximativ sapte persoane. Cinci dintre acestia erau studenti. Va spun sincer pret de 30 de minute nu m-am miscat  zece centimetri spre ghiseu. Sa aflu ca acei studenti iau bilete pentru mai multi. Doamna de la ghiseu imi raspunde pe un ton ca sistemul emite greu biletele si cada vreau sa ma asigur ca nu pierd trenul sa vorbesc cu impiegatul de miscare sa tina trenul la peron. Deci ma pune pe mine sa fac acest lucru, firesc ar fi ca respectiva anjajata sa faca aces lucru. Aveam inca o persoana in fata, la care ne instiinteaza ca sistemul s-a inchis si nu mai poate emite bilete, fiind deja trenul la peron. Vorbesc cu impiegatul de situatia creata, in spatee meu fiind inca 6 persoane in aceeasi situatie. Cu o aroganta de nemaiintalnit imi spune ca nu tine nici un minut trenul pe loc si ca ar fi bine sa ma gandesc daca ma urc sau nu in tren. Controlorul de bilete ffind si el defata la discutie imi spune din capul locului ca ma taxeaza la pret de bilet in tren si nici decum la pret de ghiseu. Nu aveam de ales, decat sa urc altfel aveam de asteptat pana  la ora 23.00 cand ajungea trenul ATC.
PS. Fara scuze, fara pic de bun simt de situatie, imi taie cele doua bilete si pentru sotie, platind 60 lei in plus, invocand ca nu au voie sa taie bilet la pret de casa. Lucru ce nu cred ca era imposibi, avand in vedere ca la Mangalia undeva in august sistemul fiind intrerupt, ni s-a spus sa urcam in tren fara suprataxa.

Fa=i o reclamatie la tanti de la ghiseu
La Bucuresti luna trecuta tot faza de genul sistemul cazut de la 9 fara ceva vreo 30 de minute pana la 10 si cozi la ghiseu muti studenti plus o doamna care a luat pentru ficasa bilet plus la inca 2-3 colege AM AJUNS CA PE VREMEA IMPUSCATULUI SA SE VORBEASCA PE SUB TEJGEA DAR SE POATE INCA DOUA BILETE PENTRU DOUA COLEGE .Macar doamna de la ghiseul de langa noi a intrebat cine vrea bilete pentru trenul de 10.25 si eu de obicei in cazuri de fata ma bag in fata cu tupeu.
E un sistem de rahat la CFR iti da bilet la pret de casa doar daca pica curentul in rest casiera da bilet numa cu ordin de serviciu ca altfel ii se imputa ei biletul.In loc sa cumpere POS sa elibereze bilete in tren ei cumpara tot felul de porcarii
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 9015
Reputatie : 12863
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 11:45

Automatul emite o chitanta de hirtie, alba, pe o fanta speciala, apoi emite un bilet de carton, albastru, aidoma celui de la ghiseu. Acela este biletul care trebuie prezentat controlorului.

Daca figurai pe o lista a controlorului pot prezuma ca ai cumparat bilete on-line ca pentru alea partida trenului primeste o lista, si poti arata biletul si pe telefon.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 14:17

Bilete la preţ de casă în tren se dau doar dacă:
- e închis la casa de bilete (dar şi aici conform dispoziţiilor scrise şi al programului casei de bilete; de ex. dacă tanti de la bilete iese din ghişeu şi face infarct, până nu vine dispoziţia scrisă, cei care urcă în tren plătesc la tarif de tren)
- nu există casă de bilete
- vii cu tren al aceluiaşi OTF cu sosire cu mai puţin de 15 minute înaintea trenului de legătură şi faci dovada că ai urcat în acela dintr-o staţie fără xSell sau fără casă de bilete
- se dispune în scris acest lucru, de exemplu dacă nu e curent în gară şi nu mai sunt disponibile bilete Bianco cu plată sau nu se pot emite din diverse motive (gen e beznă şi nu mai vede tanti să le scrie)
În toate cazurile de mai sus nu se aplică reducerea de Card Tren Plus, oferta dus-întors sau orice altă ofertă comercială, cu excepţia biletelor de IR cu tarif de R unde e cazul.

E clar că dispoziţia nu o dă tanti de la ghişeu, ci un şefuleţ (care probabil vine cu ea la tren, că îi trebuie şi naşului o hârtie la mână ca să dea bilete la preţ de casă în situaţii extraordinare). Faptul că sistemul merge greu nu e nici vina casierei, nici a clientului, dar biletele se pot cumpăra cu până la 30 de zile avans. Şi se mai pot cumpăar şi de la automate, unde există, însă a fost remediat bug-ul care permitea achiziţia de bilete fără loc de la automate, deci când se ocupă diagrama eşti la mâna casierei dacă are sau nu dispoziţie scrisă să dea fără loc şi câte astfel de bilete poate să dea; oricum numărul de bilete fără loc e dat din pix, nu ţine cont de capacitatea dată de producătorul materialului rulant. Bănuiesc că e o măsură de siguranţă ca să aibă loc şi cei cu abonamente şi autorizaţii, care nu au locuri rezervate by default.
Faza cu ţinutul trenului nu prea mai merge la xSell, pentru că sistemul nu mai dă bilete cu 5 minute înainte de plecare, tot ce se dă peste se dă pe modul manual şi casiera o cam beleşte dacă îţi dă bilet şi pierzi trenul. Treaba asta se face doar dacă e trenul întârziat peste ora de plecare.
Astfel, trenul se ţine doar dacă oamenii care au deja bilete sunt pe peron şi nu apucă toţi să urce până la plecare (se întâmplă cazuri d'astea, de ex. pe Valea Prahovei sau pe Litoral în sezon) sau dacă se aşteaptă vreo legătură.

La faza a doua cu naşul şi mie îmi pare că e vorba de bilete online, nu de cele de la automat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 14:37

Am luat bilete sub ultimele 5 minute mai mereu de la PL.Vest si doar de cateva ori imi spunea sa am grija sa nu pierd trenul dar niciodata nu m-a refuzat sa imi dea bilet si tineti cont ca de la casa de bilete pana la linile 2 si 3 e de mers vreo 25m si trecut prin pasajul subteran.

E nasol ca nu se pot da online cu pana la 2 ore inainte de plecarea trenului din statia de formare. Au timp sa printeze hartia sa le-o da la nasi. In fine asta e un subiect dificil pentru CFR Calatori care tot timpul gaseste scuze pentru orice. E bine ca pierd bani pe banda rulanta in felul asta poate ajung la faliment mai repede lucru care il dorește toata lumea inclusiv angajati CFR.

Sus In jos
AndreiCFRbv

AndreiCFRbv


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 25
Localizare : Brasov
Reputatie : 4216
Data de inscriere : 01/09/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 17:36

ciprian71 a scris:
Doresc pe aceasta cale sa va scriu o experienta trista, petrecuta  ieri( 28.10.2018). Mi-am planuit sa ma intorc la Bucuresti cu IR.1798, cu plecare de la ora 16.53. Am avut posibilitatea sa ajung la gara la ora 16.00 si ca deobicei primul lucru ce il fac cand ajung la gara, caut s ama asigur de bilet. Ghiseul se afla intr-un colt al garii si ma asez la o coada de aproximativ sapte persoane. Cinci dintre acestia erau studenti. Va spun sincer pret de 30 de minute nu m-am miscat  zece centimetri spre ghiseu. Sa aflu ca acei studenti iau bilete pentru mai multi. Doamna de la ghiseu imi raspunde pe un ton ca sistemul emite greu biletele si cada vreau sa ma asigur ca nu pierd trenul sa vorbesc cu impiegatul de miscare sa tina trenul la peron. Deci ma pune pe mine sa fac acest lucru, firesc ar fi ca respectiva anjajata sa faca aces lucru. Aveam inca o persoana in fata, la care ne instiinteaza ca sistemul s-a inchis si nu mai poate emite bilete, fiind deja trenul la peron. Vorbesc cu impiegatul de situatia creata, in spatee meu fiind inca 6 persoane in aceeasi situatie. Cu o aroganta de nemaiintalnit imi spune ca nu tine nici un minut trenul pe loc si ca ar fi bine sa ma gandesc daca ma urc sau nu in tren. Controlorul de bilete ffind si el defata la discutie imi spune din capul locului ca ma taxeaza la pret de bilet in tren si nici decum la pret de ghiseu. Nu aveam de ales, decat sa urc altfel aveam de asteptat pana  la ora 23.00 cand ajungea trenul ATC.
PS. Fara scuze, fara pic de bun simt de situatie, imi taie cele doua bilete si pentru sotie, platind 60 lei in plus, invocand ca nu au voie sa taie bilet la pret de casa. Lucru ce nu cred ca era imposibi, avand in vedere ca la Mangalia undeva in august sistemul fiind intrerupt, ni s-a spus sa urcam in tren fara suprataxa.
Nu are cum sa iti emita tie seful de tren(controlor cum ii zici tu) bilet la pret de casa in tren daca statia respectiva are casa de bilete deschisa si nu exista vreo dispozitie in acest sens. Daca tie iti taie de capul lui bilet la pret de casa e pus sa plateasca din buzunarul lui diferenta. Atunci cu sistemul intrerupt la Mangalia mai mult ca sigur a existat si o dispozitie.
Trebuia sa aibe mai multe case deschise nu cum vad ca se practica, ai de exemplu 10 case si tii 2 deschise.
Sus In jos
http://www.railnet.ro
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 18:35

La Mangalia m-am pus la rand la 21:30 trenul pleca la 21:45 in fata mea 5 insi in spatele meu doar unul. Ultimi 2 din fata mea anulat 4 bilete pentru a doua zi. Se făcuse 21:38 am zis sa ne serveasca si pe noi ca pleacam cu trenul de Suceava, casiera a zis ca imediat ca termina in 1 minut, cand terminase era deja 21:41 si se blocase calculatorul cu totul. I-a dat restart si tot degeaba, ne-a zis sa mergem sa vorbim cu IDM. Am explicat situatia dnei IDM a mers cu noi la partida am spus si acolo ca s-a blocat calculatorul cu totul nu sistemul de emitere, ne-a poftit in tren dupa ce a plecat a venit la noi ne-a intrebat unde mergem am zis Buzau a zis ca sa-i dam cate 30 lei mai tarziu. Cu 5 minute inainte sa opreasca in Constanta a venit "hai sa va iau bani ca poate va razganditi" deci probabil a mai luat tepe la viata lui in sensul ca daca nu venea pana la Constanta acolo aveam de gand sa cobor sa merg la casa sa iau bilet CTA-Buzau-Pl.Sud ca aveam timp destul 25 minute iar bilete gaseam ca trenul a fost ocupat maxim 75%. Si celalalt avea de gand sa faca la fel pentru ca eu nu am incredere in cfr-isti au mai fost cazuri cand au venit si au mai cerut bani chipurile are supracontrol si trebuie sa imparta si cu aia. Va dati seama daca venea dupa Constanta si ne vedea cu bilete nu avea ce sa zica ca am mers Mangalia-CTA gratis. Pana la urma a fost bine ne-a lasat la 30-76 am dormit tot drumul in reprize imi aduc aminte ca ma trezisem la Faurei si apoi m-a trezit linistea stationari din Buzau ca altfel poate  plecam spre R.Sarat iar eu trebuia sa fiu acasa ca la 10:30 aveam tren spre Buc si apoi spre Bulgaria.

In Romania inca se mai merge cu nașul nu ca inainte ca acum avem camere si pseudo-pasionati care filmeaza nasi cu camera ascunsă dar problema e ca nu mai are cui sa trimita filmarile ca noua conducere nu e ca vechea conducere 😄😄😄 Am pretentia ca băieti tineri de la Capitala si Brasov fosti pasionati azi sefi de tren sa fie înțelegători cu biciclisti cunoscandu-se situația dezastruoasa de la CFR Călători dar sa nu ierte blatisti sa le taie bilete la tarif in tren.
Sus In jos
AndreiCFRbv

AndreiCFRbv


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 25
Localizare : Brasov
Reputatie : 4216
Data de inscriere : 01/09/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 18:52

Baietii tineri proaspat angajati constientizeaza ca luang spaga isi fac rau atat lor cat si companiei, problema e cu aia mai vechi in meserie care traiesc cu impresia ca nu pot pati nimic.
Cat despre casiere, intr-un fel trebuie si ele intelese pentru ca unele lucreaza pe niste coji de calculatoare de pe vremea cand lumea mai mult visa la o conexiune la internet si un calculator.
Sus In jos
http://www.railnet.ro
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeLun 29 Oct 2018, 23:02

dan tm a scris:
Automatul emite o chitanta de hirtie, alba, pe o fanta speciala, apoi emite un bilet de carton, albastru, aidoma celui de la ghiseu. Acela este biletul care trebuie prezentat controlorului.

Daca figurai pe o lista a controlorului pot prezuma ca ai cumparat bilete on-line ca pentru alea partida trenului primeste o lista, si poti arata biletul si pe telefon.

Si tu si nasul confundati automatele de bilete din gari, ale cfr-ului cu cele de la zebrapay ce sunt prin orase/centre comerciale. Cele ale cfr-ului emit bilete normale ca la casa, se pot lua si bilete la trenuri fara rezervare obligatorie, etc. Biletele emise de automatele zebrapay sunt doar pentru trenuri cu rezervare obligatorie a locurilor, cer numele si prenumele calatorilor si apar pe lista de bilete online, pentru ca practic acele automate iti vand bilete online, nu xsell.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 07:56

Bravo, bai Luna, le-ai zis-o tu.

In rest, dragii mei, sa-i ierte Dumnezeu pe toti cei care mai vor bilete de la casa in conditiile in care in acele gari exista automate de bilete. Sau daca sunt trenuri IR se poate lua online daca stii ca pleci mai din timp, nu pe ultima suta de metri.
Eu de 4 ani de zile aproape am redus la minim interactiunile umane cu CheFeReu Calatori si n-aveti idee cat sunt de fericit.
Ce-s alea cozi la bilete? Sa nu aud si sa nu vad. Roboteii aceia care scot bilete platind cu cardul sau serviciul online (nu chiar ideal dar merge) mi-au facut viata mai fericita in calatoriile cu trenul. Asta inseamna civilizatie, nu tiganeala cu nasii si casierele, ori sa astepti la coada dupa unii care vor doar sa intrebe, ori sa ia bilete pentru luna viitoare si tu sa ai nevoie in 20 minute.
Cand plec mai ales vineri seara undeva din Bucuresti Nord si trec prin holul caselor de bilete si vad atata lume stand la coada ma uit asa cu o satisfactie si o compatimire totodata.
Mai ales de cand cu gratuitatile studentilor nici prin cap nu mi-ar trece sa ma mai ating vreodata de casieriile CFR Calatori fiindca de vreun an de zile in orice zi, la orice ora, am gasit agitatie si forfota.

Insa e de tras o concluzie pertinenta. Faptul ca mereu sunt cozi, iar serviciul online sau plata cu card bancar reprezinta ceva strain pentru prea multi nu inseamna decat ca majoritatea oamenilor merg cu reduceri consistente (50%) sau chiar moca, iar online-ul si automatele de bilete nu-i ajuta. Ceea ce e cam trist daca doar asta transporta CheFeReul si pentru ca nu ii poate atrage prin tarife mai mari pe ceilalti, dar si prin numarul de vagoane mai limitat ca niciodata.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
ciprian71




Numarul mesajelor : 1672
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4682
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 08:55

[quote="Luna"]
dan tm a scris:
Automatul emite o chitanta de hirtie, alba, pe o fanta speciala, apoi emite un bilet de carton, albastru, aidoma celui de la ghiseu. Acela este biletul care trebuie prezentat controlorului.
 
Si tu si nasul confundati automatele de bilete din gari, ale cfr-ului cu cele de la zebrapay ce sunt prin orase/centre comerciale. Cele ale cfr-ului emit bilete normale ca la casa, se pot lua si bilete la trenuri fara rezervare obligatorie, etc. Biletele emise de automatele zebrapay  sunt doar pentru trenuri cu rezervare obligatorie a locurilor, cer numele si prenumele calatorilor si apar pe lista de bilete online, pentru ca practic acele automate iti vand bilete online, nu xsell.
In concluzie, acele bilete de la zebrapay sunt valabile pe trenurile CFR? Caci de acel bilet este vorba in cazul meu. Si daca sunt, de ce acel controlor de bilete mi-a facut acea observatie? La mijloc este nestiinta sau impertinenta?
Va rog, ca sa stiu daca mai cumpar bilet de la acele aparate sau nu. Vorba lui AeroX imi facea ,, viata " mai usoara.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 10:59

@Aerox nu intotdeauna stim ziua si ora ca sa alegem cu peste 21 de zile inainte trenul si sa cumparam biletul online. Pe 28 nov avem avion la 14:55 am zis sa iau pe 1 nov 2 bilete online la IR 1574 ca IR 473 e riscant ca sa prindem 780 de 12:55 spre Aeroport. De asta am intrebat chiar si aici acum 3 saptamani in cazul in care am bilet online la 473 pot merge cu 1574 din Pl.Sud ? Vad ca in ultimele 10 zile amandoua intarzie. Am ales varianta tren + 780 pana la aeroport pentru ca o sa fiu cu mama si vreau ca so invat sa mearga singura cu avionul implicit si drumul de la Ploiesti la aeroport si de la Luton aeroport la Northampton cu autocarul. Ca imi era simplu sa sun un taxi. Trebuie sa invete sa mearga singura noi tineretul prindem repede astia mai batrani mai greu. Pana la urma o sa imi ia un prieten de la bloc pe 1 nov 2 bilete la 1574 Pl.Sud-Buc.Nord doar ca sa fim siguri ca prindem locuri, reducerea aia de anticipatie nu are nicio valoare in cazul meu. Daca 1574 vine bine e ok daca vine impuscat luamn473 din Vest. Am inteles ca daca ma urc in 473 cu biletele de la 1574 in cazul in care 1574 vine intarziat nasi nu vor comenta desi o sa ma interesez la gara daca mai trebuie ceva stampila/viza etc. Daca nu asta e, eu nu o sa le dau nimic in plus daca nasi vor sa ajunga vedete vom vedea atunci.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8243
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 12:38

AeroX a scris:
Bravo, bai Luna, le-ai zis-o tu.

In rest, dragii mei, sa-i ierte Dumnezeu pe toti cei care mai vor bilete de la casa in conditiile in care in acele gari exista automate de bilete. Sau daca sunt trenuri IR se poate lua online daca stii ca pleci mai din timp, nu pe ultima suta de metri.
Eu de 4 ani de zile aproape am redus la minim interactiunile umane cu CheFeReu Calatori si n-aveti idee cat sunt de fericit.
Ce-s alea cozi la bilete? Sa nu aud si sa nu vad. Roboteii aceia care scot bilete platind cu cardul sau serviciul online (nu chiar ideal dar merge) mi-au facut viata mai fericita in calatoriile cu trenul. Asta inseamna civilizatie, nu tiganeala cu nasii si casierele, ori sa astepti la coada dupa unii care vor doar sa intrebe, ori sa ia bilete pentru luna viitoare si tu sa ai nevoie in 20 minute.
Cand plec mai ales vineri seara undeva din Bucuresti Nord si trec prin holul caselor de bilete si vad atata lume stand la coada ma uit asa cu o satisfactie si o compatimire totodata.
Mai ales de cand cu gratuitatile studentilor nici prin cap nu mi-ar trece sa ma mai ating vreodata de casieriile CFR Calatori fiindca de vreun an de zile in orice zi, la orice ora, am gasit agitatie si forfota.

Insa e de tras o concluzie pertinenta. Faptul ca mereu sunt cozi, iar serviciul online sau plata cu card bancar reprezinta ceva strain pentru prea multi nu inseamna decat ca majoritatea oamenilor merg cu reduceri consistente (50%) sau chiar moca, iar online-ul si automatele de bilete nu-i ajuta. Ceea ce e cam trist daca doar asta transporta CheFeReul si pentru ca nu ii poate atrage prin tarife mai mari pe ceilalti, dar si prin numarul de vagoane mai limitat ca niciodata.
Mda, si ziceai si tu si altii ca sunt troll si ca nu ar trebui sa mai intru pe acest forum, dealtfel nici nu prea am mai intrat chiar daca am mai avut informatii din teren.

On-topic: Si eu ma intreb, chiar nu se pot lua masuri anti-aglomeratie la gara de nord? Deseori sunt un numar foarte mic de casierii deschise, asta in timp ce in alte gari din tara sunt 2-3-4-5 casiere si rar vezi mai mult de 1-2 oameni la rand. Multi oameni ce nu au reduceri nu merg totusi la automat ca nu stiu sa il foloseasca sau sunt reticienti, nu ar strica niste afise mari/bannere pe care sa scrie: scapa de cozi luand bilet de la automat si o persoana ce sa mearga pe la cozi si sa indemne lumea fara reduceri la automate/sa ii ajute sa le foloseasca. In Bucuresti mai sunt folosite, dar in tara deseori stau degeaba nefolosite automatele. Apoi ar mai merge facute casierii separate doar pentru trenurile ce pleaca in urmatoarea ora. Nu in ultimul rand ar trebui si studentii sa poata lua bilete la automate/online ca ei stiu sa le foloseasca.

ciprian71 a scris:

In concluzie, acele bilete de la zebrapay sunt valabile pe trenurile CFR? Caci de acel bilet este vorba in cazul meu. Si daca sunt, de ce acel controlor de bilete mi-a facut acea observatie? La mijloc este nestiinta sau impertinenta?
Va rog, ca sa stiu daca mai cumpar bilet de la acele aparate sau nu. Vorba lui AeroX imi facea ,, viata " mai usoara.
[/quote]
Da, sunt valabile, din nestiinta ti-a facut observatie, am patit si eu. Dar se rezolva simplu: trebuie sa ii zici ca asa e la automatele de la zebrapay nu ale cfr, calatorii apar pe lista de bilete achizitionate online, sa verifice acolo si se calmeaza imediat si isi cere scuze. Foarte rar intalnesc astfel de bilete si nu recunosc chitantele multi sefi de tren. Apropo, si pentru biletele achizitionale de la zebrapay se acorda reducerea de cumparare bilete online de 5%. Detalii despre zebrapay gasiti si pe site aici: https://www.cfrcalatori.ro/cum-sa-cumperi-bilet/ la sectiunea ,,De la automatele de vanzare ale distribuitorilor autorizati” si aici: https://www.cfrcalatori.ro/wp-content/uploads/2018/02/conditii-ZebraPay.pdf
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25378
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 17:32

AeroX a scris:
Faptul ca mereu sunt cozi, iar serviciul online sau plata cu card bancar reprezinta ceva strain pentru prea multi nu inseamna decat ca majoritatea oamenilor merg cu reduceri consistente (50%) sau chiar moca, iar online-ul si automatele de bilete nu-i ajuta. Ceea ce e cam trist daca doar asta transporta CheFeReul si pentru ca nu ii poate atrage prin tarife mai mari pe ceilalti, dar si prin numarul de vagoane mai limitat ca niciodata.
Automatele de bilete nu ajută pentru că 3/4 din români fac coadă la bancomat în ziua de salariu sau de pensie. Într-adevăr, e o mare tâmpeni faptul că biletele reduse nu pot fi achiziţionate de la automate, poate asta ar mai reduce cozile (adică cei tineri şi-ar lua bilete de la automat şi restul ar rămâne să facă coadă la casă).

Katalyn a scris:
Am inteles ca daca ma urc in 473 cu biletele de la 1574 in cazul in care 1574 vine intarziat nasi nu vor comenta desi o sa ma interesez la gara daca mai trebuie ceva stampila/viza etc. Daca nu asta e, eu nu o sa le dau nimic in plus daca nasi vor sa ajunga vedete vom vedea atunci.
Trebuie viză şi neapărat achiziţionate rezervări de locuri (3,9 lei/buc).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11136
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMar 30 Oct 2018, 20:16

M-am hotarat nu mai iau nimic. O sa ma uit in dimineata aia pana in 10:30 care din ele vine bine si aleg ori la Sud la 1574 ori la Vest la 473. Nu sunt studenti in cursul saptamani deci e ok si fara loc 40 minute pana la Bucuresti.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2113
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6656
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitimeMier 31 Oct 2018, 10:53

Katalyn a scris:
@Aerox nu intotdeauna stim ziua si ora ca sa alegem cu peste 21 de zile inainte trenul si sa cumparam biletul online. Pe 28 nov avem avion la 14:55 am zis sa iau pe 1 nov 2 bilete online la IR 1574 ca IR 473 e riscant ca sa prindem 780 de 12:55 spre Aeroport. De asta am intrebat chiar si aici acum 3 saptamani in cazul in care am bilet online la 473 pot merge cu 1574 din Pl.Sud ? Vad ca in ultimele 10 zile amandoua intarzie. Am ales varianta tren + 780 pana la aeroport pentru ca o sa fiu cu mama si vreau ca so invat sa mearga singura cu avionul implicit si drumul de la Ploiesti la aeroport si de la Luton aeroport la Northampton cu autocarul. Ca imi era simplu sa sun un taxi. Trebuie sa invete sa mearga singura noi tineretul prindem repede astia mai batrani mai greu. Pana la urma o sa imi ia un prieten de la bloc pe 1 nov 2 bilete la 1574 Pl.Sud-Buc.Nord doar ca sa fim siguri ca prindem locuri, reducerea aia de anticipatie nu are nicio valoare in cazul meu. Daca 1574 vine bine e ok daca vine impuscat luamn473 din Vest. Am inteles ca daca ma urc in 473 cu biletele de la 1574 in cazul in care 1574 vine intarziat nasi nu vor comenta desi o sa ma interesez la gara daca mai trebuie ceva stampila/viza etc. Daca nu asta e, eu nu o sa le dau nimic in plus daca nasi vor sa ajunga vedete vom vedea atunci.

Online-ul e de preferat ca mai ai reducere extra (cam neglijabila, in fine) si stii sigur cand pleci (cazul ideal), mai ales cand e vorba de trenuri sau perioade aglomerate, dar cand pleci dintr-o gara mare (cel mai comun) exista si automate de bilete deci hai sa nu vorbim degeaba.
N-am recomandat nimanui sa cumpere bilete cu 21 zile inainte sau alte bazaconii asa doar din principiu.
Iar la cazul tau ti-am mai raspuns pe doua grupuri de FB odata si chiar cel mai elocvent de acolo!
Nu te face ca ai uitat. Am zis clar ca in cazul tau cu avion si intarzierea Isterului online-ul te va incurca mai mult datorita procedurilor lipsa de la CFR Calatori (mai ales ca interesul lor e in detrimentul calatorului), dar la Ploiesti in caz ca nu sunt cozi te descurci si pe ultimul moment cu biletul, iar daca sunt probabil sunt si ATM-uri acolo ca e o gara mare (macar la Sud tot trebuie sa fie), important e sa nu fie defect, ca in rest n-are ce sa fie.

Si eu cand am fost saptamana trecuta la Oravita-Anina, am facut drumul de asa fel incat sa ma invart si prin Resita/Timisoara. Initial planuiam sa ma intorc cu Isterul la Bucuresti, dar decat sa stau ca prostul noaptea asteptand prin Arad dupa intarzierea lui am preferat sa stau o noapte la hotel in Timisoara ca omul si am venit cu 1798 ziua urmatoare care a mers chiar ok, maxim 10 minute a intarziat si l-a prins si pe 1757.

Eu asa cum am zis, o duc foarte bine platind doar cu cardul, ori online, ori de la ATM-uri. Nu mai am rabdarea si resursele de nervi necesare sa imi bat capul cu tot personalul CFR, o iau razna doar cand incepe cu "aveti x lei, y bani?". Nu mai e de mine asa ceva, mai ales sa stau la coada ca sa-mi iau bilet. La fel si la film sau mai stiu eu pe unde. Atat timp cat s-a inventat o modalitate de plata mai buna si mai civilizata atunci pe aceea o voi si prefera si asa este si normal.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 20 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 20 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 44 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: